Anasayfa » Espresso Makinesinin Tarihi

Espresso Makinesinin Tarihi

admin

Espresso makinesinin tarihi konusundan bahsetmeden önce sabahları güne enerjik başlamamızı sağlayan bu içecekten bahsedelim. Espresso, koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya’ya özgü bir kahve türüdür. Espresso isminin anlamı hakkında pek çok düşünce vardır çünkü kelimenin İngilizce, Fransızca ve İtalyancada birkaç farklı anlamı vardır. İlk anlam “basınçtan” geliyor, çünkü buharın basıncını kullanarak kahveden aromayı çıkarmaktır. İkincisi, kahvenin yapıldığı hız ve “ekspres tren” den geliyor.

Espresso Makinesi İlk Ne Zaman İcat Edildi?

Dünyanın en ünlü İtalyan içeceği uzun bir geçmişe sahiptir: Kahve bitkisi aslında çok uzaklardan, muhtemelen Etiyopya’dan geldi ve tüketimin yayılması her şeyden önce Doğu ve Batı arasındaki ticaret alışverişlerini takiben gerçekleşti. Ayrıca bazı savaşların bir sonucu olarak beraberinde birçok yeniliği de yanında getirdi.

Espresso makinesinin tarihi için gerçek bir devrimi temsil eden özellikle bir tane var: Barlar için espresso makinesinin icadı, bugün hepimizin bildiği ve her gün tezgâhın arkasında gördüğümüz baristaların enstrümanı espresso makineleri birçok evrim geçirdi. Tarihini duymayı ve neler yaşandığını öğrenmeye hazırsanız okumaya devam edin.

1884– Espresso Makinesinin Mucidi

Avrupa’da 19. Yüzyıl da kahvenin hazırlanmasında büyük adımlar atıldı. Kafeler gelişti ama kahve demlemek yavaş bir süreçti. Torino, İtalya’dan Angelo Moriando, espresso çağının başlangıcıyla bağlantılı ilk mucittir. 1884’te kendisine “kahve içeceğinin ekonomik ve anında hazırlanması için yeni buhar makinesi” patenti verildi.

Bu, bugün bile herhangi bir espresso makinesini hemen hemen tanımlar. Ancak Moriando’nun makinesi gerçekte, demleme sürecini hızlandırmak için hafifçe yükseltilmiş 1,5 bar buhar basıncı kullanan bir dökme kahve demleme makinesiydi. Normal kahve hazırlama yöntemleri (drip, French press vb.) 1 bar kullanır ve gerçek espresso ise çok daha sonra üretilen 8-10 bar basınç gerekmektedir.


1906 – Portafiltreler

Milanolu bir mühendis olan Luigi Bezzera, portafiltreler, çoklu demleme kafaları ve 1,3 bara ulaşan bir kazan içeren bir espresso makinesinin (Tipo Gigante) ilk patentini aldı. Ancak, Bezzera buluşundan yararlanamadı ve bunun yerine patentini 1903’te Milano’dan Desiderio Pavoni’ye sattı.

Birlikte çalışarak bir basınç tahliye valfi (bugünkü üç yollu valfin manuel versiyonu) ve bir buhar çubuğu eklediler. 1906 Milano Fuarı’nda İtalyanlar, saatte 150 kahve üretebilen “ideal” kahve makinesi ve Pavoni’nin “caffé espresso” adını verdiği yeni içecekle tanıştırıldı.


1910 – Büyüyen Kapasite

Ünlü Victoria Arduino posteri (resim: Wikimedia Commons)

Bu arada, Turin’de Teresio Arduino, saatte 1.000 bardak üretebilen benzer bir makine tasarladı. Onun makinesi, göstergeleri, portafiltreleri ve üzerinde şimdilerde ünlü olan kartal bulunan uzun bir kazandı. Arduino, Pavoni’den daha iyi bir pazarlamacıydı ve Leonetto Cappiello’ya yukarıda ki posteri tasarlattı, bu da talep yarattı ve Arduino’nun makinelerini Avrupa’ya ihraç etmesine olanak tanıdı.


1910-1920 – Piyasa Makineleri Dönemi

1910 ve 1920 arasında çok sayıda küçük espresso makinesi üreticisi ortaya çıktı. En ünlüleri arasında Turinli L’Augusto Brevetti Massocco & C, Udineli Romanut kardeşler ve Brunetti vardı.


1920–1930 – Ticari Ödüller Dönemi

20’li ve 30’lu yıllarda, pazara daha birçok İtalyan şirketi katıldı – en öne çıkanlar arasında Milan’dan Universal ve Milan’dan Rancilio, Macerata’dan SImonelli ve Fransa’dan la Marzocco (bu güne kadar öne çıkanlar) . Emaye ve gümüşle süslenmiş poligon tabanlı (sol üstteki resimde görülen) sütun tarzı espresso makinesi Universal tarafından üretildi ve Milano’daki 1929 Ticaret Fuarı’nda tasarım ödülünü kazandı. Robert Rancilio, ilk makinesi Regina’yı (ortada resimde) 1927’de üretti.

Bu gelişmelere rağmen, bu makinelerdeki buhar basıncını kontrol etmek zordu, bu nedenle espresso genellikle acı ve yanık tadındaydı. Mühendis Francesco Illy’nin buharı basınçlı hava ile değiştirmesi 1935 yılına kadar değildi ve bu da bir miktar iyileştirme sağladı. Daha sonra 1936’da mühendis Simonelli, sabit ve düzgün bir su akışı sağlamak için bir ayak pompasını tanıttı. Onun makinesi sağ üstte resmedilmiştir.


1946 – Dünya Savaşı Sonrası

Büyük dünya savaşının sona ermesiyle gelişmeler hızla ilerledi. 1946’da Milanolu bir kafe sahibi olan Achille Gaggia, yatay olarak monte edilmiş bir kazana sahip ilk yüksek basınçlı pistonla çalışan makineyi icat etti. Bu zamana kadar, yüksek sıcaklıkta buhar, “düşük” basınçta (1,5 ila 2 bar) kahve telvesinden geçiriliyordu – ancak Gaggia’nın makinesinde buhar, sıcak suyu piston odasına yönlendiriyordu.

Çalıştırıldığında, piston 8-10 bar basınçta kahve yatağından artık standartlaştırılmış bir onsluk bir atış yaptı. Basınç ve su sıcaklığındaki artışla (artık 195F’ye daha yakın), iyi espressonun imza özelliği olan kremanın keşfi geldi. Bu gelişmenin önemi göz ardı edilemez. Yeni manivela makinelerini çalıştıran baristalar “tek shot” ifadesini icat etti.


1950 – Baristalar

La Marzocco “Extracrema” için bir reklam (resim: Nuova Ricambi).

Achille Gaggia, espressonun üstündeki yeni katmana, yeni içeceğin arzu edilen bir özelliği olan “caffe crème” adını verdi. Müşteriler yeni geliştirilmiş lezzete gusto ile bayıldı ve espresso makineleri İtalya’daki bar ve restoranlarda olmazsa olmaz hale geldi. Büyüme hızlıydı. 1950’lerde, makineler artık barın ilgi odağı haline geldiğinden (bu nedenle makinenin operatörü olan “barista” (barmen) adı) şirketler odaklarını performansa olduğu kadar stile de çevirdiler.


1956 – Kolaylıklar Dönemi

1956’da la Cimbali başka bir teknolojik gelişmeyi tanıttı: hidrolik grup. “Atımı çeken” barista yerine Cimbali, pistonu aşağı doğru zorlamak için mevcut su şebekesinden gelen basıncı kullandı. Makineye giriş basıncı yaklaşık 2-2,5 bara düşürüldü. Soğuk su, basitçe bir kolu devreye sokarak, küçük bir pistona (boyutun yaklaşık %25’i) bağlı büyük bir pistonu aşağı itti ve böylece grup basıncını 8-10 bara çıkardı.

Daha karmaşık olmasına ve her döküm sırasında önemli miktarda su kullanılmasına rağmen, bu sistemi kullanmak ortalama bir barista için çok daha kolaydı. Hidrolik, özellikle la Cimbali, Faema ve Rancilio tarafından 1990’lara kadar üretimde kaldı, çünkü ürettikleri kahve, doğal (yumuşak) ön demleme sayesinde çok yüksek kalitedeydi. Birçoğu bugün hala kullanılıyor.


1960’lar ve Ötesi

1960’ların on yılı, espresso makinesine bir büyük gelişme daha getirdi. Kaldıraçlı makine kahve yapmak için suyu doğrudan kazandan alırken, Faema’dan Ernesto Valente 1961’de ısı eşanjörünü ve elektro-mekanik pompayı tanıttı. Bu döner pompa artık baristalar için 9 bar ekstraksiyon basıncı sağlıyordu.

Ayrıca taze musluk suyu kazan (ısı eşanjörü) tarafından dolaylı olarak ısıtılır ve kahve telvesi yoluyla çok daha hassas bir sıcaklıkta gönderilir. Bu makine Faema E-61 idi ve sonraki 40 yıl boyunca neredeyse her makine bu devrim niteliğindeki tasarımı izledi. E-61 grup başkanı, o zamandan beri sürekli üretimde ve espresso meraklıları tarafından anında tanınıyor. (Eski) ECM’den Frederich Berenbusch,


1970 – Yenilik ve Tasarım Dönemi

1970’ler, modern makine çağının başlangıcına işaret eder. Teknolojik ve mekanik iyileştirmeler aşamalıydı – çoğunlukla üç ana dağıtım sisteminin iyileştirmeleri: yaylı kol, elektro-mekanik döner pompa ve hidrolik. Üreticiler, makinelerin Kuzey Amerika’ya nüfuz etmeye başlamasıyla dünya çapında ihracat yapmaya başladı.

Sizi ünlü Milanolu tasarımcı Marco Zanuso ve 1971 Rancilio Z8’in (yandaki resimde) çalışmalarıyla baş başa bırakıyoruz. Zamanın havasını yakalayan, temiz hatlara sahip olan bu model, hem iç hem de dış piyasalarda anında hit oldu.


Kaç Çeşit Espresso Kahve Makinesi Vardır?

Gördüğümüz gibi, espresso makinesinin tarihi, giderek daha kaliteli bir içecek elde etmeye çalışan icatlar ve iyileştirmelerle doludur. Moriondo’nun ilk icatlarından günümüzün en son yeniliklerine kadar, espresso kahve için bir bar makinesinin işleyişi çok değişti: şimdi bugün piyasada bulunanların hangi prensiplere dayandığını görelim.

  • PİSTONLU MAKİNELER

Pistonlu espresso makineleri,  kaldıraçlı veya otomatik makineler olabilir. Birinci tipte, dağıtıcı kafasındaki basınç, bir yay tarafından tahrik edilen bir piston tarafından garanti edilir. Dış kol aşağı bastırıldığında, iç piston yukarı kalkar ve kazandan gelen su (bir ısı kaynağı tarafından ısıtılır) ön demleme odasına ulaşır ve portafiltredeki öğütülmüş kahve ile temas eder.

Kol yerine geri döndüğünde, yay pistonu aşağı doğru iter, dağıtıcı kafasındaki su kahve keki içinden itilerek ekstraksiyon sağlanır. Otomatik pistonlu makineler de aynı prensipte çalışır, ancak manuel olarak çalıştırılan bir kol yerine hidrolik bir sisteme sahiptirler.

  • DAĞITIM MAKİNELERİ

Bunlar en yaygın türlerdir ve otomatik veya yarı otomatik olabilirler. İlkinde, dozaj dozajı önceden seçilmiştir: makine operatörü sadece bir düğmeye basar ve kahve akışı kendi kendine durduğundan, ekstraksiyon için beklerken diğer faaliyetleri gerçekleştirebilir. Yarı otomatik makinelerde ise operatör bir şalter vasıtasıyla ölçüleri düzenler.

  • ELEKTRONİK MAKİNELER

Bu makineler birçok farklı ve karmaşık işlevler sunar. Aslında bazı modellerde, dağıtım sayacını, su ve kazan sıcaklığını yöneten ve buharlama kolunun önceden ayarlanmış sıcaklığına ulaşılıp ulaşılmadığını otomatik olarak kontrol eden çok işlevli bir ekran bulunur. Diğer modellerde aslında enerji tüketimini optimize eden entegre bir bilgisayar bulunur.

  • SÜPER OTOMATİK MAKİNELER

Bunlar, operatörün ihtiyaç duyduğu girdiyi mutlak minimuma indirebilen, günümüzde mevcut olan en gelişmiş espresso makinesi modelleridir. Doğru şekilde programlanırlarsa, kahveyi öğütebilir, dozlayabilir, sıkıştırabilir ve dağıtabilir ve kahve telvesini tamamen bağımsız olarak atabilirler.

Bazıları 2 kahve öğütücü-dozajlayıcı ve farklı kahve türlerinin üretilmesine izin veren 4 adede kadar hazne ile donatılmıştır. Ayrıca, otomatik cappuchino üretimi için kullanılan taze sütü depolamak için bir soğutma sistemi içeren modellere sahip olmak da mümkündür. Bu süper otomatik makinelerden bazıları, tüm faaliyetlerini kontrol eden, hatta tüketim istatistikleri hakkında bilgi sağlayan süper gelişmiş yazılımlara da sahiptir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar