Anasayfa » Ruanda Kahvesi Rehberi

Ruanda Kahvesi Rehberi

admin

Ruanda Kahvesi Rehberi

Afrika kahvesi sohbet konusu olduğunda, Kenya veya Etiyopya kahve çekirdekleri şovu çalma eğilimindedir. Garip bir şekilde, Ruanda Kahvesi hakkında pek bir şey duymuyorsunuz.

Diğer kahve üreten ülkelerle karşılaştırıldığında, Ruanda özel kahve sahnesinde nispeten yenidir. Bazı aksiliklerin üstesinden gelmek zorunda kaldı. Ancak ülke, dünyanın en iyi 30 kahve üreten ülkesinden biri olarak kahve dünyasında yer kazandı. Ruanda’nın jeo-iklimsel koşulları, yüksek kaliteli kahve üretimi adına ideal olduğundan dolayı üretim için çok mantıklıdır.

Ruanda kahvesi hem renkli bir tarihe hem de heyecan verici bir tada sahiptir. İşte Ruanda kahve deneyiminin öne çıkan özelliklerinden bazıları.

Ruanda Kahvesinin Kısa Tarihi

Küçük, karayla çevrili Doğu Afrika ülkesi Ruanda, kıtanın ortasında yer alır ve dünyanın önde gelen kahve yetiştiren ülkelerinden biri olan Kenya’dan çok da uzakta değildir.

İlk kahve bitkileri Ruanda’ya 20. yüzyılın başlarında ulaştı. Ancak Ruanda kahve üretiminin başlaması otuz yıl kadar bir süreyi kapsadı.

Başlangıçta nicelik varken nitelik hâlâ eksikti. Ruanda’da yetiştirilen kahve çekirdekleri, özellikle de ülke yüzyılın ortalarında bağımsızlığını kazanmadan önce sömürge hükümetinin sert talepleri nedeniyle oldukça düşük kaliteliydi.

RUANDA KAHVESİ: BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • İlk kahve bitkileri 1900’lerin başında Alman misyonerler tarafından Ruanda’ya getirildi. Ancak kahve üretiminin başlaması 30 yıl sürdü.
  • 1994 Ruanda Soykırımı’ndan sonra USAID, kahve üreticilerini desteklemek için altyapı ve eğitime yatırım yaptı.
  • Ruanda’da yaklaşık 400.000 küçük ölçekli üretici var ve çoğu çiftlik deniz seviyesinden 4.000-6.500 fit yükseklikte oturuyor.
  • Çiftliklerin %95’inde Bourbon çeşidi olan kahve bitkileri var.
  • Kahve çoğunlukla ülke genelinde ortak yıkama istasyonlarında ıslak olarak işlenir.

Bağımsızlıktan sonra bile, 1990’larda hem kahve dünyasını hem de Ruanda’yı krizler vurduğundan dolayı kahve endüstrisi acı çekti ve milenyumun başında endüstri darmadağındı.

Ancak çiftçiler mecazi kahve hayaletinden vazgeçmedi ve bunun yerine lüks kahve dünyasına dönmeye başladı. Kahve endüstrilerini yeniden keşfeden bir Ulusal Kahve Stratejisi geliştirildi.

O zamandan bu yana geçen yirmi yılda, Ruanda dünyanın en büyük kahve yetiştiren otuz ülkesinden biri haline geldi.

Ruanda kahve ihracatı artık genel olarak yılda on milyonlarca sterlini buluyor. Yani, ülke içindeki sorunlar üretime müdahale etmediğinde. Bu üretimin büyük kısmı, büyük arazilerden ziyade küçük çiftliklerden geliyor.

İnşa Ve Yeniden İnşa

Bir zamanlar 20. yüzyılda, tam olarak 1904’te, Alman misyonerler güzel, canlı Ruanda’yı kahve bitkileriyle tanıştırdı. Ama oradan işler peri masalından çok uzaktı. Bitki büyümesi yavaştı ve 1930’larda Belçikalı sömürgecilerin sömürüleri altında endüstri toparlandığında bile yüksek hacimli, düşük kaliteli kahve üretiminden başka bir şey yoktu.

Ruanda’da onlarca yıllık Avrupa etkisi nihayetinde sosyopolitik sistemin istikrarsızlaşmasına yol açtı ve 1994’teki Ruanda soykırımını hızlandırdı. Sadece 100 gün içinde 800.000 kişi öldürüldü ve 250.000’den fazla kadın tecavüze uğradı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu olay, ülkenin birincil nakit mahsullerinden birinin üretimini yönlendirenler de dâhil olmak üzere, mevcut birçok ekonomik ve altyapı sisteminin çökmesine yol açtı. Evet, tahmin ettiniz; kahve.

Trajik soykırımın ardından yeniden yapılanma ve iyileştirme ihtiyacı doğdu. Ülkenin kahve endüstrisi muaf tutulmadı. Ruanda geleceğe bakarken Üçüncü Dalga Kahve hareketinin yükselişiyle ekonomi için daha kazançlı olabilecek yüksek kaliteli çekirdeklere odaklanan daha iyi bir kahve üretim sistemini yeniden inşa etmeyi amaçlıyordu.

Bağlantılar Yoluyla Ruanda’da Tarımı Geliştirme Ortaklığı (PEARL) ve Kırsal İşletmeleri ve Tarımsal Kalkınmayı Geliştirmek için Sürdürülebilir Ortaklıklar (SPREAD)  gibi kuruluşlar bu sürece yardımcı oldu.

Son on yılda, Ruanda kahve endüstrisi oldukça etkileyici bir ekonomik güç haline geldi. Ülke, dokuzuncu en büyük arabica çekirdeği üreticisi haline geldi ve kahve şu anda 450.000’den fazla küçük ölçekli çiftlikle ülkenin en büyük ihracat ürünlerinden biridir.

Elbette, Ruanda’nın büyümesi ve iyileşmesi için hâlâ bolca yeri var. Ancak güzel ülkenin sunacağı çok şey var. Özellikle de kahve söz konusu olduğunda.

Ruanda’da Kahve Yetiştirmek

Ülkedeki tarlaların çoğu oldukça yüksektir ve genellikle deniz seviyesinden 4.000 ila 6.500 fit arasında bir yerde bulunur. Bu durum, kahve bitkilerine mükemmel çekirdekler üretmek, büyütmek için güzel ve yüksek bir rakım sağlar.

Ruanda Kahve Yetiştirme Bölgeleri

•             Yüksek Rakımlı Çiftlikler: Deniz seviyesinden 4.000-6.500 fit yükseklikte

•             Yetiştirme Mevsimleri: Eylül ve Ekim

•             Hasat Mevsimi: Mart ve Temmuz arası

Tüm bu çiftliklerin %95’inde sadece Arabica olmayan kahve bitkileri vardır. Bunlar en kaliteli Ruanda bourbon kahve çeşididir.

Yerel büyüme mevsimi tipik olarak Eylül veya Ekim’de başlar. Mart ile Temmuz arasında hasat gerçekleşene kadar devam eder. Bu aylar içinde hasat, Mayıs ayından itibaren zirve yapma eğilimindedir.

Ruanda’da Kahve İşleme

Kahve genellikle ülke genelinde ıslak olarak işlenir. Bu durum büyük ölçüde, her yıl işlenmesi gereken kahve kirazlarının sayısız mikro mahsulü için ortak yıkama istasyonları geliştirmeye zaman, çaba ve kaynak ayırmaya yönelik modern çabalar sayesindedir.

İşe dâhil olan çok sayıda küçük çiftlik, dünyadaki büyük kahve bahçelerinin yaptığı gibi büyük, bireysel yıkama istasyonları yaratamaz. Bunun nedeni, çoğu çiftçinin kahveyi yalnızca yarı zamanlı bir ek iş olarak yetiştirmesi ve genellikle çiftliklerinin geri kalanını yiyecek yetiştirmek için kullanmasıdır.

Bu nedenle, uygun yıkama tesislerine erişim Ruanda kahvesinin miktarını ve kalitesini yepyeni bir düzeye yükseltmeye yardımcı olduğundan dolayı bu yıkama istasyonlarına yapılan yatırım meyvesini verdi.

Ruanda Kahve Çekirdeklerinin Lezzet Profili

Ruanda kahve çeşitleri arasında pek çok farklı yön, tat ve ince fark vardır. Ancak kahvenin ülkenin neresinden geldiğine bakılmaksızın ortaya çıkma eğiliminde olan bazı unsurlar vardır.

Bu tür tekrarlayan temalardan biri zengin, kremsi gövde, ipeksi doku ve neredeyse tereyağlı bir tondur.

Ama kremsilik buzdağının sadece görünen kısmı. Kahve damak zevkinize ulaşmadan önce ve sonra, çekirdekler muhtemelen duyularınızı çiçeksi, meyveli ve narenciye tatlarıyla ve ardından hafif bir tuzlu tonla dolduracaktır. Çiçeksi notalar, bazı Etiyopya kahvelerini andırıyor ve çoğunda bir miktar karamelize şeker, karanfil, fındık ve tarçın bulunuyor.

Asitlik seviyeleri yüksek ve parlaktır. Büyük ölçüde artan iklim ve rakım nedeniyle hem tatlı hem de tuzlu olma eğilimindedir. Bu nedenle Ruanda kahvesi, Kenya kahvesine benzer bir asitliğe sahip olma eğilimindedir.

Ruanda Kahvesi Tadı:

Aroma: Portakal çiçeği ve limon ipuçları

Tat: Meyveli, frenk üzümü ve meyve aromasıyla karıştırılmış çiçek

Ağızda Kalan Tat: Zengin karamel ve beyaz çikolata

Mansiyonlar

Pek çok farklı Ruanda kahve bölgesi vardır. Ancak bazıları diğerlerinden daha fazla öne çıkar.

Başkent Kigali gibi ülkenin batı bölgeleri de tarlalarla doludur. Her ikisi de ülkenin ana kahve yetiştirme merkezleri olarak kabul edilir.

Arazinin büyük kısmının ulusal rezerv olduğu doğuda, kahve yetiştirilen tek istisna Kivu Gölü çevresidir.  Ancak bu bereketli ortamda yetişen kahve gerçekten olağanüstüdür.

Kivu kahveleri muazzam yüksekliklerde yetiştirilir. Tatlı portakal, kiraz, misket limonu ve kakao ipuçlarını içeren bir profille narin, inanılmaz derecede karmaşık ve doğası gereği tatlı olabilir. Hem espresso hem de damlama demleme yöntemleri için mükemmeldirler.

Ruanda Kahve Endüstrisinin Mevcut Durumu

1990’ların krizleri Ruandalı kahve üreticilerini zor durumda bırakırken tüm endüstrinin dükkânı kapatması mantıklı olurdu. Ancak 2000’lerin başından bu yana, azimli kahve yetiştiricileri bir mucizeden başka bir şey yapmadılar.

Endüstriyel, ucuz ve hasarlı altyapılarını; bir sürü ucuz çekirdek üretmeye değil dünyanın en iyi çekirdeklerinden bazılarını daha küçük miktarlarda üretmeye odaklanan yeni bir canavara dönüştürdüler.

Daha önce bahsedildiği gibi bu hızlı iyileşmenin bir kısmı, daha küçük arazilerde daha fazla Arabica mahsulünün yetiştirilmesine yönelik bir hareketi içeriyordu. Şu anda, her biri yalnızca birkaç yüz yüksek kaliteli kahve bitkisinden oluşan küçük arazilere sahip yaklaşık yarım milyon mikro kahve çiftliği bulunmaktadır.

Tüm bu çiftlikler Ruanda’nın dünyaca ünlü ulusal kahve endüstrisini oluşturmak için birleşiyor.

Ruanda için çok büyük bir sorun, çekirdekleri bozulmadan önce uluslararası pazara sokmanın zorluğu olmuştur. Bununla birlikte ortak yıkama istasyonları ve hükümet finansmanı, yerel çiftçilerin kahveyi bir ürün olarak daha değerli hale getirmek için süreçlerini yeterince düzene koymalarına yardımcı oldu.

Bu nedenle, Ruanda kahve endüstrisinde hala belirsiz unsurlar olsa da genel olarak işler iyiye gidiyor.

Ruanda Kahve Çekirdekleri İçin En İyi Demleme Yöntemleri

Ruanda kahve çekirdeklerinin nazik ve hassas lezzet profili, belirli demleme yöntemlerine uygundur.

Bu çekirdekleri demlemenin en iyi yolu ve resmi tavsiyemiz; üzerine dökülen veya damlayan kahve makinesi gibi bir filtre yöntemi kullanmaktır.

Buradaki ana amaç, çok yoğun olmayan bir yöntem kullandığınızdan emin olmaktır. Bir French press ile demleme örnek verilebilir. Daha nazik bir demleme işlemi kullanmak;  bu ince çiçeksi ve narenciye tatlarını, bardağı boğacak kadar fazla özütlemeden çıkarmaya yardımcı olur.

Üzerine dökme yöntemini kullanmanın bir başka nedeni de Chemex ve damlama kahve yöntemlerinde kullanılanlar gibi çoğunun daha ince bir öğütme gerektirmesidir.

Ruanda Kahve Çekirdekleri İçin En İyi Kavurma Türleri

Çoğu kahve çeşidinde olduğu gibi Ruanda kahvesini kavurmak söz konusu olduğunda bir dizi seçenek vardır.

Yine de bu yüksek irtifa çekirdeklerinin çok yoğun olma eğiliminde olduğunu ve bunun da bol miktarda ısı kullanmanıza izin verdiğini unutmayın. Aslında, çok az kullanırsanız onları sadece pişirmekle bitirebilirsiniz.

Daha hafif kavurmalar çok daha asidik, daha meyvemsi bir tat profili verebilir. Bu durum, bu tür çekirdeklerde kaçırmak istemeyeceğiniz bir şeydir.

Öte yandan, çekirdekler genellikle iyi bir City rosto ile ellerinden gelenin en iyisini yapar ve hatta mahvolmadan daha koyu seçeneklere doğru devam edebilir.

Ruanda’dan akan kahve beraberinde büyük bir keder ve trajedi getiriyor. Ancak Ruanda’nın kahve çiftçilerinin denemeler yoluyla uydurdukları umut hikâyesi kahvelerine ekstra bir anlam kazandırmaktadır. Dünyanın sunduğu en eşsiz özel kupalardan biridir.

Ruanda Kahve Bölgeleri

Ruanda’da kahve yetiştirilen bölgeler, nitrojen bakımından zengin volkanik topraklarla güzel, yüksek rakımlara sahip olma eğilimindedir. Kahve üretimi için beş ana alan vardır:

•             Virunga

•             Kivu

•             Kızıl Yarık

•             akagera

•             Muhazi

Ruanda’da kahve endüstrisine katılan başlıca bölgeler Gakenke, Rutsiro, Karongi, Nyamasheke, Nyagatare, Kamonyi, Kayonza, Ngoma, Kirehe, Nyamagabe ve Huye’dir. Bu alanlarda hâlâ bol miktarda çeşitlilik ve karmaşıklık tespit edebilirsiniz. Bu nedenle belirli bölgesel profilleri, Ruanda kahve çekirdekleriyle tespit etmek zordur.

Ruanda Kahvesini Özel Yapan Nedir?

YETİŞTİRME KOŞULLARI

 Afrika kahve çekirdeklerini anlamak için nerede ve nasıl yetiştirildiğini bilmeniz gerekir. Yüksek kalitesiyle dünya çapında tanınan Ruanda kahvesi, genellikle deniz seviyesinden 5.200 ila 6.500 fit yükseklikte dağ yamaçlarında bulunan çiftliklerden geliyor.

Ruandalı kahve çiftliklerinin çoğu hala 4.000 ve 6.000 fit aralığındadır. Yüksek rakımlar, volkanik toprak, bol güneş ışığı ve ekvatoral sisler arabica kahve çekirdeklerinin büyümesini destekler. Bitkiler Eylül ve Ekim aylarında çiçek açar. Mart’tan Temmuz’a kadar işlenir.

ISLAK İŞLEME

Ruanda’da çekirdeklerin büyük çoğunluğu tamamen ıslak işleniyor. Bu daha yeni bir gelişme olmasına rağmen, artan üretim hacmi ve kalitesine büyük ölçüde bu süreç vesile olmaktadır.

Dünyanın diğer bölgelerinin aksine Ruandalı yıkama istasyonları, her şeyi kendi bünyesinde işleyen devasa kahve tarlalarıyla bağlantılı değildir. Bunun yerine, bu yıkama istasyonları, diğer ekinlere ek olarak genellikle kahve yetiştiren birçok küçük kahve üreticisine hizmet vermektedir.

Tamamen yıkanmış veya çift yıkanmış olarak da adlandırılan ıslak işleme, çekirdeklerin iki kez ıslatılmasını içerir. Latin Amerika gibi diğer bölgelere göre Afrika’da daha yaygındır. Yaş işleme, daha karmaşık çekirdekler için en uygun yöntemdir ve Ruanda kahvesinin bilinen belirgin şekilde temiz, parlak ve meyvemsi tatlarından sorumludur.

TADIM

Elbette size nasıl yetiştirildiğini ve işlendiğini anlattık. Ancak milyon dolarlık soru hâlâ geçerli: Ruanda kahvesinin tadı nasıl?

Ruanda kahvesi derin ve karmaşık bir tada sahiptir. Her fincanın zengin, kremsi bir gövdeye sahip olmasını bekleyebilirsiniz.

Bunun da ötesinde, Ruanda kahveleri genellikle birkaç karmaşık tat katmanı sunar. Yani, kahvenizi yudumlarken karanfil ve tarçın notalarından fındık ve beyaz çikolataya kadar her şeye şaşırabilirsiniz. Ruanda çekirdekleriniz, hurma veya erik ipuçlarıyla bile övünebilir.

Tadı önemli olsa da bu kahvenin nasıl koktuğundan bahsetmeyi unutamayız. Tipik olarak Ruanda çekirdeksi, limon ve portakal çiçeği aromasına sahiptir.

Sonuç

Ruanda küçük olabilir ama kahvesi çok önemlidir. Bu nedenle, her damak zevkini etkilemek için yeterli lezzet çeşitliliğine sahip bir bölgeden gelen, derinliği ve dokusu ile sizi şaşırtacak çekirdekler arıyorsanız Rwanda kahvesi mutlaka denenmesi gerekenler listenizde olmalıdır.

Ruanda kahve ağaçlarının optimum yetiştirme koşulları ve onları işlemek için kullanılan ıslak yöntem sayesinde, bu çekirdekler onlara çok şey katar. Ayrıca, hem yerel hem de ulusal düzeyde kaliteli kahve üretme taahhüdü, endüstrinin başarısını etkili bir şekilde artırır.

Her zaman olduğu gibi etik kaynaklı joe arayın. Doğrudan ve Adil Ticaret etiketleri her zaman harikadır. Ancak düşündüğünüz kahve şirketi ne olursa olsun, yüzey seviyesinin ötesinde biraz araştırma yapmayı unutmayın. Ucuz, düşük kaliteli kahve tarafından dolandırılmak istemezsiniz.

Kapsam ve tanınma eksikliğine rağmen, Ruanda kahvesi hem yurt içinde hem de yurt dışında görülmeyi ve takdir edilmeyi hak ediyor. Bu nedenle, bu kahve için gözlerinizi dört açın. Çünkü çekirdekleri ve bir bütün olarak ülke, muhtemelen sizi şaşırtacaktır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar