Anasayfa » Espresso Kreması Neden Önemlidir?

Espresso Kreması Neden Önemlidir?

admin

Espresso kreması neden önemli? Neden kahvenizde krema olmaz? Espresso aşığıysanız, şüphesiz en sevdiğiniz bileşenlerden biri, günlük espresso shot’ınızı yudumlarken damak zevkinize ilk çarpan o zengin, kremsi, köpüklü krema tabakasıdır. Krema, demleme işlemi sırasında sıcak su boruları içinden filtrelenirken öğütülmüş kahveden çıkarılan yağların konsantrasyonundan kaynaklanır.

Hevesli bir espresso tüketicisiyseniz, kaliteli krema, iyi yapılmış bir espresso çekiminin önemli bir işaretidir. Espressonuzu yerel kafenizden sipariş edin ya da evinizde bir espresso makineniz olsun, kaliteli espresso için temel kıstas kremadır.

Bu nedenle, espressonuzda krema yoksa bu tatmin edici olmayan kahve deneyimini düzeltmek için bazı sorun giderme işlemleri yapmanız gerekecektir.

Espressonuzun krema içermemesinin çeşitli nedenleri vardır ve aşağıdaki bölümlerde her birinin üzerinden geçeceğiz.

Espressoda Neden Krema Olmaz?

Espressonuzda krema olmamasının dört ana nedeni vardır ve hepsinin hızlı çözümleri vardır. Krema ile ilgili sorunları derinlemesine keşfedeceğiz ve espresso shot’ınız için uzun süredir kayıp olan ve çok arzu edilen krema katmanını anında geri kazandıracak hızlı bir düzeltme sağlayacağız.

Yanlış Kahve Öğütme Boyutu

Espresso kreması olmamasının en yaygın nedeni, espresso filtrenizi paketlemek için yanlış kahve öğütme boyutunu kullanmanızdır. Espresso için mükemmel kahve öğütme boyutu, standart bir kahve makinesi için satın alacağınız filtre kahveden veya öğütülmüş kahveden çok daha incedir. Espresso zeminleri sofra tuzu tanelerinden daha ince olmalı ve pudra şekeri kıvamına ulaşmalıdır.

Kahve telvesi bu pudra şekeri kıvamından daha inceyse, sıcak su içinden süzülemez ve kremasız düz, tatsız bir espresso elde edersiniz. Tersine, eğer kahve telvesi çok kaba ise, sıcak su öğütmelerden çok hızlı bir şekilde geçer, kremayı oluşturan yağları çıkarmak için yeterince iyi karıştırmak için yeterli zaman vermez ve zayıf tadım az çekilmiş kahveye neden olur.

Espresso makinenizin çekmesi 25 saniyeden uzun sürüyorsa ve çekmesi 20 saniyeden az sürüyorsa, öğütmelerin çok kaba olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu durumu düzeltmenin ve uygun özütleme elde etmenin en iyi yolu, kahve öğütücünüzün espresso öğütmeleri için uygun ayarlara sahip olduğundan emin olmaktır. Sonuçta, maksimum tazelik için bütün kahve çekirdeklerini satın almak ve bunları kendiniz öğütmek her zaman daha iyidir.

Bir dişli değirmen, espresso çekimleri için özel olarak belirlenmiş bir ayara sahip olduğundan, espresso çekimleri için mükemmel inceliği elde etmek için en iyi öğütücüdür. Bıçaklı bir öğütücünüz varsa, taze kahve çekirdeklerini yaklaşık 30 saniye öğüterek ideal ekstraksiyon ve mükemmel krema için ihtiyacınız olan kıvamı elde edebilirsiniz.

Bayat Kahve

Bayat kahve çekirdekleri, tadı ya donuk ya da ekşi olacağından, herhangi bir kahve yapımı için kötü bir sonuç verecektir. Bayat kahve çekirdekleri oksijene maruz kalmış, böylece kaliteli kahveye aromasını veren yağlar parçalanmıştır.

Bu değerli yağların olmaması, istenen krema tabakasını oluşturmak için su ile emülsiyon haline gelemeyecekleri anlamına gelir.

Eski kahve çekirdeklerini satın almak gibi bir niyetiniz olmadığını biliyoruz, ancak yerel market raflarından yanlışlıkla bayat kahve satın aldığınıza şaşıracaksınız. Taze çekirdek için en iyi seçeneğiniz, yerel bir kahve dükkânından veya özel kahve çekirdeği tedarikçisinden satın almaktır. Bu seçeneğiniz yoksa satın aldığınız çekirdeklerin üzerindeki kahve kavurma tarihinin en fazla iki haftalık olup olmadığını kontrol edin.

Yanlış Kahve Su Oranı

Böylece kahve çekirdeklerinizin taze ve mükemmel espresso kıvamında öğütülmesini sağladınız. O halde espresso kreması bulamamanızın bir başka nedeni de yanlış kahve/su oranıdır.

1:2 kahve/su oranı istiyorsunuz; yani paketlenmiş kahve telvesinin her bir parçası için iki kat daha fazla su kullanmalısınız. Standart bir espresso çekimi 18 gram kahve telvesi kullanır.

Espresso filtrenize yükleyeceğiniz kahve miktarını tartmak için bir terazi kullanabilirsiniz. Daha sonra oranın doğru olduğundan emin olmak için suyunuzu tartabilirsiniz.

Çok Yüksek Su Basıncı

Espresso kreması alamamanızın daha az yaygın bir nedeni, su basıncının çok yüksek olmasıdır. Bu nadirdir çünkü genellikle otomatik espresso makineleri krema oluşturmak için gereken doğru 7-9 bar basınca ayarlanır.

Ancak, önceki kriterlerin karşılandığından emin olduysanız, maksimum 9 bar’a ayarlandığından emin olmak için espresso makinenizdeki pompa basınç ayarını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bahsettiğimiz bütün adımları doğru şekilde yaptığınız taktirde kahvenizdeki kremayı gayet yoğun bir şekilde alabilmeniz gerekmektedir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar