Anasayfa » SOĞUK DEMLEME DE NE KADAR KAFEİN VAR?

SOĞUK DEMLEME DE NE KADAR KAFEİN VAR?

admin

Soğuk demleme, dünya çapında milyonlarca insan için vazgeçilmez bir içecektir. Bildiğimiz gibi, yüksek kafein insanların onu içmesinin temel sebeplerinden biridir.

Bununla birlikte, farklı kahve içecek türlerinde bulunan kafein seviyeleriyle ilgili birçok yanlış anlama var. Cold brew buzlu, ferahlatıcı içecek olarak dünya çapında hızla daha popüler hale geliyor.

Soğuk demlemede ne kadar kafein olduğunu ve diğer demleme yöntemlerine göre nasıl ölçüldüğünü daha iyi anlamak için okumaya devam edin.

SOĞUK DEMLEME NASIL YAPILIR?

Çoğu tüketici buzlu kahveye (buz üzerinde servis edilen demlenmiş kahve) aşina olsa da, tamamen farklı bir duyusal deneyim sunan başka bir soğuk içecek daha vardır: cold brew.

Cold brew tam olarak adından da anlaşılacağı gibi soğuk su ile demlenen kahvedir. Bunu yapmak için iki ana yöntem vardır: daldırma ve Kyoto soğuk damlama.

  • Daldırma ile kahve, soğuk veya oda sıcaklığındaki suda 18 ila 24 saat demlenir. Kahve bir tezgâh üzerinde veya buzdolabında beklemeye bırakılabilir. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra filtrelenir.
  • Kyoto soğuk damlama yöntemi biraz farklıdır. Bu durumda, iki ila altı saat arasında bir kahve yatağından su yavaşça damlatılır.

Cold brew aynı zamanda esnek bir demleme yöntemidir. Kullanıcının kahve kaynağı, öğütme boyutu ve demleme süresi gibi değişkenleri ayarlayarak kendileri için mükemmel bir fincan bulana kadar deneyler yapmasına olanak tanır. Nihayetinde bu, içeceği çok yönlü hale getirmenin yanı sıra, ona pürüzsüz bir tat verir ve daha sıcak iklimler için uygun hale getirir. Bu nedenle, dünya çapındaki özel kahve dükkânlarında ve içmeye hazır (RTD) içecek olarak inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir.

Bunun ötesinde, mutfak rahatlığında yapmanın çok kolay olması, onu ev kahve üreticileri arasında da popüler hale getirmiştir.

Hâlihazırda bir French press, sürahi veya mason kavanozunuz varsa, daldırma yöntemini kullanarak soğuk demleme yapmaya hazırsınız demektir. Kyoto’yu evde demlemeye gelince, soğuk damlatıcıların kullanımı basit ve ucuzdur.

Soğuk demleme tipik olarak konsantre olarak yapılır ve genellikle buz üzerinde servis edilir. Minimum acılık ve asitlik ile hafif, tatlı ve pürüzsüzdür. Kokteyller ve diğer soğuk kahve içecekleri için mükemmel bir temel görevi görür.

SOĞUK DEMLEMEDE KAFEİN SEVİYELERİ

Ulusal Kahve Derneği’ne göre, 40 yaşın altındaki her beş Amerikalıdan biri haftada en az bir porsiyon soğuk demleme tüketiyor. Doğal olarak, bu büyüyen pazar, içeceklerinde tam olarak ne kadar kafein olduğunu bilmek istiyor

Kafein içeriğinin anahtarı, kafeinin nasıl oluştuğuna bakmaktır. Kafein, kahve bitkisi tarafından böceklere karşı bir savunma sağlamak için doğal bir pestisit olarak üretilir.

Hepimiz farklı çeşitlerin, [türlerin] ve büyüyen iklimlerin kahvenin tat deneyimini etkilediğini biliyoruz, bu yüzden bu değişkenlerin kafein seviyelerini de etkilemesi mantıklıdır.

Bununla birlikte, kafein içeriği, diğer faktörlerden daha çok, esas olarak türlere göre belirlenir. Robusta kahve çekirdekleri, Arabica’nın neredeyse iki katı kadar kafein içerir.

Peki ya üretimin ötesinde kahve tedarik zincirinin geri kalanı? Peki ya kavurma? Daha koyu kızartmalarda daha fazla mı kafein var?

Kavurma işleminin kafeini parçalamadığını ve kızartma profilinin son fincandaki kafein miktarı üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olduğunu varsaymayı güvenli hale getirdiği söyleniyor.

Kafein, kavurma işleminden etkilenen sıcaklık değişikliklerinden kurtulur, bu nedenle mevcut kafein miktarı tüm kızartma profillerinde aynıdır.

Ancak kavurma, çekirdeğin hücre yapısını etkileyerek, koyu kavurmalarda çözünür maddelerin çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, demleme işleminde bir diğer önemli faktör kahvenin suya oranıdır.

Soğuk demlemenin %100 Arabica olduğunu varsayarsak, soğuk demlemedeki kafein içeriğindeki en büyük değişken, bitmiş ürünün konsantrasyonudur. Bunu, içecekteki toplam çözünmüş katı madde (TDS) miktarı olarak tanımlıyoruz.

Sonuç olarak, soğuk demlemenin kafein içeriği, kullanılan çekirdeklerin kavurma profili veya işleme yöntemi değil, demleme oranı ve konsantrasyonu ile belirlenir.

PEKİ YA DİĞER DEMLEME YÖNTEMLERİ?

Artık kafein içeriğini etkileyen bazı faktörleri anladığımıza göre, diğer demleme yöntemlerine kıyasla soğuk demlemede tam olarak ne kadar kafein olduğunu keşfedelim.

Her şeyden önce, herhangi bir soğuk demleme yöntemi, tipik olarak, süzme yöntemleriyle (dökme veya toplu demleme) yapılanlardan biraz daha yüksek kafein seviyelerine sahip kahve üretecektir.

Bununla birlikte, daha uzun demleme süresi teoride suya çekirdeklerinizde ki kafeini çıkarmak için çok daha fazla zaman verse de, kafein içeriği açısından diğer demleme yöntemleriyle karşılaştırılabilir.

Soğuk demlemenin genellikle diğer demleme yöntemlerinden daha fazla kafein içerdiği söylenir, ancak bu her zaman böyle değildir. Kafeindeki bu farkı nihai olarak yaratan demleme yöntemi değil, içeceğin servis edilme şeklidir. Soğuk demleme, demlenmiş filtre kahveden %10 ila %30 daha fazla toplam çözünmüş katı içerebilse de, genellikle servis edilmeden önce seyreltildiğini söyleniyor. Bu, kafein konsantrasyonunu önemli ölçüde düşürür.

SOĞUK DEMLEMEDE NE KADAR KAFEİN OLDUĞUNA DAİR TÜKETİCİ ALGISI

Espressoda olduğu gibi, birçok tüketici soğuk demlemenin özellikle kafein açısından yüksek olduğuna inanıyor. Pek çok insan, biraz yanlış bir inanç olsa da, bu nedenle soğuk demlemeden çekinir.

Cold brew, hızla büyüyen ve dünya çapında özel kahve tüketicileri arasında hızla popüler hale gelen temel bir içecektir. Konsantre soğuk demleme içecekleri diğer içeceklerden biraz daha fazla kafein içerebilirken, buna neden olan demleme yönteminin kendisi değildir.

Kafein içeriğiyle ilgili herhangi bir yanlış anlama olmasına rağmen, cold brew, genç ve bin yıllık tüketiciler de dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda hız kazanmaya devam ediyor. Tüketim istatistiklerinde yıllık ortalama %4,6 artışla en hızlı büyüyen kahve içeceklerinden biridir. Bu, kafein içeriği için olsun veya olmasın, bu, soğuk demlenmiş kahvenin ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yeni bir şey mi arıyorsunuz? Belki de evde biraz yapmayı denemelisin – onu sevdiğini görebilirsin!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar