Anasayfa » Kahve Kavurmaya Temel Giriş

Kahve Kavurmaya Temel Giriş

admin

Kahvenin yeşil çekirdekten kavrulmuş çekirdeğe dönüşmesi kahveseverler için mucizevi bir olay. Kahve kavurma işleminin yüzyıllardır gelişmesi ve endüstriyelleşmesine rağmen yeşil çekirdek üreticisi ülkelerde hâlâ ilk günkü gibi tencerelerde ya da ateş üzerinde kavurma da yapılıyor, bu da aslında evlerimizde bile kahve kavurabileceğimiz anlamına geliyor. Bu yazıda size endüstriyel kavurma yöntemlerini ve farklı kavurma çeşitlerini anlatmaya çalışacağız.

İki farklı kahve kavurma yöntemi mevcut. Birincisi tamburlu makinelerle, ikincisi ile hava ile kavurma yöntemi. Tamburlu makineler ile ısı önce tamburu ısıtır, sonra ısı temas ile metalden kahveye geçer ve kahveyi kavurur. Hava ile yapılan kavurmada ise ısınan hava sürekli kahveyi karıştırır ve ısıtır. Bu yöntem ile kahve çekirdeği ısıyı doğrudan havadan alarak kavrulur. Hava ile yapılan kavurmada kahve çekirdeklerini homojen bir şekilde ısıtmak daha kolaydır, çünkü tamburlu ısıtıcılarda çekirdekleri sürekli karıştırmanız ve eşit ısınması için kontrol etmeniz gerekir. Yine hava ile yapılan kavurmalar 6 – 8 dakika sürerken tamburlu kavurma makinelerinde bu süre 20 dakikayı aşar. Kahve çekirdekleri ısıya ne kadar maruz kalırsa aromasını o kadar kaybedip tekdüze tatlara geçmeye başlar. Bunlara ek olarak tamburlu kavurma cihazları büyük kütlelerde kahve kavurmak için hem daha az enerji harcar hem de uzun süredir geliştirildiği için kullanımı daha kolaydır. Genel olarak büyük firmalar tamburlu, mikro firmalar ise hava ısıtıcılı kavurucuları kullanmaya eğilimlidirler. Kahvesever olarak iki farklı yöntem ile kavrulmuş aynı çekirdekten yapılan kahvenin tadını ayırt etmek oldukça güçtür. Kavurma makinesi tercihi kahveseverden ziyade kavurucuya kalmıştır.

Endüstriyel kavurma; matematik, kimya ve fizik parametrelerinin özenle takip ve kontrolü ile birlikte yapılır. Tamamen kavurucunun tercihine bağlı olarak kavurma işlemi 10  25 dakikada ve 180  250°C sıcaklıkta tamamlanır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar