Anasayfa » “Mazagran” Cezayir’den Doğan Soğuk Kahve

“Mazagran” Cezayir’den Doğan Soğuk Kahve

admin

Mazagran, ilk olarak Cezayir’de üretilmiştir. Ayrıca Portekiz, İspanya ve Avusturya gibi ülkelerde de popüler olan şekerli bir soğuk kahvedir.

Mazagran kahvesinin kökeninin 1840 yılına dayandığına inanılıyor. Bu süre zarfında Fransa, Fas ve Tunus ile sınırı olan bir Kuzey Afrika ülkesi olan Cezayir’i işgal etti ve kolonileştirmişti.

17. yüzyılda Japon denizciler tarafından tüketilen daha ilkel bir soğuk demleme biçimiyle birlikte mazagran, bazı tarihçiler tarafından “orijinal buzlu kahve” olarak tanımlanmıştır.

Mazagran Kahvesi Nedir?

Bu leziz kahveyi hazırlamanın birkaç yolu olsa da orijinal tarifte sadece soğuk kahve ve su vardır.

O zamandan beri, içecek diğer malzemeleri kapsayacak şekilde gelişti. Bunlara limon suyu, şeker kamışı, nane ve farklı alkollü içkiler dâhildir.

Ancak bu farklı ve bir o kadar da tatlı kahvenin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için önce geçmişine bakmamız gerekiyor.

Mazagran Kahvesi Nereden Geldi?

Pek çok tarihçi, içeceğin ilk olarak 1840 yılında, ülkenin Fransız sömürge yönetimi altındayken Cezayir’de icat edildiği konusunda hemfikirdir. “Mazagran” teriminin, Cezayir’in kuzeybatısındaki sahil kasabası Mostaganem’deki Mazagran adlı bir kaleden geldiğine inanılıyor. 1837’de Fransız sömürgeciler kaleyi birkaç yıl boyunca işgal ettiler.

Daha yüksek sıcaklıklarla başa çıkmak için Fransız sömürge askerlerinin su ilave edilmiş soğuk kahve içtikleri söylenmektedir. Bu arada bazı birlikler, gece boyunca uyanık kalmak için tatlandırılmış kahve şurubu kullanmış, içeceğe – konyak ve rom dâhil – farklı türde alkoller eklemişlerdir.

Bu askerler Paris’e döndüklerinde kahvehanelerde ve barlarda kahve içeceklerini ‘mazagran usulü’ ısmarladılar ve bu da kahvenin Fransa’da daha popüler bir içecek hâline gelmesini sağladı. Uzun bardaklarda buz ve limonla servis edilen bu içecek café mazagran olarak anıldı.

Bununla birlikte, bugün bildiğimiz mazagran kahvesini Fransız sömürgecilerin icat ettiği açık olsa da Cezayir’in kahve tüketim tarihinin çok daha eskilere dayandığını belirtmek önemlidir.

15. yüzyılda Yemenli Sufi Keşiş Ali Bin Omar Al Shadhili’nin Cezayir’e kahveyi getirdiğine inanılıyor. O zamanlar kahve, Sufi Müslüman insanlar tarafından yaygın olarak kavrulur ve tüketilirdi. Cezayir’de kahve genellikle Ali Bin Omar Al Shadhili’den geldiğine inanılan bir lakap olan “shadiliyye” olarak anılırdı.

Mazagran Kupasının Kültürel Önemi

Birçok Afrika ve Orta Doğu ülkesinde (Etiyopya, Senegal, Lübnan ve Türkiye gibi ) bir dizi geleneksel demleme yöntemi ve kahve içeceği vardır. Bu kahve kültürlerinin bir parçası olarak insanlar, mazagran kupası gibi geleneksel demleme ekipmanlarını veya bardaklarını da kullanırlar.

Bu fincanın uzun şekli, geleneksel Cezayir kahve içme bardaklarından ilham almıştır. Mazagran kaplar genellikle porselen, pişmiş toprak veya camdan yapılır. Bardak, ayağı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı durumlarda mazagran bardakların kulpları da olabilir ancak bu yaygın değildir.

Tarihsel olarak Fransa’da mazagran kahvesi, geleneksel mazagran fincanına çok benzeyen “mazagrin” bardaklarda servis edilirdi. Aslında girift tasarımlı porselenleriyle tanınan Fransa’nın tarihi Berry bölgesinin 19. yüzyılda mazagran kapları ürettiğine inanılıyor. Klasik mazagranlar genellikle önemli miktarda para karşılığında satın alınır.

Bölgesel Tarif Varyasyonları

Bugün mazagran kahvesi; Portekiz, İspanya, Avusturya ve Fransa gibi ülkelerdeki kahve evlerinin ve barların menülerinde yer alıyor.

Mazagran özellikle Portekiz’de popülerdir ve hatta bazıları onu “Portekiz buzlu kahvesi” olarak tanımlamaktadır. Bu, büyük ölçüde Portekiz ile Fas da dâhil olmak üzere bazı Kuzey Afrika ülkeleri arasındaki uzun tarih nedeniyledir.

16. yüzyılda Portekizli sömürgeciler, şimdi Fas’ta El Jadida şehrinin bir parçası olan Portekiz’in Mazagan şehrini kurdular. Eski şehir, tarihsel açıdan önemli mimarisi nedeniyle şimdi de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Portekizliler için mazagran, bir Portekiz içeceği ve genellikle bir veya iki pastel de nata ile tüketilen ulusal bir hazinedir.

İlk olarak 1905 yılında açılan Café A Brasileira, Lizbon’un en eski ve en ünlü kahve dükkânlarından biridir. Kafe ilk olarak Brezilya kahvesini Portekiz’e ithal etmek için kullanıldı ve o zamandan beri hem yerel halk hem de turistler için popüler bir ziyaret yeri hâline geldi.

Mazagran’ın 115 yılı aşkın bir süredir Café A Brasileira’nın menüsündeki tek soğuk kahve içeceği olduğu söylenmektedir.

Portekiz’de bir Mazagran’ı ya konsantre filtre kahve ya da espresso, buz ve limon ile hazırlamak yaygındır. Ayrıca rom veya şeker şurubu da ekleyebilirsiniz.

Peki Ya Diğer Ülkeler?

Bu arada İspanya’nın bazı bölgelerinde (başlıca Katalonya ve Valensiya) birçok kafe, yerel halkın “Café del temps” veya “café del tiempo” olarak adlandırdığı limon kabuklu Mazagran kahvesi sunar. Ancak Avusturya’da içecek yalnızca buz ve rom içerir. İnsanlar bu içeceği genellikle bir yudumda tüketirler. Kafein olarak değil asidite olarak yüksek değerlere sahiptir.

Bu kahve bu ülkelerde bir süre popülerliğini korusa da henüz başka yerlerde kahve dükkânlarındaki menülerin bir parçası hâline gelmedi. Aslında 1994’te Starbucks ve PepsiCo, California’da bir “Mazagran Spice Blend” gazlı içeceği piyasaya sürdü. Ancak bu, ABD’li tüketiciler arasında popüler olmadı.

Bunu takiben Starbucks, Mazagran baharat karışımından elde edilen kahve özünü içmeye hazır Frappuccino ürünlerinde kullandı ve bu kısa sürede ticari bir başarıya dönüştü.

Mazagran Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Mazagran kahvesini hazırlamanın birçok yolu olsa da biz aşağıda iki tarife yer verdik:

Klasik Portekiz Mazagran Tarifi

İçindekiler

•             İki shot espresso veya 240 ml demlenmiş kahve

•             İki yemek kaşığı esmer şeker

•             Dört – beş yemek kaşığı taze limon (veya misket limonu) suyu

•             Birkaç limon (veya misket limonu) dilimi

•             Bir avuç kırılmış buz

•             Birkaç nane yaprağı

Yöntem

•             Bir shakerı (veya kapaklı bir bardağı) kırılmış buzla doldurun.

•             Limon suyu, şeker ve kahveyi ekleyin. Şiddetle çalkalayın.

•             Uzun bir bardakta servis yapın. Nane yapraklarını ve limon dilimlerini ekleyin.

“Özel” Mazagran Tarifi

 İçeceğin alkolsüz bir versiyonunu tercih ediyorsanız romu daha büyük hacimli soğuk demleme ile değiştirin. 120 ml ile 150 ml arası tavsiye edilmektedir.

İçindekiler

•             80 ml soğuk demleme

•             10 ml esmer şeker şurubu (Eşit miktarda şekeri ılık suyla karıştırın)

•             15 ml Sicilya limon şurubu (Tarifi aşağıdadır)

•             35 ml limon suyu

•             45 ml rom

Yöntem

•             Tüm malzemeleri büyük buz küpleriyle birlikte bir kokteyl çalkalayıcıya ekleyin.

•             Kuvvetlice çalkalayın ve karışımı ince gözenekli bir elekten geçirin.

•             Eski moda bir bardağa (içki servis etmek için kullanılan bir cam bardak) buzla birlikte servis yapın.

•             İstediğiniz gibi süsleyin

Limon şurubu tarifi

•             Kapaklı, kapatılabilir bir kavanoza özü çıkarılmış 30 gr limon kabuğu koyun.

•             300g beyaz şeker ekleyin ve oda sıcaklığında bir gece bekletin.

•             Ertesi gün üzerine 300ml sıcak su ilave edin ve şeker tamamen eriyene kadar karıştırın.

•             Karışımı süzün ve bu karışımı buzdolabında 25 güne kadar saklayabilirsiniz.

Mazagran kahvesinin Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde popülaritesi yadsınamaz ancak dünyanın diğer bölgelerindeki kahve dükkânlarına henüz yayılmadığı aşikar görünmektedir.

Bununla birlikte soğuk demleme, buzlu kahve içecekleri ve kahve kokteyllerinin dünya çapındaki tüketiciler arasındaki muazzam popülaritesi göz önüne alındığında; Mazagran kahvesinin yakın gelecekte daha farklı ülkelerin menülerinde yer aldığını görmemiz kesinlikle mümkündür.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar