Anasayfa » Kahve Telvesi ile Neler Yapabilirsiniz?

Kahve Telvesi ile Neler Yapabilirsiniz?

admin

Kahve Telvesi ile Neler Yapabilirsiniz? Kahveyi hepimiz çok seviyoruz! Evde veya ofiste günde birkaç kez kahve yaparsınız, değil mi? Lif ve antioksidanlar gibi oldukça faydalı maddeler içeren kahve telvesini farklı şekillerde değerlendirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Kahve telvesi kullanmanın etkili ve yaratıcı yollarını sizinle paylaşıyoruz. İnsanlar genellikle demlendikten sonra geride kalanları atar, ancak bu makaleyi okuduktan sonra onları atmayı tekrar düşünebilirsiniz.

Kahve telvesi evde ve bahçede birçok pratik kullanıma sahiptir ve hatta güzellik rutininizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Evde çok fazla kahve yapmıyorsanız, çoğu kahve dükkânında vermeye hazır oldukları bol miktarda kahve telvesi vardır.

Bahçenizi Gübreleyin

Çoğu toprak, bitki büyümesi için gerekli olan uygun değerde temel besinleri içermez.

Ayrıca, bitkiler büyüdükçe topraktan besinleri emerler ve sonunda toprak tükenir. Bu nedenle, bitkilerin hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları besine sahip olmalarını sağlamak için çoğu bahçenin gübrelenmesi gerekir.

Kahve telvesi bitki büyümesi için birkaç önemli mineral içerir – azot, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, magnezyum ve krom. Toprağı kirletebilecek ağır metallerin emilmesine de yardımcı olabilirler.

Dahası, kahve telvesi bahçeniz için harika olan solucanları çekmeye yardımcı olur. Kahve telvesini gübre olarak kullanmak için, bitkilerinizi çevreleyen toprağa serpmeniz yeterlidir.

Kahve telvesi, bitki büyümesi için gerekli olan birkaç temel besin maddesi içerdiğinden harika bir gübredir. Ayrıca solucanları çekmeye ve topraktaki ağır metal konsantrasyonlarını azaltmaya yardımcı olabilirler.

Daha Sonra Kompost Yapın

Gübreye hemen ihtiyacınız yoksa öğütülmüş kahvenizi daha sonra kullanmak üzere komposto yapabilirsiniz.

Kompostlama, yiyecek artıkları ve bahçe artıkları gibi organik maddeleri kompost veya humus adı verilen koyu, zengin bir malzemeye dönüştüren doğal bir süreçtir.

Bahçenize veya bahçenize kompost eklemek, toprağın daha fazla besin ve su tutmasına yardımcı olabilir, böylece bitkilerinizin sağlığını iyileştirir.

Bir çalışma, kahve telvesi ve mutfak atıkları ile yapılan kompostun, yalnızca atıkla yapılan komposttan besin açısından daha zengin olduğunu buldu. Başka bir çalışma, %0.10.20 ve %40 kahve telvesi içeren dört kompost grubunu karşılaştırdı. %40 kahve telvesi içeren parti, en az sera gazı emisyonunu ve en kaliteli kompostu üretti.

Kompostlanacak diğer öğeler arasında çim kupürleri, yapraklar, ağaç kabuğu, kıyılmış gazete, fırça, otlar, yumurta kabukları, bayat ekmek ve meyve ve sebze parçaları bulunur.

Et ve balık artıklarını, süt ürünlerini, hastalıklı bitkileri, gres ve yağları kompostlamaktan kaçınmalısınız.

Bahçenize kompost eklemek, bitkilerinizin sağlığını önemli ölçüde iyileştirebilir. Kahve telvesi, besin seviyelerini artırmaya ve kompostunuzun sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Böcekleri ve Zararlıları Uzaklaştırın

Kahvede bulunan kafein ve diterpenler gibi belirli bileşikler böcekler için oldukça toksik olabilir. Bu nedenle, böcekleri kovmak için kahve telvesi kullanabilirsiniz.

Sivrisinekleri, meyve sineklerini ve böcekleri caydırmada etkilidirler ve diğer zararlıları da uzak tutmaya yardımcı olabilirler. Kahve telvesini böcek ve haşere kovucu olarak kullanmak için, sadece bir kâse telvesi yerleştirin veya dış mekân oturma alanlarının etrafına serpin.

Ayrıca bitkilerinizin etrafına kahve telvesi serperek haşereleri bahçenizden uzak tutabilirsiniz. Salyangozların ve salyangozların emeklemekten hoşlanmadıkları bir bariyer oluşturmaya yardımcı olurlar.

Kahve telvesi, birçok böcek için toksik olan bileşikler içerir. Kahve telvenizi sivrisinekleri, meyve sineklerini, böcekleri ve diğer zararlıları kovmak için kullanabilirsiniz.

Evcil Hayvanınızdan Pireleri Çıkarın

Pireler ev evcil hayvanlarında yaygın bir sorundur ve onları tedavi etmek maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Piyasada birkaç pire giderici ürün vardır, ancak çoğu sert kimyasallar içerir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Neyse ki, pire kahveyi sevmiyor gibi görünüyor ve kahve telvesini doğal bir tedavi olarak düşünebilirsiniz. Şampuandan sonra sadece evcil hayvanınızın kürkünü ovalayın. Ardından onları durulayın ve evcil hayvanınızın her zamanki gibi kurumasına izin verin.

Bazıları bunu yapmanın evcil hayvanınızın tüylerine yumuşaklık ve parlaklık katabileceğini söylüyor, ancak bu iddialardan herhangi birini destekleyecek çok az araştırma var veya hiç yok.

Bununla birlikte, kahve telvesi reçeteli bir üründen daha az etkili olabilir, bu nedenle evcil hayvanınızda pire varsa ve bu tedavi işe yaramazsa, alternatif seçenekleri tartışmak için bir veterinere başvurmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, kahve telvesi sadece harici olarak kullanılmalıdır. Tüketilirse köpekler için toksik olabilirler.

Diğer böcekler gibi pire de kahveyi sevmez. Evcil hayvanınızı kullanılmış kahve telvesi ile yıkamak pireleri uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Kokuları Nötralize Edin

Kahve telvesi, karbonla birleştiğinde havadaki kötü kokulu kükürt gazını ortadan kaldırmaya yardımcı olan nitrojen içerir. Başka bir deyişle, kahve telvesi kokuları emmeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

Bozulmuş veya kokulu yiyeceklerden gelen kokuları etkisizleştirmek için buzdolabınıza veya dondurucunuza bir kâse kahve telvesi koyabilirsiniz.

Ayrıca eski çorapları veya külotlu çorapları kahve telvesi ile doldurabilir ve portatif oda spreyleri yapmak için bağlayabilirsiniz. Bunları ayakkabılarınıza, spor çantanıza, yatak odası çekmecelerine, araba koltuğunuzun altına veya koku gidermeye ihtiyaç duyabilecek başka herhangi bir yere koyun.

Hatta kahve telvesini lavabonun yanında tutabilir ve bunları sarımsak veya soğan doğradıktan sonra ellerinizi ovmak için kullanabilirsiniz. Kokunun ellerinizden çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Kahve telvesi, buzdolabınızdaki, spor çantanızdaki veya kokan ayakkabınızdaki kokuları emmeye ve gidermeye yardımcı olabilir. Bunları el ovma olarak kullanmak, soğan veya sarımsaktan kalan kokuları gidermeye de yardımcı olabilir.

Doğal Sabun Olarak Kullanın

Kahve telvesi aşındırıcıdır ve temizlenmesi zor yüzeylerde birikintilerin giderilmesine yardımcı olabilir. Anti bakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle sterilize etmeye bile yardımcı olabilirler.

Kimyasallarla temizlemekten kaçınmayı seviyorsanız, kullanılmış kahve telvesi denemeye değer olabilir. Lavabonuzu temizlemek, tencerelerinizi cilalamak veya ızgaranızı temizlemek için bunları kullanın. Kahverengi lekelere neden olabileceğinden, bunları herhangi bir gözenekli malzeme üzerinde kullanmamaya dikkat edin.

Kahve telvesi aşındırıcı bir temizleyici olarak kullanılabilir. Evin etrafındaki lavabolar, pişirme kapları, ızgaralar ve diğer yüzeylerdeki birikintileri temizlemeye ve temizlemeye yardımcı olabilirler.

Tencere ve Tavalarınızı Yıkayın

Kahve telvesinin kaba dokusu, onları temizlenmesi zor mutfak gereçlerini ovmak için ideal hale getirir.

Bulaşıklarınızı kazıyarak temizlemek ve tencere ve tavalardan yapışan yiyecekleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Toprakları doğrudan tencere ve tavalarınıza serpin ve her zamanki gibi fırçalayın. Sonrasında iyice duruladığınızdan emin olun.

Tencere ve tavalarınızı temizlemek için öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. Aşındırıcı dokuları, yapışan yiyecekleri kazımaya yardımcı olur.

Cildinize Eksfoliye Edin

Kahve telvesindeki kaba parçacıklar, ciltteki kiri ve ölü hücreleri temizlemeye yardımcı olan bir peeling maddesi olarak çalışır.

Kahve telvesini biraz su veya hindistancevizi yağı ile karıştırın ve ellerinizle doğrudan yüzünüze ve vücudunuza sürün. Kahve telvesi ayrıca az miktarda bal ile karıştırılabilir ve peeling dudak peelingi olarak kullanılabilir.

Dahası, kahve telvesindeki kafein, cildi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca genel cilt sağlığına yardımcı olan kan akışını artırabilir.

Kahve telvesi, yüzünüz ve vücudunuz için peeling peelingi olarak yeniden kullanılabilir. Kir ve ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve genel cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olurlar.

Selülit Görünümünü Azaltın

Selülit, cilde çukurlu, pütürlü bir görünüm veren bir durumdur. Yetişkin kadınların %80-90’ını etkiler. Yağ birikintileri cildinizin altındaki bağ dokusunu ittiğinde oluşur ve genellikle kalçalarda ve uyluklarda görülür.

Kahve telvesinde olduğu gibi kafein topikal olarak uygulandığında, bu yağın parçalanmasına ve bölgeye kan akışının artmasına, böylece selülit görünümünün azalmasına yardımcı olabilir.

Sadece su veya hindistancevizi yağı ile karıştırın ve selülitten etkilenen herhangi bir bölgede haftada iki kez 10 dakika fırçalayın.

Kahve telvesi, yağ birikintilerini parçalayarak ve etkilenen bölgeye kan akışını artırarak selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Saç Büyümesini ve Şerit Oluşumunu Teşvik Edin

Şampuanlar ve şekillendirici ürünler genellikle arkalarında saçınızı matlaştıran ve ağırlaştıran kalıntılar bırakır. Saç derinize kahve telvesi ile peeling yapmak, birikmeyi ve ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olabilir.

Dahası, birkaç test tüpü çalışması, kullanılmış kahve telvelerinde olduğu gibi kafeinin insan saçı büyümesini uyardığını bulmuştur.

Benzer şekilde, insan ve hayvan çalışmaları, cilde kafein uygulamanın kan akışını arttırdığını ve saç büyümesini hızlandırdığını bulmuştur.

Şampuanlamadan önce, bir avuç kahve telvesi alın ve birkaç dakika boyunca saç derinize ve saçınıza masaj yapın. Daha sonra normalde yaptığınız gibi yıkayın ve durulayın. Bunu haftada bir ila iki kez veya gerektiği kadar yapın.

Saç derinize kullanılmış kahve telvesi ile peeling yapmak, ölü deri hücrelerini ve ürün birikimini gidermeye yardımcı olabilir ve hatta saç büyümesini hızlandırabilir.

Göz Altı Halkalarını Tedavi Edin

Gözleri çevreleyen cilt son derece hassastır ve çok az yağ dokusu içerir. Bu nedenle, yaşlanma belirtileri görebileceğiniz ilk yerlerden biridir.

Kırılgan kan damarları, zayıf dolaşım ve yetersiz cilt kalitesi de dâhil olmak üzere birçok şey koyu halkaların ve gözlerin altında şişliklerin gelişmesine katkıda bulunabilir.

Kahve telvesi, yüksek antioksidan ve kafein içeriği nedeniyle umut verici bir çözüm gibi görünüyor. Araştırmalar, antioksidanlar ve kafein içeren cilt bakım ürünlerinin yaşlanma görünümünü önlemeye ve gözaltı halkalarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Özellikle kafein anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve göz çevresindeki kan dolaşımını uyarır, bu da koyu halkaların ve şişliklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir .

Kahvedeki antioksidanlar ayrıca cildin yaşlanmasına katkıda bulunan serbest radikallerle savaşmaya da yardımcı olabilir.

Bir macun oluşturmak için kahve telvenize su veya hindistancevizi yağı ekleyin. Karışımı gözlerinizin altına uygulayın ve durulamadan önce yaklaşık 10 dakika bekletin. Bu işlemi günlük olarak veya gerektiği kadar tekrarlayın.

Kahve telvesi kafein ve antioksidanlar içerir. Cilde uygulandığında yaşlanmayı önlemeye ve koyu renkli gözaltı halkaları ve şişkinlik görünümünü azaltmaya yardımcı olabilirler.

Bir dahaki sefere kendinize bir fincan kahve hazırladığınızda, bu makaledeki fikirlerden birini kullanarak telveyi başka bir amaçla kullanmayı düşünün. Keyifli kahveler…

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar