Anasayfa » Fluid Bed Kahve Kavurma Makineleri

Fluid Bed Kahve Kavurma Makineleri

admin

Fluid bed(akışkan yataklı) kahve kavurma makineleri için bir rehber. Bugün tamburlu kavurucular, dünya çapında profesyonel kahve kavurucuları için en popüler makinelerdir. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, bazı üreticiler alternatif bir model lehine tamburlu kavurma makinelerinden uzaklaşmaya başladılar.

Fluid bed kavurma, teknik olarak 1970’lerden beri var, ancak son yıllarda daha popüler hale geldi. Çekirdekleri temelde farklı bir şekilde ısıtır ve kavurmada bazı önemli farklılıklara yol açar.

FLUİD BED KAVURMA MAKİNELERİ İÇİN BİR TARİH VE REHBER

Akışkan yataklı kavurma makineleri teknolojisi 1970’lerin başından beri kullanılmaktadır. 1960’larda kimya mühendisi Michael Sivetz, bir poliüretan fabrikasında çalıştıktan sonra, magnezyum peletlerini kurutmak için kullanılan bir işlemi kahve kavurmaya uyarlayabileceğini fark etti ve böylece fluid bed kavurmayı icat etti.

Yıllar boyunca fluid bed kavurucular, sonuç olarak “Sivetz kavurucular” olarak anılmıştır. Ve 1970’lerde küçük bir takipçi kitlesine sahip olsalar da, uzun bir zaman boyunca gerçek anlamda piyasa da yer alamadılar.

Tambur ve fluid bed kavurma arasındaki fark basittir. Bir tamburlu kavurma makinesinde, metal tambur ısıtılır ve daha sonra ısıyı çekirdeklere aktarır. Bununla birlikte, akışkan yataklı bir kavurma makinesinde, önce hava ısıtılır ve ardından kavurma yatağından üflenir, böylece ısıtılmış bir tambur ihtiyacı ortadan kalkar.

Fluid bed kavurma, iletim veya indüksiyon yerine konveksiyon ısısını kullanır.

Tipik bir tamburlu kavurma makinesinde, ister elektrikli ister gazlı olsun, altından ısı gelen dönen bir tamburunuz var. Akışkan yataklı bir kavurucuda, ısınızı ve hava akışını alttan yansıtılır.

Bu, çekirdekleri sabit bir rotasyonda tutuyor, böylece aslında bir yüzeyde kavrulmuyorlar; havadan ve haznede hareket eden basınç ile kavrulurlar.

Sıcak hava kavurma makinesinden akarken, kuvvet çekirdekleri havaya kaldırarak yüzmelerine neden olur. Bu, kahve çekirdeklerinin, fluid bed kavurmanın adını aldığı, ısıtılmış havanın bir “yatağında” durduğu anlamına gelir.

Çekirdekler bu ısıtılmış hava yatağında kavrulduktan sonra, makinenin içinde gerçekleşebilecek gibi görünse de, yine de dışarıdan soğutulmaları gerekir.

FLUİD BEDLI KAHVE KAVURMA MAKİNELERİ NASIL ÇALIŞIR?

Fluid bedlı kahve kavurma makinelerinin arkasındaki fikir, kahveyi kavuran havayı ısıtmaktır. Hava sadece kavurma görevi yapmakla kalmaz, aynı zamanda çekirdekleri yukarı doğru iter, böylece kavururken esasen yüzerler. Hava akışı, kahve çekirdeklerini hareket ettirecek kadar hızlıdır.

Çekirdekler yuvarlanıp yuvarlanırken yanmış saman, küçük ve kırık çekirdekler bir filtreden dışarı atılır.

Çalışma Mantığı

FLUİD BED VE TAMBURLU KAVURMA MAKİNELERİNDE KAVURMA YAPARKEN LEZZETTEKİ TEMEL FARKLAR NELERDİR?

Tamburlu kavurucularda, kavurma ustaları, özel kahve için belirli bir nem seviyesini korumak için kavurma makinesine giren ve çıkan hava miktarını izler. Kahve belirli bir nem seviyesinin üzerinde kavrulursa, “kuru” hale gelir, karmaşıklığını ve daha incelikli tatlarını kaybeder.

Bununla birlikte, fluid bed kavurucular, kahveyi ısıtmak için tamburdan kalan ısı yerine yalnızca havayı kullandığından, nem kaybı daha fazla yaşanabilir.

Kavurmanın başlarında çok fazla nem kaybedilirse, çekirdekler kavrulduktan sonra düz bir tada sahip olabilir.

Kavurucular, tamburlu ve fluid bed kavurucularda kavurma eğrileri ve profillerin temelde farklı olduğunu varsaysa da, aslında aldatıcı bir şekilde benzer olduklarını söylenir.  Fluid bed kavurma eğrileri, klasik kavurma eğrileri için benzer parametreler içindedir diye belirtiliyor.

ENERJİ TÜKETİMİ: FLUİD BED VE TAMBUR

Anlaşılır bir şekilde, enerji verimliliği günümüzün kahve sektöründe kilit bir önceliktir. Tüketiciler giderek daha sorumlu ve sürdürülebilir ürünler arıyor. Ayrıca, daha düşük karbon ayak izine ve daha az enerji kullanımına sahip teknoloji, bir kavurma makinesinin bakımı için daha ucuz olacaktır. Peki, fluid bed kavurucular daha mı enerji verimli?

Cevap, makineye bağlı olmasıdır.  Kavurma makineleri için enerji verimliliğinin önemli bir odak noktasıdır.

 Ancak tarihsel olarak durum böyle olmamıştır. Orijinal Michael Sivetz tasarımı, 350.000 BTU’luk devasa bir ısı ve büyük miktarda hava gerektiriyordu.

Ayrıca tamburlu kavurucular gibi fluid bed kavurucular da tamamen elektrikli olabilirler. Bu, fosil yakıtları yakmadan yeni nesil enerji kaynakları ile hem doğayı koruyup hem de süreklilik kazandırabileceğimiz anlamına gelir.

Bu, şirketin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra, satın alma alışkanlıklarında daha fazla çevre bilinci sergileyen tüketiciler için daha çekici hale getirebilir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

Birçokları için fluid bed kavurma makinesinin geleneksel tamburlu kavurma makinesine göre avantajları iki ana faktöre indirgenir: maliyet ve kullanım kolaylığı. Bunlar, kahve sektörüne yeni başlayanlar için önemli faktörlerdir.

Fluid bed kavurucuların daha uygun fiyatlı olduğunu ve kaliteyi korurken daha büyük partileri büyütmesine ve kavurmasına yardımcı olduğunu söylenebilir.

Fluid bed ve tamburlu kavurucuların da kavurma boyunca aynı gelişim işaretlerini sunduğu ve geleneksel eğrilerin ve profillerin en azından biraz benzer olduğu düşünüldüğünde, daha deneyimli kavurucuların geçiş yapması da kolay olabilir.

Fluid bed kavurucular kesinlikle herkesin ilk tercihi olmasa ve hacmin ana öncelik olduğu ticari bir ortamda belki de daha az uygulanabilir olsa da, kahve kavurmada kesinlikle yerleri var ve giderek daha popüler hale geliyorlar.

Tamburlu kavurucuların ana akım olmaya devam edeceğine şüphe yok, ancak fluid bed kavurucular, daha uygun fiyatlı ve kompakt bir şey isteyen kavurucular için mükemmel ve genellikle daha ekonomik olarak uygun bir seçenek olabilir. Ancak, önümüzdeki yıllarda daha popüler hale gelip gelmeyecekleri henüz belli değil.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar