Anasayfa » TÜRKİYE AEROPRESS ŞAMPİYONASI 2022

TÜRKİYE AEROPRESS ŞAMPİYONASI 2022

admin

2 yıllık zorlu bir pandemi sürecinin ardından Türkiye Aeropress Şampiyonası 2022 için geriye sayım başladı. Biliyorsunuz geçen sene dünya şampiyonası çevrimiçi yapıldı. Bu sene ülke şampiyonları Dünya Şampiyonası’na  gitme şansı yakalayacak ve World Aeropress’ten yapılan dünkü açıklamaya göre şampiyona 1-3 Aralık 2022 de Vancouver; Kanada’da gerçekleşecek.

AEROPRESS NEDİR

Aeropress, Aerobie başkanı olan Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edilen bir kahve demleme yöntemidir. Aeropressin çalışma mantığı basit olarak şu şekildedir. Öğütülen kahve çekirdeklerine on ile elli saniye aralığında bir itme kuvveti uygulanır. Bu itme kuvveti kahvenin demlenmesini sağlar.

DÜNYA AEROPRESS YARIŞMASI (WAC)

İlk kez eski Dünya Barista şampiyonu Tim Wendelboe tarafından Norveç, Oslo’da 2008 yılında sadece 3 kişinin katılımıyla düzenlenen (birinciye sadece bir plaket ve kek hediye edilmiştir) Dünya Aeropress Yarışması (WAC) bugün artık 50’nin üzerinden ülkenin katılımıyla başlı başına büyük bir organizasyona dönüşmüştür. Hatta bu ülkelerin bazılarında, Amerika ya da Avustralya gibi, ana şampiyonadan önce ülke içi ön elemelerin de yapıldığını bilmek ne kadar popüler olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Dünya Demleme Şampiyonası (WBC) ise Aeropress yarışmasından ilham alınarak 2011 yılında ilk kez düzenlenmiştir. Aeropress yarışmasından alınan ilhamın, diğer demleme teknikleri üzerindeki etkisi ve Dünya Barista Şampiyonasındaki etkisi bariz şekilde görülmeye başlanmıştır. Dünya Aeropress Yarışması (WAC) ise nitelikli kahvenin baş mimarları olan (Tim Wendelboe, Tim Styles, Tim Varney) tarafından Dünya Barista Şampiyonasının yer aldığı ülkede her yıl eşzamanlı olarak düzenlemektedir.

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Türkiye Aeropress Şampiyonası ilk kez 7 yıl önce Probador Colectiva tarafından Soho House İstanbul’da gerçekleştirilmiş ve birinci olan yarışmacı Dünya Aeropress Şampiyonasına (WAC) Seattle’a gönderilmiştir. 2016 yılında yapılan 2. Türkiye Şampiyonası ‘Ravouna 1906’ da yapılmış ve hem şampiyona birincisi ve hem de poster yarışması birincisi Dublin’deki Dünya Aeropres Şampiyonasında (WAC) ağırlanmıştır. 2017 yılının galibi arkadaşımız ise Seul’ü görme şansını yakalamıştır. 2018 yılının seneki şanslı kişisi ise Sydney’e uçtu. 2019 şampiyonu da Londra’ya. 2020 yi pas geçmek zorunda kalmıştık ve 2021 şampiyonu ise çevrimiçi yapılan yarışmaya katılmak durumunda kalmıştı.

Bu sene yedincisi düzenlenecek olan Türkiye Aeropress Şampiyonasının bölgesel ilk ayağı olan İzmir etabı ilgiye göre 1 ya da 2 gün olarak düzenlenecektir.  TARİHİ İZMİR HAVA GAZI FABRİKASI KÜLTÜR MERKEZİNİN BÜYÜLEYİCİ ATMOSFERİNDE düzenlenecek olan yarışmaya hemen her kesimden insan katılabilir ve bunun için profesyonel kahveci olmanız gerekmez. Aksine asıl amaç evde güzel kahve demlemek isteyenlerin ilgisini çekmektir. Kahveyle doğrudan ilgili olan, hem profesyonel, hem amatör düzeyde kahveye büyük merak ve sevgi besleyen insanları bir araya toplamak hedeflenir.

Sırasıyla İZMİR-ANKARA-İSTANBUL olmak üzere 3 bölgesel yarışma düzenlenecek. Ardından İSTANBUL KAHVE FESTİVALİ’NDE Türkiye Aeropress Şampiyonası finali ile kapanışı yapacak. İzmir için başvurular alınmaya başlanmış. İzmir için son başvuru tarihi ise 20 Mayıs. Sonraki başvurular kabul edilmeyecektir. İzmir ayağı 27 Mayıs’ta düzenlenecek. Ancak katılımcı sayısının çok olması durumunda 2 güne uzaması da söz konusu olabilir.

Diğer bölgesel yarışmalar için başvuru detayları daha sonra açıklanacaktır.

  • İZMİR AYAĞI: 27-28-29 Mayıs // İzmir Coffee Festival – Mekan: Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi
  • ANKARA AYAĞI:  23-24-25 Eylül // Ankara Coffee Festival – Mekan: Bilkent Center
  • İSTANBUL AYAĞI:  6-7-8-9 Ekim // İstanbul Coffee Festival – Mekan: Küçük Çiftlik Park
  • TÜRKİYE FİNALİ: 6-7-8-9 Ekim // İstanbul Coffee Festival – Mekan: Küçük Çiftlik Park

Ayrıntıları ve takibi Buraya Tıklayarak takip edebilirsiniz…

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar