Anasayfa » Kahve Bitkileri Neden Çiçek Açar?

Kahve Bitkileri Neden Çiçek Açar?

admin

Kahve çiçeği neden bu kadar özel ? Kahve bitkileri neden çiçek açar ve üreticiler için ne anlama gelir?

Beyaz, mis kokulu çiçeklerin kahve bitkileri üzerinde açması, bir yıllık yolculuğun ilk adımıdır. Ekinleri çiçek açtığında, çiçek açan düğümler daha sonra kahve meyvelerine dönüşeceğinden, çiftçiler o sezon için potansiyel üretkenliği belirlemeye başlayabilirler. Etkili bir şekilde, ne kadar çok düğüm ve çiçek büyürse, bir çiftçi o kadar çok kiraz toplayabilir.

Dünya genelinde çiçeklenme mevsimleri iklime bağlı olarak değişir, ancak yağışların zamanında meydana gelmesi kahve bitkisinin mevsimsel yaşam döngüsünde önemli bir aşamadır. Ancak artan sıcaklıklar, öngörülemeyen kuraklıklar ve düzensiz yağış düzenleri sayesinde, çiçeklenme mevsimini tahmin etmek üreticiler için daha zor hale geliyor.

KAHVE ÇİÇEĞİ

Kahve ağaçları ekimden ortalama üç ila dört yıl sonra çiçek açmaya başlar ve çiçeklenme aşaması yaklaşık iki ila üç ay sürer . Her çiçekli tomurcuk , yaprakların ekseni (gövdesi) boyunca kümeler halinde büyüyen en fazla dört çiçek geliştirebilir; çiçek açtıklarında yasemin benzeri zengin bir kokuya sahiptirler.

Anlaşılır bir şekilde, çiçeklenme aşaması türden türe büyük ölçüde farklıdır. Örneğin, Arabica bitkileri kendi kendine tozlaşabilirken, robusta bitkileri büyümek için çapraz tozlaşmaya güvenir. Robusta çiçekleri ayrıca daha büyük olma eğilimindedir ve daha büyük miktarlarda büyür (arabika için iki ila 12 ile karşılaştırıldığında, eksen başına yaklaşık sekiz ila 20).

Çiçeklerin büyümesi için bitkilerin önce şiddetli yağmura ihtiyacı vardır. Mevsimin ilk yağmurlarından birkaç hafta sonra ağaçlardaki tomurcuklar açmaya başlayacaktır. Çoğu durumda, çiçeklenme çok hassas bir süreç olduğundan ve bitkilerin optimum büyüme için rahatsız edilmemesi gerektiğinden, işçiler bu noktada çiftlikleri terk edecektir.

Yaklaşık dört hafta sonra, çiçeklerin kokusu çiçeklenme mevsiminin “zirvesinde” en güçlü noktasına ulaşır. Çiçeklerin yere düşmeye başlaması sadece üç gün sürdüğü için, bu genellikle tarım bölgeleri arasında kutlanacak bir şey olarak kabul edilir. Ayrıca kirazların gelişmeye başladığının bir işaretidir.

Kahve üreten topluluklardaki bazı çiftler, beyaz çiçek tarlalarının ender güzelliğini ve zengin aromasını yakalamak için bu zamanda düğünler bile planlıyorlar.

Çiçekler yere düştükten sonra, arkalarında “karpel” olarak bilinen küçük yuvarlak bir yumru bırakırlar ve sonraki birkaç ay içinde büyüyerek kiraza dönüşürler.

TEK TİP ÇİÇEKLENME NEDEN ÖNEMLİDİR?

Tek tip çiçekler, tek tip bir olgunlaşmanın gerçekleşeceği anlamına gelir. Bu, daha kaliteli kirazlarla sonuçlanır.

Bununla birlikte, tek tip çiçeklenmenin gerçekleşmesi için yağışın tutarlı ve tahmin edilebilir olması gerekir. Şu anda, kahve yetiştiren ülkelerdeki yağış düzenleri, büyük ölçüde iklim değişikliği nedeniyle daha düzensiz hale geliyor. Daha yüksek sıcaklıklar, Dünya atmosferinin daha fazla nem tutmasına izin verir, bu da daha yoğun yağışlara yol açar, ancak bu yağış gezegene eşit olarak dağılmaz .

Daha düzensiz yağışlarla, düzensiz çiçek açma desenleri oluşabilir. Aynı ağaçlardan veya dallardan gelen çiçekler, farklı olgunlaşma seviyelerine yol açan farklı zamanlarda tozlaşabilir. Sürekli olarak yoğun yağış veya fırtına havası bitkiye bile zarar verebilir.

Aynı bitki üzerinde tutarlılık önemlidir. Üreticilerin aynı dalda olgun ve olgunlaşmamış veya sağlıklı ve hasarlı meyveler varsa, bunları farklı zamanlarda hasat etmeleri gerekir. Üreticinin kirazları elle toplamaktan başka seçeneği kalmayacaktır, bu da daha fazla zaman ve emek gerektiren bir süreç olarak sonuçlanacaktır.

Bununla birlikte, bazı bölgelerde, daha iyi tutarlılığı garanti etme potansiyeline sahip olduğu için, kahve kirazlarının elle toplanması kaliteye odaklanma ile eş anlamlı hale gelmektedir.

Ne yazık ki, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte düzensiz yağış düzenleri ve sıcaklık dalgalanmalarının olmaya devam edeceğini ve muhtemelen sadece daha fazla zarar verici hale geleceğini düşünülmektedir.

Tıpkı yağış gibi, sıcaklık da kahve bitkisinin büyümesi için önemli bir faktördür. Bilim adamları, bir kahve çiftliğinin yeri ne olursa olsun, 19 ila 24º C (68 ila 75.2ºF) arasındaki ılıman sıcaklıkların çiçeklenme sürecini başlatmak için mükemmel olduğu konusunda hemfikirdir.

Ancak ortalama küresel sıcaklıkların sürekli artmasıyla, çiçeklenme evresi daha az üniform hale gelebilir ve tahmin edilmesi daha zor olabilir. Bu, hasatların organize edilmesini zorlaştırır (ve dolayısıyla daha pahalı hale getirir).

Sıcaklıklar çiftçiler için kahve yetiştirmek için çok yükseldiğinde, genellikle daha düşük sıcaklık aralıklarıyla daha yüksek irtifalara “tırmanarak” tepki verirler, ancak bu aynı zamanda kendi sorunları da beraberinde getirir. Daha yüksek rakımlar tipik olarak daha dik ve daha engebeli arazi anlamına gelir, bu da kahve yetiştirmek için daha az alan olduğu ve onu hasat etmenin daha zor hale geldiği anlamına gelmektedir.

SULAMA VE ÇİÇEKLENME

Yeterli miktardaki doğal yağış, kahve bitkileri için “tercih edilen nem şeklidir”. Sadece çiçeklenme sürecini başlatmakla kalmaz, aynı zamanda bitki köklerinin topraktan besin ve mineralleri emmesini sağlar.

Bununla birlikte, kahve bitkilerinin hasat mevsimi boyunca uygun şekilde sulanmasını ve beslenmesini sağlamak için, yağış ne kadar tutarlı olursa olsun, birçok çiftçi bunun yerine sulamayı tercih etmektedir.

Kahveyi sulamak için kullanılan “standart” su sistemleri genellikle üç yöntemden birini kullanır:

Yüzey/”sel” sulama : Suyun yerçekimi kullanılarak toprak yüzeyine dağıtıldığı (örneğin, çiftliğin tepesinden altına doğru akan)

Lokalize sulama : Suyun yalnızca her bir bitkiyi doğrudan çevreleyen toprağa uygulanması

Yağmurlama sulama: Mahsullerin üzerine veya arasına yerleştirilmiş elektrikli sprinkler sıraları kullanılarak mahsullerin  sulanması

Kontrollü Su Stresi

Son yıllarda kahve üreticileri, “kontrollü su stresi” olarak bilinen daha yeni bir sulama yöntemini denemeye başladılar.

Süreç, daha düzgün çiçeklenme yaratmak için bitkilerin sulanmasını kısıtlamayı içerir. Yöntem, son on yılda popülerlik kazanmıştır. Çiftçiler, sulamayı uzun süre (iki aya kadar) askıya alarak, yeniden başladığında çiçeklenmeyi kontrol edebilir. Bu da kirazların daha homojen bir şekilde geliştiği ve dolayısıyla hasat edilebilir kahvenin kıvamını ve kalitesini arttırdığı anlamına gelir.

Araştırmalar, kontrollü su stresine maruz kalan kahve ağaçlarının sadece çiçek açıp daha homojen bir şekilde meyve geliştirdiğini, “aynı zamanda bir sonraki hasat için kendilerini daha iyi koşullarda sunduğunu” gösteriyor.

TEK TİP TARIM İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

Üreticiler için, bitkiler mevsiminde olması gerekenden daha erken su (sulama veya yağış yoluyla) aldığında, bunun bazı hastalıkların olasılığını artırabileceğini anlamaları da önemlidir.

Mantarların (kahve yaprağı pası gibi) bitkilere saldırması için iklim koşulları elverişli olmalıdır. Yağmur planlanandan önce gelirse, onları tetikleme şansı daha yüksek olacaktır.

Bununla birlikte, mantar öldürücülerin bu hastalıkları önlemek için kullanılabileceğini ve hatta çiftlik sıcaklığı da dahil olmak üzere bazı iklim faktörlerinin onlarla savaşmak için kullanılabilir.

Hasatın kendisi çiftçiler için en karlı adım olsa da, kahve bitkilerinin beyaz, yasemin kokulu çiçeklerinin açması kahve üretim döngüsünde önemli bir kilometre taşıdır.

İklim değişikliğinin sonuçları zaten çiftçileri daha gelişmiş sulama yöntemleri geliştirmeye zorlarken, tek tip çiçeklenme ile çiftlik verimliliği arasındaki ilişkinin anlaşılması kahve üreticileri için hayati önem taşıyor.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar