Anasayfa » Guatemala Kahvesi Rehberi

Guatemala Kahvesi Rehberi

admin

Guatemala Kahvesi Rehberi, Orta Amerika’nın dünyanın en iyi kahvelerinden bazılarını ürettiğini hiç fark ettiniz mi?

Özellikle Guatemala, kahve fanatiklerinin favorileri arasındadır ve bunun da iyi bir nedeni var.

Guatemala’dan gelen kahve, hafif asidite ve karmaşık aroma notaları ile tam gövdeli, güçlü ve tatlının mükemmel dengesi hissettirebilir.

Çok geniş bir kitleye hitap edebilir ve mutlaka herhangi bir kahvecide bunu bulabilirsiniz.

Guatemala Kahvesi Hakkında Önemli Bilgiler

Bu bölgeden kaç tane birinci sınıf kahve çekirdeği geldiği şaşırtıcı. Galapagos Kahvesi, Kosta Rika, Dominik Kahvesi, Honduras Kahvesi ve Nikaragua kahvesi var ama Guatemala kahvesinin Orta Amerika kahve endüstrisinin mücevheri olduğu söyleniyor. Neden? Niye?

GUATEMALA KAHVESİ: BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • Dünyanın en büyük yüksek kaliteli kahve üreticilerinden biridir.
  • Arabica kahve çekirdekleri geleneksel olarak yetiştirilir: Bourbon, Typica, Catuai, Caturra.
  • Ülkenin büyüyen bölgeleri arasında Fraijanes Platosu, Antigua, Huehuetenango Yaylası, Coban Yağmur Ormanı, San Marcos Volkanı, Yeni Doğu ve Atitlan bulunmaktadır.
  • Orta ila yüksek asit seviyelerine sahip hafif ve dengeli bir lezzet sunar.
  • Narenciye, meyve ve baharatlara yönelen aromasıyla karışımlar için popüler bir çekirdektir.

Guatemala’nın Kahve Tarihi

Kahve 1700’lerin ortalarında Guatemala‘ya süs bitkisi olarak getirildi. Bununla birlikte, kahve üretimi, ülkenin doğal boya endüstrisinin sentetik ürünler tarafından geride bırakıldığı ve ekonomiyi kurtarmak için yeni bir endüstriye ihtiyaç duyulduğu 1860’lara kadar yükseliş göstermedi.

Hükümet kahve tarlalarının büyümesini teşvik etti ve kahve hızla ülkenin en büyük ihracatı haline geldi. Aslında, 2011 yılına kadar Guatemala, Honduras onu geçene kadar en büyük 5 kahve üreten ülkeden biriydi.

1960 yılında, kahve yetiştiricileri resmi olarak Anacafé (Asosiación Nacional del Café) olarak bilinen kendi birliklerini geliştirdiler. Bu organizasyon artık yeni ve mevcut çiftçilere pazarlama, araştırma ve finansal destekten sorumludur.

Ayrıca kırsal alanlarda yaşayan çiftçilerin hayatını iyileştirmeye çalışıyorlar.

Guatemala’daki kahve endüstrisi oldukça geniştir ve tek bir kuruluşun ülkedeki her çiftliğe ulaşması zordur, ancak bu onların nihai hedefidir. Bu küçük ülke 125.000’den fazla üretici var. Ülke Eşsiz Büyüme Koşullarıyla Kutsanmıştır. Guatemala’daki iklim, kahve üretimi için dünyanın en çeşitli iklimlerinden biridir.

Guatemala’da en popülerleri Antigua, Huehuetenango ve Atitlan olmak üzere 7 ana yetiştirme bölgesi vardır. Her bölgenin kendine özgü yetiştirme koşulları ve mikro iklimleri vardır.

Antigua kahveleri, bol güneş ve az yağmur alan volkanların yamaçlarında yetiştirilir. Meksika sınırına yakın olan Huehuetenango bölgesi, en yüksek rakımlara (5000-6000 fit arasında) sahiptir ve karmaşık, meyveli tatlar üretir.

Atitlan yöresine ait kahveler de volkanik topraklarda yetiştirilmektedir. Bu alan, suyu genellikle kahvelerin ıslak işlenmesi için kullanılan Atitlan Gölü’nü çevreler. Bu bölgedeki norm, çiftlikleri pestisit kullanmadan organik olarak gübrelemektir. Bu bölgeden gelen kahveler lezzet bakımından cevizli ve çikolatalı olma eğilimindedir.

Diğer bölgeler Guatemala Şehri’ni çevreleyen Fraijanes Platosu; Kuzeyde çok nemli, subtropikal bir orman olan Rainforest Cobán; En sıcak ve en yağışlı bölge olan Volcan San Marcos; ve Oriente, kuru, volkanik bir bölgedir.

Tercih Edilen İşleme Yöntemleri Nelerdir?

Guatemala, bol yağışlı ve nemli bir ülkedir.

Ülkedeki su bolluğu nedeniyle ıslak işlenmiş kahveler normdur. Yüksek nem seviyeleri zaten kahve çekirdeklerinin doğal veya kuru sürecini bozma eğilimindedir, bu nedenle nadiren doğal işlenmiş bir Guatemala kahvesi görürsünüz.

Bu işleme yöntemi, doğal işleme yönteminden çok daha tutarlı olduğundan ve kahvedeki doğal asitliği öne çıkardığından, ıslak işlem genellikle çiftçiler ve tüketiciler tarafından tercih edilir.

Guatemala Kahvesinin Lezzet Özellikleri

Guatemala’dan gelen kahvenin orta ila tam gövdeli ve çok sayıda çikolata aromalı tatlı olduğu bilinmektedir. Pek çok kahvede ya acı tatlı bir kakao tadı ya da tatlı, sütlü çikolata tadı ve ayrıca fındık ve şekerleme notalarını bulabilirsiniz.

GUATEMALA KAHVESİ LEZZET PROFİLİ

AROMA: Çiçek, Narenciye

LEZZET: Çikolata, Tatlı, Fındıklı

GÖVDE: Tam, Yuvarlak

ASİTLİK: Parlak, Hoş

Huehuetenango’dakiler gibi daha yüksek rakımlarda yetiştirilen Guatemala çekirdeği, meyvelerden yeşil elma ve narenciye arasında değişen daha parlak lezzet notalarına sahip olacaktır.

GUATEMALA KAHVESİNİN BÜYÜYEN BÖLGELERİ

Guatemala, dünyadaki en büyük ve en yüksek kaliteli kahveyi üretiyor. Ağırlıklı olarak Arabica çekirdekleri yetiştiren Guatemala, geniş tropikal iklimi, uzun yağışlı mevsimi ve yüksek rakımı nedeniyle Orta Amerika’daki en lezzetli çekirdeklerden bazılarına sahiptir.

Bu bölgelerin her biri, kahve çekirdeklerinin büyümesini destekleyen mikro iklimlere sahiptir. İşte her birinin hızlı bir dökümü:

ANTİGUA

Üç volkanla çevrili olduğundan ve zengin volkanik toprakla kaplı olduğundan, Antigua belki de Guatemala’daki en iyi bilinen kahve yetiştirme alanlarından biridir. Ülkenin orta-güney bölgesinde yer alan bu bölgenin nem oranı düşüktür, bol miktarda güneş ışığı alır ve akşamları soğuktur. Tüm bunlar, lezzetli kahve yetiştirmek için mükemmel koşulları sağlar.

ACATENANGO VADİSİ

Acatenango Vadisi’ndeki kahve, Fuego Yanardağı’nın dik yamaçlarının yakınında bulunan yoğun gölgeli alanlarda yetiştirilir. Bu vadi, Antigua’nın biraz güneybatısında yer almaktadır. Bu yanardağ patlamaları, toprağı kahve mahsullerinin güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olan besin ve minerallerle dolu tutar.

ATİTLÁN

Bir başka volkanik bölge, güneybatı Guatemala’daki bu bölge, Atitlán Gölü’nü çevreleyen volkanik yamaçları kaplayan zengin, organik toprağı nedeniyle kahve yetiştirmek için mükemmel bir ortamdır. Bu, birçok kahve çiftliğinin büyümesini destekleyen sıcak, nemli, besin açısından bol bir atmosferdir.

COBÁN

Yılın 8-10 ayı boyunca 3.300-4.000 mm’lik hafif bir yağış alan Cobán, Guatemala’nın en verimli bölgelerinden biridir. Bu sürekli yağış, kahve mahsullerinin çiçeklenmesinin uzaması anlamına gelir. En olgun kirazları hasat etmek için, mevcut en iyi çekirdekleri seçmek için yaklaşık 10 kez sıralanmaları gerekir, bu da ekstra rafine bir çekirdek kavurması sağlar.

HUEHUETENANGO

Guatemala’nın batı bölgesinde yer alan Huehuetenango, ülkedeki volkanik olmayan üç bölgeden birinde yer almaktadır. Atmosferi, tüm yıl boyunca dondan korunmasını sağlayan en yüksek ve en kuru kahve yetiştirme bölgelerinden biridir. Nehir ve akarsuların bolluğu toprağı doymuş ve kahve yetiştirmek için yeterli tutar.

FRAİJANES PLATOSU

Yüksek rakımlar ve yoğun yağışlarla Fraijanes Platosu, başka bir volkanik bölge olan Pacaya’nın yakınında yer almaktadır. Bu, kahve bitkilerinin gelişmesine yardımcı olmak için gereken ekstra mineraller ve vitaminlerle zenginleştirmek için toprağı orta derecede volkanik külle serpiyor.

SAN MARCOS

San Marcos bölgesi, Guatemala’daki bu bölgelerin en sıcak olanıdır ve aynı zamanda bölgedeki en yüksek yağış miktarına sahiptir. Sonuç olarak, mevsimsel yağmurların erken gelmesi nedeniyle çiçeklenme en erken burada. Kahvenin çoğu güneşte önceden kurutulur ve daha sonra yağmur mevsiminin öngörülemezliği nedeniyle diğer makinelerde kurutulur.

NUEVO ORİENTE

1950’lerden beri kahve, Nuevo Oriente’de sadece küçük kasaba da yerel çiftçiler tarafından yetiştirilmektedir. Eski bir volkanik aralığın yakınında bulunan ortam genellikle yağmurlu ve bulutlu olduğundan, kahve yetiştirmek için ideal olan yoğun, nemli bir atmosfer oluşturur. Toprak, kahve mahsullerine bol miktarda besin sağlayan büyük miktarda metamorfik kaya içerir.

Guatemala’daki Kahve Endüstrisinin Mevcut Durumu

Guatemala hareket halinde bir ülkedir. Gittikçe daha fazla insan eğitim ve daha yüksek ücretli işler için kırsal alanlardan şehirlere taşınıyor. Şehirler sırayla büyüyor ve hatta bir zamanlar kahve çiftliklerine ev sahipliği yapan toprakları ele geçiriyorlar. Antigua veya Atitlan’daki arazilerin nihayetinde kahve çiftliklerinden kentsel gelişime dönüştürülmesi büyük bir sürpriz olmaz.

Ancak Guatemala şu anda dünyanın en büyük 10. kahve üreticisi ve bunun yarısından fazlası ABD’ye ihraç ediliyor.

GUATEMALA KAHVE ENDÜSTRİSİ

  • Dünyanın en büyük 10. kahve üreticisi ve ½ ABD’ye ihraç ediliyor
  • 1850’lerde gelişen kahve endüstrisi
  • Kahve hasadı, yaylalardaki küçük arazilerinden elde edilen yetersiz geliri desteklemek için seyahat eden göçmen işçilerin mevsimlik akınına bağlıdır.
  • Tarımsal ihracat gelirinin %40’ını oluşturan kahve ihracatı sayesinde ülke ekonomisi canlandı
  • 7 kahve üreten bölgenin her biri farklı fincan profiline, iklime, toprağa ve rakıma sahiptir.

2016/2017 hasat sezonunda toplam üretim, bir önceki hasat sezonuna göre %10 artışla yaklaşık 3,32 milyon çuval olmuştur. Başlangıçta yaklaşık 4 milyon torba üretileceği tahmin ediliyordu, ancak ülkenin birçok bölgesi kahve ağacını öldüren mantar olan roya ile karşı karşıya kaldı.

Guatemala’daki kahve endüstrisi güçlüdür ve yüksek kaliteli olduğu düşünülen kahve yüzdesi yüksektir. Bu kahveler tüm dünyada alıcılar tarafından aranmaktadır.

Bununla birlikte, Guatemala nüfusunun büyük bir yüzdesi hala yoksulluk içinde yaşıyor. Hasat mevsimi geldiğinde köylüler, düşük köy gelirlerini desteklemek umuduyla mevsim için çalışmak üzere kahve çiftliklerine gidiyorlar.

En Uygun Kavurma Şekli

Guatemala’dan gelen kahve çekirdekleri harikadır çünkü çok çeşitli kavurma stilleriyle başa çıkabilirler. Daha hafif ve daha parlak bir kahve sevenler, hafif ila orta derecede kavurabilir ve yine de bazı parlak aroma notaları ile tam gövdeli bir kahve elde edebilirler.

Daha hafif kavurma derecesi ile Guatemala’nın elma ve portakal aromalarını alabilir ve çikolata alt tonları hissedebilirsiniz.

Daha koyu bir kavurma isteyenler Guatemala çekirdeği ile gerçekten iyi bir nota alabilirler. Doğal olarak tatlı oldukları ve dolgun bir gövdeye sahip oldukları için daha koyu kavurmalara dayanabilirler ve pürüzsüz, keyifli bir fincan sağlarlar. Bazı çekirdekler için, koyu kavrulmaya kadar devam edebilen ince baharatlı bir tat vardır.

Guatemala volkanları, gölleri ve kahvesi ile ünlü bir ülkedir. Çeşitli mikro iklimler ve yetiştirme koşulları ile bu ülkeden çıkan kahve çeşitlerinde de güzel bir çeşitlilik vardır.

Bu güzel ülkede kahve endüstrisinin büyümeye, gelişmeye ve mükemmel kahve üretmeye devam ettiğini görmekten heyecan duyuyoruz.

Ülkede favori bir kahve bölgeniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar