Anasayfa » Espresso Harmanı Nasıl Hazırlanır?

Espresso Harmanı Nasıl Hazırlanır?

admin

İyi, dengeli bir espresso shot tek başına veya başka bir içeceğin parçası olarak içilebilir. Bununla birlikte, asitlik, gövde ve tatlılık dengesine sahip bir espresso harmanı oluşturmak için doğru kahve çekirdekleriyle başlamanız veya farklı çekirdekleri bir araya getirmeniz gerekir.

Tek kökenli kahveler manuel demlemede popüler olsa da, genellikle espressoların gerektirdiği karmaşıklıktan yoksundurlar. Bu nedenle, dengeli bir espresso genellikle, birlikte harmanlanmış farklı çekirdeklerden yapılır. Bir espresso harmanı oluşturmak, çekirdek oranlarının, kavurma seviyelerinin ve lezzet profillerinin anlaşılmasını gerektirir. Ancak, kendi imza kahvenizi yaratmak istiyorsanız bu çabaya değer.

Geçmişte, kavurucular az miktarda kötü kavrulmuş veya düşük kaliteli kahveyi gizlemek için farklı kahveleri bir araya getiriyordu veya bu kahveleri karışım hacmini artırmak için kullanıyordu. Ancak zaman geçtikçe karışımlar, özel, özel bir kahve sunmak isteyen kavurucular arasında popüler hale geldi. Aynı zamanda, yıl boyunca tek bir köken veya kaynakla sınırlı kalmadan tutarlı bir lezzet sağlamak isteyenler için de uygundur

Çoğu kavurucu espresso için tek kökenli kahveler kullanır, ancak belirli kökenlerin farklı tatları olabileceğinden, bu dengesiz bir lezzet profili oluşturabilir. Bu nedenle, dengeli bir espresso sunmak isteyen kavurucular, genellikle birçok tek kökenli çekirdeği bir araya getiren bir karışım oluşturacaktır.

Kahve Firmaları Neden Espresso Karışımları Oluşturur?

Espresso kesinlikle yeni bir içecek değil, ancak son yıllarda popülaritesi arttı. Uluslararası espresso pazarının, bin yıllık içecek tercihi sayesinde 2023 yılına kadar yıllık yüzde yedi büyüme oranına ulaşması bekleniyor. Bir espresso harmanı oluşturmak, kavurucuların bu baskın tüketici grubunun ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

Espresso karışımları kafelerde popülerdir ve bu da onları kavurmacılar için öngörülebilir bir talep alanı haline getiriyor. Kafeler ve restoranlar için [espresso karışımlarının] günlük bazda kullanımı daha kolay. Buda, kavuruculara yıl boyunca kafelere tutarlı bir teklif sunmalarını sağlıyor.

ORTAK ÖZELLİKLERİ

Bir kavurma makinesinin espresso harmanında kullandığı kahve türleri ve oranları birçok şeye bağlı olacaktır. Bu, müşterilerin ne aradığını, kahvecilerin tipik olarak ne sunduğunu ve hangi kahvelere erişebileceklerini içerir. Bu nedenle hiçbir iki espresso harmanı aynı olmayacaktır. Spesifik kahveler söz konusu olduğunda, “karışımlarımızda Guatemala (özellikle Huehuetenango) ve Kolombiya’dan gelen yıkanmış kahvelerin yanı sıra, insanların sevdiği vücut ve çikolata tonları için Brezilya kahvelerini” tercih ediyorlar.

ESPRESSO KARIŞIMINI KAVURMANIN İPUÇLARI

Hangi kahveleri kullandığınıza, ne kadar kullandığınıza ve hangi profili hedeflediğinize bağlı olacağından, espresso için kahve kavurmanın tek bir en iyi yaklaşımı yoktur. İmzalı bir espresso harmanının ince ayarını yapmak bazı deneme yanılmaları gerektirecektir, ancak bir kez bir tarif belirledikten sonra, kısa sürede onu hızlı ve kolay bir şekilde çoğaltabileceksiniz.

Hafif bir kavurma, bir espresso karışımının asitliğini ve karmaşıklığını vurgulayabilir. Ancak bu, süt içeren içecekler için uygun olmayabilir, ancak kahvenin daha ince özellikleri kaybolabilir.

Espresso harmanı için kavrulmuş kahveler ayrıca daha fazla çözünürlüğe ve genellikle daha uzun kavurma süresine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, karışımın ekstraksiyon süresini kısaltmak için daha uzun süre gelişmeye ve dengeli bir lezzet profili için gerekli acılığı yaratmak için uzatılmış Maillard aşamasına ihtiyaç duyacaklar. Ayrıca her kavurma, hedef lezzetle uyuşup uyuşmadığını görmek için örneklenmeli ve çukurlaştırılmalıdır. Olmazsa, kavurma işleminin değişmesi gerekebilir.

Kendi karışımlarını geliştiren ve ince ayar yapan kavurucular, müşterilere ve kafelere istedikleri zaman ve istedikleri yerde tadını çıkarabilecekleri bir espresso sunabilir. Bununla birlikte, karışımınızı oluşturmak için müşterilerinizin ne istediğini bilmeniz ve deneyler yoluyla çabalarınızda ince ayar yapmaya istekli olmanız gerekir. Bu zaman ve çaba gerektirse de, özel bir espresso harmanı oluşturmak kesinlikle buna değer.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar