Anasayfa » Kahve Öğütücü Bıçakları Nasıl Keskinleştirilir

Kahve Öğütücü Bıçakları Nasıl Keskinleştirilir

admin

Kahve Öğütücü Bıçakları Nasıl Keskinleştirilir .Taze çekilmiş kahve kokusu, hepimiz için hayatta neşe veren küçük şeylerden biridir. Zemin ister yumuşak, meyveli bir aromaya sahip olsun isterse de zengin, cevizli bir kokuya sahip olsun; sabah uyandığımızda taze çekilmiş aromalı kahve kokusuna bayılırız. Ve bunun için en önemli kahve ekipmanına ihtiyacımız var; kahve değirmeni.

Bıçaklı değirmeniniz artık size iyi bir çekim vermiyorsa ev yapımı kahve aromasındaki o ince nüansları yakalayamayacaksınız. Siz de bu sorunları yaşıyorsanız, kahve değirmeni bıçaklarını nasıl keskinleştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Neye İhtiyacınız Olacak

Kahve değirmeni bıçaklarınızı pirinç yöntemini kullanarak keskinleştirmek için aşağıdaki ucuz ev eşyalarına ihtiyacınız olacak:

  • Kuru bezler
  • Islak bezler
  • 1 su bardağı pişmemiş pirinç

Adım 1: Kahve Öğütücüyü Temizleyin

Taşlama makinesinin bıçaklarını bilemeye başlamadan önce, bıçakların ve öğütücünün tamamen temiz olduğundan emin olmalısınız.

Keskinleştirmeden önce bile kenarların aşırı keskin olduğunu asla unutmayın. Güvende kalmak için öğütücüyü elektrik prizinden çekerek başlayın.

Sonra, ıslak bir bezle bıçakları üzerlerinde kirlilik veya kahve artıkları kalmayıncaya kadar silin. Ardından kuru, yumuşak bir bezle bıçakları tekrar silin ve bıçakların kuru olduğundan emin olun.

Adım 2: Pişmemiş Pirinç İçine Dökün Ve Öğütün

Bir fincan pişmemiş pirinci alın ve kahve değirmeninin içine dökün. Cihazı yaklaşık bir dakika çalıştırın.

Öğütücünüz birden fazla güç ayarına sahipse orta ayara getirmelisiniz. Çiğ pirinci bir dakika kadar çektikten sonra öğütücünüzü kapatın ve fişini çekin.

Kahve öğütücünüz için bileme topaklarını duymuş olabilirsiniz. Bu ürünler kahve öğütücülerini keskinleştirmek için harika bir şekilde çalışıyor olsa bile, pirinç öğütme de bu öğütücü peletleri kadar etkilidir ve çok daha ekonomiktir. Ayrıca, hemen hemen herkesin evinde pirinç bulunur ve bu da onu bıçakları bilemek için uygun bir malzeme haline getirir.

Adım 3: Pirinci Dökün Ve Öğütücüyü Temizleyin

Öğütücünün fişini çektiğinize göre öğütülmüş pirinci dökebilirsiniz. Öğütülmüş pirinç tozunu mısır nişastasına benzer bir koyulaştırıcı malzeme gibi başka kullanımlar için saklayabilirsiniz.

Pirinç öğütmek, kahve değirmeni bıçaklarınızı keskinleştirmekten fazlasını yapar. Pirinç ayrıca kahvenin öğütücünün kenarlarında veya bıçaklarında sıklıkla bıraktığı lekelerden kurtulmaya da yardımcı olur.

Pirinci döktükten sonra, kalan pirinç parçacıklarını temizlemek için başka bir nemli bez kullanabilirsiniz. Kalan kalıntıları iyice temizledikten sonra bıçaklarda kalan suyu temizlemek için kuru bir bez kullanabilirsiniz.

Son olarak da bıçakların tekrar işe yaradığını doğrulamak için küçük bir miktar kahve çekirdeği öğütün.

Sıkça Sorulan Sorular

Kahve öğütücünüzün bıçaklarını keskinleştirmek en karmaşık iş olmasa da herkese mantıklı gelmeyebilecek birkaç ayrıntıya sahiptir. Kahve öğütücü bıçaklarının nasıl keskinleştirileceği hakkında en sık sorulan soruların bazı yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Bıçaklarımın Körleştiğini Nasıl Anlarım?

Her kullanımda, kahve değirmeni bıçaklarınız daha da matlaşacak. Bıçaklarınızın köreldiği bariz olmayan işaretlerden bazılarını fark etmek başlı başına bir görev olabilir. Kahve öğütücünüzün bıçaklarının köreldiğine dair en yaygın belirtileri inceleyelim.

Bıçaklarınız köreliyorsa fark edebileceğiniz ilk şeylerden biri tutarsız bir öğütmedir. Çok daha büyük kahve çekirdekleri bulacaksınız ve öğütmeler tek tip toz benzeri bir madde olmayacak.

Kahve öğütmelerinizde topaklanma da fark edebilirsiniz. Topaklanma, donuk bir bıçağın başka bir işaretidir. Kör bıçaklar öğütülmüş kahveden kolayca süzülemezler. Bu nedenle öğütmeleri bir araya toplamaya eğilimlidirler.

Kahve öğütücü bıçaklarınızın kör olup olmadığını anlamanın en kolay yolu; parmağınızı bıçaklardan birinin üzerinde gezdirmektir. Bunu yapmadan önce daima öğütücünün fişini çektiğinizden emin olun. Bıçaklar keskin ve kenarları belirgin görünüyorsa bunları keskinleştirmenize gerek yoktur.

Dişli Öğütücüm Var, Bu Yöntem İşe Yarayacak Mı?

Bir dişli öğütücü, bıçaklı bir kahve öğütücüsünden çok farklıdır. Bir dişli öğütücü, taze kahve çekirdeklerini toz haline getirmek için zıt yönlerde dönen tırtıklı kenarlara sahip iki halka kullanır. Çekirdekleri bu şekilde toz haline getirerek hafif ve tutarlı bir öğütme elde eder.

Dişli öğütücülerde, öğütücünün öğütmek için kullandığı halkalar tırtıklı kenarlara sahiptir. Bu tırtıklı kenarları keskinleştirmek neredeyse imkânsızdır. Bu da en iyi seçeneğin yenisini satın almak olduğu anlamına gelir. Neyse ki neredeyse tüm dişli kahve değirmeni üreticileri, müşterilerine yedek bir dişli de sunuyor.

Bu nedenle, kahve değirmeni dişlilerini pirinçle bilemek işe yaramaz. Ancak yine de öğütücünüzü temizlemek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Pirinç, kalan kahve kalıntılarını temizlemek için tüm kuytu köşelere girme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Bir dişli öğütücüyü pirinçle temizlediğinizde, öğütücüde nem bırakmamaya dikkat ederek tüm pirinci temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Su, halkalarda paslanmaya neden olabilir.

Kahve Öğütücü Bıçaklarını Elimle Bileyebilir Miyim?

Elle bilemeyi önermesem de bunu yapmak mümkün. Bıçakları manuel olarak keskinleştirmek için öğütücüyü sökmeniz ve bıçakları çıkarmanız gerekir. Ayrıca bir bileme taşına ihtiyacınız olacak.

Bıçağa zarar vermemek için aynı açıyı korumaya dikkat ederek, bıçağı bileme taşında gezdirerek başlayın. Standartlarınıza göre keskinleştirdikten sonra bir sonraki bıçağa geçin. Bıçakların her birini keskinleştirene kadar bunu tekrarlayın.

Anlayabileceğiniz gibi, kahve öğütücünüzün bıçaklarını keskinleştirmek en zor iş değil. Sadece birkaç dakikalık bir hazırlık gerektiriyor. Gerekli tüm aletleri bir araya getirdiğinizde, kahve öğütücüyü açmak kadar kolay.

Öğütücünün fişini çekmek ve bıçakları tutarken dikkatli olmak gibi uygun güvenlik önlemlerini alırsanız kahve değirmeni bıçaklarınızı bilemek çok kolay olacaktır. Kahve öğütücünüz geçmişte yaptığı gibi aynı ince, tozlu öğütmeleri vermiyor ise bıçakları bilemeye başlamanın zamanı geldi!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar