Anasayfa » Espresso Makinesi Karşılaştırması 9 Bar Vs. 15 Bar

Espresso Makinesi Karşılaştırması 9 Bar Vs. 15 Bar

admin

Espresso Makinesi Karşılaştırması 9 Bar Vs. 15 Bar hangisi sizin için daha iyidir? Mükemmel kremalı espressoya sahip olmak, biz kahve severlerin her zaman elde etmeye çalıştığı bir şeydir. Peki, kahve telvesinden en iyi lezzeti nasıl çıkarırsınız?

Her şey, tüm harika tatları ve aromaları ortaya çıkarmak için ekstraksiyon işlemi sırasında mükemmel miktarda basınç uygulamakla başlar.

Bu makale, kahve yapım sürecinde basıncın önemini ve hangi bar basınç seviyesinin en iyisi olduğunu, 9 bar espresso makinesi mi yoksa 15 bar mı olduğunu açıklayacaktır.

Basınç Metreleri̇ Nedir?

Baro metrik form basıncı ölçer. Baro metrik basınç seviyesi bar cinsinden gösterilir. Bu nedenle, çubuklar ne kadar yüksekse, o kadar fazla basınç uygulanır. Bir bar, bir metrik birime eşdeğerdir. Bu nedenle 1 bar, deniz seviyesindeki atmosfer basıncına eşit bir ölçü birimidir.

Espresso ile ilgili olarak basınç, ekstraksiyon işlemi sırasında sıcak suyu kahve telvesine doğru itmek için gereken enerjiyi ölçtüğü için ayrılmaz bir parçadır.

Espresso makinesi karşılaştırması konusunda yani bir espresso kahve makinesi 9 bar kullandığında, bu, suyun doğal atmosfer basıncından dokuz kat daha fazla basınçla kahve telvesi yatağından geçmeye zorlandığı anlamına gelir. Aynı fikir 15 bar basınçlı kahve makineleri için de geçerlidir.

Orijinal espresso makineleri çalışmak için buhar basıncı kullanıyordu; ancak elektriğin gelişi sayesinde buhar basıncının yerini otomatik veya titreşimli makinelerdeki yarı otomatik, döner pompalar aldı.

Basınç Ve Espresso Makineleri

Espressoyu düzgün bir şekilde çıkarırken, makinenin belirli sayıda bar basınç uygulaması gerekir ve bu da tahmin gerektirir. Harika tatta espresso yapmak için kaç bar gerektiğine dair büyülü bir sayı yoktur.Espresso makinesi karşılaştırması yaparken bunu dikkate almak gerekir.

Genel olarak, tipik bir espresso makinesi yaklaşık 9 bar basınç üretir. Daha önce de belirtildiği gibi bu, çevremizdeki atmosferin uyguladığı basıncın dokuz katına eşittir.

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, bir araba lastiğindeki hava tipik olarak 30 PSI veya inç kare başına pound basınçtadır. Buna karşılık, espresso makinesinin uyguladığı 9 bar, yaklaşık 130 psi veya bir lastiğin içindeki havanın uyguladığı psi’nin dört katından fazladır.

Öte yandan, bazıları 15 barın harika bir espressonun lezzetini ve aromasını mükemmel bir şekilde çıkarmak için optimum demleme basıncı olduğunu savunmaktadır.

Espresso Makinesi Çeşitleri

Aşağıda, cihazın basıncı nasıl uyguladığına göre üç çeşit espresso makinesi bulunmaktadır.

Kaldıraçlar: Kollar, bir espresso shot’ına basınç uygulamanın en yaygın yöntemidir. Birçok lüks kahve dükkânında genellikle kollu makinenin nasıl kullanılacağını bilen bir barista bulunur. Kol, manüel olarak ayarlayabildiğiniz için kullandığınız basınç miktarı üzerinde optimum kontrol sağlar.

Buhar gücü: Buhar kullanan kahve makineleri genellikle ev tipi makineler yelpazesinin alt ucundadır. Buhar, suyu kaynatacak kadar sıcaktır ve bu da telveyi iterek çekim yapmanızı sağlar. Ancak bu yöntemin krema elde etmek için yeterince güçlü olmadığını unutmayın.

Pompalı makineler: Çoğu kahve dükkânında pompalı makine standarttır. Daha yüksek kaliteli espresso makineleri, su sıcaklığı veya basınç çubuğu gibi farklı ayarları değiştirmenize izin verir. Bu üç tip espresso makinesi arasında muhtemelen en tutarlı ve güvenilir olanıdır. Ayrıca çalıştırmak için yetenekli bir kişi gerektirir.

Espresso İçin Kaç Bar Basınç: 9 Bar Vs. 15 Bar

Evrensel olarak anlaşılan şey, kaliteli bir espresso makinesi için 9 bar basıncın hedef olduğudur. Bu 100 yılı aşkın bir süredir bu şekilde olmuştur. Bu, İtalyan mucit Luigi Bezzerela‘nın ilk modern espresso makinesini yaptığı zamandır.

Bezzera, ince öğütülmüş kahvenin içinden 9 bar basınçla su geçirdiğinizde mükemmel bir espresso shot için en iyi sonuçları alacağınızı keşfetti. Bu teknik en iyi, su ideal demleme sıcaklığı olan 90-95°C olduğunda işe yarıyordu.

9 bardan daha yüksek basınç çok güçlü ve kalın bir espresso yaratırken, 9 barın altındaki basınç espressoyu zayıflatıyordu. Bu nedenle, 9 barlık espresso makineleri günümüzde çoğu kahve makinesi için standarttır.

Bu durum sizi, 9 bar en uygun nokta ise neden bazı yarı profesyonel ve ev tipi makinelerin 15 bar ve üzeri ürettiğini iddia ettiğini merak etmeye itebilir. 15 barlık bir espresso makinesi satın almalı mısınız?

Daha önce 15 veya 18 bar reklamı yapan makineler gördüyseniz, muhtemelen sayı ne kadar yüksekse espressonun o kadar iyi olduğuna inanmışsınızdır. Gerçekte, bu tür kahve makineleri genellikle profesyonel bir espresso makinesinden daha ucuz ve daha küçüktür.

Dürüst olmak gerekirse, bu ekonomik espresso makineleri demleme başlığı (pompa) ile grup başlığı arasındaki basıncın çoğunu kaybeder. Yani makine başlangıçta 15 bar basınç oluşturduğunu söylese de, demleme kafasına ulaştığında basınç çok daha düşüktür. Espresso shot’ınız çekildiğinde muhtemelen 9 barda demliyorsunuzdur.

Makinenizi doğru şekilde ayarladıysanız, pompanın yarattığı basınçtan bağımsız olarak demleme kafası basıncı 9 bar olmalıdır. Birçok üst düzey espresso makinesi için standart bir yerleşik özelliğin, kahve makinesinin 9 barın üzerinde basınç üretmesini yasaklayan bir valf olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İşte espresso hakkında sık sorulan sorulara bazı yanıtlar.

Espressoyu Ne Kadar Sürede Çekmelisiniz?

Espresso shotları için standart ekstraksiyon süresi 20-30 saniyedir. Çok kısa veya çok uzun sürüyorsa öğütme, dozaj ve sıkıştırma ayarlarınızı kontrol edin. Bu ayarları tercihlerinize göre ayarlamanız gerekebilir.

Espresso Da Krema Nedir?

Krema, lezzetli bir fincan espressonun üzerindeki son damgadır. Kremsi bir dokuya sahiptir ve karamel rengi espressoyu ” ortaya çıkarır”. Bu kabarık, köpüklü şey, sıcak suyun kahve çekirdeği yağlarını emülsifiye etmesinin bir ürünüdür. Kendine özgü minik kabarcıklarla espressonun tepesine doğru süzülür.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz! Espresso Kreması Neden Önemlidir?

Son Düşünceler

9 bar veya 15 bar basınç arasındaki tartışmada, araştırmamız 9 bara bağlı kalmak isteyeceğinizi gösteriyor. Bununla birlikte, kutuda 15 bar veya daha yüksek bir makine olduğu yazsa bile, shot’ı çektiğinizde muhtemelen 9 barda olduğunuzu unutmayın.

Espresso yapma sanatının bir bilimi vardır, bu nedenle her seferinde en iyi fincan kahveyi elde etmeniz için hangi koşulların gerçekleşmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Artık barların ne olduğunu ve bir espresso makinesi için basıncın ne anlama geldiğini bildiğinize göre, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar