Anasayfa » KAHVE SAVAŞLARI

KAHVE SAVAŞLARI

admin

Tüketici pazar payı için yapılan kahve savaşlarının çoğu , 2016’da en büyük kahvehane Starbucks’ı içeriyor . Bazen kafein savaşları olarak da adlandırılan kahve savaşları , marka ve tüketici pazar payını artırmak için kahvehane zincirleri ve espresso makinesi üreticileri tarafından çeşitli satış ve pazarlama taktikleri içerir . Kuzey Amerika’da bu savaşlarda savaşan taraflar tipik olarak Starbucks ,  Dunkin’ , McDonald’s ,  ve Tim Hortons gibi büyük kahvehaneleri içerir.

The Economist‘e göre 2000’lerin sonundaki en büyük kahve savaşı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Starbucks ve McDonalds arasındaydı. ABD pazarı, 2010’ların başından beri, esas olarak en büyük iki oyuncusu olan Starbucks ve Dunkin‘ tarafından çekişme halindeydi. 2020’den bu yana, Çin kahve pazarı üzerindeki rekabet , Starbucks ve Luckin Coffee arasında yoğunlaştı .

Tüketici talebinin azalmasına katkıda bulunan düşük ekonomik faaliyet ve ticari durgunluk dönemleri , kahve savaşlarındaki artışla ilişkilendirildi. Kahve endüstrisindeki büyük yenilikler, özellikle tek servislik espresso kapsüllerinin ortaya çıkışı, pazarın giriş engelini azalttı .

2020’den beri Luckin Coffee , mağaza sayısına göre Çin’in en büyük kahve zinciridir. 2017’den bu yana, Çin kahve pazarı üzerindeki rekabet, Starbucks ve Luckin Coffee arasında yoğunlaştı . 1990’ların başından 2010’ların sonlarına kadar Starbucks, Çin’deki en büyük kahvehaneydi. Ağustos 2018’de, Çin’deki çevrimiçi perakende varlıklarını artırmak için e-ticaret grubu Alibaba ile bir dağıtım anlaşması imzaladılar. Kahve savşlarında Ocak 2020’de Luckin Coffee, Çin’deki mağaza sayısında 500 perakende satış yeri ile Starbucks’ı geride bıraktı. Çin’de Luckin’in 4.500 mağazası varken Starbucks’ın 4.200 mağazası vardı.

Ancak, Çinli firmaların ABD sermaye piyasalarına girişi, hileli muhasebe raporlarının su yüzüne çıkması ve pazar payı tahminlerini şişirmesinin ardından Nisan 2020’nin başlarında durakladı. Luckin Coffee’nin hissesi ABD borsasında durduruldu , bu da ABD ve Çinli yetkililer tarafından kurumsal bir dolandırıcılık soruşturması başlatıldıktan sonra artık ticaret yapamayacağı anlamına geliyordu.

ABD ve Çin arasındaki 2018 ticaret savaşı , iki şirketin ilgili vekil olarak hizmet vermesi, 2020 Nisan ayının sonlarında Çin’de Luckin Coffee’nin yeniden canlanmasına yol açtı.Çinli tüketiciler, Luckin Coffee’nin pazar payını bir Amerikan liderliğindeki şirketlerin, özellikle Starbucks’ın reddedilmesi.Çin hükümeti , “Luckin’in eylemleri denizaşırı ülkelerdeki Çinli şirketlerin itibarına zarar veriyor” yazarak, yerli yatırımcıları kısa süre sonra bunu yapmaları konusunda uyardı . Olası bir iflastan korkan Luckin Coffee müşterileri, çevrimiçi uygulamalarını ücretsiz içecek kuponlarını kullanan siparişlerle doldurdu ve bu da pazar payında geçici bir artışa yol açtı.

Avrupa

Kuzey Amerika’daki kahve savaşları, kahve savaşlarında daha iyi rekabet edebilmek için Avrupa kahve pazarındaki birleşme ve satın almaların artmasını teşvik etti. Ekim 2018’de İtalyan kahve sahibi Illy , pazar payını yeniden yapılandırmak için Alman JAB Holding Company ile birleşti. İlgili iki şirket, Nestlé’nin Nespresso markasıyla rekabet edebilmek için espresso kapsülleri üreteceklerini de duyurdu .Avrupalı ​​ve özellikle İtalyan markaları, üçüncü dalga kahve kültürünü kültürel olarak reddetmeleri nedeniyle ABD merkezli kahve savaşlarında rekabet etmekte zorlanıyor

Ancak, onlarınİtalyan kimliği , espresso açısından “çok uluslu şirketlere göre büyük bir avantajdır”. Starbucks ve Nestlé’nin 2018’de İtalyan kahve pazarına girişi, Lavazza ve Illy’nin birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerini artırmasına neden oldu.Ekim 2018’de Lavazza, Mars Inc.’in kahve işini 650 milyon dolara satın alırken, Illy JAB ile bir dağıtım anlaşması imzaladı. Wall Street Journal , Avrupa kahve pazarının 2018’de 83 milyar dolar değerinde olduğunu ve 2019’da yüzde 16’lık bir artış tahmin ettiğini bildirdi. Lavazza’nın başkan yardımcısı Giuseppe Lavazza, 2018’de Starbucks’ın İtalyan pazarında rekabetçi olduğunu kabul etti.

Kanada

Kanada’da Blenz Coffee , Coffee Time , Country Style , Second Cup , Starbucks, McDonald’s Canada , Tim Hortons ve Timothy’s World Coffee dahil olmak üzere birçok kahve zinciri faaliyet göstermektedir

Shelburne’de bir Tim Hortons mağazası . Tim Hortons, konum sayısına göre Kanada’nın en büyük kahve zinciridir.

2000’lerin sonlarında, Starbucks’ın Kanada kahvaltı pazarını çekmek için çaba göstermesinden sonra Kanada’da bir “kahve savaşı” başladı; Geleneksel olarak Tim Hortons ve McDonalds’ın egemen olduğu pazarlar.2010’larda, kahve zincirleri rekabetten pazar paylarını çekmek amacıyla çeşitli özel ürünler ve promosyonlar sundu. McDonalds, 2010’da altı ayda bir ücretsiz küçük kahve promosyonu sunarak Tim Hortons’un yıllık “Roll Up the Rim” yarışmasıyla doğrudan rekabet etmeye başladı.NPD Group tarafından yayınlanan bir 2011 raporunda , 3.295 Tim Hortons lokasyonu, Kanada’daki tüm restoran trafiğinin yüzde 26’sını oluştururken, McDonalds’ın 1.400 lokasyonu yüzde 10’unu ve Starbucks lokasyonları yüzde 1.3’ünü oluşturdu.2011 yılında, Tim Hortons ülkedeki unlu gıda ve kahve pazarının yüzde 76’sını oluşturuyordu; Kanada’daki “hızlı servis restoranlarında” satılan 10 fincan kahveden sekizi Tim Hortons’tandı. Tim Hortons o yıl 2,1 milyar fincan kahve sattı; Tam tersine, McDonalds o yıl 200 milyon fincan kahve sattı.

31 Aralık 2016 itibarıyla Tim Hortons, 4.613 mağaza ile Kanada’da bulunan en büyük kahve zinciri olmaya devam etti. McDonald’s ve Starbucks, Kanada’da 1.400’den fazla mağaza işletmektedir. 2014’te Kanada’da kişi başına düşen Starbucks, Kanada’daki her milyon sakin için 39.54 Starbucks mağazasıyla dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla. Kanada kahve pazarında daha fazla pazar payı elde etmek amacıyla McDonald’s , 2015 yılında Kanada’da bağımsız McCafés açmaya başladı. McDonald’s, Kanada’daki demlenmiş kahve satışlarını 1970’lerden 2018’e üç katına çıkardı ve pazar payını iki katına çıkardı. yüzde 13.Ancak aynı dönemde , şirket Eylül 2018’de Kanada’daki son üç lokasyonunu kapatarak Dunkin’ Donuts’ın Kanada pazarından çekildiğini de gördü. Dunkin Donuts’un Kanada’daki düşüşü büyük ölçüde Tim Hortons ile doğrudan rekabetine bağlandı.

Kahveye ek olarak, Country Style, McDonald’s, Starbucks ve Tim Hortons da dahil olmak üzere bu fast food perakendecilerinin birçoğu, ülkenin ” kahvaltı savaşları ” olarak adlandırılan fast food kahvaltı pazarı için rekabet ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri

The Economist’e göre 2000’lerin sonundaki en büyük kahve savaşları Amerika Birleşik Devletleri’nde Starbucks ve McDonalds arasında yaşandı. İki kahvehane arasındaki bu dinamik Financial Times tarafından paylaşıldı . 2008 mali krizi sırasında, tüketici harcamaları düştükten sonra Starbucks’ın pazar payı azaldı. McDonald’s, 2008’den 2009’a kadar bundan yararlanmak için bir pazarlama saldırısı başlattı.

Aralık 2008’de McDonald’s, kahveyi daha yüksek fiyat noktalarında satmak için “Starbucks aptaldır” kelimesini içeren bir oyun üzerinde “dört dolar aptaldır” yazan bir reklam panosu dikti. McDonald’s. Başka bir reklam panosunda, Starbucks’ın sosyal ve kültürel algılarına bir darbe olan “büyük yeni ihtişam” yazıyor.  Bununla birlikte, kahve savaşları nın önemli bir savunucusu olan Starbucks CEO’su Howard Schultz , pazarın doygunluğu konusundaki endişesini dile getirdi ve McCafé ile firmasının ürünleri arasındaki karşılaştırmaya sesli olarak karşı çıktı.  Schultz yatırımcılara 2008’in sonlarında “Savunmaya hazırız ve hücuma geçeceğiz” dedi.

Firmanın pazarlama müdürü John Moore, McDonald’s’ı son pazar kazanımlarına atıfta bulunarak 2003’te “kahve gibi görünen sıcak, kahverengi sıvı satmakla” suçladı. Buna paralel olarak hazır kahvenin yaygınlaşmasıayrıca paketlenmiş kahve pazarlarında, özellikle daha düşük fiyat noktalarında rekabeti yoğunlaştırdı.2009’da McDonald’s’ın Starbucks’la resmen “kahve savaşını başlattığı” görüldü, özellikle de özel espresso içecekleri sunarak.  Ancak bu süre zarfında McDonald’s’ın yurt içi satışlarının yüzde 6’sını kahve oluşturdu. Wall Street Journal 2011’de kahve fiyatları ne kadar yakınsa, farklı demografik pazarlara rağmen kahvehanelerin o kadar rekabetçi olduğunu bildirdi .

Bir fincan Dunkin’ kahvesi, 2017

ABD kahve pazarı, 2010’ların başından bu yana, esas olarak ülkenin ticari kahve dükkanlarının çoğunu oluşturan en büyük iki oyuncusu Starbucks ve Dunkin’ tarafından çekişme halindeydi. 2014’te The Guardian , “Amerika’da devam eden bir savaş var ve savaş alanı kahve.” Temmuz 2011’de Dunkin’ Donuts ABD borsasında halka açıldı ve “fast food java savaşını ısıtmak” için 427,5 milyon dolar topladı.  2011’de Dunkin’ Donuts, New England kahve pazarının yarısından fazlasını kontrol ediyordu.Şirketin yurt içi satışlarının yaklaşık yüzde 60’ı kahve ve içeceklere bağlandı. 2016’da Dunkin’ Donuts , sıcak damlama kahve ve temel espresso bazlı içecekler portföyünden ayrılan buzlu kahve sunumunu yeniledi . İki yıl sonra, 2019’da donut şirketi, içecek endüstrisinde daha iyi rekabet edebilmek için adından “donuts” kelimesini çıkardı. Eylül 2019’da Dunkin’, kendisini Starbucks ve McDonalds’a karşı konumlandırmak için 100 milyon dolar taahhüt etti ve eski kahve dükkanını “baş düşmanı” olarak nitelendirdi. Haziran ayına kadar, her iki şirket de rekor, ancak karşılaştırılabilir borsa büyümesi kaydetti, Dunkin’ yüzde 24, Starbucks yüzde 29 arttı. 2017’de yapılan bir CNN analizi, Dunkin’in “kahve savaşlarında özellikle saldırgan” olduğunu buldu.O yılki Starbucks yıllık toplantısında Schultz, Dunkin’in pazar kazanımlarına, hissedarlara mecazi olarak ” kılıçları ” ortaya çıkarmalarını söyleyerek yanıt verdi . Kahve savaşları ​​Tarihsel olarak ABD’de (esas olarak Batı New York’ta ) sınırlı bir varlığı olan Kanadalı bir zincir olan Tim Hortons, 21. yüzyılın başlarında ABD’ye büyük bir genişleme yaptı ve yerleşik şirketlerle kurumsal birleşmesi ile sonuçlandı. 2014 yılında ABD fast food zinciri Burger King.

2013’te Motley Fool , Starbucks’ın hediye kartlarının ve ulusal sadakat programının yayılmasının kahveye dayalı pazar kazanımlarında birincil itici güç olduğunu öne sürdü.  Bir yıl sonra McDonalds, Starbucks’ın kahve latte pazarını köşeye sıkıştırarak “kahve savaşlarını kazandığını” kabul etti . Rakip firmalar, mağaza açılışlarını finanse etmek için bölümleri ayırarak pazar genişlemelerini yeniden şekillendirdiler. 2018’de Starbucks , mağazalarına 7,2 milyar dolar kazandırmak için paketlenmiş kahve işini Nestlé’ye sattı. Starbucks, rekabetinin altını oymak amacıyla, Ağustos 2019’da kendine özgü Pumpkin Spice Latte’yi piyasaya sürdü – tipik olarak yerineSonbahar sürümü. Mart 2020’de Panera Bread , Starbucks’ın ulusal sadakat programıyla doğrudan rekabet edebilmek için bir kahve abonelik hizmeti başlattı . COVID -19 salgını , talep yetersizliği nedeniyle daha küçük kafelerin kalıcı olarak kapanmasıyla en büyük kahve dükkanlarının pazar payında ciddi bir gerilemeye yol açtı. Büyük oyuncuların çoğu, büyümeyi sürdürmek için pandemi sırasında dağıtım platformlarıyla dağıtım anlaşmaları başlattı: Uber Eats (Starbucks),  GrubHub (Dunkin’),  ve DoorDash (McDonald’s).

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar