Anasayfa » Kahve Telvesinden Çevre Dostu Mürekkep

Kahve Telvesinden Çevre Dostu Mürekkep

admin

Kahve Telvesinden Çevre Dostu Mürekkep. Hollandalı start-up CaffeInk , fosil bazlı karbon siyahı pigmentinden yapılan siyah mürekkebe alternatif olarak çevre dostu bir mürekkep geliştirdi.

Kahve, dünya çapında en çok tüketilen içecektir ve kahve telvesi şeklinde muazzam miktarda atık üretir. Doğru ellerde bu kahve telveleri değerli bir kaynaktır: boyama pigmentlerinden biyoplastiklere, ipliğe ve duvar kâğıdına kadar her şey yapılabilir. Neden mürekkep olmasın.

Fikir, CaffeInk kurucularının birlikte sürdürülebilir bir ürün bulmaları gereken bir yaz okuluna katılmalarıyla ortaya çıktı. Kurucular, kullandıkları markörleri fark ederek mürekkebin nasıl yapıldığını araştırmaya başladılar. Çoğu siyah mürekkep, ağır petrol ürünlerinin eksik yanmasından kaynaklanan karbon siyahı pigmentinden yapılır. Ek olarak, çoğu karbon siyahı Asya ülkelerinden ithal edilmektedir.

CaffeInk, Spaak Circular Solutions ile yakın işbirliği içinde kahve telvesinden iki yarı mamul ürün geliştirdi: yağ ve renklendiriciler. Yağın esas olarak gıda ve kozmetikte kullanılması amaçlanmıştır.

Kahve telvesi zaten koyu renkli olduğundan, koyu (neredeyse siyah) renklendiriciler elde etmek için yakılmaları gerekmez. Tabii ki, birçok kahve çekirdeği türü, çekirdekleri kızartmak için birçok yöntem ve kahve yapmanın birçok yolu olduğu için, başlangıç, tutarlı bir koyu renklendirici elde etmek için işlemi hala optimize ediyor.

2019 yılında yazıcı mürekkebi ve baskı ambalaj malzemeleri ve tekstil ürünlerinde renklendiricilerin kullanımını da test etmekteydiler .

Kahve telvesi kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonlarından tasarruf etmenin yanı sıra, mürekkep yerel olarak üretilebildiği için nakliye maliyetleri ve emisyonlar da önemli ölçüde daha düşüktür.

Mürekkebi yapmak için kahve telvesi elde etmek için, CaffeInk-Spaak ortak girişimi, çok miktarda hazır kahve bulunan hazır kahve üreticileriyle birlikte çalışıyor. Başlangıç, yılda 20.000 ton kahve telvesinin 1.000 ton renklendiriciye dönüştürülebileceği bir biyorafineri inşa etmeyi amaçlıyor. 2020 yılının sonlarında şirket, küçük bir üretim hattı kurmayı planlamaktaydı.

Yazar Notu : Firmanın bu üretim hattını açtığına dair bir belge bulamadık. Fikir güzel ama ne derece ilerletilebildiği şuan için bir muamma. Bununla ilgili bilgi bulamamış olmamızın temel kaynağı olarak yaşanan covid süreci olarak düşünmekteyiz. Her sektörde olduğu gibi bu firma içinde zor olaylar yaşanmışa benziyor. Eğer bir gelişme olursa sizinle paylaşacağız.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar