Anasayfa » Klar Coffee – Atahan Kaygusuz İle Röportaj

Klar Coffee – Atahan Kaygusuz İle Röportaj

admin

Atahan Kaygusuz ile sizler için kısa ama bir o kadar da keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi Türkiye de kahve konusunda kendisini geliştiren hem de gerçekten kahveye gönül vermiş katıldığı etkinliklerle adını duyurmaya başlayan bir kahve severdir. Hazırsanız röportajımıza geçelim…

Atahan Kaygusuz Kimdir?

Merhaba

Ben Atahan Kaygusuz. 1997 yılında Mersin’de doğdum. Kahve kavurucusu ve baristayım. Kendimi bu iki konuda geliştirmeye odaklamış durumda bir hayat sürüyorum diyebilirim.

Klarcofffeeroestryde çalışıyorum. Ayrıca Panama’dan yeşil kahve ithal eden Waytacoffee’de de Türkiye satışı ile ilgileniyorum. Hayatımın her bölümünde kahve var ve bundan aşırı mutluluk duyuyorum.

Kahveyle ve Bu Sektörle İlk Tanışmanız Nasıl Oldu?

Aslında kahve sektörüne girişim tamamen tesadüf oldu. Normalde profesyonel basketbolcu hayalleri olan fakat bazı talihsizlikler yüzünden bırakmak zorunda kaldığım bir dönemde sektörde çalışmaya başladım.

Hizmet sektörüne ilk olarak bir otelde bar boy olarak başladım ve kısa bir süre barmenlik yaptım. Daha sonra bir kafede servis elemanı olarak çalışırken boyum uzun olduğu için bara aldılar. Endüstriyel kahve ve ekipmanlar ile ilk orada tanıştım.

Bu Zamana Kadarki Yaşadığınız Zorluklar ve Kolaylıklar Nelerdir?

 Bence en büyük zorluk çalışanların hak ettiği değeri görmemesidir. Ben bu sektöre başlayalı 9 yıl geçt. Hâlen aynı sorunlar var. Yaptığımız işler ile ilgili bir görev tanımı yok, hakkımız yendiğinde bunu savunacak bir kurum yok, maaş skalasını yaptığımız işlere göre belirleyen bir kurum yok.

Kültür, evet. Yeni yeni gelişiyor fakat çalışanlara verilen değer hâlâ gelişmemekte. Kolaylık kısmına gelirsek bar arkasında olmak insanlarla daha kolay iletişim kurmamızı sağlıyor ve tabii ki kaliteli kahvelere ulaşabilmemizi.

3. Nesil Kahvecilik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ülkemizde hâlen gelişmekte olan bir kültürdür. Pandemi süreci ile daha da hızlandı. Türkiye’de nitelikli kahve adına küçük bir grubuz aslında. 3. nesil kahvecilik, insanlara ne içtiklerini tüm detaylarıyla sunuyor. Oluşan bu grup ile 3. nesil kahveciliği yaymaya çalışıyoruz.

Son dönemdeki ev demleyicilerinin artmasıyla bu bizim işimizi de kolaylaştırıyor. Müşterilerimizin bize merakla kahveler hakkında sorular yöneltmesi nitelikli kahve kültürünün geliştiğini gösteriyor.

Kahve Kavrumunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kahve kavurmadan önce yeşil çekirdek seçerken cupping yaparak kahvenin potansiyelini anlamak, o kahveden ne istediğini kafanda planlamak ve kavurma öncesi yapılan analizlerimiz kavurma sırasında bir referans sağlıyor.

Daha sonrasında bu kahveden ne istediğimize bağlı olarak profil çıkarmak kalıyor. Kahve kavrumunda en önemli şey aslında elimizdeki ham maddeyi yani yeşil çekirdeği iyi tanımak ve potansiyelini anlayabilmektir.

Günümüz Sektörel Gelişmelerinden Beklentileriniz Nelerdir? Neler Yapılabilir?

Kahve sektörü oldukça hızlı ilerleyen bir dönemdedir. Hem teknolojik olarak hem de yeni çıkan ekipmanlarla birlikte. Fakat elimizdeki ham maddenin bir meyvenin çekirdeği olduğunu ve bunun sürdürülebilirliğini sağlamamız gerektiğini unutmamız gerekmektedir.

Barista tarafından ise kesinlikle eğitim konusunda gelişmeler olması gerekiyor. Eğitim programlarına ulaşılabilirlik daha kolaylaştırılmalı ve ücretlendirmeler ülke ekonomisine göre yapılmalıdır. Ulusalda yapılan yarışmalar bir barista için büyük önem taşıyor. Kendimizi geliştirebilme fırsatı sunuyor.

Ayrıca yarışma ortamında edinilen kontaklar ile yeni kapılar açılmasını sağlıyor. Bu yüzden ulusal yarışmaların devamlılığının sağlanması gerekiyor. Baristaların bu yarışmalara derece düşünmeksizin katılması gerektiğini düşünüyorum.

Yüksek Kupa Puanına Sahip Kahveler Sizce Piyasada Yer Edinebilir Mi?

Yer edinmelidir. Çünkü kültüre sahip son kullanıcıların da istediği artık Türk kavuruculardan kaliteli kahvelere ulaşmaktır. Bu tür yüksek puanlara sahip, ödül almış veya yarışma kahvesi diye sınıflandırdığımız çekirdeklerin Türkiye’ye gelmesini sağlayan firmalar mevcut. Wayta da bu firmalardan birisi ve gelen taleplerde daha kaliteli çekirdeklere odaklıdır.

Son dönemde kavurucu firmalar da müşterilerinin böyle çekirdeklere talep oluşturduğunun farkında. Yüksek kupa puanına sahip kahveleri seçeneklerine eklemeye başladılar. 

Endüstriyel çekirdeklere göre yüksek maliyetliler ama gelen çekirdek hacimleri oldukça düşük maliyetli oluyor. Bu tür kahvelere deneyim olarak bakmak gerekmektedir.

Geleceğe Dair Plan Ve Hedefleriniz Nelerdir?

Kendimi kavurma konusunda geliştirmeye odakladım. Daha fazla insan ile iletişim kurarak kendimi güncel durumdan uzak tutmamaya çalışıyorum. İlerleyen zamanda atölye açmak gibi bir planım var.

Hedeflerimden ilki ise demleme kategorisinde Türkiye’de şampiyon olarak dünyada ülkemizi temsil etmektir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar