Anasayfa » Dünya Kültürlerinde Kahve

Dünya Kültürlerinde Kahve

admin

Ülkeler, her ülkeye özgü ihtiyaçları karşılamak için kahve çekirdeklerini çeşitli araçlara dönüştürmüştür. İster enerji, ister sosyalleşme veya gelenek için olsun, kahve yetiştiriciliği dünyanın motive edici bir gücü olarak hizmet etti. Kahvenin modernizasyonu ve kültürler arası benzersiz biçimleri, kıtalar arasında gelenek ve modern değişimlerin göstergeleridir. Kahve kültürü , insanların kahveyi tüketme, yapma şekilleri ve kahvenin servis edildiği ve paylaşıldığı yerlerde ortaya çıkar. Bir araya gelen bu faktörlerin her biri, bu ülkelerdeki insanların yaşamlarını ve dünyadaki kahvenin önemini yansıtıyor.

Kökenler

Etiyopya Efsanesi 

Tüm dünyada yetişen kahvenin mirası, kökenleri teorisinin de bulunduğu Etiyopya ormanlarında bulunabilir. Yerel efsaneye göre, Kaldi adlı bir keçi çobanı , keçilerinin kahve “çilek” yediğini görmüş. Bu, aşırı miktarda enerji kazanmalarına ve geceleri uyumalarını engellemelerine neden oldu. Bu bilgiyi kahve çekirdeklerinden bir içecek hazırlayan yerel keşişlere getirdi. Karışımı içen bir keşiş, bütün gece ayakta kalmasına ve dua etmesine izin verdiğini gördü. Bu bilgi diğer Etiyopyalı keşişlere yayıldıkça medeni dünyaya yayılmaya başladı.

Yetiştirme

Kahvenin yaygınlaşmasının çoğu, 15. yüzyılda Sufi rahipleri tarafından şimdi Yemen’de başlayan Arap dünyasında yetiştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Kahvenin keyfi ve hasadı veya “Arap şarabı”, Mekke’ye hacca giden binlerce Müslüman aracılığıyla diğer ülkelere (örneğin Türkiye, Mısır, Suriye) ve nihayetinde 16. yüzyılda dünyanın büyük bir kısmına yayıldı. Kahve, evin vazgeçilmezi olmasının yanı sıra sosyal yaşamın da önemli bir parçası haline geldi. Kahvehaneler, Modern Standart Arapça’da qahwa قهوة, dinlenme ve yoldaşlık merkezlerine ek olarak entelektüel tartışma mekanlarına dönüştükçe “Bilgelerin Okulları” haline geldi.

Genişletme

Avrupa 

17. yüzyılda Avrupalı ​​gezginler, popülaritesi arttıkça etrafını saran büyük miktarda tartışmanın olduğu kıtaya kahve getirmişlerdi. Arap dünyasının “Bilge Okulları” kıtaya yayılmaya başladı , İngiltere’de ” kuruş üniversiteler ” olarak bilinmeye başladı ve çeşitli sosyal sınıfların ihtiyaçlarını karşılamak için gelişti. Ayrıca kahve, “kahvaltı içeceği” olarak bira ve şarabın yerini alarak işçi sınıflarının ürettiği kaliteyi artırdı. Bir kez Papa Clement VIII 1615 yılında kahveye bir papalık af verdi o kahve tüketen nüfusu artmış ve Amerika konusundaki nihai genişlemesine katkıda bulunmuştur. 

Amerika

Tüccarlar, fatihler ve misyonerler, Kolomb Borsası sırasında onlarla birlikte Amerika’ya kahve getirdiler. Kuzey Amerika açısından, İngilizler kahveyi 1600’lerde New York’a, ardından New Amsterdam’a getirdi. Boston Çay Partisi’nden sonra en yüksek popülariteye ulaştı ve o zamandan beri bir Amerikan temel içeceği olarak kaldı. Arabica kahvesinin esas olarak Karayipler’de ve aynı zamanda Güney ve Orta Amerika’daki diğer ülkelerde bulunan ana tohumu 1723’te getirildi. Amsterdam Belediye Başkanı Kral XIV. Louis’e hediye verdikten sonra1714’te bir kahve fabrikası olan deniz subayı Gabriel de Clieu bir tohum çaldı ve onu Martinik adasına getirdi. Sonunda ekimi yukarıda belirtilen bölgelere yayıldı. Günümüzün en büyük kahve üreticisi olan Brezilya’ya, tohumları Fransız Ginesi’nden alan Francisco de Mello Palheta getirmiştir.

Kölelik 

Günümüzün yüksek hasılatlı kahve endüstrisi, dünya çapında kölelik kurumu tarafından inşa edildi. Kahveye olan talep Arap dünyasında üretilen miktarı aştığında, Hollandalılar Endonezya’da, günümüz Java’sında kahve yetiştirmeye başladı ve sonunda 17. yüzyılda Sumatra ve Celebes’e taşındı. Afrika ve Amerika’da yetiştirilen kahvenin çoğu, köleler tarafından da yetiştirildi ve hasat edildi. 

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar