Anasayfa » Konserve Kahve Japonya’da Mı İcat Edildi?

Konserve Kahve Japonya’da Mı İcat Edildi?

admin

Konserve Kahve Japonya’da Mı İcat Edildi? Soğuk demleme ve süt bazlı içecekler dâhil olmak üzere konserve ve içmeye hazır (RTD) kahve ürünleri, bir süredir birçok ülkede popüler olmuştur.

Bununla birlikte, daha geniş RTD segmentindeki son patlayıcı büyümeyi, yavaşlama belirtisi olmadan görmezden gelmek imkânsızdı. Aslında, Fortune Business Insights‘a göre, küresel RTD kahve pazarının değeri 2027 yılına kadar 42 milyar ABD dolarının üzerine çıkması beklenmektedir.

Segmentin çeşitliliği göz önüne alındığında, geçmişi üzerine düşünmek önemlidir. Pek çok endüstri uzmanı, bugün bildiğimiz konserve kahvenin mucidi olarak Japon markası Ueshima Coffee Company‘ye (UCC) işaret ediyor.

O zamandan beri, konserve kahve Japonya’da ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde son derece popüler olmaya devam etmektedir. Pazar dünyanın diğer bölgelerinde de önemli ölçüde büyümektedir.

Konserve Kahve Ne Zaman Ve Nerede İcat Edildi?

Konserve yiyecek ve içeceklerin işlenmesi 19. yüzyılın başlarından beri kullanılmaktadır. 1810’da İngiliz tüccar Peter Durand, gıdaları daha uzun süre saklamak için kalay kaplı demir kutuların patentini aldı.

100 yılı aşkın bir süre sonra, büyük ölçekli konservecilik çok daha yaygın hâle geldi. 1935’te ABD’li üreticiler, ticari olarak temin edilebilen ilk konserve kahveyi ürettiler. Kısa bir süre sonra da konserve soda üretimine geçildi.

Yaklaşık 20 yıl sonra, üreticiler teneke kutularında diğer metallerden çok daha ucuz olan alüminyumu daha fazla kullanmaya başladılar. Bu, sonunda 1959’da, konserve içecek pazarında devrim yaratan bir “kolay açılır” sekme içeren ilk tamamen alüminyum kahve kutusunun icadına yol açtı.

Konserve kahve ve gazlı içeceklerin icadından sonra, 1969’da çay ve kahve ürünleri üreten bir Japon şirketi olan UCC, ticari olarak başarılı ilk konserve kahveyi üretti. Bundan önce, diğer birçok marka Japonya’da konserve kahve piyasaya sürmüştü – en önemlisi 1965’te Mira Coffee – ancak üretim kısa bir süre sonra sona erdi.

UCC’nin kurucusu Tadao Ueshima’nın bir gün treni kaçırdığında konserve kahve yapmaya karar verdiğine ve böylece kahvesini boşa harcamamasına vesile olduğuna inanılıyor. Sonuç olarak Ueshima, hareket halindeyken kahve içmenin daha uygun bir yolu olduğuna inanarak ilk konserve süt bazlı kahvenin icadına yol açtı: UCC Sütlü Kahve.

Aslında, Guinness Dünya Rekorları şirketi 2018’de şimdiye kadar 15 milyardan fazla kutu satışıyla “en uzun süre satan içmeye hazır konserve kahve markası” ödülüne layık gördü.

Japonya’da Neden Bu Kadar Popüler?

Japonya, 19. yüzyılın sonlarına doğru açılan ilk kahve dükkânları veya Kissatens ile zengin bir kahve tüketimi geçmişine sahiptir. Kissaten’ler sadeliğe verdikleri önem doğrultusunda sadece sade kahve veya çay ikram ederlerdi.

Bununla birlikte, 1900’lerin sonlarına doğru, Japon kahve tüketicileri de rahatlığa daha fazla önem vermeye başladı. Bu da konserve kahvenin muazzam popülaritesine yol açtı. 1960’ların sonlarında UCC Milk Coffee’nin başarılı lansmanının ardından diğer markalar da aynı şeyi yaptı.

En dikkat çekici örneklerden biri, 1973 yılında ürünlerini hem sıcak hem de soğuk konserve kahve servisi yapabilen otomatlarda satan Pokka Coffee’dir. Yaklaşık iki yıl sonra Coca-Cola Japan, bugün Japonya’da hâlâ popüler olan Georgia Coffee markasını piyasaya sürdü.

1980’lerin sonlarında, bir dizi başka Japon şirketi de konserve kahve pazarına girdi. Bunlar arasında kahve şirketleri Asahi ve Kirin Beverage ile ABD’li aktör Tommy Lee Jones’u marka elçisi olarak işe alan Suntory’nin BOSS markası da vardı.

Otomatik Satış Makinelerinin Önemi

Japon marketlerinde ve süpermarketlerde satılmanın yanı sıra, otomatlar da konserve kahve stokluyordu. 20. yüzyılın sonlarında daha kentsel alanlarda hızla büyüyen Japon çalışan nüfusunun çoğunluğu için konserve ürünler kahve tüketmenin tercih edilen yolu hâline geldi.

Etkili bir şekilde, bir satış makinesinden konserve kahve satın almak, tüketicilerin sırada beklemek zorunda kalmamaları ve ofislerine veya işyerlerine gidip gelirken kahvelerini içebilmeleri anlamına geliyordu. Japonya Otomat Üreticileri Derneği’nin verilerine göre, 2017’de ülkede 23 kişiye yaklaşık bir otomat düşüyordu ve bu rakam, o zamandan bu yana geçen altı yılda büyük olasılıkla arttı.

Ayrıca, konserve kahve genellikle çok uygun fiyatlıdır ve bu da mavi yakalı çalışanlar arasındaki popülaritesini daha da artırmıştır. Bugün bile çoğu konserve kahve ürününün fiyatı 120 Yen ile 150 Yen (0,92 ABD Doları ila 1,15 ABD Doları) arasında değişmektedir.

All Japan Coffee Association’ın 2012 yılında yaptığı bir anketten elde edilen veriler, ülkede her yıl kişi başına 100 kutu kahve tüketildiğini ve en popüler tercihin tatlandırılmış süt bazlı içecekler olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, Japonya’da düşük şekerli içeceklerin yanı sıra sade kahve, hızlı demleme ve soğuk demleme seçenekleri de popülerdir.

Konserve Kahve Başka Yerlerde Ne Zaman Popüler Oldu?

Kahve endüstrisinde rahatlık talebi onlarca yıldır istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu nedenle konserve kahvenin diğer pazarlarda satışa sunulması an meselesiydi.

Japonya’ya coğrafi yakınlıkları göz önüne alındığında konserve kahve Güney Kore, Tayland, Singapur ve Malezya gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde hızla popüler hâle geldi.

Bu arada ABD’de ticari olarak başarılı ilk RTD kahve içeceği 1990’ların sonunda piyasaya sürüldü. Starbucks ve PepsiCo, kahve zincirinin içeceğin harmanlanmış donmuş versiyonunu kopyalamayı amaçlayan RTD şişeli Frappuccino’yu geliştirmek için ortaklık kurdu.

RTD içeceğinin son derece popüler olduğu kanıtlandı ve küresel RTD kahve pazarında inovasyonun yönlendirilmesine yardımcı oldu. 2007’de illycaffé, İngiltere’de illy Issimo RTD serisini piyasaya sürmek için Coca-Cola ile ortaklık kurdu.

O zamandan beri Coca-Cola, bir dizi markalı RTD kahve ürününü piyasaya sürmek için başta Costa Coffee ve Dunkin‘ olmak üzere diğer birkaç kahve zinciriyle de ortaklık kurdu.

Özel Konserve Kahvenin Ortaya Çıkışı

Bunun yanı sıra, artan sayıda özel kahve markasının konserve seçenekler de dâhil olmak üzere kendi RTD kahve ürünlerini pazarladığını ve sattığını gördük.

Örneğin, Blue Bottle, Stumptown ve La Colombe gibi özel kavurucuların tümü, son on yılda kendi markalı RTD kahve ürünlerini piyasaya sürdü.

Konserve soğuk demleme ve nitro kahveler, genç tüketiciler arasında en popüler seçeneklerden bazılarıdır. Son yıllarda daha geniş RTD segmentinde de önemli yenilikler olmuştur.

Örneğin 2016’da La Colombe, nitro aşılanmış Draft Latte’yi piyasaya sürdü. Ürün, lansmanından sadece 18 ay sonra toplam ABD RTD kahve pazarının %1’inden fazlasını oluşturuyordu ve bu, onu o sırada ülkedeki en hızlı büyüyen RTD kahve içeceği hâline getiriyor.

Büyük ölçüde Y Kuşağı ve Z Kuşağı tüketicisinin daha sürdürülebilir ve sağlıklı RTD seçeneklerine olan talebi nedeniyle aromalı ve bitki bazlı RTD kahveleri de son birkaç yılda daha popüler hâle geldi.

Minor Figures, Califia Farms ve Oatly gibi bitkisel süt markaları, birçok pazarda başarılı olduğu kanıtlanmış RTD kahve ürünleri geliştirdi.

Konserve Kahve Popüler Olmaya Devam Edecek Mi?

Küresel RTD kahve pazarındaki büyümenin yakın zamanda yavaşlama emaresi göstermediği açık.

Hem Japonya’da hem de daha uzak yerlerde daha fazla rahatlık için artan talep nedeniyle konserve kahvenin popülerliğini koruyacağına inanılıyor.

Daha uygun içeceklere artan ihtiyaç nedeniyle RTD kahveleri her zaman satılacaktır. Ayrıca, kendi RTD kahvelerini piyasaya süren özel kahve şirketlerinin sayısındaki artış, piyasanın hareket etmesine yardımcı olacaktır.

Kalite Anahtardır

Son yıllarda, RTD ürünlerini pazarlayan ve satan birçok özel marka için rahatlık kadar kalite de net bir odak noktası olmuştur.

Önceden, konserve kahve daha çok bir yenilikti. Artık birçok şirket, kahvenin aromasının yanı sıra kahveyi nereden aldıklarına daha fazla odaklanıyor.

Tek menşeli, doğal işlenmiş Etiyopya hızlı demlemesinden yıkanmış Kolombiya kahveleriyle yapılan RTD yulaf sütlü lattelere kadar giderek daha fazla seçenek mevcuttur. Kahvenin menşei ve kalitesi kadar kahvenin tüm lezzet yelpazesini vurgulamak için nasıl elde edildiği de daha önemli hâle gelmiştir.

Ayrıca bunun, kahve endüstrisindeki sürdürülebilir uygulamalar konusunda daha geniş bir tüketici bilincine yol açtığı belirtilmektedir.

RTD ürünlerinde daha yüksek kaliteli, izlenebilir kahveler kullanmak daha fazla tüketiciyi kahvenin nasıl elde edildiği ve çiftçilerin neden daha yüksek fiyatlar alması gerektiği konusunda bilgilendirmeye yardımcı olmaktadır.

Konserve kahve pazarının büyümesi, bu tür sohbetlerin kahve dükkânlarının dışında, insanların evlerinde ve hatta hareket hâlindeyken yapılabileceği anlamına geliyor.

Bir avuç Japon şirketi sayesinde konserve ve RTD kahve küresel bir fenomen hâline geldi.

1960’ların sonundaki mütevazi başlangıcından bu yana farklı boyutlar, tatlar, süt türleri ve demleme yöntemleri dahil olmak üzere dünyanın her yerinde görünüşte sonsuz sayıda konserve kahve türü bulunmaktadır.

Nihayetinde, küresel RTD kahve pazarının büyümeye devam edeceği açık. Ancak şu anda bunun özellikle konserve kahve için ne anlama geldiğini bilmek zor.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar