Anasayfa » Etiyopya Kahvesi için Kavurma Rehberi

Etiyopya Kahvesi için Kavurma Rehberi

admin

Etiyopya kahvesi, şimdiye kadar kavurabileceğiniz en iyi kahve çekirdeklerinden bazıları olabilir, ancak kavrum sırasında kararsızlıkları yaşayarak öğrenebileceğiniz bir çekirdektir.. Etiyopya dünyanın en iyi Arabica’larından bazılarını üretiyor. Etiyopya kahvesi ile uğraşırken kavurma stratejinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı açıklamaya çalıştık.

Etiyopya kahvesi hakkında daha fazla bilgi için Etiyopya Kahve Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz…

Başlangıç ​​olarak, gevrek ve narenciye Sidamo, parlak ve çiçeksi Yirgacheffe, yoğun ve ağır gövdeli Harrar, tatlı ve baharatlı Limu ve tropikal, ipek gövdeli Jimma dâhil 10.000’den fazla tahmini Etiyopya çekirdek çeşidi vardır.

Buna ek olarak, yüksek yoğunluk, elek boyutundaki farklılıklar ve bilinmeyen çeşitler onları kavurma sırasında manipüle etmeyi zorlaştırıyor. Mükemmel kavurma profilini bulmak, deneme yanılma yoluyla yapılan bir alıştırmadır ve sonuçlardan memnun kalana kadar birden fazla ayarlamaya ihtiyacınız olabilir.

ETİYOPYA KAHVE ÇEKİRDEKLERİ: AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Etiyopya kahveleri yüksek rakımlarda yetişerek sert, yoğun bir çekirdek üretir. Daha yoğun çekirdekler, daha fazla şekere ve aromalara sahip olma eğilimindedir, bu da kavurmadan sonra daha fazla lezzet anlamına gelir. Etkili bir kavurma profili seçmek için çekirdek yoğunluğunu bilmek çok önemlidir. Bu, (diğer değişkenlerin yanı sıra) şarj sıcaklığını belirleyecek ve bardağın lezzetini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Etiyopya kahvesi, diğer orijin çeşitlerinden (15+ elek) daha küçük çekirdekler üretme eğilimindedir. Bu, çekirdek boyutundaki varyasyonlara ek olarak, hassas ve nüanslı lezzetlerini kaybetmeden onları kavurmayı zorlaştırır. Bu değişimleri affedecek bir çekirdek değildir ve kavurma işleminin sürekli izlenmesi gerekir.

Etiyopya, bulunabilen lezzet profilleri, üretim yöntemleri (genellikle ideal), ülkenin tarihi ve tabii ki bitki çeşitliliğinin bolluğu nedeniyle diğer tüm üretici ülkelerden farklıdır. Etiyopya çekirdekleri bazı ortak özelliklere sahip olsa da, tat profilleri ciddi bir şekilde bölgeseldir.

ETİYOPYA KAHVE ÇEKİRDEKLERİ NASIL KAVRULUR

Etiyopya çekirdeği ile uğraşırken, dikkate alınması gereken birçok varyasyon ve kavurma ayarı olduğu açıktır. Bununla birlikte, kavurma profilinizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı yol gösterici ilkeler vardır.

Hazırlama ve Örnekleme

İyi kalitede bir numune kavurmak, farklı renk yoğunluklarında lezzet profili potansiyeli hakkında fikir verebilir aynı zamanda kahvenin kavurma sırasında nasıl ‘davranacağı’ hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu, Etiyopya çekirdeği kadar öngörülemeyen çekirdekler için özellikle önemlidir. Etiyopya kahveleri, aynı coğrafi bölgeden olsalar bile, tatlar ve tonlar söz konusu olduğunda dinamik bir gruptur.

Sıcaklık Artış Oranı ve Kavurma Seviyesi

Nazik bir sıcaklık artışı ve süreç boyunca dikkatli izleme, çekirdeklerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, hafif bir kavurma, lezzetlerinin ve asitliğinin parlamasına izin verecektir.

Etiyopya kahvesi ile, kavurma makinesinin, tamburdaki tüm çekirdekler için lezzetli bir ortalama çekirdek gelişimine karar vermeye çalıştığınızı akılda tutması gerekir. [Bu] temel olarak ekran boyutu farklılıklarından ve çoğu zaman bilinmeyen çeşitlerin çok şey içermesinden kaynaklanmaktadır.

Bu karmaşıklıklarda gezinmek ve özel kalite çekirdeklerin hassas ve nüanslı lezzet profilini korumak için, yıkanmış ve doğal çekirdekler için ilk çatlama sırasında nispeten düşük bir sıcaklık artışı oranı önerilir. Doğal kahvelerin yıkanmış kahvelerden daha hızlı kararma eğiliminde olduğunu daima unutmayın.

ETİYOPYA KAHVELERİNİ KAVURURKEN NELERDEN KAÇINMALI?

Kavurma seviyeleri söz konusu olduğunda , yavaş kavurma ve orta ila orta-koyu kavurma seviyesini tercih edilmektedir. Bununla birlikte, asitliği arttırmak veya azaltmak için bazen kavurma derecesinde küçük ayarlamalar yapılır.

Etiyopya kahvelerini kavururken ani, yoğun ısıdan uzak durun. Güçlü bir şekilde gelmek, bazı zencefil veya karanfil baharat notalarının dışarı çıkmasına yardımcı olabilir, ancak bu kökenden çok farklı olan o güzel çiçek notalarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

YEREL BİR BAKIŞ AÇISINDAN

Etiyopya kahvesi miras açısından zengindir ve geleneklerle yüklüdür. Addis merkezli kavurucular, kavurma yöntemlerine rehberlik etmesi için dört mirasa güveniyorlar:

Bahsedilen renk

1. Demleme Rengi

Etiyopyalıların demlenmiş kahve için en iyi renk olduğunu düşündükleri koyu kahverengi olan “ Yedoro Ayene ” veya “tavuğun gözü”dür.

2. Isı

Etiyopyalıların bir deyişi vardır: “ yebuna sebatu mefajetu ” veya “sıcak değilse kahve ne işe yarar”?  Etiyopyalıların kahvenin sıcak ve hızlı tüketilmesinden sonra etrafta kalacak olan ağızda kalan tada, o kalıcı tatlara ve keskin asitliğe ihtiyacı var deniliyor.

3. Demleme Yöntemi

Etiyopya’da geleneksel demleme yöntemi, kaynatma tabanlı bir sistem olan “Jebena”dır. “Kaynatma, yüksek rakımlı bölgelerde yaşadığımız için lezzet çıkarmak için bir zorunluluktur. Kaynatma beş ila on dakika sürebilir, bu da kavurma seviyesini etkileyerek kahveyi daha da dönüştürür. Bu nedenle çoğu Etiyopyalı orta kavurmanın farklı tonlarını tercih eder (koyu kavrumun aksine).

4. Tutarlılık

Etiyopyalılar kahveyi sadece birkaç on yıl öncesine kadar evlerinde açık bir tavada hemen tüketilmek üzere kavururlardı. Ticari bir ortamda, verimli zamanlama ile ölçekte tutarlılık önemlidir. Çekirdek kıvamında öğrendiği geleneksel dersleri saklıyor ve bunları modern bir kavurma sistemine uyguluyor.

Tüm kahvelerde olduğu gibi, köken, yükseklik, yoğunluk, elek boyutu ve gelenek, kavurma profilinizde rol oynayacaktır.

Etiyopya kahve çekirdekleri için karmaşıklık ve çeşitlilik, kavurma stratejinizi buna göre uyarlamanız gereken değişkenlerdir. Lezzet potansiyelini ortaya çıkarmak için nazik bir yaklaşımı, hafif ila orta kavurmayı ve doğru zamanda doğru miktarda enerjiyi tercih edin. Sonucu doğru alırsanız, bu “sihirden başka bir şey değildir”.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar