Anasayfa » Kahvede Acı Biber: Lezzet Katarken Sağlığa Da Faydalı

Kahvede Acı Biber: Lezzet Katarken Sağlığa Da Faydalı

admin

Kahvede Acı Biber: Lezzet Katarken Sağlığa Da Faydalı

Bir fincan kahvede acı biber kulağa garip gelse de popüler bir kahve dükkanı içeceği haline geliyor. Acı biber ve kahvenin her ikisi de bilinçli tüketildiği takdirde sağlık açısından faydalıdır.

Ayrıca, kahve ve baharatlı yiyecekleri seviyorsanız, neredeyse kesinlikle ikisini birlikte isteyeceksiniz!

Kahvede Acı Biber

Acı biberli kahve hızla kahve dükkanlarının vazgeçilmezi haline geliyor. Çoğu zaman bu içeceğin içinde çikolata veya tarçın da bulunur ve Aztek kahvesi olarak adlandırılır. Kahveden çok sıcak çikolata ise Meksika mocha’sı veya Meksika sıcak çikolatası olabilir. Sıcak bir içeceğe baharat ekleme geleneği Orta Amerika kültüründe yüzyıllar öncesine dayanır.

Eğer kahvede acı biber kullanıldığını duyduysanız, denemeye karar vermeden önce tadının nasıl olduğunu bilmek istersiniz. Kısa cevap: Tadı kahvenin içindeki acı biber gibidir. Eğer her iki tadı da seviyorsanız, acı kahveyi kahve rutininize lezzetli bir katkı olarak görebilirsiniz.

Elbette baharatlı yiyecekleri sevmiyorsanız bu içeceği denemeyin. Bu makaleyi neden okuduğunuzu merak ediyorum – deneyebileceğiniz pek çok başka kahve içeceği var!

Ancak baharat ve kahveyi seviyorsanız, Aztek kahvesi yapan bir kahve dükkanı bulmanızı veya evde sabah kahvenize bir tutam kırmızı biber eklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kahvede Acı Biberin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sabah kahvenize acı biber eklemenin sağlık açısından beklenmedik birkaç faydası vardır (tabii ki baharatlı kahvenin tadı dışında). Kapsaisin, acı biberde bulunan ve onları baharatlı yapan etken maddedir. Biberin tohumlarında bulunur ve geleneksel tıpta yıllardır kullanılmaktadır. İşte acı biberin sağlığa faydalarından bazıları:

 • Yağ yakmak için vücuttaki enerjiyi uyarır
 • Kan akışını iyileştirir
 • Besin maddeleri sağlar
 • Obezite, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır

 • Bağırsak sağlığını artırır
 • Ülserleri önlemeye yardımcı olur
 • Anti-enflamatuar özellikler
 • Ağrı kontrolüne yardımcı olur ve baş ağrılarını hafifletebilir

Biberin bu faydalarına ek olarak, kahve içmenin de bazı faydaları vardır. Her ne kadar kahve alışkanlığı sağlıksız olsa da (ve bir öğünün yerini almaması gerekse de), sade kahve içmek sağlığınız için iyi bir şey olabilir. İşte kahvenin sağlığa faydalarından bazıları:

 • Enerji ve konsantrasyon seviyelerini artırır
 • Kabızlığı azaltır
 • Diyabet, obezite ve bunama riskini azaltır
 • Yağ yakmak için sinir sistemini uyarır
 • Besin maddeleri sağlar
 • Karaciğer işlevselliğini artırır

Hem acı biber hem de kahvenin sağlığa bu kadar mükemmel faydaları olduğundan, birlikte iyi gitmeleri mantıklıdır. Bazı insanlar kahve içmenin yanı sıra acı biber takviyesi de almaktadır. Bununla birlikte, ikisini birleştirmek için en sevdiğiniz kahveye bir tutam acı biber koyabilirsiniz.

Kahvede Acı Biber Kullanmanın Sağlık Açısından Riskleri Nelerdir?

Acı biberin birçok faydası olmasına rağmen, bazı insanlar için zararlı olabilir. Zaten mide ülseri, asit reflüsü veya mide ekşimesi ile mücadele ediyorsanız, baharatlı biber ve kahve bu şeyleri daha da kötüleştirebilir. İster ayrı ayrı ister birlikte olsun, her ikisinden de kaçınmak en iyisidir.

Kahve, tüm faydalarına rağmen sindirim sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Kapsaisin anti-enflamatuar bir madde olmasına rağmen, sisteminizde aşırı kahve varken etkili olmayacaktır. Kahve midenizi ağrıtıyorsa, içine acı biber koymak o kadar da yardımcı olmayacaktır.

Bazı insanlar bir fincan kahvenin içerdiği kafeine karşı hassastır. Kahvedeki aşırı kafein bağırsak sorunlarını, anksiyeteyi, uykusuzluğu ve gerginliği artırabilir. Kafeine karşı özellikle hassassanız, kafeinsiz kahve tercih edin ve öğleden sonra içmeyin.

Acı biber ve kahvenin kan damarlarınız üzerinde zıt etkileri vardır – kahve damarların daralmasına neden olurken, acı biber damarları genişletir. Bununla birlikte, kahve miktarı tükettiğiniz biber miktarından çok daha yüksektir, bu nedenle bu bir sorun olmamalıdır.

Kahveye Acı Biberi Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Kahvenize acı biber koymaya karar verdiyseniz, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Telvenin üzerine koyabilir ya da sıcak kahvenin içine karıştırabilirsiniz. Kahvenizi nasıl demlemeye karar verirseniz verin, çok fazla baharatlı biber koymadığınızdan emin olun – fincan başına bir veya iki taneden fazla olmamasını hedefleyin.

En basit yöntem, biberi demlenmiş bir fincan kahvenin içine koymaktır. Bazı insanlar baharatı dengelemek için süt ve şeker eklemeyi sever, ancak birçok baharatlı yemek sever acı kahveyi sade olarak sever. Hatta birçok kahve dükkânında meşhur olan Aztek kahvesi için çikolata bile ekleyebilirsiniz.

Acı biberi buzlu kahveye veya sıcak kahveye ekleyebilirsiniz (ancak sıcak kahvede daha iyi çözüleceğini unutmayın, bu nedenle buzlamadan önce ekleyin). Soğuk demlenmiş acı kahve de mümkündür ve sıcak demlemeden daha etkili olabilir çünkü biberin çözünmesi için daha fazla zaman vardır.

Acı Biber Yanığını Nasıl İyileştirebilirim?

Bazen, ne kadar dikkatli olursak olalım, talihsiz hatalar olabilir. Hepimiz sıcak bir içecekle kendimizi yakmışızdır, ancak bardağın içinde acı biber de varsa bu tehlikeli olabilir. Kapsaisinin sağlığa faydaları vardır ancak yine de inanılmaz derecede asidiktir ve cildinizi, ağzınızı veya gözlerinizi yakabilir.

Kahvenin içindeki biber konusunda aşırıya kaçtıysanız, sorun değil. Yanığı soğutmaya çalışmak için su içmeyin. Bunun yerine biraz süt veya yoğurt alın ve ağzınızda bir süre bekletin. Su, kapsaisin yağlarını hareket ettirecek ve bazen ağrıyı daha da kötüleştirecektir, ancak sütteki yağlar yağları parçalayacak ve ağrıyı serbest bırakacaktır.

Biber yanığının batıcı acısını hafifletmek için, etkilenen bölgeyi soğuk bir süt kompresinde bekletin. Eğer yağ gözünüze kaçarsa, gözlerinizi sütle yıkamaktan korkmayın! Laktoz intoleransınız yoksa (bu durumda hint yağı veya suni gözyaşı kullanın), süt gözlerinize zarar vermez ve kapsaisini çözmenin en kolay yoludur.

Son Düşünceler

Acı biber birçok yemeğe popüler bir katkıdır ve kahve de bir istisna değildir. Biberler kahve ile iyi uyum sağlar ve bonus olarak sağlık yararları sağlar. Kahvenize doğru miktarda acı biber ekleyerek, fincanınıza bir vuruş verebilir ve onu kahve dükkânı seviyelerine getirebilirsiniz.  

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar