Anasayfa » Espresso Kalitesini Artırmak: Asiditeye Karşı Pratik Çözümler

Espresso Kalitesini Artırmak: Asiditeye Karşı Pratik Çözümler

admin

Espresso Kalitesini Artırmak: Asidik Tat Sorunlarına Karşı Pratik Çözümler

Espressonuz Çok Mu Asidik? Nasıl Düzelir?

Espressonuz çok ekşi ve nedeninden emin değil misiniz? Daha az asitli bir espresso elde etmek için kavurma türü, öğütme boyutu, su sıcaklığı ve demleme süresinin uzunluğunu nasıl ayarlayabileceğinizi öğrenin.

Mükemmel espressoyu hazırlarken, her biri hazırladığınız espressonun nihai sonucu üzerinde önemli bir etkiye sahip olan çeşitli değişkenler söz konusudur. Normalden daha hızlı demlenen bir shot çekerseniz, öğüttükleriniz çok kaba olur ve espresso az ekstrakte edilmiş ve çok zayıf olur.

Bunun tam tersi durumda ise öğüttüğünüz kahve fazla ekstrakte olur, bu da ekşi bir tat ve asidik bir espresso ile sonuçlanır. Peki, bu nasıl gerçekleşiyor ve bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Burada, kahve demlemenin her bir unsurunu gözden geçireceğiz ve çok asidik olması durumunda espressonuzu nasıl ayarlayacağınızı kontrol edeceğiz.

Çekirdeklerle Başlayalım…

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, kullandığınız çekirdek ve kavurmadır. Çekirdekler ne kadar taze olursa o kadar iyidir. Her zaman yerel bir kafe ve kavurma tesisinden satın almanızı ve çekirdeklerinizi hava geçirmez bir kapta saklamanızı öneririz.

Hafif kavrulmuş çekirdeklerin asidik içeriği genellikle çok daha yüksektir ve size ekşi ve acı bir espresso verecektir. Bunun nedeni çekirdeklerin içindeki şekerlerin karamelize olacak kadar uzun süre pişmemiş olmasıdır.

Alternatif olarak, koyu kavrulmuş çekirdekler daha tatlı alt tonlar ve daha karamel benzeri bir tat ve daha yumuşak bir doku verir. Espresso için demlendiğinde, koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri klasik kahve tadını verecek ve daha açık kavrulmuşlara kıyasla daha az ekşi alt tonlara sahip olacaktır.

Çıkarılacak Dersler – Hafif kavrulmuş bir kahve ile demleme yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Eğer öyleyse, espresso için daha koyu bir kavrulmuş kahve almak isteyebilirsiniz.

Ayrıca birçok kavurma tesisinin Espresso Karışımına sahip olduğunu da fark edebilirsiniz. Bunlar, özellikle espresso demleme düşünülerek özenle seçilmiş, yetiştirilmiş, işlenmiş ve kavrulmuş çekirdeklerdir. Çoğu zaman koyu kavrulmuş kahve olurlar, ancak espressolarında daha doğal bir ekşi tat sevenler için Blonde Espresso Roast’ları da alabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Espresso hazırlamak için bir kafeden kavrulmuş kahve satın almadan önce, mümkünse o kavrulmuş kahveyi kafe içinde denemek isteyin. Baristaların çoğu, nitelikli kahve dükkânlarında espresso demlemek için en iyi kavrulmuş kahvenin hangisi olduğu konusunda tavsiyelerde bulunmaktan keyif alır. Onlara soru sormaktan çekinmeyin!

Değirmeninizde ki Çekim Boyutu Neden Önemli

Tipik olarak ekşi olmadığını bildiğiniz, denenmiş ve gerçek Espresso Kavurmanızı kullanıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki şey öğütme boyutunuzdur.

Espresso için her zaman ince öğütme kullanılmalıdır ve öğütmeleriniz çok kaba ise az ekstrakte edilecek ve daha yüksek asidik seviyeler içerecektir.

Çekirdeklerinizi daha ince öğütmek, su ve öğütücüler arasında daha fazla temas süresi sağlayacak ve uygun ekstraksiyona izin verecektir.

Çıkarılacak Dersler – Çok kaba öğütmeler yetersiz ekstraksiyona yol açar ve bu da ekşi, zayıf ve asidik kahve ile sonuçlanır. Öğütmelerinizi daha ince yapın.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da öğütücülerinizin tutarlılığıdır. Bıçaklı öğütücüler, öğütme boyutlarında tutarsız olduklarından espresso demleme için uygun değildir. dişli bıçaklar (düz veya konik) espresso için en tutarlı öğütme yöntemidir.

Profesyonel İpucu: Tutarsız öğütme boyutları, zayıf ve az çekilmiş kahve veren kanalizasyona yol açacaktır.

Espresso Kalitesini Artırmak Su Sıcaklığı Ve Demleme Süresi

Espresso Makinesi

Sorun çekirdeklerde veya öğütmede değilse, dikkate almanız gereken son iki unsur birbiriyle yakından bağlantılıdır: su sıcaklığı ve demleme süresidir.

Ticari olmayan bir espresso makineniz varsa, su sıcaklığınızın eşit ve doğru olduğundan emin olmak için espresso makinenize 15-30 dakikalık iyi bir ısınma süresi vermek isteyebilirsiniz. Günlük rutin için ayarlayabileceğiniz programlanabilir otomatik başlatma sürelerine sahip bazı espresso makineleri de vardır.

espresso asiditesinde kalite için su kullanımı

Espresso genellikle 195*F’de demlenir ve bazı ev tipi espresso makinelerinde ayarlama olanağı olmadan bu sıcaklığa programlanır. Eğer bu durumdaysanız, espresso makinenizin su tankından grup kafasına kadar tamamen ısınmasını sağlamak için yeterli ön ısıtma süresine sahip olduğundan emin olmalısınız.

Bununla birlikte, espresso kalitesini artırmak için demleme sıcaklığını ayarlayabiliyorsanız, kavurmanızın asidik içeriğini azaltmaya yardımcı olmak için biraz (2-3°C) daha yüksek sıcaklıkta demlemeyi deneyin.

Pro-İpucu: Daha açık kahveler daha kısa süreler için daha yüksek sıcaklıklarda daha iyi espresso yaparken, koyu kahveler daha uzun bir süre için daha düşük sıcaklıklarda espresso olarak daha iyi demlenecektir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir! Espresso Makinesinin Tarihi

Demleme süresine gelince, bu gerçekten atışı ne zaman saymaya başladığınıza, ne tür bir kavurma yaptığınıza ve hangi su/öğütme oranını hedeflediğinize bağlıdır.

Bununla birlikte, bir çekimi çok hızlı durdurursanız, çekirdeğin tam tadı ve gövdesi demlenmeden önce ekstraksiyon işlemi kesildiği için her zaman daha asidik ve ekşi olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir! Moka Pot Vs Espresso Makinesi

Bazı kavurmalarda lezzetin tam olarak çıkarılması için biraz daha uzun bir demleme süresi gerekebilir ve bu en kolay şekilde çekimden önce öğüttüklerinizi ve demleme sırasında espressoyu tartarak ayarlanır. Bu, ideal ekstraksiyonu elde etmek için daha tutarlıdır ve farklı kavurma türlerinizi ve demleme şekillerini öğrenmenize yardımcı olur.

Çıkarılacak Dersler – Mümkünse farklı kavurmalar için sıcaklığı ayarlayın ve demleme süresine ve öğütme-su oranına dikkat edin.

Ekşi Espressoya Neden Olabilecek Diğer Faktörler

Ekşi veya aşırı asidik bir espresso çekimine neden olabilecek son birkaç şey vardır.

Espresso makinenizin bakımını düzgün bir şekilde yapmazsanız, çekimler arasında filtreyi yıkamaz ve portafilterinizi ve grup başlığı süzgecinizi rutin olarak temizlemezseniz, yağ ve espresso birikimi espressonuzun tadını ve kalitesini etkileyecektir.

Bazı sular espresso demlemek için diğerlerinden daha iyidir. Ph değeri düşük sert su genellikle espressoyu asidik hale getirecektir. Filtrelenmiş veya damıtılmış su kullanmanızı öneririz.

Acı ve ekşinin iki farklı şey olduğunu unutmayın. Çoğunlukla tatlandırıcı eklenmiş süt bazlı içecekler içiyorsanız acı espresso tadına aşina olmayabilirsiniz. Bir espresso hoşunuza gitmiyorsa, latte gibi süt bazlı bir içecekte deneyin ve mükemmel bir eşleşme bulabilirsiniz!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar