Anasayfa » Cold Brew Bin Yıllık Pazarı Nasıl Ele Geçirdi?

Cold Brew Bin Yıllık Pazarı Nasıl Ele Geçirdi?

admin

Cold brew, dünyadaki birçok özel kahve dükkânında popüler bir içecektir. Bu, büyük ölçüde, dünyanın kahve tüketen nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan bin yıllık kahve içicilerinden gelen talep sayesinde gerçekleşti.

Birkaç on yıl önce icat edildiğinden, genç nesiller için popüler bir içecek seçeneği olarak yeniden ortaya çıkması, kahve dükkânlarının ve kavurucuların dikkat etmesi gereken bir şeydir. Soğuk demlemeyi nasıl ve neden sevdiklerini anlayarak, tercihlerine göre daha iyi pazarlayabilirsiniz.

COLD BREW NEDİR?

Soğuk demlemenin ilk örneği 17. yüzyılda Japonya’da kaydedildi. Geleneksel demleme yöntemlerinin yaratacağı yangın tehlikelerini ortadan kaldırarak, sıcak kahvenin tadını çıkarmanın alternatif bir yolu olarak denizciler tarafından yaratılmıştır. Soğuk servis sıcaklığı, 1840’ta askerlerin çöl sıcağıyla başa çıkmak için soğuk suyla birlikte bir kahve konsantresi içtiği Cezayir’deki Fransız birlikleri arasında popüler hale getirdi. Birkaç on yıl sonra, Amerika’daki İç Savaş askerleri, rahatlığı için benzer bir içki içtiler.

1800’lerin sonundan 1900’lerin başlarına kadar olan kahve özetleri ve belgelerdeki referanslar, soğuk demleme çeşitlerinin Küba’dan İngiltere’ye kadar her yerde zevkle kullanıldığını ortaya koymaktadır. Zaman geçtikçe Vietnam, Hindistan ve Latin Amerika gibi ülkeler, soğuk demleme ve buzlu kahveye yönelik yaklaşımlarını geliştirmeye başladılar. Bu günlerde, soğuk demleme popüler bir içecek olmaya devam ediyor. S&D Kahve ve Çay Pazarlama Başkan Yardımcısı 2016’nın Atlanta’daki Re: co Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, buzlu ve donmuş kahve tüketim oranlarının önceki beş yılda %40 arttığını söyledi.

Modern soğuk demleme tariflerinin çoğu, buz üzerinde veya su veya süt ilave edilerek servis edilmeden önce öğütülmüş kahvenin oda sıcaklığında veya buzdolabında 24 saate kadar suda çıkarılmasını gerektirir. Genellikle buzlu kahve ile karıştırılsa da, ikincisi sıcak, demlenmiş espresso kullanılarak yapıldığından önemli ölçüde farklılık gösterir.

İçme nitelikleri açısından, soğuk demleme, sıcak kahveden daha yumuşak, daha tatlı ve daha az asidiktir – tüm bu nitelikler, onu soda ve diğer yapay olarak tatlandırılmış içeceklere alternatif olarak kafeinli ve içimi kolay bir içecek arayan Y kuşağı için oldukça çekici kılmaktadır.

Orijinali kadar popüler olan içeceğin belirgin bir varyasyonu, nitrojenle demlenmiş, fıçılarda saklanan ve fıçıda servis edilen soğuk demlenmiş kahve olan Nitro Demlenmiş Kahvedir, böylece sipariş edildiği gibi musluktan bir bardak çekilebilir. Azot, içeceğin üzerinde küçük, ince kabarcıklar oluşturarak yarım litre biraya benzeyen beyaz köpüklü bir yapı oluşturur.

Aynı zamanda, pürüzsüz ve neredeyse kremsi bir dokuya sahip bir içecek yaratır. Azot ayrıca tatlılık ekleyerek tadını arttırır.

MİLENYUMDA DOĞANLAR NEDEN COLD BREW TÜKETİMİNE BAŞLADI?

Y kuşağı için kahve bir üründen daha fazlasıdır – bu bir deneyimdir. Bunun için daha fazla harcamaya istekliler ve bunu bir lüks olarak görüyorlar. Aynı zamanda, önceki nesillerin şarap ve biradan hoşlandığı şekilde bundan hoşlanıyorlar. Demleme yönteminin, daha nüanslı tatlar saldığı için içme deneyimine “daha uygun” olduğu söylenir.

Milenyum doğumlular ayrıca rahatlığa değer verir. Buzdolabından bir şişe cold brew almak veya paket servis nitro cold brew sipariş etmek, onlar için özel kahveyi deneyimlemenin hızlı ve kolay bir yoludur. Ek olarak, genellikle bir kutu veya bardakta mevcut olması, evine götürüp tadını çıkarabileceği anlamına gelir.

Milenyum doğumlular ayrıca çevresel nedenlerle soğuk demlemeyi seçiyor olabilir. Bu demografi eskisinden daha eğitimli ve bilgili ve etik harcamalara değer veriyorlar. Sürdürülebilirlik ve çevre dostu ürünler sunan markalarla da ilgileniyorlar.

Nitro demlenmiş kahvenin, içecekleri depolamak ve servis etmek için gereken nakliye ve paketlemeyi azalttığını, daha az karbon emisyonu ve malzeme atığı ürettiği söyleniyor. Teneke veya cam formatında da geri dönüştürülebilir.

COLD BREW İÇİN KAHVE SEÇİMİ

Sıcak kahve gibi, soğuk demlemede de kaliteli bir içecek yaratmak için özenle ve ayrıntılara dikkat edilerek hazırlanmalıdır. Tüketicilerin soğuk demlemeyi meyveli veya asidik olanlardan ziyade daha yumuşak çikolata ve fındık notalarıyla ilişkilendirme eğiliminde olduğu söylenmektedir.

Bu, kullanılan çekirdekleri de etkileyecektir. Bu nedenle Orta Amerika kahveleri daha çekici olabilirken, parlak ve meyveli Afrika kahveleri o tanıdık cold brew tadı yaratmayabilir.

Gün içinde artan tüketime ayak uydurabilmek için kafeinsiz cold brew de dikkate alınması gereken bir diğer ürün Ayrıca canlandırıcı ve susuzluğu giderici özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Soğuk demleme ile ilgili zorluk, kafein açısından çok yüksek olmasıdır, bu nedenle aynı tüketici grubunun… Kafeinsiz soğuk demleme seçeneğine yönelmesi daha olasıdır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar