Anasayfa » 150 Yılın Kahve Varisi – Aslı Tapucu İle Röportaj

150 Yılın Kahve Varisi – Aslı Tapucu İle Röportaj

admin

150 Yılın Kahve Varisi – Aslı Tapucu İle harika bir röportaj gerçekleştirdik. İhsan Kurukahvecioğlu Halefleri, 150 yıllık aile geleneğini sürdürmekte ve en kaliteli kahve çekirdeklerini ustalıkla odun ateşinde kavurarak bu zanaatı kahve severlerle buluşturmaya devam ediyorlar. Sanatı yeniliği ve bir kadın elinin neler değiştirebileceğini kanıtı Aslı hanım ile röportajımızı lafı çok uzatmadan sizinle bırakıyoruz.

Aslı Tapucu Kimdir?

İtalyan Lisesini bitirdikten sonra ITU de tekstil bölümünden mezun oldum. New York’ta Fashion Institute of Technology de moda tasarımı bölümünü bitirdikten sonra çeşitli hem Amerika da hem Türkiye de çeşitli firmalarda ve önemli tasarımcılar ve sanatçılarla çalışıp tecrübe edindim.

Bir süre de kendi atölyemi kurup üretim yaptıktan sonra çocukluğumdan beri beni büyüleyen yere, Eminönü’ne geri döndüm ve aile yadigârı bu işe başladım. Hayatim iki durak arasında geçiyor diyebilirim. Beyoğlu’nda yaşıyor. Eminönü’nde çalışıyorum.

Eminönü’nde Bir Kadın Esnaf Olmak Nasıl Bir His?

Bu çağda hala bir Kadın olarak her alanda var olmak zor. Ama dengelerin değiştiğine inandığım bir çağayım hızla giriyoruz. Girmek zorundayız zaten.

Öncü ve ilham olabilme umudu motive edici olsa da zihinsel olarak cinsiyetçiliğin, kabalığın, utanmazlığın savaşını vermek zorlayıcı olabiliyor.

Eminönü, Tahtakale ve iş yerim Tahmis sokak tarihi ve İstanbul’da her çağda ticari olarak önemli olmuş bir yer. Değerinin daha çok bilinmesini arzuluyorum. İşe ilk başladığımdaki şaşkınlığım pozitif bir azme dönüştü. 

İşimi çok seviyorum ve hana, mahalleme bir ‘Kadın’ elinin değmesinin bereket getireceğine inanıyorum.

Bir Tasarımcı Olmanızın Kahvelerde Yansımaları Var Mıdır?

 İlk olarak kahve ambalajlarımızı marka kimliğimize ve tarihi logomuza sadık kalarak güncelledim.

Daha sonra vizyonumu hem handa yaptığımız etkinliklerle harmanladım hem de kahvenin inceliklerini öğrenirken geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum.

Yeni nesil bir esnaf olarak sanata, tarihe ve bilime olan ilgim sayesinde olaylara başka açıdan bakabiliyorum.

İhsan Kurukahvecioğlu Firmasından Bahseder Misiniz?

Hepimizin bildiği Mehmet Efendi’nin kardeşi Osman Efendi, benim büyük büyük babam olur. Oğlu Ihsan Kurukahvecioğlu babasının babasının 1871 de kurduğu işi devralarak sahibi olduğu Kurukahveci Han’da kahve ticaretine devam etmiş. Daha sonra babaannem ve kız kardeşi ilgilenmiş. İşin şimdiki sorumluluğunu da üstlenen kişi babam ve beni yetiştirip bana rehberlik ediyor.

1850 yılında dünyaya gelen Osman Nuri Efendi, 1871 yılında babası Hasan Efendi’den kahve ticaretini devralır ve 1912 yılında İstanbul’un Eminönü ilçesinde Kurukahveci Han’ı yaptırır. Oğlu İhsan Bey, eğitimini yurtdışında tamamladıktan sonra İstanbul’a döner ve cumhuriyetin ilanıyla Kurukahvecioğlu soyadını alır.

Web sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.(buraya tıklayınız)

Kurukahveci Han’ın Önemi Nedir?

Hayata geçtiği yıllarda İstanbul’da ki kahve ticaretinde önemli bir yere sahipmiş. Kim olduğumuzu hatırlamak kimliğimizi korumak kültürümüze sahip çıkıp bu mirası bir sonraki jenerasyona bırakmak gerekiyor.

1911 de Art Nouveau usulü Osmanlı bürosu olarak inşa edilmiş ve birçok farklı kültürden insanların çalışma alanı olmuş. İstanbul’un en canlı ve renkli mahallelerinden bir tanesinde Mısır Çarsısının karşısında olması da bu Hanı eşsiz kılıyor.

Aslı Tapucu firması ile yürüttüğü sanatsal faaliyetler ile de Han’ın bilinirliği ve kültürel faaliyet merkezi olması noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Kahvelerinizi Odun Ateşinde Kavurmanızın Sebebi Nedir?

Kahvelerimizi, tarihi 1911-1913 yıllarına dayanan Probat marka kahve kavurma makinemizde, odun ateşinde kavuruyoruz. Odun ateşiyle kavrulan kahveler de farklı bir lezzet var, kahvede daha önce hiç almadığınız tadım notalarını alabiliyorsunuz.

Kavurucularımız yıllarını bu işe emek vermiş ustalardır. Doğru ve kaliteli kahve çekirdekleri seçtiğimizden dolayı müdavimlerimiz bizi tercih etmeye devam ediyor ve yeni nesil de bizi merak ediyor ve tanımak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde dükkânımıza giren 60 yaşlarında bir müşterimiz bir anda ağlamaya başladı. Neyiniz var diye sorduğumuzda çocukken babasıyla dükkânımıza gelip alışveriş yaptığını anlattı, bunun gibi anılar bana neden motive olduğumu hatırlatıyor.

Ülkemiz Ve Dünyadaki Kahve Konusundaki Düşünceleriniz Nedir

İklim değişikliği kahve üretimini de etkiliyor. Son 1 yılda Türk kahvesi çekirdeğinin fiyatı iki katını aştı. Bu yükselmenin bir sebebi dolarının değerinin artmasıyken diğer sebebi de iklim değişikliğini yaşıyor olmamız.

İklim değişikliği sebebiyle zevklerimizden ve temel ihtiyaçlarımızdan kısıtlamak durumunda kalmamız veya alırken hesap etmemiz durumun vahametini gösteriyor.

Gelecekte Planladığınız Yenilikler Nelerdir?

Bu toprakların sahip olduğu hakiki kahve kültürünü korumak, ona sahip çıkmak ve herkesin buna şahit olmasını istiyorum. Eminönü şöyle bir yer; İstanbul’un en kıymetli ve en önemli semtlerinden birisi.

Tarihi ve hafızası beni meraklandırıyor. Dolayısıyla onu korumak ve onun bir parçası olmak istiyorum.

Şuan handa bakım onarım çalışmalarımız devam ediyor, Kurukahveci Han’ın birçok etkinliğin ve kültür alışverişinin yapıldığı bir yer haline dönüşmesini istiyorum.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar