Anasayfa » Acı Ve Ekşi Kahve: Neden Olur Ve Nasıl Düzeltilir!

Acı Ve Ekşi Kahve: Neden Olur Ve Nasıl Düzeltilir!

admin

Acı Ve Ekşi Kahve: Neden Olur Ve Nasıl Düzeltilir!

Sabah kahvenizi hazırladığınızda, kahve aromasını derince içinize çekersiniz ve sadece tadına bakmak için bir yudum alırsınız. Tadı güçlü ve nahoş mu yoksa aşırı asidik mi? Ne oldu ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Ekşi veya acı kahveniz varsa bunu düzeltmek için ne yapabilirsiniz?

Acı ve ekşi kahve tadı arasındaki fark, buna neyin sebep olduğu ve bir dahaki sefere kahvenizin tadını daha iyi hâle getirmek için hangi adımları atabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Acı Ve Ekşi Kahve: Fark Nedir?

Yani kahvenizin tadının harika olmadığını biliyorsunuz. Ama tadı, tam olarak nasıl tarif edersiniz? Ekşi mi, acı mı? Aralarındaki fark nedir?

Ekşilik esasen, tat tomurcuklarımız asitliği algıladığında aldığımız histir. Bir turunçgil meyvesini ısırdığınızda veya sirkeyi tattığınızda alacağınız tat budur.

Acılık asidik değildir; genellikle keskin ve nahoş olarak tanımlanır. Doğada karşılaşabileceğimiz zehirli maddelere ve bitkilere karşı koruyucu bir önlem olarak muhtemelen acıya karşı bir duyarlılık geliştirmişizdir.

Acı Kahve

Acı, tarif etmesi zor bir lezzet hissidir ancak tadına baktığınızda bunu bilirsiniz. Damak zevkinizi keser ve yüzünüzü tiksintiyle buruşturur. Şekersiz kakao ve narenciye kabuğu, acı tatların birkaç yaygın örneğidir.

Kahveniz aşırı acı ise hiçbir krema veya şeker onu kurtaramaz.

Kahvenin kendisinin bozulduğunu bile düşünebilirsiniz. Aşırı acı bir fincan kahveyi nasıl tanıyacağınızı ve gelecekte bundan nasıl kaçınacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Kahve Neden Acı Olur?

Kahvenizdeki acılık genellikle yanlış kavrulmuş kahve çekirdeklerinden ve seçtiğiniz kahve demleme yönteminden kaynaklanır. Ancak kahvenizin tadını birkaç faktör etkiler. İşte karşılaşabileceğiniz en yaygın nedenlerden bazıları:

1.           Kahvenin demlenme şekli de tadı etkileyebilir. French press yöntemleri gibi kahveyi sıcak suda daha uzun süre demleyen demleme yöntemleri, kahvenin damlama veya dökme yöntemlerine göre daha acı bir tada sahip olmasına neden olabilir. Bu genellikle, ya çok sıcak su ya da çok uzun bir demleme süresi nedeniyle çekirdeklerin aşırı ekstraksiyonundan kaynaklanır.

2.           Acılığın bir başka yaygın nedeni de uygun olmayan depolamadır. Kahve çekirdekleri sıcak, nemli bir ortamda saklanırsa bozulmaya ve acı bir tada sahip olmaya başlar. Kahve çekirdekleri her zaman serin, kuru bir yerde, doğrudan ışık ve nemden uzakta saklanmalıdır.

3.           Kavrulmuş kahve çekirdekleri, demleme işlemi sırasında özellikle uzun süreli demleme sırasında salınabilen ve kahvenizin acı bir tada sahip olmasına neden olabilecek klorojenik asit gibi bileşikler içerir. Bunu önlemek için, french press gibi demleme süresi üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan demleme yöntemlerini kullanın ve kahveyi tam istediğiniz sertliğe gelene kadar demlediğinizden emin olun.

Acı Kahve Nasıl Önlenir:

•             Kahvenizi daha kısa sürede demleyin: Aşırı çekilmiş kahve genellikle acı kahvenin ana nedenidir. Bu nedenle kahve telvelerinin sıcak suda çok uzun süre kalmasına izin vermeyin.

•             Kahve çekirdeklerinizi daha kalın öğütün ve bıçaklı öğütücü yerine çapak öğütücü almayı düşünün. Böylece öğütme boyutu üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

•             Acı tadı azaltmak için filtrelenmiş su kullanın: Musluk suyu genellikle kahvenizin tadını etkileyecek mineraller içerebilir. Makinede mineral birikmesine neden olmamak için özellikle filtre kahve makinesinde şişelenmiş veya filtrelenmiş su kullanın.

Ekşi Kahve

Acı kahvenin tadı keskin olabilirken, ekşi bir tat kahvede asitliğin bir işaretidir.

Tüm kahveler asidiktir; Healthline‘a göre kahvede dokuz ana asit vardır: Klorojenik, palmitik, sitrik, laktik, asetik, malik, fosforik, linoleik ve kinik.

Ancak çekirdekler kavrulduğu zaman kahveniz ekşi tat vermemeli ve bu asitler kahve demleme işlemi sırasında doğru bir şekilde çıkarılmaktadır.

Ekşi Kahve Neden Olur?

Kahvenizdeki biraz ekşilik onu aydınlatmaya ve dengeli, eksiksiz bir tat yaratmaya yardımcı olabilir ancak çok fazlası kahveyi boğabilir ve içilmez hâle getirebilir. İşte kahvenizin ekşi bir tada sahip olmasının birkaç nedeni:

1.           Taze kahve havaya maruz kaldı ve oksitlenmeye başladı. – Kahve oksitlendiğinde, ekşi kahveye tadını veren asetik asit isimli bir bileşik üretir. Bu, genellikle kahve hava geçirmez bir kapta saklanmadığında veya demlenmeden önce telveler çok uzun süre açıkta bırakıldığında olur.

2.           Kahveyi demlemek için kullanılan su yeterince sıcak değildi. – Su yeterince sıcak değilse çekirdeklerden tüm lezzet profilini çıkaramaz. Bu da az çekilmiş kahveye ekşi bir tat verir. Ulusal Kahve Derneği, suyunuzu 195 ila 205 fahrenheit derece arasında ideal kahve demleme sıcaklığına kadar ısıtmanızı önerir.

3.           Bakteri oluşumu kahvenizi etkiliyor. – Kahve yapmak için kullanılan su temiz değilse kahvenin bozulmasına neden olacak bakterileri demlemeye sokabilir. Ayrıca kahve makinenizin demleme aralarında düzenli olarak temizlenmesini ve kurutulmasını sağlamalısınız.

4.           Aşırı kavrulan çekirdekler de ağız buruşturan ekşi kahveye neden olabilir. Çekirdekler çok koyu kavrulduğunda genellikle acı tad verebilirler. Ancak bazen bayatladıkça asetik asit üretmeye başlarlar ve bunun yerine ekşi bir tat verirler.

5.           Kahve çekirdekleriniz çok eski – Kavrulmuş kahve çekirdekleri, üretici tarafından mühürlendikten sonra yaklaşık olarak 6-9 ay dayanır. Bu nedenle onları çok daha uzun süre saklarsanız kahvenizde keskin, ekşi ve limonsu bir tat fark etmeye başlayabilirsiniz.

Ekşi Kahve Nasıl Önlenir:

•             Süt ve şeker kullanın: Bu, en kolay ve en bariz çözüm olabilir. Bitter kahveden farklı olarak süt ve şekerin kremamsılığı ve tatlılığı kahvenizdeki ekşi tadı gidermek için yeterli olabilir.

•             Daha koyu kavrulmuş kahveler kullanın: Hafif kavrulmuş kahveler, kahvenin doğal asit içeriğini koruduğundan dolayı aşırı ekşi bir tattan kaçınmak için orta veya koyu kavrulmuş kahve tercih edin.

•             Daha sıcak su ile demleyin: Sıcaklığın arttırılması, kahve öğütmelerindeki doğal asitlerin salınması için yeterli olabilir. Böylece mükemmel bir lezzet dengesi elde edersiniz.

Doğal Ekşi Ve Acı Kahve Çekirdekleri

Elbette bazen seçtiğiniz çekirdekler, demleme yöntemi veya ekstraksiyon bir rol oynamadan önce size ekşi veya acı kahve üretme şansı verir. Örneğin Robusta çekirdeklerinin tadı Arabica’dan daha acıdır. Öte yandan, Arabica çekirdeklerinde daha fazla acı tadabilirsiniz ancak sorun genellikle çekirdeklerin kendisinde değil, aşırı sıkılmış kahvenin bir belirtisidir.

Kavrum Seviyesini Kontrol Edin

Kavurma seviyesi de kahvenin tadında büyük rol oynar. Hafif kavurma seviyeleri, özellikle Blonde kavurmaları, ekşi bir demleme üretmekle biraz ünlüdür. Çünkü hafif kavurmalar, kahve çekirdeklerinde doğal olarak yetişen asitleri daha iyi korur. Koyu kavrulmuş kahveler daha az asitli olma eğilimindedir ve tadı biraz daha acıdır.

Ekşi Olmalı Mı?

Ayrıca pek çok kahve kavurma ve çeşidinin, beklediğinizden daha ekşi veya acı tat verecek şekilde yapıldığı da bir gerçektir.

Örneğin “üçüncü dalga” olarak adlandırılan espresso karışımları, ekşi bir tat sağlamak için genellikle hafif kavrulurken Afrika kahve çekirdekleri, genellikle parlak bir asitliğe sahiptir.

Demleme sıcaklığınızın ve sürenizin doğru olduğundan eminseniz, doğru öğütme boyutuna sahipseniz ve taze fasulye kullanıyorsanız, o zaman özellikle daha ekşi veya acı bir tada sahip olan bir çeşit satın almış olabilirsiniz.

Unutmayın: Kahve Tadı Özneldir

Unutmayın ki hiçbir fincan kahve herkese aynı tadı vermez. Günlük kahvenize biraz acı veya ekşi bir tat bile tercih edebilirsiniz. Bunda bir sorun yok!

Her seferinde kendinize mükemmel bir fincan hazırlayabilmeniz için neyi sevdiğinizi öğrenmek biraz deneme ve deneyim gerektirir.

Kahveyi demlerken tatlı noktasını bulmak için öğütme boyutu, demleme süresi ve su sıcaklığı ile deneyler yapın. Çok fazla su kahvenizi ekşitebileceğinden, doğru kahve-su oranına sahip olmaya da dikkat etmelisiniz.

Son Düşünceler

Birdenbire aşırı acı tatlar veya ekşi kahve alıyorsanız tam olarak neyin yanlış gittiğini bulmak sinir bozucu olabilir. Ancak kahvenin neden olması gerektiği gibi tat vermediğini anladığınızda, daha iyi bir fincan lezzetli kahve elde etmek için bazı adımlar atabilirsiniz.

2 Yorumlar

Özgür 28 Haziran 2023 - 07:47

Özellikle otomatik kahve makinelerinde ekşi tadı nasıl giderebiliriz?

Yanıtla
admin 28 Haziran 2023 - 09:02

Muhtemelen kullandığınız kahveyi değiştirmeniz bu sorunu çözecektir. Açık kavrulmuş veya doğru kavrulmamış kahveler de size ekşi tat verecektir. Kahvenin aromasında kendinden bir asidite olmadığı sürece ekşi tatlar almanız doğru bir kavrum da içmediğiniz anlamına gelmektedir.

Yanıtla

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar