Anasayfa » Kosta Rika Kahvesi Rehberi

Kosta Rika Kahvesi Rehberi

admin

Kosta Rika Kahvesi Rehberi. Kosta Rika, kuzeyde Nikaragua ve güneyde Panama ile sınırlanan küçük bir Orta Amerika ülkesidir. Ülkenin çeşitli iklimi, arazisi ve coğrafyası onu; kahve yetiştiriciliği için ideal bir yer hâline getiriyor. Kahve çiftlikleri, kahve yetiştirmek için ideal olan zengin volkanik toprağa sahip bölgelerdedir.

Kosta Rika, iki mevsimi olan tropikal bir iklime sahiptir: Kuru mevsim (Aralık-Nisan) ve yağışlı mevsim (Mayıs-Kasım). Manzara, geniş yağmur ormanları ve büyüleyici kıyı şeritleri ile dağlıktır.

Yağışlı mevsim boyunca yüksek rakımlar ve yağış, kahve için ideal yetiştirme koşulları sağlar. Yüksek irtifa, kahvenin yavaş büyümesini sağlar. Bu da belirgin bir tat profiline sahip yoğun bir çekirdekle sonuçlanırken yağmurlar ve yüksek sıcaklıklar gerekli nem ve sıcaklığı sağlar.

Kosta Rika’da Kahvenin Tarihi

Kosta Rika, MÖ 7.000’e kadar uzanan kabile uygarlıklarının kanıtları ile tarih öncesi çağlara kadar uzanan uzun bir tarihe sahiptir.

Bu kabileler; avcılar ve çiftçilerden, yüzyıllar boyunca tüm kültürleri ve kasabaları inşa eden yetenekli sanatçılara ve zanaatkârlara dönüştü. Kosta Rika ise 1502’de Kristof Kolomb tarafından kolonize edilene kadar küresel sahneye çıkmadı.

Daha sonra ülke, 1821’de bağımsızlığını kazandığı on dokuzuncu yüzyıla kadar İspanya tarafından yönetildi.

Kahve Kosta Rika’ya Ne Zaman Geldi?

Kahve, Kosta Rika’ya özgü değildir. Ancak 1779’da, o zamanlar zaten başarılı ve yerleşik bir ürün olduğu Küba’dan ithal edildikten sonra tanıtıldı. Yeni bağımsızlığını kazanan ulusu finanse etmek için Kosta Rika hükümeti 1825’te kahveyi büyütmek isteyen çiftçilere bedava kahve ve toprak dağıtarak sermayeleştirdi.

Kosta Rika’nın kahve endüstrisi, yaklaşık on yıllık bir büyümenin ardından 1832’de ihracata başladı. Başka bir on yıl sonra, 1843’te İngilizler; Kosta Rika’dan yeterli miktarda kahve tedarik ederek ülkeye ve endüstrisine yoğun bir şekilde yatırım yapmaya başlayarak Britanya pazarı için üretimi ve başka yerlerdeki kârı artırdı.

İngilizler, daha fazla kahve projesini finanse etmeye odaklanan büyük bir banka kurdu ve bunun sonucunda kahve, bugüne kadar Kosta Rika’nın önde gelen endüstrisi hâline geldi.

5 Kosta Rika Gerçeği

  1. Arabica dışında herhangi bir kahve çekirdeği yetiştirmek yasa dışıdır. Robusta gibi diğer fasulyelerin yetiştirilmesi daha kolay ve daha ucuz olmasına rağmen bu doğrudur.
  2. Kosta Rika’da kahve hasadı bölgeye göre farklı mevsimlerde başlar ve biter. Bununla birlikte, çoğu ilkbaharda başlar ve Temmuz’da başladığı Guanacaste ve Turrialba dışında, Şubat veya Mart’ta sona erer.
  3. Kosta Rika, dünyanın en büyük 15. kahve ihracatçısıdır.
  4. Kosta Rika, dünya kahve arzının %1’inden daha azını üretiyor.
  5. İkinci Dünya Savaşı öncesinde, Avrupa’daki kahve ihracatında Kosta Rika’nın ilk ve en önemli ortağı İngiltere idi.

Kosta Rika Yeşil Kahve

Yeşil kahve sınıflandırması, Kosta Rika kahvelerinin sistemi rakıma dayalıdır ve dereceler rakımdan etkilenen sertliğe göre derecelendirilir. Daha doğrusu kahve kirazının (meyvenin) kahve bitkisi üzerinde ne kadar sürede olgunlaştığından etkilenir. Genel olarak daha yoğun ve dolayısıyla daha sert kahve çekirdekleri üreten daha yüksek bölgeler, daha iyi kabul edilir.

Bölgedeki yerel komisyoncular ve distribütörler, kavrulmamış kahveleri Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya getirmek için yeşil kahve ithalatçılarıyla birlikte çalışır. Daha sonra 60 kg’lik toplu kahve çuvalları ile büyük ölçekli kahve kavurma şirketlerine satılır.

Kosta Rika kahveleri de genellikle Adil Ticaret ve Organik sertifikalı olarak mevcuttur. Rainforest sertifikası Kosta Rika’da da popülerdir.

Kosta Rika derecelendirme sistemi aşağıdaki sınıflandırmaları içerir:

  • Kesinlikle Uzun boylu(SHG) / Deniz seviyesinden 1.200 metreden daha yüksekte yetişen
  • Kesinlikle Sert Fasulye (SHB); 3.300 fit (1.000 metre) ile 3.900 fit (1.200 metre) arasındaki yüksekliklerde yetişen İyi Sert Fasulye (GHB) ve
  • 500 metreden 900 metreye kadar olan yüksekliklerde yetişen Orta Sert Fasulye (MHB).

En iyi Kosta Rika kahvesi; kesinlikle yüksekte yetiştirilen, daha yüksek rakımlarda bulunanlar olma eğilimindedir.

Kosta Rika’dan potansiyel yeni bir ihracat, kurutulmuş kahve kirazıdır. Kendisi – cascara olarak bilinir – kahve çekirdeklerinin yanı sıra çiftçilerin gelirlerini artırmaya yardımcı olabilecek potansiyel bir ihracattır.

Kahve kirazları tipik olarak atılır (bazen gübre için kullanılır). Ancak aslında cascara latte gibi şeylere dönüştürülebilen oldukça besleyici bir üründür.

KADIN KAHVESİ

IWCA’nın (Uluslararası Kadın Kahve Birliği) Kosta Rika’da WCACR (Kosta Rika Kahvede Kadınlar Birliği) olarak bilinen bir şubesi vardır. 2005 yılında başlayan şirket; şu anda kavurmacılar, ihracatçılar, değirmenciler ve yetiştiricileri içeren 7 bölgeden 17 şirket üyesine sahiptir.

“Kadın Kahvesi” hakkında yaygın bir yanılgı, kesinlikle kadınları desteklediği yönündedir. Bu aslında doğru değil. Doğrudan kadınlara prim ödenirken, çoğu operasyonda eşi de dâhil olmak üzere tüm aile yer alıyor.

Kadınların kahve hareketinin doğası, kadınların çiftliklerinde yaptıkları işten elde ettikleri ve ailenin ev ihtiyaçları için harcanan paraya, aksi takdirde doğrudan erkeklere ödendiğinde harcanacak olandan daha fazla erişmelerini sağlamaktır.

KUŞ DOSTU

Kosta Rika’dan gelen kahve, çiftliklerin belirli bir kapsama alanı ve kuşların yuva yapabileceği daha uzun ağaçlara sahip olması için ek gereksinimler içeren sertifikalı Kuş Dostu olarak mevcut olabilir. Kahveyi gölgeleyecek daha uzun ağaçların olmaması, kuşların güvenli yuvalama alanlarından mahrum kalması ve biyolojik çeşitliliğin etkilenmesi anlamına gelir.

Saf odaklı toptan kahve operasyonları, gölgesi kahve çekirdeklerinin büyümesini yavaşlatan ve kahve bitkilerinin verimini azaltan daha büyük ağaçları temizleme eğilimindedir. Bu daha yavaş büyüme, kahvenin daha az lezzet ve daha düşük kaliteli bir kahve geliştirmesi anlamına gelir. Ancak daha yüksek verim daha fazla para anlamına gelir.

Kuş Dostu kahvelerin genel olarak gölgede yetiştirilmeyen kahvelere göre daha kaliteli kahve olduğu iddia edilebilir ancak bu mutlak bir kural değildir.

Kosta Rika Kahvesi Nasıl Üretilir?

Islak işleme yöntemi, 1830’larda kahve üretmek için standart yöntem hâline geldi. Bol su ile kutsanmış Kosta Rika, bu tekniği hızla benimsedi ve uyarladı. Islak işlenmiş kahve, bulunduğumuz yüzyılın başında kalite ile eş anlamlı hâle geldi ve uluslararası pazarda daha yüksek fiyatlara hükmetti. Kosta Rika’nın bu yönteme ve doğal kaynaklarına olan bağlılığı, kahvesinin cüretkâr ve benzersiz tatlardan ziyade tutarlı, temiz tadıyla uluslararası tanınırlık kazanmasıyla sonuçlandı.

Ülkenin güvenilir kahve sunmaya odaklanması, kahvesinin dünya çapında kahve içenler arasında favori olarak kalmasını sağlayarak yıllar boyunca üretiminin ayırt edici özelliği olmuştur. Bugün, ıslak işleme geleneği Kosta Rika kahvesinin ayırt edici bir özelliği olmaya devam ediyor ve ülkenin dünyanın önde gelen kahve ihracatçılarından biri olma konumunu pekiştiriyor.

Kosta Rika, ıslak işlemeye ek olarak bal işlemeyi kullanarak mükemmel kahve üretir. Balla işlenmiş kahve hakkındaki blog yazımıza buradan göz atın!

Kosta Rika’da Kahvenin Kültürel Önemi Nedir?

Kosta Rika’nın kahve endüstrisi, özellikle ülkenin 1821’de İspanya’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana, ülkenin ekonomik başarısı ve büyümesi için kritik öneme sahip olmuştur.

19. yüzyılda kahve, Kosta Rika’nın ihracatının %90’ından fazlasını oluşturuyordu.

Ülkenin gelişen kahve endüstrisi, yollar ve köprüler gibi altyapının gelişmesine ve turizm gibi diğer endüstrilerin genişlemesine yardımcı oldu. Kahve endüstrisinin ekonomik başarısı nedeniyle ülke, Orta Amerika’nın en istikrarlı ve müreffeh ülkelerinden biri hâline geldi.

Çorap Kahvesi Nedir

Öte yandan, kahvenin Kosta Rika’daki önemli kültürel etkisinin saygınlık veya asalet ile gelmesi gerekmiyor. 200 yılı aşkın bir süredir kahve yapmak için Kosta Rika’da kahve demlemenin en popüler yöntemlerinden biri, eskiden beri geleneksel ve ilkel bir kahve demleme cihazı olan bir korreador kullanılmaktadır.

Chorreador yöntemi veya çorap kahve yöntemi; pürüzsüz ve lezzetli bir kahve üreten, çoraba benzeyen bir filtre kullanan bir damlama işlemidir. Çorap kahve filtresi veya “bolsita” kahve telvesi ile doldurulduktan sonra üzerine sıcak su dökülerek kahvenin bir sürahi veya bardağa damlaması sağlanır.

Bu benzersiz cihaz; bir bez filtreyi veya “çorabı” yerinde tutan ve ona “çorap kahvesi” adını veren ahşap bir stanttan, koro okuyucudan oluşur. “Chorrear” kelimesi, İspanyolca’da “damlamak” anlamına gelir. Sadeliği nedeniyle Çorap kahvesi ya da Koro kahvesi, ülkenin en kolay ve en popüler kahve demleme yöntemlerinden biridir.

Chorreador ve bunun sonucunda ortaya çıkan çorap kahve, misafirperverliğin bir simgesi hâline geldi. Kosta Rika evlerinde ve işyerlerinde konuklara ve ziyaretçilere kahve servisi yapmak için sıklıkla kullanılıyor

Kahve, Kosta Rika’da bir içecekten daha fazlasıdır; ülke kültürünün ayrılmaz bir parçası hâline geldi. İnsanlar güne bir fincan kahve ile başlar ve birçok işletme, çalışanlarına “cafecito” olarak bilinen bir öğlen kahve molası verir. Cafecito, ülkenin sosyal dokusunun önemli bir parçasıdır ve dinlenmek, sohbet etmek ve bir fincan kahvenin tadını çıkarmak için bir yer sağlar. Kahve aynı zamanda ülke genelinde mevcut olan kahve turları gibi çeşitli kültürel geleneklere de ilham kaynağı olmuştur.

Kosta Rika Kahvesini Özel Ve Farklı Kılan Nedir?

Olağanüstü kalitesinin nedenlerinden biri, Kosta Rika’da Arabica dışında herhangi bir kahve türünün yetiştirilmesinin yasa dışı olmasıdır. Bu yasal gereklilik, ülkenin yalnızca yüksek kaliteli kahve üretmesini sağlar. Ayrıca kahvenin çoğu, 3.000 ila 6.000 fit arasında değişen yüksek rakımlarda yetiştirilir ve bu da kahvenin tatlarını ve aromalarını geliştirir.

Kosta Rika, diğer kahve üreten ülkelerle karşılaştırıldığında kahve üretiminin orantısız bir şekilde büyük bir bölümünü tüketiyor ve kahvesinin tahmini %85’i ülke sınırları içinde kalıyor.

Ülkenin güçlü kahve kültürü ve içeceğe olan beğenisi, tüketim oranının yüksek olmasına katkıda bulunuyor. Bu aynı zamanda ihracat için daha az Kosta Rika kahvesi olduğu anlamına gelir ve bu da onu dünya çapında değerli bir mal hâline getirir.

Kosta Rika’da Kahve Nerede Yetiştirilir?

Arabica kahvesi; yüksek rakım, soğuk hava ve verimli toprak gibi ideal yetiştirme koşulları nedeniyle orta vadide geliştirildi. Bugün kahve; Kosta Rika’nın tamamı boyunca, kuzeyde Guanacaste Sıradağları’nın, güneyde Talamanca Sıradağları’nın ve merkezde Orta Sıradağlar’ın yüksek kesimlerinde yetiştirilmektedir. Elverişli bir şekilde, orta vadide yetiştirilen kahvenin çoğu San José’nin başkentine yakındır. Bu da ihracatı ve nakliyeyi, coğrafi ve altyapı açısından daha zorlu diğer ülkelere göre çok daha kolay ve ekonomik hâle getirir.

Kosta Rika’nın Kahve Bölgeleri Nerelerdir?

Kuzeyden güneye, Kosta Rika’nın sekiz kahve bölgesine bir bakış atalım:

Guanacaste

Guanacaste; Kosta Rika’da yalnızca kuzeye değil aynı zamanda batıya, Kosta Rika’nın Nicoya Körfezi’ni oluşturan yarımadasına uzanan bir bölgedir. Bölgenin büyüklüğüne rağmen burada çok az miktarda kahve yetiştirilmektedir. Guanacaste kahvesi daha düşük rakımlarda yetiştirilir ve bu da daha az kaliteli kahve ile sonuçlanır. Yükseklik 2.000 ila 4.300 fit arasında değişir.

Guanacaste kahvesi; hafif asitli, pürüzsüz, orta gövdeli, ayrıca belirgin bir acı ve tuzlu karaktere sahiptir. Alçak rakım ve daha az ideal yetiştirme koşulları nedeniyle; bu bölgeden gelen kahve, Kosta Rika’daki diğer kahve yetiştirilen bölgelerden gelen kahve kadar aranmaz.

Valle Occidental/ Batı Vadisi

West Valley olarak da bilinen Valle Occidental, on dokuzuncu yüzyılda yerleşmiş ve kahve tarlaları o sıralarda başlamış bir Kosta Rika bölgesidir. Bölge, kahve için ideal yetiştirme koşulları sağlayan 2.300 ila 5.200 fit arasında değişen yüksekliklerde yer almaktadır. West Valley, San Ramon, Palmares, Naranjo (en yüksek rakım), Grecia, Sarchi (aynı zamanda bir kahve çeşidinin adı) ve Atenas şehirlerinin etrafında kümelenmiş altı alt bölgeye bölünmüştür.

Lezzet açısından West Valley kahvesi; çekirdeksiz meyve, bal ve vanilyayı içeren farklı bir tat profiline sahiptir. Bölge; Kosta Rika’nın en kaliteli kahvelerinden bazılarını üretmesiyle tanınır ve kendine özgü tat profili, dünya çapındaki kahve tutkunları tarafından çok rağbet görür.

Central Valley/ Merkez Vadi

Valle Central olarak da bilinen Central Valley, Kosta Rika’da başkent San José’yi içeren bir bölgedir. Bu bölge, 3.000 ila 5.200 fit arasında değişen yüksekliklerle ülkedeki en yoğun nüfuslu bölgedir. Central Valley, Kosta Rika’da on dokuzuncu yüzyılın başlarına kadar uzanan en uzun kahve yetiştirme tarihine sahiptir.

San José, Heredia ve Alajuela; Central Valley’in üç alt bölgesidir. Poas, Barva ve Irazu da dâhil olmak üzere birçok yanardağ, organik madde ve külden oluşan besin açısından zengin topraklar sağlayarak bu bölgenin terrörü üzerinde bir etkiye sahiptir.

Tat açısından Central Valley kahvesi, çikolata ve meyve notalarının yanı sıra hoş bir bal aromasıyla dengeli bir tada sahiptir.

Tres Rios

Tres Ríos, son yıllarda kahve üretimi için değerli tarım arazilerinin kaybına neden olan hızlı bir gelişme gösteren küçük bir Kosta Rika bölgesidir. Tres Ríos, küçük boyutuna rağmen dünya çapında yüksek talep gören yüksek kaliteli kahve üretmesiyle tanınır. Bölge, kahve için ideal yetiştirme koşulları sağlayan 3.900 ila 5.400 fit arasında değişen yüksekliklerde yer almaktadır.

Tres Ríos; besin açısından zengin, organik madde ve kül toprağından oluşan Irazu yanardağının terröründen yararlanıyor. Kahve yetiştirmek için ideal olan volkanik toprak, çekirdeklerin farklı tatlar ve aromalar geliştirmesini sağlar. Tres Ríos kahvesi, ince bir asidite ile hassas ve dengeli bir tat profiline sahiptir. Karmaşıklığı ve iyi entegre edilmiş tatları nedeniyle, bazen Kosta Rika’nın “Bordeaux’su” olarak anılır.

Tarrazu

Tarrazú, Kosta Rika’nın en tanınmış ve saygın kahve üreten bölgelerinden biridir. Bölge, ülkedeki en kaliteli kahve çekirdeklerinden bazılarını üreterek Kosta Rika kahvesinin bir adım ötesinde başarılı bir şekilde markalaştı. Tarrazú’nun kahve çiftlikleri, 3.900 ila 6.200 fit arasında değişen yüksekliklerde bulunuyor ve bu da onu ülkenin en yüksek kahve yetiştirilen bölgelerinden biri yapıyor.

Tres Ríos, Kosta Rika’nın “Bordeaux’su” ise o zaman Tarrazú’ya genellikle bölgenin “Burgundy’si” denir. Tarrazú kahvesi; karmaşık çikolata notaları, portakal gibi tatlı narenciye, vanilya gibi kabartma baharatları ve kurutulmuş meyve içeren lezzet profiliyle büyük saygı görüyor. Lezzet genellikle temiz ve parlak, orta gövdeli ve ferahlatıcı bir bitiş sağlayan canlı asitli olarak tanımlanır.

Orosi

San José’nin doğusunda ve Tarrazú ile Turrialba arasında yer alan Orosi, Tres Ríos ve Tarrazú gibi Irazu yanardağının verimli volkanik topraklarından yararlanan küçük bir kahve yetiştirme bölgesidir. Orosi’nin kahve çiftlikleri, 3.300 ila 4.600 fit arasında değişen yüksekliklerde bulunuyor ve bu da onu orta yükseklikte bir kahve yetiştirme bölgesi yapıyor.

Orosi üç alt bölgeye ayrılmıştır: Her biri kendine özgü lezzet profiline sahip kahve üreten Orosi, Cachi ve Paraiso. Orosi kahvesi, dengeli asidite ile pürüzsüz ve orta bir gövdeye sahiptir. Çikolata ve karamel notaları ile yumuşak olarak tanımlanan lezzet, daha az asitli bir kahve tercih edenler için mükemmel bir seçimdir.

Turrialba

Turrialba, Kosta Rika’nın doğu kıyısında yer alır. Bu da onu Karayip kıyılarına en yakın bölge yapar. Bölgedeki kahve çiftliklerinin daha alçak kotlarda yer alması, daha sıcak bir iklime ve daha fazla yağışa neden oluyor. Bu, daha erken bir hasata ve daha kısa bir olgunlaşma süresine yol açar. Dolayısıyla daha az karmaşık kahve ile sonuçlanabilir.

Turrialba’nın iklimi ve konumu kahve üretimini zorlaştırıyor. Sonuç olarak; Kosta Rika’daki diğer bölgelerin aksine bölge, nadiren kaliteli kahve üretir. Bu engellere rağmen Turrialba’nın kahvesi, bölgenin kendine özgü teruarına katkıda bulunan Turrialba yanardağının zengin volkanik topraklarından yararlanır.

Turrialba kahvesi; hafif asitliği, hafif gövdesi ve yumuşak aroması ile ayırt edilir. Kosta Rika’nın bazı seçkin kahve bölgelerinin karmaşıklığından yoksun olsa da daha hafif bir fincan kahve tercih edenler için yine de hoş bir kahve deneyimi sunuyor.

Brunca

Brunca, Kosta Rika’nın güneyinde kahve yetiştirilen bir bölgedir. Bölgenin yüksekliği 2.000 ila 5.600 fit arasında değişiyor ve güneydeki konumu nedeniyle yüksek nemli olmasıyla biliniyor.

Brunca iki alt bölüme ayrılmıştır: Panama sınırında bulunan ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalyanlar tarafından yerleşen Coto Brus ve daha kuzeyde bulunan ve on dokuzuncu yüzyılın sonlarında orta bölgenin doğal bir yerleşim yeri olan Pérez Zeledón.

Brunca kahvesi, hafiften çok tatlıya kadar değişen narenciye lezzet profili ile tanınır.

Kosta Rika’da Kahve Ne Zaman Hasat Edilir?

Kosta Rika’daki kahve bitkileri, bölgeye ve yüksekliğe bağlı olarak tipik olarak Şubat ve Mart ayları arasında çiçek açar. Kahve kirazları, çiçeklenme döneminden sonra ortaya çıkar ve Ekim ile Ocak ayları arasında olgunlaşmaya başlar. Hasat, tipik olarak bölgenin iklimine ve rakımına bağlı olarak kesin zamanlama ile Kasım’dan Şubat’a kadar gerçekleşir.

Hasat süreci; yalnızca olgun kahve kirazlarının dikkatli bir şekilde seçilmesini gerektiren, zaman alan ve emek isteyen yoğun bir işlemdir.

Sonuç olarak; en kaliteli kahvenin üretilmesini sağlamak için hasat genellikle elle yapılır. Çiçeklenme ve hasat mevsimlerinin zamanlaması Kosta Rika’da kahve üretimi için kritik öneme sahiptir ve doğru toprak, iklim ve rakım ile birleştiğinde yüksek kaliteli kahve üretimine katkıda bulunur.

En İyi Kosta Rika Kahvesi Hangisidir?

En iyi Kosta Rika kahveleri, iyi bir rakım dengesine ve besin açısından zengin toprağa sahip yüksek rakımlı bölgelerden gelir. Tarrazú, Tres Ríos ve Naranjo; yüksek kaliteli kahve üretmeleriyle tanınırlar.

Tarrazú, sıklıkla Kosta Rika’nın en kaliteli kahve üreten bölgesi olarak kabul edilir. 3.900 ila 6.200 fit arasında değişen rakımlarla ülkedeki en yüksek kahve çiftliklerine sahiptir. Bölge, kendisini Kosta Rika kahvesinin bir adım üzerinde başarıyla pazarladı. Tarrazú, çevredeki dağlardan ve Irazu yanardağının besin açısından zengin topraklarından büyük ölçüde etkilenen belirgin bir terröre sahiptir.

Kosta Rika’da yetişen geyşa kahvesi dünyanın en pahalı kahvesidir. Olağanüstü lezzeti ve kalitesi ile tanınan bir kahve çeşididir. Geyşa kahvesi, Tarrazú gibi yüksek rakımlı bölgelerde yetiştirilir. Nadirliği ve talebi nedeniyle pound başına yüzlerce dolara mal olabilir.

Kosta Rika Kahvesinin Genel Lezzet Profili Nedir?

Kosta Rika kahvesi, orta gövdeli parlak ve canlı lezzet profili ile bilinir.

Çikolata ve fındık notaları, temiz bir tat ile hafif, narenciye benzeri bir asitliğe sahiptir. Kosta Rika kahvesi genellikle daha hafiftir ve diğer Orta Amerika kahvelerinden daha incelikli ve hassas bir tada sahiptir.

Güney Amerika kahveleri; Kosta Rika kahvesinden daha sağlam ve dolgundur. Afrika kahveleri; genellikle meyvemsi ve çiçeksi notalara sahiptir ve Asya kahveleri; zengin, dünyevi bir tada sahiptir.

Kosta Rika Kahvesi İçin En İyi Kavurma Seviyesi Hangisidir?

Kosta Rika kahvesi; parlak ve canlı tatlarını artıran, genellikle orta düzeyde kavrulur.

Orta derecede kavrulmuş kahve, dengeli asitliği korurken kahvenin fındıksı ve çikolatamsı tonlarının da parlamasını sağlar.

Bazı kavurucular kahvenin hassas narenciye notalarını vurgulamak için hafif bir kavurmayı tercih ederken; diğerleri dumanlı, karamel aromasını ortaya çıkarmak için daha koyu bir kavurmayı tercih eder.

Kosta Rika Kahvesi İçin Sırada Ne Var?

Kosta Rika kahvesi, yüzyılın başından beri tek kökenli, özel ve kaliteli kavrulmuş kahve üretmeye doğru kaymaktadır. Nitelikli kahveye olan talebin artmasıyla Kosta Rika kahve üreticileri izlenebilirliği artırarak ve kahvelerinde bulunan menşe ve benzersiz teruar hakkında daha fazla bilgi sağlayarak yanıt verdi. Bu, özel kahve kavurucularının ve içenlerin arzularına hitap eden küçük parti ve tek çiftlik kahve üretiminin gelişmesine izin verdi. Sonuç olarak, Kosta Rika kahvesi daha popüler hâle geldi ve ülke, birinci sınıf kavrulmuş kahvenin lider üreticisi hâline geldi.

Sürdürülebilirlik, adil ticaret uygulamaları ve yüksek kaliteli üretim yöntemlerine odaklanan Kosta Rika kahvesinin geleceği parlak görünüyor. Kosta Rika kahvesi, özel kahveye olan talep arttıkça şüphesiz endüstride artan bir rol oynayacaktır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar