Anasayfa » Granül Kahve Zararlı Mı? Nasıl Yapılır?

Granül Kahve Zararlı Mı? Nasıl Yapılır?

admin

Granül Kahve Zararlı Mı? Güne bir fincan granül kahve ile başlamayı seven bir kahve sever misiniz? Eğer öyleyse yalnız değilsiniz. Granül kahve dünyanın en popüler içeceklerinden biridir.

Kullanışlıdır, yapımı kolaydır ve sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Granül kahve, geleneksel öğütülmüş kahve çekirdeklerini kullanmak mümkün olmadığında veya zamanınız olmadığında bir fincan sade kahve hazırlamak için harika bir zaman kazandıran yöntemdir.

Normal kahve içmenin sağlık açısından çok sayıda avantajı olduğunu biliyor olsanız da aynı faydaların granül kahve içecekleri için de geçerli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kolaylık için uzun vadeli sağlığınızı feda mı ediyorsunuz?

Biz, bunu tartışmak için buradayız! Granül kahvenin neyden yapıldığından, içerdiği besinlerden ve size iyi gelmesinin nedenlerinden bahsedelim. Ayrıca, bu popüler kahve içeceğinin içilmesiyle ilgili bazı potansiyel sağlık risklerine ve sağlık yararlarına da bakacağız.

Granül Kahve (instant coffee) Nedir?

Granül kahve, kurutulmuş taze kahve özünden yapılan bir içecektir. Bunu yapmak için taze kavrulmuş kahve çekirdekleri ince bir toz hâline getirilir. Çekirdekler demlenir ve ardından konsantre kahve ekstraktındaki su çıkarılır, kuru parçalar veya kuru toz oluşturulur. Bunların her ikisi de sıcak suya eklendiğinde çözülecek şekilde tasarlanmıştır.

Çözünebilir kahve tozu, dondurarak kurutma veya sprey kurutma işlemi kullanılarak yapılır. Dondurarak kurutma, taze demlenmiş kahvenin dondurulduğu ve daha sonra bir vakuma yerleştirildiği bir işlemdir. Bu, buzun süblimleşmesine veya katı halden gaza dönüşmesine neden olur. Su molekülleri uzaklaştırılır ve ürün kurutulur.

Sprey kurutma benzerdir ancak vakum yerine sıcak hava kullanır. Kahve özü, suyun buharlaştığı ısıtılmış bir odaya püskürtülür ve kahve kuruyarak hazır kahve granülleri hâline gelir.

Bu tekniklerin her ikisi de içeceğin tadını, aromasını ve kalitesini korurken granül kahveyi suyla karıştırarak kolayca yeniden oluşturulabilen bir toz kahve ile sonuçlanır. Ayrıca, birçok farklı granül kahve türü vardır. Hafif kavrulmuş, koyu kavrulmuş, kafeinsiz, vanilya ve fındık aromalı gibi granül kahve deneyiminizi gerçekten artırabilecek çeşitli tatlar alabilirsiniz.

Granül Kahve Hangi Besinleri İçerir?

Artık granül kahve yapma sürecini bildiğimize göre, tüm bu dondurma ve kurutma işlemlerinin kahve telvesindeki herhangi bir besin değerini alıp almadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Bunu duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz: Hayır, öyle değil! Granül kahve aslında harika bir antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Aslında bir fincan kahve, modern beslenmedeki en önemli antioksidan kaynaklarından biridir ve granül kahve bir istisna değildir. Bir araştırmaya göre hazır kahve, hazırlanma yöntemi nedeniyle diğer demlemelere göre daha yüksek antioksidan içeriği içerebilir.

Granül kahve ayrıca B vitaminleri (tiamin, riboflavin, niasin), potasyum, magnezyum ve çinko dâhil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir.

Granül Kahve Zararlı mı?

İşte granül kahvenin dezavantajı: Akrilamid adı verilen bir madde içerir. Bu zararlı kimyasal; yiyecekleri kızartma, fırınlama veya bu durumda normal kahve çekirdeklerini kavurma gibi yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde oluşur. Akrilamid; çeşitli gıdalarda, ev ürünlerinde ve hatta kişisel bakım ürünlerinde de yaygın olarak bulunur.

Şaşırtıcı bir şekilde, hazır kahvenin taze çekilmiş kahveye göre iki kat daha fazla akrilamid konsantrasyonuna sahip olduğu bulundu. Bunun nedeni, üretim sürecinde kullanılan yüksek sıcaklıkların daha yüksek bir kimyasal seviyesi oluşturmasıdır.

Peki, bu yüzden granül kahve içmeyi bırakmalı mısınız?

Kahve yerine kullanılan akrilamidin kanserojen olduğu bilinmemekle birlikte, çeşitli olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Bunlar nörotoksisite, sinir hasarı, üreme toksisitesi ve artan kanser riskini içerir.

İyi haber şu ki; granül kahvede bulunan akrilamid seviyeleri, bu kimyasalı içeren diğer gıdalardan ve zararlı olduğu kanıtlanmış miktardan çok daha düşük.

Bu nedenle, çok fazla hazır kahve tüketmekle ilişkili bazı potansiyel riskler olsa da ortalama kahve içen biri için bunlar nispeten düşük risk görünüyor. Artan uyanıklık ve gelişmiş zihinsel performans gibi kahve içmenin yararlarıyla karşılaştırıldığında, artıları eksilerinden daha ağır basıyor gibi görünüyor.

Granül Kahvenin Potansiyel Faydaları Nelerdir?

Bu, granül kahve içmenin inanılmaz sağlık yararlarına hoş bir şekilde yol açar. Daha önce bahsedilen antioksidanlar ve vitaminlerin yanı sıra, kahve içmek diğer birçok fayda ile ilişkilendirilmiştir. İşte faydaları:

Granül kahve zararlı mı

Daha Az Kafein İçerir

Bu, kafein severler için bir fayda gibi görünmese de aslında uyarıcıya duyarlı olanlar için iyi bir haber.

Granül kahveden alınan genel kafein alımı, normal öğütülmüş kahveden daha düşüktür. Örneğin granül kahve, bir çay kaşığı tozda 30-90 miligram kafein içerebilir. Bir fincan normal kahve, miktarın yaklaşık iki katı olan 70-140 miligram içerir.

Düzenli olarak kahve içen birçok kişi; sabahları işe gitmek veya daha sonra spor salonuna gitmek için biraz destek sağlamak amacıyla kafein tüketimine güvense de çok fazla kafein aslında vücut üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Kafeine bağlı bazı sağlık etkileri arasında kaygı, uykusuzluk, huzursuzluk, mide rahatsızlığı, titreme ve çarpıntı bulunur.

 Granül kahve biraz daha az kafein içerir. Bu nedenle bu etkilerin riskleri o kadar yüksek değildir. Kafeinsiz hazır kahveler de mevcuttur ve fincan başına daha da küçük dozda kafein içerir.

Sisteminizi aşırı zorlamadan size biraz destek verecek lezzetli bir kahve içeceği arıyorsanız granül kahve tam size göre olabilir.

Granül Kahve De Fiziksel Performansı Artırır

Kafein iyi bilinen bir performans artırıcıdır. Yağ asitlerini vücut dokularından harekete geçirerek egzersiz performansını artırdığı ve egzersiz için yakıt olarak kullanılabilir hâle getirdiği gösterilmiştir. Ayrıca uyanıklığı ve zihinsel performansı artırır.

Aslında sporcular, vücut geliştiriciler ve düzenli olarak egzersiz yapanlar; en iyi performanslarını sergilemelerine yardımcı olmak için genellikle egzersiz öncesi bir içecek olarak kahveye yönelirler.

Bu nedenle; egzersizlerinizi geliştirmek istiyorsanız veya ders çalışırken ekstra bir avantaj istiyorsanız kahve içmek iyi bir seçenek olabilir.

Metabolizmanızı Hızlandırabilir Ve Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Uyarıcılar konusuna gelmişken granül kahvedeki kafein sadece atletik performansa yardımcı olmaz. Genel olarak kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

granül kahve ve spor

Bunun nedeni;  kafein içeriği ve uyarıcının kalp atış hızını ve solunumu artırması. Bu da metabolizmayı hızlandırır ve vücut yağının parçalanmasına yardımcı olur.

Bu, kilo vermek istiyorsanız granül kahve içmenin yardımcı olmak için mükemmel bir yol olabileceği anlamına gelir.

Bazı Hastalıkların Riskini Azaltır

Granül kahve; potansiyel olarak zararlı bazı kimyasallar içermesine rağmen, insan sağlığına faydalı bir dizi besin maddesini de içerir. Bu besinler, vücudu birçok hastalık ve duruma karşı korumak için birlikte çalışır.

Artan hazır kahve tüketimi ile tip 2 diyabet, siroz ve karaciğer kanseri gibi karaciğer hastalıklarının daha düşük oranları arasında doğrudan bir bağlantı vardır.

granül kahve tüketimi ile tip 2 diyabet, siroz ve karaciğer kanseri gibi karaciğer hastalıklarının daha düşük oranları arasında doğrudan bir bağlantı vardır.

Ayrıca alzheimer ve parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Bu yeterli değilse, aroma tek başına merkezi sinir sistemini uyarır!

Ruh Sağlığınızı İyileştirebilir

Son olarak, hazır kahvenin de ruh sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Kahvedeki kafein, beyindeki uykululukla ilişkili adenozin reseptörlerini bloke etmeye yardımcı olur. Bu, kahve içmenin daha uyanık hissetmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.

granül kahve

Ek olarak, granül kahve antioksidan bakımından yüksek olduğu için hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilir. Bunlar, vücutta anksiyete ve depresyon gibi bazı zihinsel sağlık durumlarıyla bağlantılı olan oksidatif strese neden olabilir.

Son Olarak

 Granül kahve, gerçek kahveden daha az kafein ve daha fazla akrilamid içerir. Ancak aynı antioksidanların çoğunu sunar. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için iyi olan birçok potansiyel faydası vardır.

Ayrıca hazır kahvenin bir kahve makinesi gerektirmediğini, yapımının hızlı, basit ve uygun fiyatlı olduğunu da belirtmek gerekir. Aynı zamanda son derece uzun bir raf ömrüne sahiptir ve normal bütün kahve çekirdeklerinden veya telvesinden daha ucuzdur.

granül kahve nasıl hazırlanır

Tabii ki her şey ölçülü tüketilmeli ve herhangi bir sağlık sorununuz varsa her zaman doktorunuza danışmalısınız. Ancak birkaç fincan granül kahve dengeli beslenmenize iyi ve sağlıklı bir katkı olabilir.

1 Yorum

GÜLAY AKMAN 23 Ağustos 2023 - 05:22

Çok keyifli bir yazıydı. Teşekkürler

Yanıtla

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar