Anasayfa » CLEVER DRİPPER

CLEVER DRİPPER

admin

Clever Dripper ile kahve demleme yaparken immersiyon ve filitrasyon French Press de olduğu gibi bir arada gerçekleşir. Clever Dripper’da kağıt filtre kullanılır. Clever Dripper gövdeli, tortusuz ve temiz bir kahve için ideal bir nitelikli kahve demleme metodudur.

İmmersiyon yöntemlerinde en az tortulu kahve.

Clever Dripper, Tayvanlı ABID tarafından, yani açılımını verirsek Absolutely Best Idea Development firması tarafından geliştirilmiş bir ekipman. Kesinlikle En İyi Fikri Geliştirme diye Türkçeye çevirebiliriz. Aparata Akıllı Kahve Damlatıcısı dersek üretici ile ürün arasında bir çağrışım yapabilirsiniz

Clever Dripper

İMMERSİYON ve FİLTRASYON NEDİR?

İmmersiyon kahveyi su içinde demleme anlamına gelir ki french press bunun en iyi örneğidir. Filtrasyon ise, kahveyi yalnızca sıvının geçebileceği bir ortam ekleyerek ki buna da filtre diyoruz katı kahveden ayırmak anlamına gelir. Buna da bütün pour over demleme yöntemlerini örnek gösterebiliriz. Clever Dripper bu ikisini tek bir ekipmanda birleştirmiştir.

Clever Dripper ile kahve demleme yöntemi gövdeli ama tortusuz bir kahve elde etmenizi sağlar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu kahvenizi demlemeden hemen önce doğru öğütmektir.

CLEVER DRIPPER İLE DEMLEME REHBERİ

clever03
clever04

Clever Dripper filitre kahve makinelerinde kullanılan 04 kağıt filtre kullanmaktadır. Hem immersiyon, hem de filtrasyon gerçekleştirir.

  1. 300 ml suyu 92 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.
  2. Kağıt filtreyi Clever Dripper üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir.
  3. Öğüttüğünüz 14 gr kahve koyup, Clever Dripper’ı tartınızın üzerine yerleştirin ve kahvenin darasını alın.
  4. Zaman ölçerinizi çalıştırın ve 200gr suyu kahveyle buluşturun. Burada kahvenin tamamının ıslandığına emin olun. Kapağı kapatın ve 2,5 dakika demlenmeye bırakın.
  5. Kapağı kaldırın ve kahvenizin Clever Dripper’dan süpap yardımıyla kahvenizin akması için bardak veya kupanın üzerine yerleştirin. Bu aşamadaki filtrasyon 1 dakika civarında sürecektir.
  6. Son filtrasyon aşaması 1 dakikadan uzun sürerse bu durum kahvenizi çok ince öğüttüğünüzü gösterir.
  7. Kahve ve su miktarlarını ölçmek, demleme sürecinde zamanı takibiniz altında tutmak için zaman ölçerli hassas kahve tartısı kullanabilirsiniz.
Clever ile Kahve Demleme Rehberi

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar