Anasayfa » Kahveye Gönül Veren Özgür Kızıl ile Röportaj

Kahveye Gönül Veren Özgür Kızıl ile Röportaj

admin

Uzun yıllardır hem kahveye hem de sektöre emek veren insanlara kahveyi anlatmak ve tüm dünyaya tanıtmak için çalışan. 10-11 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Kahve Zirvesi etkinliğinin koordinatörü ve hem topluma hem dünyaya kahvemizin yerini anlatan kısacası kahveye gönül veren Özgür Kızıl ile çok değerli bir röportaj gerçekleştirdik. Sözü çok uzatmadan yazımıza geçelim…

Özgür Kızıl Kimdir?

Yiyecek & İçecek sektöründe uzun yıllara dayanan bir tecrübesi bulunan Özgür Kızıl kahve üretim hanesi ve Coffee Shop açma sürecindeki kişi ve yatırımcılara danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Oldukça zahmetli ve detaylı planlamalar gerektiren mekan açma sürecinin en efektif ve optimum maliyetler ile sonuçlanması konusunda profesyonel ekibi ile en kısa sürede sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Özgür Kızıl,  yönetim çalışmalarına ek olarak aynı zamanda kahve eğitimcisi/roaster ve şarap eğitimcisi olarak da faaliyetlerde bulunmaktadır. Ayrıca gastronomi gazete ve dergilerinde yazmaktadır.

Kahve Sektörünün Ülkemizde Ki Durumu Hakkında Düşünceleriniz Nedir?

Kahveyi Dünyaya biz tanıttık lakin kahve kültürümüz olması gereken yerde değildir. Sektördeki profesyonel arkadaşlarımız ile Türk kahvesi ve kahve kültürünün gelişmesi için büyük gayret göstermekteyiz. Tabii ki geniş kitlelere ulaşarak kültürümüzü daha hızlı yaymayı arzu ederiz. Bu konuda televizyon kanallarına çok iş düşüyor. Seminer, festival ve fuar etkinlikleri ile ulaşabildiğimiz tüm kahve severleri kahve dair bilgilendiriyoruz.

Kahve sektörü her geçen gün daha fazla gelişmektedir. Son yıllarda festival-fuar-zirvelerin sayısının artması ile kahve severler ile profesyoneller bir araya gelerek sorularına cevap bulmaktadır. Bu sayede kahve için daha bilinçli bir topluluk oluşmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketici paralel olarak kahve kalitesinin de artmasına neden olmaktadır.

Ayrıca kahve ithalatı yapan firmaların yeşil kahve çekirdeğinde bol çeşitliliğe gitmesi müthiş bir lezzet zenginliği oluşmaktadır. Ama son dönemlerde yabancı para birimlerinde artış nitelikli kahve fiyatlarında ciddi artışa sebep olmuştur. Bu durum tüketim miktarlarını olumsuz etkilemektedir.

Peki, Sektörün Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Sektör gelişimi için ücretsiz barista kurs sayıları artırılmalıdır. Kişilerin eğitimleri neticesinde başarılı kişilere sertifika verilmelidir. Ülkemizde gastronomi okutulan her üniversitede kahve bilimi zorunlu ders olmalıdır.  Medya ve basın alanlarında Türk kahvesi ve kahve kültürü üzerine programlar yapılmalı TV başında bulunan insanların kahveye özendirilmeli ve popülerlik katılmalıdır.

Osmanlı Devleti ile dünyaya yayılmış olan kahve ile kahve kültürümüz üzerine yazılı, sözlü ve uygulamalı çalışmalar artırılmalıdır. Kahve bilimi üzerine yazılan kaynak kitapların yabancı dilde olması sebebiyle bilgiye ulaşmakta zorlananlar adına ücretsiz tercümanlık hizmeti verilmelidir.

Kahve yarışmalarında derece elde etmiş kişilere hem kendi kahve işlerini kurmaları adına maddi destek sağlanmalıdır hem de kahve yarışmalarına gidecek yarışmacılarımızın tüm masrafları ilgili devlet birimleri tarafından karşılanmalıdır.

3.Nesil Kahveciliğin Geleceği Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Yeni nesil kahvecilik çok hızlı gelişmektedir. Bunun başlıca sebeplerine bakacak olursak temel basamak; ithalatçıların Dünyanın birçok ülke ve yöresine ait kaliteli kahveler getirmeleridir. Piyasaya kahve ithalatı için yeni oyuncuların girmesi rekabeti artırarak çekirdek kalitesini artırdı.

 Makine ve ekipman tedarikçileri bu işin 2. Basamağını oluşturuyor. Teknik olarak yeni üretilen ekipmanlar eş zamanla ülkemize ulaşması bizi ileri götürmektedir. Bir diğer basamak ise kahve kavurma makine üretici firmalarının başarısı. Türkiye’de üretilen makineler kalite konusunda Dünya’da üst sıralarda yer alırken, yabancı toplumlarda büyük ilgi görmektedir. Kahve kavuran kişilerin başarılı çalışmaları ile kahveler kimliğine uygun kavrulmaya başladı. Teknik, bilim, matematik, kimya gibi konuları harmanlayıp kavurma konusunda çok iyi yerlere geldik.

Gelelim en önemli basamak olan işin ustaları olan barista arkadaşlara. Kendilerini bu konularda fazlası ile geliştirdiler Demleme/pişirme yöntemlerini her geçen gün daha iyi seviyelere taşıdılar. Her kahvenin kendine özgü demleme yöntemlerini seminer, festival ve fuar ile tüketicilere sunarak yeni bir kitle oluşturuyorlar. Bence bu işlere gönül vermiş arkadaşların ücretsiz yararlanabileceği tam donanımlı ücretsiz bir akademiler kurulmalıdır…

3. Nesil Kahvenin Ülkemizde Yaygınlaşması İçin Sizce Neler Yapılabilir?

Bu konu aslında ekonomik sebeplere dayanmaktadır. Makine/ekipman ve yan ürünlerin fiyatlarının yüksek olması sebebi ile herkes tarafından ulaşılabilir olmamaktadır. Yerli üreticilerin alternatif muadil ürünleri üretmesi ekipman ve makine konusunda alım gücünün artmasına neden olacaktır. Yöresel kahvelerin daha pratik kullanılabileceği paket vb. çalışmalar ile her eve ulaşması önemlidir.

Ülkemizde özel seralar ile kahve ağacı üretim çalışmaları yapılmalıdır. Bu girişimlerin başarılı olacağından eminim. Televizyonlarda kahve ile ilgili düzenli sunumlar olmalıdır. Son dönemler de yemek ve aşçılık programlarının önem verilmesi ama kahveye dair hiçbir aksiyon alınmamaları üzüntü vericidir.

Ayrıca Dünyaya kahveyi tanıtan Türk halkıdır, arşivlerde binlerce kaynak olmasına lakin hiç bunu Dünyaya tam olarak tanıtamıyoruz. Ben kendi adıma sosyal hesaplarımda yazılı, görsel ve uygulamalı birçok paylaşımda bulunmaktayım. Herhangi bir TV kanalı bize destek versin. Başta Türk kahvemiz olmak üzere kahve kültürünü tüm ülkemize anlatalım.

Özgür Kızıl İnstagram adresi için burayı tıklayınız.

Kahve Zirvesi Hakkında Bize Bilgi Verebilir Misiniz?

Kahve Zirvesi; kahve dergisi, Kahve-pazari.com sitesi ve benimle beraber ortak bir çalışma yaparak sektörün önde gelen şirketlerinin liderlerini bir araya getirdiğimiz bir etkinliktir. Ülkemizde kahve sektörünün gelişiminin ve geleceğinin, bu alandaki vizyon ve stratejilerin tartışılacağı zirveye hazırlanıyoruz. Kahve sektörünün birçok alt dalının oturumlar halinde konuşulacağı, kahve ve kahve eşlikçilerinin bulunacağı stantları ile kahve sever ve profesyonelleri bir araya getirecek özel bir etkinlik olarak yerini alacaktır.

Kahve Zirvesine Kimler Katılmalı Ve Katılanları Neler Beklemekte?

Kahveye gönül vermiş herkesi kahve zirvesine bekliyoruz. Kahve zirvesinde; Sektör liderlerinin görüş ve önerilerini öğrenme, kahve firmaları ile tanışma, iş bağlantıları kurma, kahve çekirdekleri hakkında güncel bilgiler edinme fırsatını yakalayacaklardır. Aynı zaman da kahve makine ve ekipmanlarını deneyimleme, ünlü baristalar ile kahve demleme, workshop ve seminerler ile sorularına cevap bulma imkânı elde edeceklerdir.

 • Kahve Zirvesinde Ana Başlık Konular Neler Olacaktır?
 • Yeşil çekirdek ithalatı
 • Kahve kavurma makineleri
 • Kahve Kavurma
 • Kahve makine ve ekipmanları
 • Türk kahvesi makineleri
 • Türk kahvesi
 • Coffeehouse işletmeciliği
 • Kafe franchising Finans/Pazarlama yönetimi
 • Kafe teknolojisi nasıl olmalı
 • Kahve ve Sürdürebilirlik
 • Kafe mimarisi nasıl olmalı
 • Kahve Eğitimi ve Baristalık

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar