Anasayfa » Brezilya Kahvesinin Hikayesi Aşk ve Kölelik

Brezilya Kahvesinin Hikayesi Aşk ve Kölelik

admin

Brezilya Kahvesinin Hikayesi ,Efsaneye göre, 1727’de Başçavuş Francisco de Melo Palheta, Fransız Guyanası ile Hollanda Guyanası arasındaki bir arazi anlaşmazlığını çözmek için gönderildi. Çok sıkı korunan gıpta ile bakılan kahve bitkilerini kaçırma niyetiyle Cayenne’e geldi. Gözlerini Cayenne Valisi’nin karısı Madame D’Orvilliers’a dikerek, bir plan yaptı ve ayrılmadan önceki kapanış ziyafetinde, Brezilya kahve endüstrisinin atası olacak fideyi içeren bir buket verdiğinde, aşk maceraları meyvesini verdi.

Francisco de Melho Palheta, Brezilya'ya kahve getirmekle tanınan Portekizli-Brezilyalı subay.

Buket gerçekten ağır olmalıydı, çünkü 1733’te Palheta, Portekiz kralına yolculuğunda binden fazla tohum ve dört kahve fidesi almayı başardığını yazdığını yazdı . Cayenne’den dönüşünde, tohumlar Palheta’nın yerli Pará’sındaki çiftçiler arasında dağıtıldı ve Brezilya kahve endüstrisi doğdu.

Görsel : Francisco de Melho Palheta, Brezilya’ya kahve getirmekle tanınan Portekizli-Brezilyalı subay.

Takas için aşk motivasyonu tartışılsa da, alheta, kayıtlara göre, kuzeydoğu Brezilya’daki Maranhão e Grão-Pará valisi tarafından Fransız Guyanası’na gönderildi ve daha sonra binlerce tohumu ve birkaç bitkiyi nasıl geri getirebildiğini anlattı.

18. yüzyıl boyunca, kuzeydoğu Brezilya’da kahve üretimi arttı, ancak hiçbir zaman küçük bir yerel mahsulden daha fazlası olarak görülmedi.

Brezilya Kahve Ülkesi Oluyor

İlk kahve plantasyonu 1770 yılında Rio de Janeiro eyaletinde kuruldu ve kısa sürede Avrupa’ya küçük bir ihracat ticareti gelişti. Ancak, 1800’lere kadar Brezilya’da kahve üretimi patlamadı. 1800 yılında 1.720 pound kahve ihracatı görüldü ve 1820’de bu rakam 12.896.000 pound’a ulaştı. 1840’a gelindiğinde bu sayı 137.300.000’e yükseldi ve yüzyılın sonunda Brezilya yılda bir milyar poundun üzerinde kahve ihraç ediyordu (Ukers, 1922).

Rio de Janeiro eyaletindeki Baixada Fluminese bölgesinden kahve üretimi Vale do Paraíba’ya doğru genişlemeye başladı, güneye ve batıya Minas Gerais’e ve ardından o zamanki São Paulo eyaletine taşındı. 1800’lerin sonlarında, üretim Vale do Paraíba’nın artık tükenmiş topraklarından batıya doğru daha verimli topraklara, daha iyi bir iklime ve Campinas, Rio Claro ve Jundiai çevresindeki daha düz topografyaya doğru hareket ederken, São Paulo Brezilya’nın kahve merkeziydi.

Üretim artışlarını büyük ölçüde köle emeği körükledi ve tahminlere göre 5 milyondan fazla Afrikalı köle -Yeni Dünya’ya ithal edilenlerin yarısından fazlası- Brezilya’ya getirildi (Adams, 1925). Afrika köleliği kurumu Brezilya’da 16. yüzyıldan beri varken, 17. yüzyılda şeker kamışı üretiminin ve altın ve elmas madenciliğinin genişlemesiyle önemli ölçüde büyüdü. 1826’da köleliği sona erdirecek olan İngiliz-Brezilya Antlaşması’nın imzalanmasıyla birlikte köleliğin kaldırılması yakın göründü, ancak pek çoğu köle ticaretinden doğrudan kazanç sağladığı ve hükümetin yaptırım yeteneklerinden yoksun olduğu için, uygulamanın sona ermesi 50 yıldan fazla sürecekti. . Toplamda, 1800 ve 1850 arasında, Brezilya tarımı ve kahve patlaması 2 milyondan fazla Afrikalı köleyi sömürdü.

Jean Baptiste Debret (1826). “Amerika Kıtasında Atlantik Köle Ticareti ve Köle Yaşamı: Bir Görsel

Kahve Göçü

Kahve São Paulo’da batıya doğru hareket ederken, yetiştiriciler işgücü karşı rüzgarlarının “mükemmel fırtınası” ile karşı karşıya kaldılar: daha yüksek üretkenliğin talep ettiği artan emek, köle emeği eksikliği, daha pahalı bir köle pazarını yönlendirmek ve kölelik kurumuna karşı artan kızgınlık.

Brezilya 1888 yılına kadar köleliği resmi olarak kaldırmasa da, 1845 Birleşik Krallık ‘ta geçirilen Aberdeen Yasası gibi önlemler sayesinde zaten düşüşteydi. Bu, Kraliyet Donanması’na, köle taşıdığından şüphelenilen herhangi bir Brezilya gemisini durdurma ve arama ve köle tüccarlarını tutuklama yetkisi verdi. Bu, doğrudan daha yüksek maliyetlere ve azalan bir köle emeği arzına yol açtı.

1871 tarihli Özgür Doğum Yasası (Rio Branco Yasası olarak da bilinir), devlete ve kraliyet ailesine ait köle ve kölelerin yeni doğan tüm çocuklarına özgürlük verdi. Çocukların köle ebeveynlerinin sahipleri, çocukları parasal tazminat için devlete teslim edecekleri 21 yaşına kadar bakım sağlayacaklardı.

13 Mayıs 1888’de Lei Aurea ya da Altın Yasa’nın kabulüyle Brezilya’da kölelik nihayet kaldırıldı. Bu, hızla büyüyen kahve tarlalarına işgücü sağlamak için siyasi bir göç politikasına yol açtı.

Brezilya, 20 yıl önce São Paulo eyaletindeki Fazenda Ibicada’da kahve tarlalarında çalışmak için yabancı işgücü ithal etmeyi ilk kez denemişti. 1847 ve 1857 yılları arasında, plantasyon sahibi ve senatör Nicolau Vergueiro, çoğunluğu İsviçre-Alman olan yaklaşık 180 aileyi çiftliğinde çalıştırdı. Ancak deneyi isyan ve başarısızlıkla sonuçlandı. Ne de olsa, plantasyon yöneticileri, hakları ve onlarla birlikte gelen beklentileri olan vatandaşlarla değil, kölelerle uğraşmaya alışıktı. Dahası, Vergueiro’nun göçmenlere yüklediği sözleşmeden doğan yükümlülükler adil olmaktan çok uzaktı.

Onlardan Brezilya’ya taşınmaları ve yerleşmeleri için ücret talep etti ve daha sonra bu maliyetlere önemli faizler dayatarak fiili sözleşmeli kölelik ile sonuçlandı. Bu durum kendilerine vaat edilenden çok farklıydı ve Ibicada’ya göç eden ve gördüğü durum karşısında dehşete düşen İsviçreli öğretmen Thomas Davatz’ın önderliğinde göçmen aileler ayaklandı. İsviçre, Brezilya’ya göçü durdurmak zorunda kaldı ve Brezilya İmparatorluğu daha sonra çalışma koşulları ve yabancı işgücü ithalatının düzenlenmesi ile ilgili mevzuatı yeniden gözden geçirdi

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar