Anasayfa » Vietnam Kahvesi Rehberi

Vietnam Kahvesi Rehberi

admin

Vietnam Kahvesi Rehberi. Vietnam, Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi ve gezegendeki en büyük Robusta yetiştiren ülkedir. Bu, küresel kahve üretimi söz konusu olduğunda önemli bir role sahiptir. Ayrıca küresel pazarlarda da önemli bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.

Ülke hacim ve genişliğe sahipken, kalite ne olacak?

Düşük kaliteli kahve üretiminin tarihsel çağrışımlarına rağmen, ülkenin kalite konusundaki itibarı artıyor. Arabica üretimi, kahve profesyonelleri arasında biraz heyecan yaratan Vietnam’ın bazı bölgelerinde yavaş ama emin bir şekilde artıyor.

Ülkenin kahve endüstrisi ve kahve yetiştirme bölgeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Vietnam Kahvesinin Tarihine Kısa Bir Bakış

Dünyanın önde gelen kahve üreten bölgelerinin çoğunda olduğu gibi kahve de kolonizasyon sonucunda Vietnam’a geldi. Bu durumda, onu tanıtan Fransızlar oldu.

Fransız misyonerlerin kahve bitkisini 1850’lerde Vietnam’a getirmiştir. İlk çabalardan sonra Vietnam kahve üretiminin 1900’lerde hızla büyüdüğü söyleniyor. 1920’den 1925’e kadar, Central Highlands boyunca kahve ekilmeye devam edildi. 1945’te kahve çiftlikleri 10.700 hektarlık bir alanı kapladı. Bu da 1975’te 20.000 hektara ulaştı.

Vietnam Savaşı, bugün de bildiğimiz gibi endüstrinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadı. Kahve üretimi Vietnam Savaşı tarafından kesintiye uğradı ve 1975’te savaş bittikten sonra endüstri kolektifleştirme altında kamulaştırıldı. 1986 reformları özel arazi mülkiyetini yeniden getirdi. Kahve üretimi o zamandan beri astronomik bir şekilde büyüdü ve büyümeye de devam ediyor.

Bugün, kahve çiftlikleri ülkenin en verimli tarım arazilerinin 600.000 hektardan fazlasını kaplamaktadır. Esas olarak Vietnam’ın dağlık bölgelerine yayılmış olan bu devasa alan, her yıl yaklaşık 30,7 milyon 60 kg yeşil kahve üretiyor.

Üretime Ve Üretim Bölgelerine Genel Bakış

Şu anda, Robusta, Vietnam’ın kahve üretiminin yaklaşık %95’ini oluştururken, Arabica geriye kalan %5’i oluşturuyor. Ülke, çoğunluğu Central Highlands bölgesinde yetişen Robusta ile ünlüdür. Central Highlands, tüm Vietnam’daki Robusta’nın yaklaşık % 80’inden sorumludur.

Vietnam kahvesi üretimi geleneksel olarak miktar ve seri üretime odaklanmıştır, çünkü iklimi ve yüksekliği onu esnek Robusta bitkisinin büyük ölçekli ekimi için mükemmel kılar.

Bugün, Vietnam Robusta’sı büyük ölçekte çalışan, genellikle onu kavuran ve hazır kahveye işleyen alıcılara toplu olarak satılmaktadır. Bu büyük ölçekli, düşük müdahaleli seri üretim felsefesi, Vietnam’ın kahve söz konusu olduğunda kaliteden çok nicelik sunmasıyla ünlü olmasının nedenidir.

Bu, özellikle kaliteli Robusta ve Arabica üretmekle ilgilenen Vietnamlı kahve üreticileri için ülkenin bir köken olarak itibarına zarar vermektedir.

Arabica, birkaç bölgede küçük çiftçiler tarafından yetiştirilmektedir. Hasat zamanları, birçok Orta Amerika hasadı ile aynı hizada olan Kasım ile Ocak ayları arasında değişmektedir. Arabica çiftlikleri ülkenin kuzeyine ve güneyine dağılmış durumdadır.

Vietnam’daki en yaygın olarak erişilebilir ve popüler Arabica çeşidi; yüksek verimli, esnek ve daha düşük irtifalarda gelişme kabiliyetine sahip olduğu için iklime uygun olan Catimor‘dur. Bununla birlikte bazı Vietnamlı üreticiler için bir engel olan fincan kalitesi ile tanınmamaktadır.  Vietnam’daki bazı küçük çiftlikler arasında bu çeşitlilikten uzaklaşma ve Bourbon ve Typica gibi daha kaliteli çeşitlerin ekimine başlama yönünde artan bir eğilim vardır.

Merkezi Dağlık Bölgeler

Daha önce bahsedildiği gibi Vietnam kahve üretiminin büyük kısmı, Robusta ekimi ile ünlü Orta Dağlık Bölgesi’nde gerçekleşir.

Vietnam kahvesi esas olarak beş ilden oluşan Central Highlands bölgesinde yetiştiriliyor: Dak Lak, Gia Lai, Dak Nong, Lam Dong ve Kontum.

Bölge; belirgin, kuru ve yağışlı mevsimlere, Güney Asya musonlarından etkilenen sıcak bir tropik iklime sahiptir. Robusta; sıcak hava, yüksek nem, zayıf doğrudan güneş ışığı ve 24°C ile 26°C arasındaki sıcaklıkların olduğu yaylalarda ve ovalarda yetiştirilmektedir.

Arabica Üretim Bölgeleri

Orta Dağlık Bölgeler Vietnam’ın Robusta üretimine hâkimken, Arabica üretimi çok daha yaygındır. Arabica, genellikle rakımın daha yüksek olduğu ve Arabica kahvesi üretimi için daha uygun olan bölgelerde, hem kuzey hem de güneydeki ceplerde yetiştirilir.

Her bölgenin kendine özgü ve eşsiz bir tadı vardır. Özellikle Da Lat’ın, tüm yıl boyunca rakımı ve serin iklimi sayesinde Vietnam Arabica için bir “cennet” olarak kabul edilmektedir.

İşleme, Kurutma Ve Diğer Üretim Yöntemleri

Tarihsel olarak, Vietnam’ın çiftçiliği ve işlemesi büyük ölçüde her şeyden önce bir hedefi karşılamaya odaklanmıştır.

Çoğu Vietnam kahvesi elle toplanır ve daha sonra doğal, bal veya deneysel işlemeye çok az odaklanılarak ıslak işlenir. Bununla birlikte, kaliteyi artırmak için üretim tekniklerinin (hasat sonrasına özel olarak odaklanılarak) iyileştirilmesine giderek daha fazla vurgu yapılmaktadır.

Kahvenin genellikle mümkün olduğunca çabuk kurutulduğu ve bunun da kalite sorunları yarattığı söylenmektedir. Bundan sonra çiftçiler; tipik olarak fiyatlarını sabitlerler ve yerel alıcılara satarlar. Ardından aldıkları fonları çiftlik kapasitelerini artırmak için hemen yeniden yatırım yapmak için kullanırlar.

Düşük piyasa fiyatlarıyla çiftçiler;  %100 olgun kiraz toplama, doğal işleme yöntemleri, yarı yaş/bal yöntemleri ve kaliteyi artırmak için fermantasyon kullanmak gibi değişikliklerle kahvelerine daha fazla değer katmakla ilgileniyorlar.

Vietnam’da Kahve Kültürü

Kahve Vietnam’da sadece bir içecek değil, gerçekten bir yaşam biçimidir. Sabah 4 gibi erken bir saatte, kafeler ve sokak satıcılarının açık olduğunu ve birçoğunun gece geç saatlere kadar kahve sattığını görebilirsiniz. Yerel halkın saat 22.00’de kahvesini yudumlayıp geceleri nasıl uyuyabildiği yabancılar için bir muamma, ama çoğu uyuyor.

Vietnam’da kahve içmek, sosyal bir eğlence ve gevşek bir şekilde “dedikodu” anlamına gelen Vietnamca bir deyim olan “ba” tam için bir şanstır. Vietnam’daki birçok kafe açık havadadır ve sokağın ve çeşitli geliş gidişlerinin harika bir manzarasını sunar. Kahve, insanlara işe başlamadan hemen önce yakın çevrelerinde neler olup bittiğini öğrenme şansı verir.

Vietnam’ın C Fiyatına Etkisi

Küresel kahve pazarında bu kadar önemli bir paya sahip olan Vietnam kahve pazarı, kategorik olarak C fiyatı üzerinde bir etkiye sahiptir ve ardından dünyanın başka yerlerindeki kahve üreticilerini etkiler.

Vietnam’daki tedarik sorunları veya kahve üretimi için olumsuz hava koşulları, fiyatın fırlamasına neden olabilirken güçlü bir hasat veya iyi, tutarlı yağışlar fiyatın düşmesine neden olabilir.

 Vietnam’ın kahve endüstrisinin piyasayı kolayca etkileyebileceğini söylemek kolay olsa da bunun çiftçilerin sonuç olarak daha fazla kazandığı anlamına gelmemektedir.

Vietnam’ın kahve pazarına doğrudan yabancı yatırım ve spekülatif fonlar hakimdir. Vietnam kahvesi ‘markası’ pek bilinmiyor. Bu da diğer kökenlere kıyasla mücadele ettiği anlamına geliyor.

Vietnam; dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi ve dünyadaki en büyük Robusta kökenlidir. Bu, küresel kahve sektörü üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip olduğu ve oradaki trendlerin dünyanın başka yerlerindeki kahve üreticilerini dolaylı olarak etkilediği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, düşük piyasa fiyatları ve kaliteden çok miktara odaklanma ülkenin bir üretici olarak itibarını zedelese de daha kaliteli kahve üretmeye artan bir odaklanma var. Bazı bölgeler, yeni çeşitler ve işleme denemelerinin yanı sıra Arabica’ya dönüşmeye başladı.

Ancak önümüzdeki yıllarda Arabica kökenli olarak daha fazla tanınıp tanınmayacağı henüz belli değildir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar