Anasayfa » Kahve Çekirdeği Yoğunluğunu Nedir?

Kahve Çekirdeği Yoğunluğunu Nedir?

admin

Kahve çekirdeği yoğunluğu, kavurucular, yeşil kahve alıcıları ve tüccarlar için önemli bir veri noktasıdır. Genellikle basit bir kalite göstergesi olarak görülür , ancak bundan çok daha fazlası vardır.

Kahve yoğunluğunu gerçekten anlamak için, kahveleri neyin daha fazla veya daha az yoğun hale getirdiğini, nasıl derecelendirildiğini ve sınıflandırıldığını ve yoğunluğun kavurma sürecini ve son fincan profilini nasıl etkilediğini anlamanız gerekir.

ÇEKİRDEK YOĞUNLUĞU NEDİR?

Yoğunluk, bir maddenin kompaktlık derecesidir. Bir cismin kütlesini hacmine bölerek hesaplarsınız. Özünde kahve yoğunluğu, bir kahve çekirdeğinin hacmiyle orantılı ağırlığıdır.

Tipik olarak, daha yoğun çekirdekler sadece onlara bakarak tanımlanabilir. Çatlak çizgisi (çekirdeğin ortasındaki çatlak) düze yakınsa ve sadece biraz açıksa, çekirdek muhtemelen daha az yoğundur. Tersine, fissür hattı eğri ve kapalıysa, çekirdek muhtemelen daha yoğundur.

Dünyanın dört bir yanındaki kahve profesyonelleri için çekirdek yoğunluğu, yeşil kahveyi kaliteye göre derecelendirmek ve sıralamak için önemli bir ölçü olarak kabul edilmektedir. Daha sert, daha yoğun çekirdekler genellikle dünya çapındaki alıcılar tarafından ödüllendirilir ve bunun sonucunda üreticiler genellikle onlar için daha yüksek bir fiyat alır.

KAHVEYİ DAHA FAZLA VEYA DAHA AZ YOĞUN YAPAN NEDİR?

Rakım, kahve çekirdeklerinin yoğunluğunu etkileyen ana faktörlerden biridir. Daha yüksek rakımlarda kahve kirazları daha yavaş olgunlaşır ve olgunlaşır, bu da çekirdeklerin daha yoğun olmasına neden olur. Daha yoğun çekirdekler ayrıca daha yüksek seviyelerde şeker içerir, bu da daha karmaşık ve daha tatlı kap profilleri ile sonuçlanır – bu yüzden daha çok arzu edilirler.

Kirazlar daha uzun süre olgunlaşır çünkü daha yüksek rakımlar tipik olarak tüm yıl boyunca sürekli olarak uygun sıcaklıklar sunar. Arabica bitkisi 18 ve 21 ° C (64 ve 69 ° F) arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyüdüğü için bu önemlidir . Bu aralığın dışında meyve çok çabuk olgunlaşır.

Kahve meyvesinin olgunlaşması, Krebs döngüsü adı verilen bir şeyden kaynaklanır. İşlem, asetatı (kirazdaki karbonhidratlardan, proteinlerden ve yağlardan elde edilen) karbondioksite dönüştürür. Krebs döngüsü yüksek rakımlarda daha yavaş gerçekleşir, bu nedenle kahve kirazları daha yavaş olgunlaşır.

Ancak çekirdek yoğunluğunda rol oynayan tek faktör yükseklik ve sıcaklık değildir. Çeşitlilik, yağış ve hatta besin dağılımının hepsinin oynayacağı bir rol vardır.

Örneğin burbon çekirdeği, Geisha ve Wush Wush gibi daha nadir ve daha özel çeşitler gibi  genellikle nispeten yoğun olarak kabul edilir .

Bazı hastalıklar (örneğin kahve meyvesi hastalığı gibi) ve zararlılar da bir kahve bitkisinin gelişiminin kiraz olgunlaşma aşamasını etkileyebilir ve çekirdek yoğunluğunun düşmesine neden olabilir.

KAHVE YOĞUNLUĞUNUN ÖLÇÜLMESİ

Kahve uzmanları tarafından çekirdek yoğunluğunu derecelendirmek ve ölçmek için kullanılan ana ölçü “sertlik”tir. Çekirdek sertliği genellikle bir kahvenin yüksekliğine bağlı olarak birkaç farklı kategoriye ayrılır. Ancak, kullanılan belirli ölçütler ve terminoloji ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Örneğin, Yumuşak Çekirdek (SB) ve Strictly Soft Bean (SSB) terimleri genellikle 1.200 metrenin veya 4.000 fitin altındaki irtifalarda yetiştirilen kahveleri ifade eder. 

Bu yüksekliklerde, daha az sabit sıcaklıklar ve daha yüksek oksijen seviyeleri, kirazların daha hızlı geliştiği anlamına gelir. Bu nedenle çekirdekler daha az yoğundur ve daha az tatlılık ve asitlik ile yuvarlak bir tada sahip olma eğilimindedir.

Bundan sonra, 1.200 ila 1.370 metre (yaklaşık 4.000 ila 4.500 fit) arasında yetiştirilen kahveler olan Sert Çekirdek (HB) veya Yüksek Yetiştirilen (HG) çekirdekleriniz olur.

Bu irtifalarda, daha yüksek rakım ve buna karşılık gelen düşük oksijenli atmosfer, meyvenin daha yavaş gelişmesine neden olur, bu da daha karmaşık ve arzu edilen kap profillerine sahip daha sert, daha yoğun çekirdekler ile sonuçlanır.

1.370 metre’nin üzerinde, “en iyi” yükseklik aslında söz konusu bölgeye ve kökene bağlı olacağından , biraz daha kafa karıştırıcı olmaya başlar . Sonuç olarak, bu tür yüksekliklerde yetiştirilen kahve , genellikle mevcut en yüksek irtifa kahveleri için kullanılan Strictly Hard Bean (SHB) veya Strictly High Grown (SHG) olarak adlandırılabilir.

Kahve çekirdeğinizin fiziksel özelliklerine bakarak da çekirdek yoğunluğunu belirleyebilirsiniz. Çekirdeğin yapısı, yoğunluğu belirlemede önemli bir rol oynar; yapısı ne kadar ‘açık’ olursa, çekirdek o kadar yumuşak olur ve ne kadar kompakt olursa, çekirdek o kadar sert olur . 

ÇEKİRDEK YOĞUNLUĞU İÇİN KAVURMA

Çekirdek yoğunluğu da kavurucuların takip etmesi gereken önemli bir parametredir. Farklı boyut veya yoğunluktaki çekirdekleri kavurursanız, kavurmama boyunca farklı gelişeceklerdir. Gerçek tutarlılık için, onları ayırmak ve ayrı ayrı kavurmak önemlidir.

Çekirdekleriniz büyük ölçüde tek tip olsa bile, daha sert ve yumuşak çekirdeklerin kavurma sırasında farklı davranacağını unutmamak önemlidir. Profilinizi buna göre uyarlamak için iki ana faktöre bakmalısınız: şarj sıcaklığı ve hava akışı.

Örneğin, daha yumuşak veya daha az yoğun çekirdekler daha fazla hava içerir. Bu, çekirdek boyunca ısı transferini yavaşlatır, yani daha yüksek bir şarj (veya başlangıç) sıcaklığında, çekirdeğin dışını “kavurma” (devrilme olarak da bilinir) riskiniz vardır. Çözüm genellikle daha düşük bir şarj sıcaklığı ile başlamaktır.

Tersine, daha sert veya daha yoğun çekirdekler için hava eksikliğini ve çekirdeğin daha kompakt yapısını hesaba katmak için daha yüksek bir sıcaklıkta başlayın. 

“Rakım ve sıcaklık gibi kavurma işleminin dış ortamını da dikkate almak önemlidir, çünkü bunlar kahvelerin kavurma makinesindeki tepkilerini etkileyecektir.” 

Daha yoğun çekirdekler ayrıca tipik olarak daha yüksek nem seviyelerine sahiptir. Sonuç olarak, kahve yoğunluğunu takip etmek ve farklı yoğunluktaki çekirdeklerin kavurma makinesinde nasıl davrandığını anlamak, farklı kahveler için bir kavurma profili ayarlarken çok önemli olacaktır. Yoğunluk bilginizden yararlanmak, her bir çekirdekten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Çekirdek yoğunluğu karmaşık bir konudur ve kaliteyi genel olarak değerlendirmek için kullanılan bir dizi ölçümden yalnızca biridir, ancak kavurucuların takip etmesi gereken önemli bir parametredir.

Kahve kavurucuları, çekirdeklerin nasıl daha fazla veya daha az yoğun hale geldiğini, yoğunluğu neyin etkilediğini ve bunun kavurma için ne anlama geldiğini anlayarak, profillerini buna göre uyarlayabilecek ve satın aldıkları her yeni partiyi çevirmeye her zamankinden daha iyi hazırlanacaklar.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar