Anasayfa » Kahve Kavurmak İçin Güneş Enerjisi Kullanan İtalyan Kahve Şirketi

Kahve Kavurmak İçin Güneş Enerjisi Kullanan İtalyan Kahve Şirketi

admin

Güneş ve Kahve… Daha İtalyan ne olabilir? Tamam, belki karışıma pizza da ekleyebiliriz. Ancak pizza bir yana, İtalyan lokumlarının eski ikilisi, kahve çekirdeklerini elektrik veya gaz olmadan kavurmak için çevre dostu bir yol bulmak Roma’daki iki mühendisin özel projesinin konusu oldu.

Çoğu uzman, iyi kahvenin anahtarının kavrulma şeklinde olduğu konusunda hemfikirdir.

İtalyan teknoloji şirketi PuroSole, kahve çekirdeklerini yenilenebilir enerjiyle kavurabilen yenilikçi bir kurulum geliştirdi.

Projenin üç kurucu ortağı, güneş enerjisini verimli bir şekilde kullanmak için neredeyse altı yıl harcadı.

Sonuç, saatte 50 kilograma (110 pound) kadar kahve kavurmak için yaklaşık yarım tenis kortu büyüklüğünde bir araziye ve güneşli havaya ihtiyaç duyan bir sistemdir.

Antonio Durbe, 13 Ekim 2021’de Roma, İtalya’da “Purosole” veya Pure Sun, güneş ışığında kahve kavurma makinesinin işleyişini izliyor.

Tesis tamamen güneşten gelen enerjiyle çalıştırılıyor. Güneş ışınları bir kahve kavurma makinesindeki bir dizi ayna tarafından yoğunlaştırılır ve birkaç elektrikli parça bile küçük bir güneş paneli tarafından çalıştırılır. Bir bilgisayar tarafından kontrol edilen sensörler, aynaların gün boyunca güneşi takip etmesine ve ışığını taze kahve çekirdeklerini içeren dönen bir çelik sepete odaklamasını sağlar.

Sepet, güneşin parlaklığına bağlı olarak yaklaşık 240 ila 250 santigrat derece (450 ila 480 derece Fahrenheit) maksimum sıcaklıklara ulaşır ve çekirdekleri 20 dakikada kızartabilir.

İşlem sadece çevre dostu ve ekonomik olarak değil aynı zamanda Durbe ve Tummei’ye göre, kahvenin aromasını daha iyi koruyarak daha zengin bir lezzet veren bir sistemdir..

Daniele Tommei, PuroSole’un kurucularından biri;

“Isıttığımız şey kahve, dönen sepet veya içindeki hava değil” diyor.

“Kahvenin kendisi ısıtılıyor, güneş ışınları kahve çekirdeklerine çarpıyor, onları ısıtıyor ve etrafındaki havanın ısınmasına neden oluyor.

“Fakat, esasen, tüm bunların en sıcak kısmı, çekirdeklerin kendisidir.”

PuroSole, büyük termodinamik tesislerin maliyetini büyük ölçüde düşürmeyi hedefliyor ve tamamen kendi kendine yeterli olduğunu söyledikleri küçük bir motorlu reflektör ile yapıyor.

Makine ve Firma Kurucularıyla yapılmış Bir Röportaj

Elektronik mühendisi ve PuroSole’un kurucu ortağı Antonio Durbè şöyle diyor: “Gaz, elektrik gibi fosil yakıtları kullanmıyoruz.

“Her şey tamamen ve doğrudan güneş enerjisinin çekirdekte yoğunlaşması, sıfır enerji tüketimi ile sağlanıyor.”

Kurucular, her ton kavrulmuş kahvede yaklaşık 400 kilo Co2 tasarrufu yaptıklarını ve bunun günümüzde önemli bir konu olduğunu söylüyorlar.

Şirket artık kendi kahvesini yapıyor ve internet üzerinden satıyor.

Merak Edenler İçin Bağlantı Linki

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar