Anasayfa » Cold Brew Kahve Nasıl Hazırlanır?

Cold Brew Kahve Nasıl Hazırlanır?

admin

Cold Brew Kahve Nasıl Hazırlanır? Soğuk demleme, sıcak demlenen ve sonra soğutulan buzlu kahve ile aynı şey değildir. Bunun yerine, kaba öğütülmüş kahve çekirdeklerinin oda sıcaklığındaki suda 10 ila 20 saat demlenmesiyle yapılır.

Evde soğuk demleme kahve yapmak kolay, ekonomik ve sağlıklıdır. Tüm sorularınızın yanıtları için okumaya devam edin. Peki, soğuk demlemek yerine buzlu kahve yapmak istiyorsanız?

Neden Cold Brew Kahve Yapmalısınız?

Paradan Tasarruf Edin: Bu sorunun cevabını anlamak için bir soğuk demlemenin – bir kafede veya bir şişede – maliyetine bakmanız yeterlidir. Önerdiğimiz soğuk kahve üreticilerinden birini satın alsanız bile, uzun vadede tasarruf etmeye devam edersiniz.

Zamandan Tasarruf Edin: Her sabah kahve yapmak yerine, bir kerede büyük bir parti hazırlayabilir ve ardından buzdolabında saklayabilirsiniz. Kafein takviyesine ihtiyacınız olduğunda sizi bekliyor olacak.

Acı Tat Yok: Soğuk demleme, diğer kahvelerden çok daha az acı olan, karakteristik olarak pürüzsüz, acı olmayan tadıyla bilinir. Bunun nedeni; üzerine dökülen veya damlayan kahve makinesinde kahve yapıldığında, sıcak suyun çekirdeklerden acı bir tat almasıdır. Soğuk demlemede sıcak su kullanılmaz.

Kişiselleştirme: Başka bir artısı ise kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Damıtma üzerinde tam kontrole sahipseniz tercihlerinize bağlı olarak onu daha zayıf veya daha güçlü hâle getirebilirsiniz.

Sağlığa Faydaları: Ortaya yeni çıkan araştırmalarda, bilim adamları soğuk kahve ile bağışıklık sistemi arasında bağlantılar bulmuşlardır. Ayrıca, normal kahve midenizi bulandırıyorsa asiditesi daha düşük olduğu için bunun yerine soğuk kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Cold Brew İçin En İyi Öğütme Biçimi

Her şeyden önce: Kullanılacak en iyi kahve, en sevdiğiniz kahvedir; tercih edilen bir kavurma yöntemi yoktur.

Ancak öğütme boyutu önemlidir. Yapabiliyorsanız, çekirdek satın alın ve kaba ayarda öğütün. Yalnızca önceden öğütülmüş kahve alabiliyorsanız devam edin.

Ancak çok uzun süre demlenmesine izin vermeyin. Daha küçük öğütme, daha hızlı lezzet ekstraksiyonu ve daha acı sonuçlar sağlayacaktır. Çok ince öğütmekten kaçının: Suyu eklediğinizde topaklanır ve sonunda kahve konsantresinde tortu kalır.

Soğuk Demleme Oranı

Soğuk demleme yapmak için adımlarımızı takip ederken ölçülü olarak 1/4 fincan kahveye 1 fincan su kullanacaksınız. Kahve yapmak için birçok talimat size bir ağırlık oranı verir.

Bu da bir tartıya ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Bu oran daha kolaydır. Çünkü ihtiyacınız olan tek şey birkaç ölçü kabıdır; ölçek gerekmez.

Seyreltilecek bir konsantre yaptığınızı unutmayın. Bu nedenle kahvenin suya 1:4 oranının sizi korkutmasına izin vermeyin.

Evde Cold Brew Yapmak İçin Adım Adım Kılavuz

1. Çekirdekleri Öğütün

Bütün çekirdekleri bir kahve değirmenine ekleyin ve orta ile kaba öğütme arasında öğütün.

2. Malzemeleri Ölçün

Öğütülmüş kahveyi ve oda sıcaklığındaki suyu 1/4 fincan kahveye 1 fincan su oranında ölçün.

3. Kahveyi Demleyin

Kahve telvesini ve suyu bir sürahiye veya büyük bir ölçü kabına ekleyin. Birleştirmek için karıştırın. Bir kapakla örtün ve kahveyi oda sıcaklığında, periyodik olarak çalkalayarak 12 saat veya gece boyunca bırakın.

4. Kahveyi Filtreleyin

Kahveyi bir kahve filtresinden geçirin. Öğütücüleri ve filtreyi atın.

5. Soğutulmuş Kahveyi Servis Edin

İsterseniz kahveyi yüzde 50’ye kadar suyla seyreltin. Buzun üzerine dökün. Zevkinize göre şurup veya krema ekleyebilirsiniz.

Cold Brew: Buzlu Kahve

Bu tarif sadece iki porsiyon Cold Brew yapar. Bu nedenle yöntemde yeniyseniz, kahvenizin sertliğinin tam olarak ne kadar güçlü olmasını istediğinizi görmek için iyi bir fırsat olacaktır.

Damak zevkinize uygun demleme sürenizi bulduğunuzda verimi ikiye, üçe ve hatta dört katına çıkarabilirsiniz.

Süzülmüş yoğunlaştırılmış hâlde olan Cold Brew, buzdolabında bir haftaya kadar taze kalacaktır.

French Press’te Cold Brew Nasıl Yapılır?

Bir French Press’iniz varsa soğuk demleme kahve yapmak için başka bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Bir parti hazırlamak için bu kolay adımları izleyin.

1. Kahveyi Karıştırın

3/4 fincan öğütülmüş kahveyi büyük bir French Press’e koyun. 3 fincan soğuk, filtrelenmiş su ekleyin. Her şeyi bir araya getirmek için karıştırın.

2. Kahveyi Demleyin

Örtün ve ara sıra karıştırarak kahvenin 12 saat veya gece boyunca demlenmesine izin verin.

3. Kahveyi Süzün

Filtre pistonunu kahvenin yaklaşık 2 inç altına doğru iterek kahveyi süzün. Ancak sonuna kadar değil. Kahveyi başka bir kaba boşaltın. Buzdolabında saklayın veya hemen kullanın.

Soğuk Demlenmiş Kahve Nasıl Servis Edilir?

Soğuk demleme için nasıl yapılır açıklamamızı takip ettiğinizde, su veya tercih ettiğiniz süt ile 1/1 oranında seyreltildiğinde en çok keyif alınan bir konsantreye sahip olacaksınız.

Soğuk demlemeyi seltzer ile seyrelterek de kahve sodası yapabilirsiniz. Ancak 2 veya 3 ölçü seltzer ile 1 ölçü soğuk demleme kullanın ve biraz basit şurup ekleyin.

Bir seçenek daha; vanilyalı dondurmanın üzerine biraz soğuk demleme servis etmek ve sahte bir affogato yapmak için dondurmanın bir veya iki dakika erimesine izin verebilirsiniz.

Cold Brew Ne Kadar Süre Taze Kalır?

Cold Brew oda sıcaklığında demlense de süzüldükten sonra buzdolabında saklanması gerekir. Soğutulduktan sonra, taze demlenmiş lezzetini 3 güne kadar koruyacaktır. Bir haftalık olduğunda lezzet kaybı belirginleşir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar