Anasayfa » Topraktan Ağaca Kahve

Topraktan Ağaca Kahve

admin

İlk bakışta, tüm kahve ağacı çeşitleri birbirine benzer: Yaprakları ve meyveleri destekleyen çok sayıda dalın çıktığı ince bir gövdeye sahiptir. Bununla birlikte, daha yakından bakarsanız, yetiştirilen Arabica çeşidine göre belirlenen ağaçlar arasında birçok fark vardır. Farklı çeşitler, farklı renklerde, farklı miktarlarda meyve verir ve bazıları meyveleri kümeler halinde taşırken, diğerleri meyveleri dalda eşit aralıklarla yerleştirir.

Her gün severek tükettiğimiz ve arkasında yüzlerce kişinin emeğini taşıyan kahvenin başlangıç serüvenini biliyor musunuz? Kahve Askeri nedir ve neden önemlidir?

Farklı çeşitlerdeki bitkilerin yaprakları arasında da büyük farklılıklar vardır. Ancak daha da önemlisi bu çeşitlerin tohumları hasat edildiğinde ve demlendiğinde kap özellikleri arasında büyük farklılıklar vardır. Farklı çeşitlerin farklı lezzet nitelikleri vardır ve farklı ağız hislerine sahip olabilirler.


Kahve üreticilerinin büyük bir kısmı için, yetiştirmek için belirli bir çeşidi seçmelerinin ana nedeninin “lezzet olmadığını”  hatırlamak her zaman önemlidir. Kahve ağacının verimi ve hastalıklara karşı direnci, geçimlerini kahve yetiştirmeye bağımlı olanlar için genellikle çok değerlidir. Bu, tüm üreticilerin çeşitlerini bu şekilde seçtikleri anlamına gelmez, ancak bu seçimlerin üreticinin karlılığı ve geliri üzerindeki etkisi akılda tutulmalıdır.


Tohumdan Ağaca

Çoğu yerleşik kahve çiftliğinde, fideleri üretim için çiftliğe dikmeden önce yetiştirecekleri bir fidanlık bulunur. Kahve çekirdekleri önce zengin topraklara ekilir ve filizlenmeleri sağlanır.

Çekirdek daha sonra gelişen sürgün tarafından yerden kaldırılır ve bu aşamada genellikle ‘asker’ olarak adlandırılırlar. İnce yeşil bir sapın tepesine kavrulmuş bir kahve çekirdeği eklenmiş gibi garip görünüyorlar. Bundan kısa bir süre sonra, çekirdek patlayarak ilk yaprakları ortaya çıkarır. Kahve bitkileri hızla büyür ve 6-12 ay sonra fidanlıktan üretime taşınabilirler.


‘Asker’ olarak bilinen filizlenmiş kahve filizleri, kahve bitkisinin büyümesinin ilk aşamasıdır.

‘Askerler’ yeşil yaprakları çıktıktan 6 ila 12 ay içinde tamamen bir fidanlığa veya araziye ekilebilir hale gelirler.

Kahve yetiştirmek sadece para değil, aynı zamanda zaman yatırımı gerektirir. Bir kahve çiftçisi, yeni dikilen bir kahve ağacının düzgün bir şekilde meyve vermesi için genellikle üç yıl beklemek zorunda kalacaktır. Kahve yetiştirmeye başlama kararı vermek ciddi bir karardır ve bu aynı zamanda bir üretici kahveyi bırakırsa gelecekte ekinine dönmesi için onu teşvik etmenin zor olacağı anlamına gelir.

Zararlılar ve Hastalıklar

Kahve ağacı çeşitli zararlılara ve hastalıklara karşı hassastır. En yaygın iki tanesi kahve yaprağı pası ve kahve meyvesi delicidir.

  • KAHVE YAPRAK PASLANMASI

Birçok ülkede roya olarak bilinen , yapraklarda portakal rengi lezyonlara neden olan bir mantardır (Hemileia vastatrix). Fotosentezi bozar, ardından yaprakların düşmesine neden olur ve sonunda ağacı öldürebilir. İlk olarak 1861’de Doğu Afrika’da belgelendi, ancak 1869’da Sri Lanka’daki bitkileri etkilemeye başlayana kadar incelenmedi ve sonraki on yıl boyunca kahve tarlalarını hemen hemen yok etti.

1970’de Brezilya’ya yayıldı, belki bir kakao tohumu sevkiyatıyla Afrika’dan getirildi ve hızla Orta Amerika’ya yayıldı. Artık dünyadaki her kahve üreten ülkede bulunuyor. İklim değişikliğinin yol açtığı yüksek sıcaklıklar durumu daha da kötüleştiriyor. 2013’te birkaç Orta Amerika ülkesi, pasın neden olduğu hasar nedeniyle olağanüstü hal ilan etti.

  • KAHVE MEYVESİ DELİCİSİ

Yaygın olarak broka olarak da bilinen, yumurtalarını kahve kirazlarının içine bırakan küçük bir böcektir (Hypothenemus hampei). Kuluçkadan çıkan genç kirazları yer, böylece mahsulün miktarını ve kalitesini düşürür. Böceğin anavatanı Afrika’dır, ancak şu anda dünya çapında kahve mahsulleri için en zararlı haşeredir. Kimyasal pestisitler, tuzaklar ve biyolojik kontroller dahil olmak üzere farklı kontrol yöntemleri üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Çiçek ve Meyve

Çoğu kahve ağacının yılda bir ana hasadı vardır, ancak bazı ülkelerdeki ağaçların genellikle daha küçük ve genellikle biraz daha düşük kalitede ikinci bir hasadı daha vardır. Döngü ilk olarak, uzun süreli bir yağış dönemi tarafından tetiklenir. Bu, ağaçların çiçek açmasına neden olur ve yasemini andıran güçlü bir kokuya sahip çok sayıda beyaz çiçek açar.

Arılar gibi böcekler çiçekleri tozlaştırır. Fakat Arabica kendi kendine de tozlaşabilir. Yani olumsuz hava koşullarında ağaçtan ayrılmadıkça çiçekler her zaman meyve verir.

Meyvelerin hasat edilmeye hazır hale gelmesi dokuz aya kadar sürer. Ne yazık ki, kahve kirazları eşit şekilde olgunlaşmazlar. Kahve üreticisi, her ağaçtan aynı anda tüm meyveleri toplamak ile hasatta belirli bir miktarda olgunlaşmamış veya olgunlaşmamış kahve kirazı bulundurmak veya toplayıcılara aynı kahve ağacı üzerinden birden fazla geçişini yapmak için ödeme yapmak ve böylece her bir kirazın hasat edilmesi arasında zor bir seçim yapmak zorundadır. tamamen olgunlaştığında.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar