Anasayfa » Atık Kahve Telvesinden Yapılan Kahve Fincanları

Atık Kahve Telvesinden Yapılan Kahve Fincanları

admin

Alman start-up Kaffeeform, atık kahve telvesinden yapılan bir paket servis fincanı da dahil olmak üzere çeşitli kahve fincanları tasarladı. Daha önce bir yazımızda sizler için atık kahve telvesi ile evde yapabileceklerinizden bahsetmiştik. Şimdide geri dönüşüme en güzel örneklerden biri ile devam ediyoruz.

Bu arada kaçıranlar için Kahve Telvesi ile Neler Yapabilirsiniz? yazımıza göz atabilirsiniz…

Hareket halindeyken, evde veya ofiste olsun, çoğumuz sabahları veya akşamları bir fincan kahveyi severiz. Ürün tasarımcısı Julian Lechner kullanılmış kahve telvelerini çöpe atmak yerine onlarla bir şeyler yapmak istedi. 3 yıllık deneyden sonra, ürünler yapmak için kullanılabilecek Kaffeeform malzemesini geliştirdi.

Malzemeyi yapmak için Berlin’deki yerel kahve dükkânlarından kahve telvesi toplanır, kurutulur ve biyopolimerler, nişasta, selüloz, ahşap, doğal reçineler, mumlar ve yağlarla karıştırılır. Ortaya çıkan kompozit malzeme biyolojik olarak parçalanabilir, hafif, kahve kokulu ve koyu renkli ahşap görünümlüdür.

2015 yılında, Kaffeeform ilk ürünü olan espresso fincanını piyasaya sürdü, ardından 2016’da bir kapuçino fincanı izledi. 2018 yılında kağıt bardaklara alternatif olan Weducer bardağı tasarladılar. Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre, dünya çapında her yıl yaklaşık 600 milyar kağıt ve plastik bardak kullanılıyor ve bu büyüyen bir çevre sorunu. Kaffeeform’un tamamen kendi kahve malzemesinden üretilen to-go fincanı, 2018 yılında malzemeler kategorisinde Red Dot Best of the Best Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.

Red Dot Tasarım Ödülü, Red Dot GmbH & Co. KG tarafından verilen Alman uluslararası tasarım ödülüdür. Ürün tasarımı, markalar ve iletişim tasarımı ve tasarım kavramı için ödül kategorileri bulunur. 1955’ten beri, tasarımcılar ve üreticiler ödüller için başvurur ve kazananlar yıllık bir törenle sunulur. Kazanan ürünler, Essen ‘deki tarihi Zollverein Kömür Madeni Sanayi Kompleksi‘nin tesislerindeki Red Dot Tasarım Müzesi’nde diğerleri arasında sunulur. İlk Red Dot Tasarım Müzesi olan Red Dot Tasarım Müzesi Essen, 1997 yılında inşa edilmiştir. İkinci Red Dot Tasarım Müzesi, 2005 yılında Singapur’da inşa edildi. Red Dot Tasarım Ödülü, 2014’te 70 ülkeden 15,500’den fazla başvuru aldı ve yalnızca 2016’da, 102’si “En İyinin En İyisi” kategorisinde olmak üzere 1,559 Red Dot ödülüne layık görüldü. Tasarım endüstrisindeki en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilir.

Tüm Kaffeeform kapları bulaşık makinesinde yıkanabilir, BPA ve petrol içermez, dayanıklıdır ve iyi yalıtım özelliklerine sahiptir. Bardaklar uzun süreli kullanılmak üzere tasarlanırken ve kullanım ömürlerinin sonunda biyolojik olarak parçalanabilirlerken, Kaffeeform, işiniz bittiğinde bardağı geri almak ve geri dönüştürmek için bir hizmet de sunuyor. Malzemeyi 3B yazdırılabilir filamente , ekstrüde karolara veya yeni kaplara dönüştürürler.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar