Anasayfa » Kahve Değirmenleri : Konik ve Düz Dişli Değirmenler

Kahve Değirmenleri : Konik ve Düz Dişli Değirmenler

admin

Kahve değirmenleri: Konik ve düz dişli değirmenler arasındaki fark nedir?

İster kafe sahibi olun, ister ev demleyicisi olun, kahve değirmenleri sahip olacağınız en önemli kahve ekipmanlarından biridir. Düşük kaliteli bir makine, eşit olmayan bir öğütme boyutuna neden olur ve bu da, tutarsız ekstraksiyon oranlarına ve çamurlu bir kaba neden olur.

Bir dişli değirmeni kullanmak, kahvenizin kalitesini önemli ölçüde artıracaktır. Dişliler, çekirdekleri doğramak yerine basınçla öğüttüklerinden, bıçaklı bir değirmenden daha az küçük parça ile sonuçlanırlar. Yine de aralarından seçim yapabileceğiniz iki farklı tipte dişli vardır: düz ve konik.

Bu dişliler arasındaki fark nedir? Öğütme boyutunuzun hassasiyetini ve tutarlılığını ve ayrıca kahve tutma riskini nasıl etkilerler? Konik veya düz bir dişli değirmen satın almalı mısınız? Bu iki kahve değirmeni arasındaki farkı öğrenmek için okumaya devam edin.

Konik Ve Düz Dişli Kahve Değirmenleri Nelerdir?

Bir dişli değirmen ile kahve, iki yüzey veya dişli arasından geçerken basınçla öğütülür.

Düz dişliler, birbiri üzerine düz duran iki halkadan oluşur. Genellikle yatay olarak hizalanırlar ve açılı dişlere sahiptirler. Boyutu belirleyen halkalar arasındaki mesafedir.

Ancak konik dişlilerde öğütme dikey olarak gerçekleşir. Bir dişli diğerinin içine oturur. Dış dişli, açılı dişlere sahip dairesel, içi boş bir halkadır. İç dişli, daha büyük bir tabana sahip koniktir. Yukarıdan bakarsanız, yıldız veya çiçek şeklinde görünebilir. Bunun nedeni, çekirdeklerin geçmesine yardımcı olan kanallara sahip olmasıdır. Ayrıca küçük açılı dişlere sahiptir.

Dişli Şekli Kahve Kalitenizi Nasıl Etkiler?

Öğütme tutarlılığı, tutma ve sıcaklık bunların tümü, espresso çekimlerinizin ve filtre kahvelerinizin kalitesini etkileyebilir. Ve bunların hepsi bir dereceye kadar kahve değirmenizin şeklinden etkilenir.

Öğütme Tutarlılığı

Konik dişli kahve değirmenler de düz dişli değirmenlerle aynı seviyede öğütme kıvamına ulaşmanın zor olduğunu söyleniyor. Bu monte edilme şeklinden kaynaklanmaktadır. Konik ve düz dişliler arasındaki en büyük fark, kahve değirmeninin montajı ve yapımı sırasında ortaya çıkar. Konik dişlilerde mükemmel paralellik ve mükemmel eş merkezlilik elde etmek gerekirken, düz dişlilerde sadece paralellik önemlidir. Bu nedenle parçacık boyutunun daha iyi homojenliğini elde etmek daha kolaydır.

Aslında, düz dişlilerin her zaman konik dişlilerden daha iyi performans göstereceğine inanılıyor. Paralellik ne kadar mükemmelse, granülometri hassasiyeti o kadar yüksek olacaktır. Konik dişlilerde, alt çapağın motor miline monte edilmesi gerekeceği ve bu nedenle kesinlikle merkezden dağıtılacağı düşünüldüğünde, mükemmel eş merkezliliğe sahip olmak imkânsızdır.

Başka bir deyişle, konik dişlilerle tam bir hizalama oluşturmanın zorluğu, öğütme boyutunda küçük tutarsızlıklara yol açabilir.

Bununla birlikte, düz dişli öğütme makinesinin kıvamında sorunlara neden olabilecek bir şey vardır: ısı tutma. Düz dişli değirmenler, konik dişli değirmenlere göre gün boyunca daha fazla ısınma konusunda bir üne sahiptir. Bunun nedeni, düz dişlilerin daha fazla mekanik güç gerektirmesidir.

Düz dişlilere sahip bir değirmen, uygun havalandırma ve öğütme hızı gibi gerekli teknik önlemler alınmışsa, konik sıcaklıklara çok yaklaşabilir. Bununla birlikte, ekstra ısı, daha ucuz değirmenler için sorunlara neden olabilir.

Bir kahve değirmeni çok fazla ısınırsa, öğütme boyutunun kıvamı değişecektir…

Bu, düz dişlili kahve değirmenleri ile çalışan baristaların sıcaklığa çok dikkat etmesi gerektiği anlamına gelir. Çok yükselirse, espresso çekimleri için öğütme boyutunu ayarlamaları gerekir.

Kahve Tutma Ve Kirlenme

Öğütmelerin makinede geride kaldığı kahve tutma, espresso ekstraksiyonunuzu değiştirerek kuru kahve ağırlığının değişmesine neden olabilir. Belki daha da endişe verici bir şekilde, eski kalıntıların tazeleriyle karıştırılmasıyla kontaminasyona neden olabilir.

Tutma, öğütülmüş kahve değirmeni içindeki yüzeylere yapıştığında meydana gelir. Kahvenin makineden nasıl beslendiğiyle alakadır, bu düz dişlilerde konik olanlardan daha yüksektir.

Düz dişlilerde kahve, dişli setinden yanlara doğru itilir. Bu çok fazla güç gerektirir ve bunu başarmak için değirmeninin motoru daha yüksek bir RPM’de döner. Konik kurulumların aksine, yerçekimi makinenin beslenmesine yardımcı olduğundan daha az mekanik kuvvet gerektirir. Bu, tutma riskinin daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kullanım Kolaylığı

Kullanım kolaylığı genellikle dişlilerden çok kahve değirmenleri tasarımıyla ilgilidir, ancak konik ve düz setler arasında birkaç fark vardır. Gürültü muhtemelen ilk fark edeceğiniz şeydir: konik dişli öğütme makineleri daha düşük bir devirde çalışır çünkü yerçekimi onlar için çok fazla iş yapmaktadır. Sonuç olarak, genellikle daha sessizdirler.

Ve yukarıda söylediğimiz gibi, düz dişli öğütme makineleri, iyi bir havalandırma sistemine sahip olmadıkça, sıcaklık arttıkça gün boyunca daha fazla ayar gerektirebilir. Yine, bu daha yüksek RPM’den kaynaklanmaktadır.

Bu Sadece Dişli Şekli İle İlgili Değil

Dişli şeklinin kahvenizin kalitesi üzerinde etkisi vardır, ancak bir kahve değirmende aramanız gereken tek şey bu değildir.

Düz veya konik taşlayıcılardan bağımsız olarak, iş akışını öğütme makinesinin nasıl yapıldığı, öğütme makinelerinin çapı ve tasarımı, motor ve hızı, havalandırma ve tüm makine gövdesi belirler.

Değirmen dişlilerinin özellikle espresso için mi yoksa çeşitli içecekler için mi tasarlandığına dikkat edilmelidir.

Bazı insanlar ayrıca seramik veya metal alaşımlı dişlileri tercih edebilirler. Seramik çelikten daha serttir, bu da dişlilerin daha uzun süre keskin kalacağı anlamına gelir. Ancak aynı zamanda daha kırılgandır. Küçük taşlar ve diğer nesneler onları çatlatabilir. Seramik ayrıca daha az ısı emer – ancak öğütme sırasında üretilen ısının çoğu RPM’den ve çekirdeklerin ezilmesinden kaynaklanır. Gerçekte, seramik ve metal dişliler arasında çok az fark vardır. Çoğu üretici metal olanları tercih etmektedir.

Konik ve Düz Dişliler: En İyisi Hangisi?

Konik ve Düz Dişliler: En İyisi Hangisi?

Kahve değirmenleri söz konusu olunca cevap, duruma bağlı.

Genel olarak konuşursak, düz dişliler daha tutarlı ve daha pahalıdır. Modele bağlı olarak gürültülü de olabilirler ve iyi havalandırma olmadığı sürece çabuk ısınırlar.

Buna karşılık, çoğu konik dişli daha sessiz, daha soğuk ve daha ucuzdur, ancak daha az tutarlıdır.

Hangi yönlerin sizin için önemli olduğunu bulmalısınız. Hassasiyetin önemli olduğu özel bir kahve dükkânı mı işletiyorsunuz? Yoksa ailenin geri kalanını uyandırmayacak basit bir ev değirmeni arayan erken kalkan biri misiniz?

Dişlilerin önemli olduğunu unutmayın, ancak değirmen kalitesini belirleyen tek şey bunlar değildir. Makine iyi yapılmış mı? Yapmak istediğiniz içecekler için uygun mu? Onarılması veya değiştirilmesi gerektiğinde iyi bir desteği var mı?

Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra onlarca kahve değirmeni ile karşı karşıya kaldığınızda doğru satın alma seçimini yapabileceksiniz.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar