Anasayfa » Dominik Cumhuriyeti Kahvesi Rehberi

Dominik Cumhuriyeti Kahvesi Rehberi

admin

Dominik Cumhuriyeti kahvesi hakkında ne biliyorsun? Hiç tattın mı? İçmiş olsanız da olmasanız da eminiz bu kahve hakkında bilmediğiniz şeyler var. Bu eserde Dominik Cumhuriyeti kahvesi hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Küresel olarak, Dominik Cumhuriyeti kahvesinin, tıpkı diğer büyük büyüyen ülkelerden gelen kahve gibi bir yeri vardır. Sonuç olarak, Dominik Cumhuriyeti tanınmış bir kahve üreticisidir.

Kahve, birçok kültürde ve bölgede, özellikle de onu üreten ülkelerde önemli bir unsurdur. Birçok lokasyon, kahve yetiştirmek için doğru iklimi ve sıcaklığı sağlayarak onu ihracat için çok önemli bir ürün haline getiriyor. Kahve, tütün ve şeker ihracatı ile ünlü olan Dominik Cumhuriyeti, tarım ürünleriyle ekonomisini destekliyor. En çok kahve üreten ülkeler listesinde 31. sırada yer alsalar da, yüksek kaliteli, dağlarda yetişen ve birçok birinci sınıf kahve içicisine hitap eden kahve üretiyorlar.

Dominik Cumhuriyeti’nin Kısa Tarihi

Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’de Hispaniola adasında yer almaktadır. Haiti ile sınırını paylaşıyor, tahmini 10.300.000 kişilik bir nüfusa sahip ve son 300 yıldır kahve yetiştirmekten gurur duyuyor.

Buradaki kahve 1715 yılında İspanyol kolonistler tarafından tanıtıldı. Kısa bir sürede birçok çiftçi için popüler bir ürün haline geldi ve sonunda ulusal bir takıntı haline geldi. Ancak, 1872 yılına kadar Dominik Cumhuriyeti’nin büyük ölçüde kahve ihraç etmeye başlamadılar.

Dominik Cumhuriyeti Kahvesine Genel Bakış

Dominik Cumhuriyeti’nden gelen kahve çekirdekleri, ağırlıklı olarak doğal tatlılıkları ve narin aromalarıyla ünlü Arabica çekirdekleridir. Arabica çekirdekleri, dünya çapında üretilen tüm kahve çekirdeklerinin yaklaşık %70’ini oluşturuyor, bu nedenle Dominik Cumhuriyeti’nin ihraç ettiği kahve çekirdeklerinin Arabica türünden olması şaşırtıcı değil.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki kahvenin %2’sinden azı Robusta çekirdekleridir ve çoğunlukla yerel halk tarafından beğenilerek nadiren ihraç edilir.

Yetiştirme ve Hasat

Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleri gibi, Dominik Cumhuriyeti’ndeki kahvenin çoğu, dağlık bölgelerin küçük ölçekli çiftliklerinden geliyor. Yüksekte yetiştirilen kahve için mükemmel olan tepelik, dağlık arazilerden oluşan beş bölge ile altı ana kahve yetiştirme bölgesi vardır. Çiftçiler kahve bitkilerini, kahve yetiştirmek için ideal yükseklik olan deniz seviyesinden yaklaşık 2.000-5.000 fit yüksekliğe ekerler.

Kahve yetiştiricilerinin çoğu, kahve kirazlarını hasat ettikten sonra ıslak işleme yöntemini seçer. Kahve kirazlarının ıslak işlenmesi, kirazların çekirdeklerini yıkamak için su kullanmayı içerir ve bu da nihai lezzet profilini etkileyebilir.

Bununla birlikte, bazı küçük çiftlikler kahve işlemek için kuru yöntemi de seçebilir. Çiftçiler kirazları güneşte kurumaya bırakacak, ardından çekirdekleri hasat edecek. Bazıları ıslak işlenmiş kahvenin lezzetini tercih etse de, kuru işlemenin lezzet üzerinde çok daha az etkisi vardır.

Kahve Üretimi

Şu anda Dominik Cumhuriyeti’nde üretilen kahve, dünyanın en iyi kahveleri arasında sayılıyor. Robusta ve Arabica kahvesi burada yetiştirilse de daha çok Arabica üretilmektedir.

Buradaki kahve, Juncalito, Cibao, Baní, Barahona, Ocoa ve Azua dahil olmak üzere farklı bölgelerde yetiştirilmektedir.

Kahve eylül ayından mayıs ayına kadar hasat edilir. Büyük bir yüzde yerel olarak tüketiliyor ve yılda yaklaşık 350.000-500.000 torba ihraç ediliyor. Burada yetiştirilen tüm kahveler, yüksek kaliteli kahve elde etmek için bilinçli olarak ıslak işleme tabi tutulur. Çekirdekler toplandıktan sonra makinede hamur haline getirilir ve kirazlar suda 1-2 gün fermente edilir.

Dominik Cumhuriyeti Kahvesinin Özellikleri

Yüksek bölgelerde yetişen kahve, daha yumuşak olma eğiliminde olan alçak bölgelerde yetişen kahveden daha yüksek bir asitliğe sahiptir.

Jamaika kahvesi, Porto Riko kahvesi ve Karayip kahvesi ile karşılaştırıldığında, Dominik Cumhuriyeti kahvesi aslında üçünün en az dikkat çekenidir. Bununla birlikte, uygun işleme tabi tutulmuş, yüksek oranda yetiştirilmiş iyi bir Dominik kahvesi dengelidir ve klasik Karayip kahvesi tadım özellikleri sergiler.

Büyüme ve Hasat Mevsimi

Dominik Cumhuriyeti’nin belirgin bir yağışlı mevsimi yoktur. Bunun yerine, her yere yağmur yağar. Bu, artı ılık ve yumuşak ticaret rüzgarları ve okyanus akıntıları, büyüme mevsimini uzatarak kahve meyvesinin yavaşça olgunlaşmasını sağlayarak yüksek kaliteli bir kahve çekirdeği üretir.

Ve bu ülkede farklı yetiştirme bölgeleri olduğu için kahve bitkileri farklı zamanlarda çiçek açar. Böylece ülke yıl boyunca yüksek kaliteli kahve üretebilir. Birinci sınıf kahve çekirdekleri deniz seviyesinden 3500 fit yükseklikte ve teraslı dağ yamaçlarında yetiştirilir.

Kahve genellikle ekimden hazirana kadar hasat edilir ve çiftçiler genellikle en olgun kahve kirazlarını toplamak için çiftliklere dönerler. Sonuç olarak, en iyi Dominik Cumhuriyeti kahveleri çiftliklerde elle toplanır ve daha sonra büyük teraslarda toplu olarak güneşte kurutulur.

Kahve Yetiştirme Bölgeleri

Dominik Cumhuriyeti’nin kahvesinin çoğu organik olarak ve sekiz dönümden daha az kahve çiftliğinde gölgede yetiştirilir.

Cibao Vadisi

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan bu vadinin rakımı yüksektir ve bu da onu kahve yetiştirmek için uygun hale getirir. Burada yetişen kahve, topraklı ve cevizli ipuçlarıyla dolu. Ek olarak, asitliği düşüktür.

Juncalito

Üç kıtanın ortasında, dağlık bir manzarada ve hoş bir iklimde bulunan bu bölge, bölgede bulunan tropik meyvelerden meyvemsi ipuçları içeren kahve yetiştirmekle ünlüdür.

Bani

Bani, ülkenin güney bölgesinde yer almaktadır. Toprağı zengin, verimli ve nemli tutan önemli miktarda yağış alır. Ticari üretim ve kahve ve muz ihracatının birincil alanıdır.

Azua

Bani gibi Azua da ülkenin güney kesiminde yer alır ve tütün, şeker ve kahve yetiştirmek için birincil bölgedir. Buna ek olarak, Azua’yı çevreleyen verimli dağlık bölgeler, onu sağlıklı ve lezzetli kahve çekirdekleri için ideal bir yer haline getiriyor.

Barahona

Ülkenin güneybatı kesiminde yer alan Barahona, yüksek kaliteli kahvesi ile tanınır. Buradaki sıcaklıklar yıl boyunca sabit kalır ve zengin aroması ve asitliği için kayda değer kahve üretir.

San Jose De Ocoa

Aynı zamanda ülkenin güney kesiminde yer almaktadır. Burada yetişen kahvenin lezzet açısından çok sağlam olduğu bilinmektedir. Ayrıca ekim yapılan aylardaki ortalama sıcaklık da bu alanı kahve yetiştirmek için ideal kılıyor.

Lezzet Profili

Dominik Cumhuriyeti kahvesi her bölgede farklı tatlara sahiptir ancak kahve aroması genellikle diğer Karayip kahveleri gibidir. Karayipler’de yetiştirilen diğer kahve çekirdekleri gibi cüretkâr ama daha derin, topraksı bir tada sahip. Barahona bölgesinden gelen kahve, Dominik Cumhuriyeti’ndeki diğer kahve yetiştirme bölgelerinden daha yüksek bir rakımda yetiştirilen, tartışmasız en kaliteli ve en lezzetli olanıdır.

DOMİNİKLİ GİBİ KAHVE NASIL YAPILIR?

Dominik Cumhuriyeti’nde kahve genellikle “greca” olarak adlandırılan Moka pota benzer şekilde set üstü espresso makinesinde yapılır.

Demlendikten sonra kahve o kadar şekerli demitasse fincanlarda servis edilir ki, bunu düşünmemek en iyisidir, yoksa diş hekiminiz ağlamaya başlayacaktır. Bazen kahveye bir manyok kurabiyesi eşlik eder veya sadece kendi başına içilir.

Mevcut Yıllık Üretim

31. sırada yer alan Dominik Cumhuriyeti, yılda yaklaşık 59.000.000 pound (400.000 60 kilogramlık torba) kahve üretiyor. Ticari kahve üretimi için arazi miktarı azaltılmış olsa da, küçük çiftlikler kahve üretimini nispeten sabit tutuyor. Daha düşük miktarlarda bile, kahve hala ihracat için ayrılmaz bir üründür. Kahve üretim miktarlarının diğer ülkeler üzerinde büyük bir etkisi olmamasına rağmen, kahve çekirdekleri dünyanın en iyilerinden biridir.

En Sevdiğiniz Kavurma Doğru Kavurmadır.

Dominik Cumhuriyeti kahvesi, Nikaragua ve Guatemala gibi Orta Amerika kökenlerine benzer şekilde dengeli ve temiz bir lezzete sahiptir, bu nedenle hemen hemen her kavurma seviyesine uygundur. Bunun da ötesinde, kahve yetiştirme bölgelerinin çeşitliliği, ülke içindeki farklı kahve çekirdeklerinin belirli bir kavurma ile en iyi şekilde vurgulanabileceği anlamına gelir.

En iyi Dominik Cumhuriyeti kahvesinin tadını çıkarmak için zevklerinizi uyarlamak zorunda değilsiniz. İster meyveli hafif kavurma ister çikolatalı koyu kavurma tercih edin, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir marka zaten var.

Dominik Cumhuriyeti, kahve üreten bir ülke olarak dünya sahnesinde çok fazla ilgi görmüyor. Ama anlaşıldığı üzere, bunun nedeni harika kahve yetiştirmemeleri değil; çoğunu kendilerinin içmesidir.

Büyüyen bölgelerin, mikro iklimlerin ve çeşitlerin çeşitliliği ile ister çikolatalı bir espresso ister meyveli bir demleme arayışında olun, her kahve sever için uygun bir Dominik kahvesi vardır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar