Anasayfa » Kahvenin Faydaları – 9 Eşsiz Faydası

Kahvenin Faydaları – 9 Eşsiz Faydası

admin

Kahvenin faydaları saymakla bitmez ama genel bir fikir sahibi olabileceğimiz birkaç bilgiyi ve kanıtlarını sizinle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar…

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz…

Kahve, odak noktanıza ince ayar yapma ve enerji seviyenizi yükseltme yeteneğiyle bilinen sevilen bir içecektir.

Aslında, birçok insan güne sağ ayakla başlamak için uyandıklarında günlük bir fincan kahveye güvenirler.

Kahve, enerji verici etkilerine ek olarak, size demlemek için daha fazla neden vererek, uzun bir potansiyel sağlık yararları listesiyle ilişkilendirilmiştir.

Bu makale, kahvenin kanıta dayalı en önemli faydalarının 9’una derinlemesine bakıyor.

1. Enerji Seviyelerini Artırır

Kahve, yorgunlukla savaşma ve enerji seviyelerini artırma yeteneği ile bilinen bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı olan kafein içerir. “?

Bunun nedeni, kafeinin, adenosin adı verilen bir nörotransmitterin reseptörlerini bloke etmesi ve bu, beyninizdeki dopamin de dahil olmak üzere enerji seviyenizi düzenleyen diğer nörotransmiterlerin seviyelerini arttırmasıdır. “?

Küçük bir çalışma, kafein tüketmenin bisiklet egzersizi sırasında tükenme süresini %12 artırdığını ve katılımcılarda öznel yorgunluk düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu. “?

Bir golf turu öncesinde ve sırasında kafein tüketmenin performansı iyileştirdiğini, öznel enerji düzeylerini artırdığını ve yorgunluk hissini azalttığını bildiren başka bir çalışmada da benzer bulgular vardı. “?

Kahve, beyindeki belirli nörotransmitterlerin seviyelerini değiştirerek enerji seviyelerini arttırdığı ve yorgunluğu azalttığı gösterilen bir uyarıcı olan kafein içerir.

2. Daha Düşük Tip 2 Diyabet Riski İle Bağlantılı Olabilir

Bazı araştırmalar, düzenli olarak kahve tüketmenin uzun vadede tip 2 diyabet geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Kahvenin faydaları burada bitmiyor…

Aslında, 30 çalışmanın bir incelemesi, günde tüketilen her bir fincan kahvenin, tip 2 diyabet geliştirme riskinin %6 daha düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu buldu. “?

Bunun, kahvenin, kan şekeri seviyelerini düzenlemek için insülin üretmekten sorumlu olan pankreasınızdaki beta hücrelerinin işlevini koruma yeteneğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. “?

Artı, antioksidanlar açısından zengindir ve insülin duyarlılığını, iltihaplanmayı ve metabolizmayı etkileyebilir – bunların tümü tip 2 diyabetin gelişiminde rol oynar. “?

Düzenli kahve tüketimi, uzun vadede tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılı olabilir.

3. Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Çalışmalar karışık sonuçlar ortaya çıkarsa da ,kahvenin faydaları konusunda bazı araştırmalar kahvenin Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı da dâhil olmak üzere belirli nörodejeneratif bozukluklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

13 çalışmanın bir incelemesine göre, düzenli olarak kafein tüketen kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma riski önemli ölçüde daha düşüktü. Dahası, kafein tüketimi Parkinson hastalığının zamanla ilerlemesini de yavaşlattı. “?

29.000’den fazla insanda yapılan 11 gözlemsel çalışmanın bir başka incelemesi de, daha fazla kahve tüketen insanın Alzheimer hastalığı riskini azalttığını buldu. “?

Ek olarak, birkaç çalışma, ılımlı kahve tüketiminin daha düşük demans ve bilişsel gerileme riski ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. “?

Bazı araştırmalar, kahvenin faydaları noktasında kahve içmenin Alzheimer hastalığına, Parkinson hastalığına ve bilişsel gerilemeye karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

4. Kilo Yönetimini Teşvik Edebilir

Bazı araştırmalara göre kahve, yağ depolamayı değiştirebilir ve her ikisi de kilo yönetimi için faydalı olabilecek bağırsak sağlığını destekleyebilir. “?

Örneğin, 12 çalışmanın bir incelemesi, daha yüksek kahve tüketiminin, özellikle erkeklerde, vücut yağının azalmasıyla ilişkili olabileceği sonucuna varmıştır. “?

Başka bir çalışmada, artan kahve alımı, kadınlarda vücut yağının azalmasıyla bağlantılıydı. “?

Ayrıca, bir çalışma, günde bir ila iki fincan kahve içen kişilerin, günde bir fincandan az içenlere kıyasla önerilen fiziksel aktivite seviyelerini karşılama olasılığının %17 daha fazla olduğunu buldu. “?

Daha yüksek fiziksel aktivite seviyeleri, kilo yönetiminin desteklenmesine yardımcı olabilir. “?

Kahve kilo yönetimini desteklemeye yardımcı olabilir ve vücut yağının azalmasıyla bağlantılı olabilir. Bir çalışma ayrıca kahve tüketen kişilerin fiziksel olarak aktif olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

5. Daha Düşük Depresyon Riskiyle Bağlantılı

Bazı araştırmalar, kahvenin faydaları arasında kahve içmenin daha düşük depresyon riski ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

Yedi çalışmanın bir incelemesine göre, günde tüketilen her bir fincan kahve, %8 daha düşük depresyon riskiyle bağlantılıydı. “?

Başka bir araştırma, günde en az dört fincan kahve içmenin, günde sadece bir fincan kahve içmeye kıyasla önemli ölçüde daha düşük depresyon riski ile ilişkili olduğunu buldu. “?

Dahası, 200.000’den fazla insanda yapılan bir araştırma, kahve içmenin intihar nedeniyle daha düşük ölüm riskiyle bağlantılı olduğunu gösterdi. “?

Birkaç çalışma, kahvenin daha düşük bir depresyon riskiyle bağlantılı olabileceğini ve hatta intihar nedeniyle daha düşük bir ölüm riskiyle bağlantılı olabileceğini bulmuştur.

6. Karaciğer Rahatsızlıklarına Karşı Koruma Sağlayabilir

İlginç bir şekilde, birkaç çalışma kahvenin karaciğer sağlığını destekleyebileceğini ve hastalıklara karşı koruyabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, bir çalışma günde iki fincandan fazla kahve içmenin karaciğer hastalığı olan kişilerde daha düşük karaciğer yara izi ve karaciğer kanseri oranlarıyla bağlantılı olduğunu buldu. “?

Diğer araştırmalar, insanlar ne kadar çok kahve içerse, kronik karaciğer hastalığından ölüm riskinin o kadar düşük olduğunu gösteriyor. Günde bir fincan kahve içmek %15 daha düşük riskle bağlantılıyken, günde dört fincan kahve içmek %71 daha düşük riskle bağlantılıydı. “?

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, kahve tüketiminin, sağlık uzmanlarının karaciğerde skar dokusu oluşumu olan fibrozu değerlendirmek için kullandığı bir ölçü olan, karaciğer sertliğinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldu. “?

Kahve tüketimi, karaciğer skarlaşması ve karaciğer kanseri gibi diğer durumlarla birlikte kronik karaciğer hastalığından ölüm riskinin azalmasıyla bağlantılı olabilir.

7. Kalp Sağlığını Destekler

Bazı araştırmalar kahve içmenin kalp sağlığına fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Aslında, bir inceleme, günde üç ila beş fincan kahve içmenin kalp hastalığı riskini %15 oranında azalttığını buldu. “?

21 çalışmanın bir başka incelemesi, günde üç ila dört fincan kahve içmenin %21 daha düşük felç riski ile ilişkili olduğunu gösterdi. “?

Dahası, 21.000’den fazla kişide yapılan bir araştırma, artan kahve alımının, önemli ölçüde azalmış kalp yetmezliği riski ile ilişkili olduğunu buldu. “?

Bununla birlikte, kafeinin kan basıncı seviyelerini etkileyebileceğini unutmayın. Bu nedenle, yönetilmeyen tansiyonu olan kişilerin kafein alımlarını sınırlamaları veya hafifletmeleri gerekebilir. “?

Bazı araştırmalar, kahve içmenin daha düşük kalp hastalığı, felç ve kalp yetmezliği riski ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

8. Ömrü uzatabilir

Bazı araştırmalar, çok sayıda potansiyel sağlık yararı sayesinde kahvenin uzun ömürlülüğü uzatmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kahvenin faydaları arasında kalp sağlığı konusu en önemli olanı olabilir.

Örneğin, 40 çalışmanın bir incelemesi, yaş, kilo durumu ve alkol tüketimi gibi faktörlerden bağımsız olarak günde iki ila dört fincan kahve içmenin daha düşük ölüm riski ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır. “?

Benzer şekilde, 1.567 kişide yapılan başka bir araştırma, kafeinli kahve içmenin 12 ve 18 yıllık takipten sonra daha düşük ölüm riski ile bağlantılı olduğunu buldu. Ayrıca, günde en az bir fincan kahve içmek, kanserden daha düşük ölüm riski ile de ilişkilendirildi. “?

İlginç bir şekilde, bir test tüpü çalışması, kahvenin serbest radikallere karşı koruma sağlayarak mayanın ömrünü önemli ölçüde uzatabildiğini gösterdi. “?

Bununla birlikte, bunun insanlar için de geçerli olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yaş, kilo durumu veya alkol tüketimi gibi diğer faktörlerden bağımsız olarak kahve daha düşük ölüm riski ile ilişkilendirilebilir. Yine de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

9. Atletik Performansı Artırabilir

Kahve genellikle performansı iyileştirmek ve enerji seviyelerini yükseltmek isteyen sporcular tarafından ergojenik bir yardımcı olarak kullanılır.

Bir ergojenik yardıma performans arttırıcı da denir.

Dokuz çalışmanın bir incelemesi, egzersizden önce kahve içmenin, bir kontrol grubuna kıyasla, insanların dayanıklılığını arttırdığını ve algılanan eforunu azalttığını bildirdi. “?

126 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bir başka araştırma, araştırmacıların yaş, karın yağı ve fiziksel aktivite seviyeleri gibi faktörleri ayarlamasından sonra bile, kahve içmenin daha iyi fiziksel performans ve daha hızlı yürüme hızı ile ilişkili olduğunu buldu. “?

Ek olarak, büyük bir inceleme, orta düzeyde kafein tüketiminin güç çıkışını ve zamana karşı deneme tamamlama süresini biraz iyileştirebileceğini bildirdi. Bununla birlikte, sonuçlar değişti, bu nedenle araştırmacılar kafeinin insanları farklı şekilde etkileyebileceğini de kaydetti. “?

Kahve, egzersiz yapmadan önce tüketildiğinde fiziksel performansı ve dayanıklılığı artırabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar karışık sonuçlar ortaya çıkardı.

Dikkat !

Kahve, enerji seviyelerini artırma, kilo yönetimini destekleme, atletik performansı artırma ve kronik hastalıklara karşı koruma gibi birçok sağlık yararı için araştırmacıların yoğun olarak araştırdığı popüler bir içecektir.

Hamile veya emziren kişiler, çocuklar ve ergenler ve belirli sağlık koşullarına sahip kişiler de dahil olmak üzere bazı kişilerin alımlarını sınırlaması gerekebileceğini unutmayın. “?

Yine de, ılımlı bir şekilde kahve içmek – günde yaklaşık üç ila dört fincan – çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir ve çoğu yetişkin için genellikle güvenli kabul edilir. “?

Son Olarak

Bunu bugün deneyin: Günlük içtiğiniz fincanınızın faydalarını en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, tatlandırıcınızı değiştirmektir. Şeker veya aromalı şuruplar kullanmak yerine, hurma gibi doğal olarak elde edilen düşük kalorili bir tatlandırıcıyı tercih edin veya lezzet için bir tutam tarçın ekleyin.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar