Anasayfa » Türkiye’nin Gururu Talha Erdinçbaş İle Röportaj

Türkiye’nin Gururu Talha Erdinçbaş İle Röportaj

admin

Türkiye’nin Gururu Talha Erdinçbaş İle Röportaj. Türkiye’nin gururu, dünya kahve kavurma yarışmasında ulaştığı ikincilikle adından söz ettiren kahve kavrumcusu Talha Erdinçbaş ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Tayvan da düzenlenen Dünya Kahve Kavurma Yarışmasında gösterdiği başarı için kendisini tebrik ediyoruz. Sadece kahve çekirdekleri değil, aynı zamanda bir tutku ve yaratıcılık öyküsüne tanıklık edeceğiz. Şimdi, kahve kokuları arasında keyifli bir yolculuğa çıkma vakti! Sözü çok uzatmadan röportajımıza geçelim…

Talha Erdinçbaş Kimdir?

21 Eylül 1996 İstanbul doğumluyum. Bilgi Üniversitesi Uçak teknisyenliğinden mezun oldum ancak 2015’ten beri kahve sektöründe çalışmaktayım.

Kahve yolculuğunuz nasıl başladı ve kavurma sanatına olan ilginiz nasıl gelişti?

2015’te Okan Turfanda’nın yanında çalışmaya başlamamla kahve sektörüne girdim.

Çekirdekten fincana kadar ki kahvenin tüm sürecini burada öğrendim ve öğrendikçe ilgim, merakım arttı.

En çokta kahvenin kavurma kısmı ilgimi çekti.

Dünya kahve kavurma yarışmasında 2. olmak inanılmaz bir başarı. Sizi bu yarışmaya katılmaya iten motivasyonunuz nedir ve bu deneyimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha önce de Türkiye’de düzenlenen kahve kavurma yarışmasına birkaç kez katıldım ve en iyi derecem 2018’de üçüncülüktü. Pandemiden sonra ilk kez bu sene düzenlenen yarışmaya hem yarışma atmosferini özlediğim için hem de geçen sürede kendimi ne kadar geliştirdiğimi görebileceğimi düşünerek çalışma arkadaşlarımın da desteğiyle katılma kararı aldım.

Dünya yarışmasında bir derece elde etmekse apayrı bir gurur oldu. Orada yarışmak çok daha fazla deneyim ve tecrübe sağlıyor.

Kavurma sürecindeki en büyük zorluklar nelerdi ve bu zorlukları aşarken hangi stratejileri kullandınız?

Dünya yarışmasında size sağlanan yarışma ortamının çok iyi olması, kullanılan ekipmanların direk firma temsilcilerinden birilerinin orada olması sayesinde teknolojik ve fiziksel zorluklar çok daha hızlı ve kolay çözülebilir oluyor.

Benim için en zorlayıcı kısım koçumla beraber deneme kavurmaları ve kavrulan çekirdeklerin tadımı sonrasında hazırladığımız kavurma planını yarışma anında aynı şekilde uygulamaya çalışırken heyecanımı yönetebilmekti.

Çünkü heyecan ve stres planın dışında oluşan aksaklıkları hızlıca toparlamayı da zorlaştırıyor. Bunun için beraber çalıştığınız insana ve yaptığınız işe güvenmek çok önemli.

Yarışma sırasında yaşadığınız en unutulmaz an nedir? Bir anıyı bizimle paylaşabilir misiniz?

Bir iyi, bir kötü heyecan yasadık. Kotu heyecanımız, son anda single origin kahvesini yanlış anladığımızı öğrenmemiz oldu. İyi heyecanda tabii ki serecimizin anonsu oldu

Kahve kavurma sürecinde kullanılan teknolojilerdeki gelişmeler sizi nasıl etkiliyor? Kendi yöntemlerinizi geliştirmek için hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?

Tabi ki gelişen teknoloji ve bu teknolojiyi deneyimleme isteği yaptığım işe karşı şevkimi ve heyecanımı arttırıyor. Çünkü çekirdeğin kavurma kısmında yapacağınız her yenilik ve farklı bir uygulama fincandaki tadı ve kaliteyi doğrudan etkiliyor. Diğer yandan kahve tüketimine artan talebi düşününce,  çekirdeğin kavurma kısmını ve kavurma sonrasındaki tüm gerekli aşamaları daha kolaylaştırabilecek ve talebi daha hızlı karşılayabilecek bir teknoloji ihtiyacı doğuyor. Bunun için ben de fırsat buldukça yeni makineleri ve ekipmanları deneyimleme çalışıyorum.

Kahve kavurma dünyasında öne çıkan trendleri nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu trendlere uyum sağlamak sizin için önemli mi?

Tüm trendleri, yenilikleri, farklı bakış açıları takip etmeye çalışıyorum. Fakat tek bir doğru olmadığı için mantığını anlayıp, aklıma yatan kısımları iş akışıma ekliyorum

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir? Daha fazla yarışmalara katılmayı mı düşünüyorsunuz, yoksa başka projeler üzerinde mi çalışmayı planlıyorsunuz?

Kendime ait bir kavurma hane açmak ve bu alanda kendimi geliştirmeye devam etmek.

Bu konuda yarışmalara katılmak istiyorum,

Dünya kahve fuar ve etkinliklerinde bulunmak çok geliştirici bir deneyim. 

Genç ve kahve tutkunu olanlara kahve kavurma konusunda veya genel olarak kahve dünyasında kariyer yapma konusunda ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

 Ezberlemek, kurallara uymak yerine mantığını anlamaya çalışmalarını öneririm. Bunu yapmanın yolu bol bol deneme ve tadım yapmaktan geçiyor.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar