Anasayfa » LİMONLU ESPRESSO: SÜRPRİZ OLABİLECEK BİR KOMBİNASYON

LİMONLU ESPRESSO: SÜRPRİZ OLABİLECEK BİR KOMBİNASYON

admin

Limon bazlı bir içecek düşündüğünüzde, muhtemelen limonata veya limonlu su düşünürsünüz, limonlu espresso değil. Bununla birlikte, ikisi birlikte küresel kahve topluluğu içinde bilinmeyen köklere ve kalıcı popülerliğe sahip olası bir rüya takımıdır. 

Ne düşündüğünü biliyorum; kim espressoya limon ekler ki? Bunun tadı nasıl olabilir? Pekala, tüm sorularınızı yanıtladık ve ardından aşağıda limonlu espresso ile ilgili bazı soruları yanıtladık.

LİMONLU ESPRESSO

Kahve tutkunları tarafından daha çok espresso romano olarak bilinen espresso ile limonun görünüşte uyumsuz kombinasyonu, birkaç köken hikayesi olan bir kahve tarifi. Bazıları “romano” isminden dolayı bu içeceğin İtalyan kültürünün bir parçası olduğuna inanıyor, ancak İtalyan unvanına rağmen bunu destekleyecek somut bir kanıt yok. 

Espresso içeceği , cafe canarino, cafe al Limone, limonlu espresso ve Roman espresso gibi birçok ülkede farklı varyasyonlara ve isimlere sahiptir. Bazen işletmeler, imza limon dilimini bir portakal veya mandalina kabuğuyla da değiştirir. 

İçeceğin kendisi, bir tutam limon veya kabuk eşliğinde, geleneksel olarak tek shot espresso seçiminizdir. Bazı kahve dükkanları limonu şekerlenmiş kabuk veya limon suyuyla değiştirse de fikir aynı kalıyor; espresso ve limonun bir tarafı.   

NEDEN ESPRESSO’YA LİMON EKLİYORUZ?

Dünyanın her yerindeki insanların limonlu espressonun farklı sebepleri var . Bununla birlikte, teoriler arasında ortak bir konu, limondaki sitrik asidin özellikle acı bir kahvenin asitliğini keseceğidir. 

Limon diliminden doğrudan sıvıya birkaç damla limon suyu ekleyebilir veya başlangıçta amaçlandığı gibi limon kabuğunu kahve fincanının kenarına sürtünerek yağları aktif hale getirmek ve asitliği azaltmak için İtalyan kahvesine sıkabilirsiniz. . Diğer espresso romano teorisyenleri, içeceğin II. Dünya Savaşı’na kadar uzandığını söylüyor. O zamanlar İtalyanlar şeker kıtlığı yaşıyordu ve kahve eşliğinde limonun yerini aldı. 

En az makul teori, tarifin nihai akşamdan kalma tedavisi olarak ortaya çıktığını belirtir. Limonun keskinliği, espressonun kafein içeriğiyle birleştiğinde, insanların bir gece içtikten sonra güne zinde başlamak için ihtiyaç duydukları şeydi.

LİMON EKLEMEK ESPRESSO TADINI DAHA İYİ HALE GETİRİR Mİ?

Espresso’nun kendine özgü lezzet paletini geliştirmek için biraz limon aroması eklemek, gerçekten tercihlerinize bağlıdır. Bazı espresso tutkunları, özellikle barista kaliteli bir çekme üretiyorsa, espressonun en iyi kendi başına servis edildiğini belirterek yönteme katılmayabilir. 

Öte yandan, daha az deneyimli espresso içenler, düz bir espresso shot’ın acılığına yardımcı olduğunu iddia edebilirler. Sonuç olarak, espressoya limon eklemenin tadı daha iyi yapıp yapmadığını öğrenmenin tek bir yolu var; denemen gerek.

ESPRESSO ROMANA NASIL YAPILIR?

Limonlu Espresso Romano

ESPRESSO İÇECEĞİNİZİ DEMLEYİN

Espresso romano yapmanın ilk adımı, bir shot espresso hazırlamaktır. İtalya’da espresso tipik olarak Robusta da dahil olmak üzere fasulyelerin tatlı bir kombinasyonu olduğundan , içeceği yapmak için daha tatlı bir kahve karışımı kullanmak isteyeceksiniz. Limon eklerken tatlılık yardımcı olacaktır çünkü zaten acı olan bir içeceğe başka bir acı madde eklemeyeceksiniz. Bunun yerine daha az acı bir Arabica karışımı deneyin. 

ŞEKER EKLEMEK

Güçlü bir espresso aromasına alışkınsanız şeker eklemek gerekli değildir. Ancak, limonunuzu eklemeden önce acılığı biraz şekerle kesmek isterseniz, bu kesinlikle kabul edilebilir. Tercih ettiğinizden başka kahve içmenin basit bir yolu yoktur. 

LİMONUNU AL

Espresso dışında gerçekten birinci sınıf espresso romano yapmanın en önemli kısmı limon eklemektir. Geleneksel İtalyan hazırlığında limon kabuğu kullanacaksınız. Bununla birlikte, bir limon bükümü veya taze limon dilimi de kullanabilirsiniz. Nasıl kesmeyi seçerseniz seçin, limonu yanında servis edeceksiniz. 

İçmeye hazır olduğunuzda, sulu limon dilimini espresso fincanının kenarına hafifçe kaydıracak ve sıvıya biraz sıkacaksınız. Böylece espressoyu ağzınıza getirir getirmez limon suyunun enfes tatları dudaklarınıza çarpacaktır. 

Şehirde bir gece geçirmeyi planlıyor ve akşamdan kalma tedavisine ihtiyacınız varsa veya sadece bir espresso romano’nun tadını görmek istiyorsanız, doğru yapmak için bu temel adımları izleyin.

EĞLENCE

Sonunda, espresso romano’yu çevreleyen tüm hikayelerin neyle ilgili olduğunu tadacak ve göreceksiniz. Tabii ki, dünyayı sarsan bir deneyim içinde değilsiniz, ancak espresso ve limon aromalarının birleşimi sizi hoş bir şekilde şaşırtabilir. 

Mutlu Kafeinleme! 

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar