Anasayfa » Moka Pot Vs Espresso Makinesi

Moka Pot Vs Espresso Makinesi

admin

Moka Pot ve Espresso makinesi: sizin için hangisi doğru seçimdir? Dışarıda tüketebileceğiniz pek çok kahve seçeneği vardır. Kahve içenler ne içtiklerine alıştıkça, ne tarz kahve sevdikleri daha belirgin hâle geliyor ve benzersiz nitelikleriyle bu tarzlar ayrışıyor.

Bu günlerde bir shot espresso standart bir içecek olarak görülüyor. Çünkü sevdiğimiz özellikleri ortaya çıkardığı için çoğu kafede kullanılıyor. Ancak evde, bir Moka potunun yeniden dirilişi, lezzet derinliği ve gücü açısından mutfak espresso makineleriyle rekabet ediyor.

Moka Pot Ve Espresso Makinesi: Sizin İçin Hangisi Doğru?

Bir zamanlar çok yaygın olan Moka potların modası geçti. Evde espresso ve kapsül makinelerinin patlamasıyla arka planda kaldılar. Meraklılarının tercihi olarak dikkatler espressoya çevrilirken, Moka potlar dolapların arka kısımlarında geri dönecekleri günü bekliyorlardı.

Şimdi, gizli bir adanmışlar akımı, Moka potun özelliklerine uyması için özel çekirdekleri öğütüyor ve onu gerçekten olduğu yere espressonun zavallı kuzeni yerine kendi tarzı olarak halkın gözüne geri getiriyorlar.

Moka Pot Kahve Nedir?

Moka kahvesi, ısıtılmış suyu büyük bir öğütülmüş kahve paketinden gönderen ve orta basınçla hızla çıkaran, genellikle set üstü espresso makinesi olarak adlandırılan set üstü kahve makinesi Moka pot ile yapılır.

Ev için mükemmel zarif bir tasarımdır ve sütle iyi giden derin bir tada sahip güçlü bir fincan kahve hazırlar.

Espresso Nedir?

Espresso, az miktarda kahve içinden çok fazla basınç altında az miktarda kaynamaya yakın suyu zorlayan gelişmiş bir makine ile yapılan, yağ ve aroması yüksek, güçlü, konsantre kahvenin küçük bir halidir.

Kısa bir ekstraksiyon süresi ve kahvenin yağlarının salınması, tek başına veya latte ve cappuccino gibi diğer içecekler için bir temel olarak mükemmel olan zengin aromalı bir ekstrakte bir kahve sağlar.

Moka Pot, Espresso Veya Kahve Yapar Mı?

Moka pot ile yapılan kahveler espresso gibi sertliğe sahiptir ancak demleme kahveler gibi bir gövdeye sahip değildir. Gövde kazanması için süte ihtiyacı vardır ancak espresso gibi derin ve karmaşık bir tada sahiptir.

Moka pot kahve, kısmen çekirdekler ve kremanın bir kısmı salındığı için daha çok espresso gibi kokar. İyi yapılmış bir Moka pot kahve; kadifemsi ve koyu rengi ifade eder, bunu tıpkı espresso gibi bardağa taşır.

Moka Pot Kahve Vs. Espresso Da Kafein

Ağırlık başına, espresso çok daha yüksek bir kafein konsantrasyonuna sahiptir. Ancak daha küçük miktarlarda içtiğiniz için genel olarak daha az miktarlarda kafeine maruz kalırsınız.

Espresso, makine tarafından oluşturulan çekimlerde demlenir. Moka pot kahvesi genellikle fincanla gelir ve bu bir espresso olsaydı içmesi daha zor olurdu.

Espresso, sabahları uyanmak için iyi bir seçimdir ve doğrudan sisteme yaklaşık 120 miligram kafein sağlar. Moka pot, kayak yapmak veya uzun bir araba yolculuğu yapmak gibi ciddi güçlendirme gerektiren durumlar için doğru bir seçimdir. Standart kahve fincanları olarak içildiğinde, size espresso kafeininin yaklaşık iki katı kadar etki sağlar.

Moka Pot Kahve Gerçek Espresso Mudur?

Moka pot kahve gerçek espresso değildir. Çünkü demleme süreci aynı değildir. Ancak bu, karmaşık tatları ve tarzıyla kendine özgü olmasını engellemez.

Otantik espresso, yaklaşık 25 saniye boyunca 8-10 bar basınçla ince öğütülmüş, özellikle koyu kavrulmuş çekirdeklerden çıkarılır. Bu unsurlardan herhangi birini değiştirin ve espressodan feragat etmeye başlayın. Moka pot kahvede olduğu gibi hepsini değiştirseniz, lezzetli bir kahve çeşidi daha elde etmiş olursunuz.

Moka kahvesini farklı kılan şey, içerdiği çok daha yüksek basınç nedeniyle bir espresso çekiminin imzası olan kremanın neredeyse hiç olmamasıdır. Moka potlar yalnızca yaklaşık 1,5 bar basınç altında özü çıkarır, bu da yağları daha az çeker. Ancak espressonun sahip olmadığı derin bir tat için daha uzun süre demlenir.

Moka Pot ile Yapılan Kahve İyi Midir?

Doğru demlendiğinde, Moka kahvesi diğer kahveler kadar iyidir ve bazı açılardan tartışmasız en iyisidir. Her zaman olduğu gibi içtikleriniz, kullandığınız kahvenin sonucunun yarısıdır. Moka pot kahvesi, çekirdek yağlarına ve disk hazırlığına daha az ihtiyaç duyduğu için kusurlara karşı biraz daha toleranslıdır.

Moka pot, büyük tatlar ve süt gibi basit eklemelerle öne çıkıyor. Minimum yağ nedeniyle, onları bağlamak ve daha dolgun bir tat vermek için süt eklenmedikçe ince ve metalik tadabilen tatlandırıcılar için ideal değildir. Moka potları, french presse iyi bir alternatiftir, daha kavrulmuş, daha zengin ve sütle daha güçlü olan daha derin bir tada sahiptirler.

Moka Pot İle Hazırlanan Kahvenin Aroması

Moka potlar, espresso ile bazı özellikleri paylaşsa da, kahveyi kendine özgü tarzıyla yapar. Daha küçük kaplar size bir bardak kahveden biraz daha fazlasını verir ve standart 6 fincanlık demlik, uzun bir içecek olarak tükettiğiniz dolu bir fincana dönüşür.

Espresso, karakterinin yarısı olan kremaya sahipken, Moka pot da yoktur, bu nedenle shot olarak içilirse daha az zengin ve daha az tatlıdır. Moka potlar en iyi, tam aromasının bulunabileceği fincanda, soğudukça zamanla içildiğinde en iyi sonucu size verir.

Moka Pot Kahvesinin Tadı Espresso Gibi Midir?

Koyu kavurma, daha kaba öğütme ve daha kısa özütleme süresi nedeniyle, Moka potlar gerçek espressoya diğer tüm kahve türlerinden daha yakındır, ancak yine de onu farklı kılan eşsiz lezzetleri ortaya çıkarır.

Moka potlar,  kahve yağlarının çoğunu çıkarmaz. Bunun yerine, çok daha büyük hacme göre yalnızca ince bir girdap yayar, bu da tatlılığın orada olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, kahvenin derin dünyevi tatları, Moka pot’un genişletilmiş ekstraksiyon aralığı nedeniyle genişler ve hissedilmeyi zorlaştırır.

Kahve Çekirdekleri Ve Öğütme

 Moka pot kahve, ekstraksiyon üzerinde nispeten sınırlı kontrole sahip olduğunuz için çekirdeklere ve öğütmelere çok fazla sorumluluk yükler. Yanlış çekirdekler veya kahve taneleri, kahveyi kolayca aşırı yüksek sıcaklıklara çıkarabilir veya daha da kötüsü diski yakan ve püskürmeye neden olan çok fazla basınç oluşturabilir.

Moka için en iyi çekirdekler, bol gövdeli, ancak yağla parlamayan orta-koyu kavrulmuş kahvelerdir. Orta basınç ve ekstraksiyon süresi, lipitlerin tadını çıkarmazlar ve çok hafif bir kavrum tadı aşırı ekstrakte edilmiş ve ekşi tatlar ile sonuçlandırabilir. Espresso çekirdekleri, Moka pot için çok koyu ve yağlıdır çünkü yakalayamadığı bir lezzet profiline hitap ediyorlar bunun sonucu olarak kahve ekşi veya düz olabilir.

Moka pot diskleri büyüktür ve spektrumun ortasında çıkar, bu nedenle kendi ağırlıkları altında yoğun olmalı ve kurcalanmamalıdır. Tadı serbest bırakmak için gereken su basıncını üretmek için filtreye karşı genişledikçe öğütmenin oluşturduğu basınca güvenirler.

Gerçek sıkıştırmanın olmaması doğru basıncı oluşturan ancak sistemi tıkamayan espressodan daha kalın bir öğütme gerektirir. Öğütme boyutu, espresso ile normal filtre kahve öğütme arasındaki mesafenin yaklaşık üçte ikisi kadardır. Daha sonra, filtre sepeti ile aynı hizada olması için hafifçe bastırılarak yerine oturtulur.

Seyahat Ve Yolculuk İçin Kullanım

Moka Potlar ve elle pompalanan espresso kahve makineleri dünyanın dört bir yanına yayılmıştır, ancak sağlamlık açısından hiçbir şey Moka Potu yenemez.

En rafine el-espresso setlerinin bile seyahat tutkusunu çekebilecek birden fazla parçadan oluştuğu yerlerde, Moka potlar düzenli olarak Everest ana kampı gibi yerlerde ve safarilerde görülür. Açık ateşlerde bile kullanılabilirler.

Her Birinin Avantajları Ve Dezavantajları

Demleme Zamanı

•             Moka pot kahve daha uzun bir ekstraksiyon işlemine sahiptir, suyu diske taşımak ve demlemek için ocakta bir veya iki dakika yeterlidir. Isı kaynağının bir etkisi olmasına ve bir kez başladıktan sonra kendi kendine devam etmesine rağmen, ekstraksiyon süreleriyle oynanacak çok az etken nokta vardır.

•             Espresso hazırlığı, makinenin ısıtılmasını, öğütülen malzemenin tartılmasını ve diskin sıkıştırılmasını gerektirecek kadar karmaşıktır. Espresso’nun çok daha kısa demlenmesi tadı etkilemek için manipüle edilebilse de, gerçek özütleme hemen hemen aynıdır.

Temizlik

•             Moka potlar, temizlenmesi en kolay ekipmanlardır, ancak alüminyum gövdeye dikkat edilmesi gerekir. Öğütme basitçe dışarı vurur ve ardından bir silme ve durulamanın ardından ara sıra bir sızdırmazlık kontrolü yapılır ve işiniz biter. Deterjan ve solvent kullanmamanız gerekse de, Moka potların temizlenmemesi gerektiği şeklindeki şehir efsanesi yanlıştır.

•             Espresso makineleri, pompalarını ve contalarını iyi durumda tutmak için düzenli temizlik ve ara sıra bakım gerektirir. Basit ev makinelerinde bile iyi durumda tutulması gereken çok sayıda parça vardır, bu nedenle basınç eşit kalır ve sızıntı yapmaz.

Kullanım Kolaylığı

•             Moka potlar, tekniklerini öğrenmek için biraz pratik ve zaman alır, ancak itibarlarına rağmen göründüğü kadar karmaşık veya riskli değildir. Anahtar, her bir tencerenin ve her bir ocağın, ekstraksiyon süresini etkileyecek benzersiz kombinasyonuna alışmaktır.

•             Espresso makineleri sanat içerir ve öğrenmesi zor olmasa da, en basit normal espresso makinesi bile iyi espressoyu mükemmel çekime dönüştürmek için deneyim gerektirir. Çabanın çoğu tampondadır ve bazı makinelerde zamanlama, değişikliklere diğerlerinden daha duyarlıdır.

Taşınabilirlik

•             Moka pot kesin kazanır. 6 fincan veya daha büyük boylar bile bir içecek şişesinden daha büyük değildir ve 3 fincanlık o kadar kompakttır ki her yere kolayca sığar.

•             Modern bir espresso makinesiyle çok uzaklara gidemezsiniz ve De’Longhi Dedica gibi en ince ev tipi makineler bile seyahat etmez, bu nedenle en yakınınız Nanopresso gibi elle pompalanan bir cihaza yatırım yapmak olacaktır .

Yapabileceğiniz İçecekler

İkisi arasında çok fazla örtüşme var, ancak her ikisinin de ellerinden gelenin en iyisini ortaya çıkaran kendi özellikleri vardır.

•             Moka pot kahvesi daha büyük içecekler içindir, lezzeti hacim için iyi korur ve daha dolgun bir tada sahip demleme ve French press’e mükemmel bir alternatiftir. Moka pot ile hazırlanan kahveler kremayı iyi tutmaya yetecek kadar iyi bir krema ile iyi bir Viyana yapar ancak güçlü bir lezzetin istendiği kahveli tatlılar için çok da uygun değildir.

•             Espresso, Latte tabanı olarak kendi başına bir kahve dünyasına sahipti. Ristretto gibi ince ayarlanmıştır ve basitçe kendisi gibidir. Espresso’nun eksik olduğu tek şey, küçük olarak içilmesidir – bir seferde birkaç taneden fazlasını idare etmek için güçlü bir yapıya ihtiyacınız olacak, bu da onu bir sabah veya gün boyunca içmek için bir matarada veya bir kupada tutmak için ideal değildir.

Fiyat

Moka potlar ve espresso makineleri, fiyat yelpazesinin her iki ucunu temsil ediyor, en iyi Moka potlar bile en ucuz espresso makinelerinin yanına bile yaklaşamıyor.

•             Nesiller boyu sürecek ünlü yapımcılardan iyi Moka potlar yaklaşık 50 $ ‘a mal oluyor.

•             Giriş seviyesi modern espresso kahve makineleri yaklaşık 250 dolardan başlıyor ve pahalı espresso makineleri için binlerce dolara çıkıyor. (Türk lirası olarak siz düşünün)

Neden İkisi De Olmasın?

Şimdi düşünüyorsun. Bu makaleyi okuduğunuzda ilk düşünceniz her ikisine birden sahip olmaksa, gerçek bir kahve aşığı olduğunuzu bilirsiniz. Bir kez olsun, bu sizi ifade edilen stillerin ve karakterlerin tüm genişliğine maruz bırakacağından bu size takıntılı bir kahve düşkünü imajı vermesin.

Sabah kalktığınızda, güne renk katmak ve enerji seviyenizi yükseltmek için otantik espressoyu yenemezsiniz. Aynı şekilde, gün içinde başka şeyler olup biterken hızlı bir rahatlama için espresso daha iyi olamaz ve dikkatinizi dağıtmaya ihtiyacınız yoktur.

Gün içinde kahve içmeyi seviyorsanız veya önünüzde sürekli kahve gerektiren bir aktiviteniz varsa Moka pot, espressonun uzun menzilli ve soğukkanlı kardeşi olarak en iyi sonucu verir. Moka potlar, arkadaşlarla dolu bir masa, soğuk bir sabahta işe gidiş geliş ya da kamp ateşi etrafında kullanmak için bir seçim olabilir.

1 Yorum

Batur 16 Mayıs 2023 - 18:12

Moka pot en pratiği ev için en hesaplı ve en fonksiyonlu .makinaya karar veremedim, Moka pot motorla seyahatlerimde çok pratik evde de kullanıyorum ,ancak evde makina gerekli

Yanıtla

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar