Anasayfa » Brezilya Kahvesi Rehberi

Brezilya Kahvesi Rehberi

admin

Brezilya Kahvesi bulmak o kadar da zor değil – dünyadaki kahvelerin çoğu Brezilya’dan geliyor! Ama Brezilya kahvesi gerçekten neyle tanınır? Nasıl yetiştirilir ve hasat edilir? Her zaman dünyanın en büyük kahve üreten ülkesi mi olacaklar?

Brezilya’da kahvenin nasıl başladığını, endüstrinin gelecekte nereye gittiğini, Brezilya’yı diğer kahve üreten ülkelerden ayıran özellikleri ve mevcut en iyi Brezilya kahve markalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Brezilya Kahvesi Hakkında Bazı İlginç Gerçekler

Brezilya devasa bir ülkedir. Dünyanın en büyük 5. ülkesi (8.51 milyon kilometrekare) ve dünyanın en kalabalık 5. ülkesidir (207 milyon).

Ülkenin çoğu hala yağmur ormanları ile kaplıdır. Sıcak tropik iklimi onu kahve yetiştirmek için harika kılar. Peki, Brezilya’yı bu kadar eşsiz bir kahve yetiştiren ülke yapan nedir?

BREZİLYA KAHVESİ: BİLİYOR MUYDUNUZ?

 • Brezilya, küresel kahvenin üçte birini üretiyor
 • Brezilya’da 220.000 kahve çiftliği var
 • Brezilya hem Arabica hem de robusta üretiyor
 • Dünyadaki espresso çekirdeklerinin çoğu Brezilya’dan geliyor
 • Brezilya son derece uzmanlaşmış bir kahve sınıflandırma sistemine sahiptir.
 • Kahve çekirdeği hasat mevsimi Mayıs ayında başlar ve Eylül ayında sona erer.
 • Brezilya dona karşı hassas olan tek büyük üreticidir

Brezilya, Kahve Yetiştiren Ülkeler Arasında En Çok Kahve Üreten Ülkedir

Son 150 yıldır Brezilya, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla kahve üretmektedir. 2016 yılında Brezilya 2.595.000 mt kahve çekirdeği üretirken, en büyük 2. kahve üreticisi olan Vietnam 1,650.000 mt olarak gerçekleşti. Etiyopya (listedeki 5.) sadece 384.000 ton üretti.

Brezilya ve Etiyopya, önemli bir kahve tüketimine sahip olan tek kahve üreten ülkelerdir. Diğer kahve üreten ülkelerin çoğu, kahvelerinin çoğunu ihraç eder ve kendileri neredeyse hiç içmez.

“Brezilya aynı zamanda en büyük kahve tüketicisidir. Yine de kişi başına bazda 14. en büyük tüketicidir.”

Kahve Tarlalarında Kölelik (Hala Var Olabilir)

Kahve ulusa 1700’lerin ortalarında Fransız yerleşimciler tarafından geldi. Zaman geçtikçe kahve, şeker kamışını geçerek Brezilya’nın en büyük ihracatı haline geldi. 1840’a gelindiğinde Brezilya, diğer tüm ülkelerden daha fazla kahve üretiyordu ve plantasyon sahipleri çok zengin oldular. 1888 yılına kadar kölelik resmi olarak kaldırılmadı. Ama bugün bile hala kölelik benzeri koşullara sahip çiftlikler var.

Brezilya, kahve çiftçiliği ve üretim endüstrisinde ve çiftçileri korumada çok ilerici olmuştur, ancak bazen çiftlikler radarın altında kalabilir ve göçmen işçilere köle gibi davranabilir.

En büyük çiftlikler, uygulama ve teknolojilerinde o kadar gelişmiştir ki, belirli sertifikaları almak için farklı kurumlar tarafından sıklıkla izlenir ve en küçük çiftlikler genellikle aileler tarafından yönetilir.

Uzun iş günleri, uygun barınak eksikliği ve borç esareti gibi köle benzeri koşullar açısından en yüksek risk altında olanlar orta ölçekli çiftliklerdir.

Brezilya’nın Kahve Bölgeleri – Yetiştirme Koşulları

Brezilya’nın kahve bölgeleri, ülkenin güneydoğu bölgesinde Atlantik Kıyısı’nın yanında yer alır. Bu alanlar, yıl boyunca, hem Arabica hem de Robusta çekirdeği yetiştirmek için harika olan, sabit sıcaklıklarda orta derecede güneş ışığı ve yağmur alır.

BREZİLYA KAHVESİ İÇİN İDEAL YETİŞTİRME KOŞULLARI

 • Orta derecede güneş ışığı ve yağmur ile yıl boyunca sıcaklıklar sabittir, Arabica ve Robusta kahve ağaçları yetiştirmek için idealdir.
 • Brezilya kahvesi deniz seviyesinden 400 ila 1600 metre yükseklikte dağ yamacında yetiştirilir.
 • Kahve, Mogiana, Sul Minas ve Cerrado olmak üzere 3 ana alanda yetiştirilmektedir.

Bununla birlikte, Brezilya’nın eksikliği, daha iyi kahve üretme eğiliminde olan daha yüksek kotlardır. Alçak kotlar nedeniyle, çiftlikler daha fazla kahveyi daha hızlı yetiştirebilir. Ayrıca Robusta çekirdeği yetiştirebilirler. Sonuç, daha fazla miktardır, ancak kesinlikle yüksek kaliteli kahve değildir.

Ülke, süreci hızlandırmak ve çekirdekleri uzun süreli fermantasyondan korumak için daha iyi kurutma teknolojileri üretmek için zamana ve paraya yatırım yapıyor.

“Brezilya ayrıca kuru (veya doğal) işlenmiş kahve için ideal hava koşullarına sahiptir. Bu nedenle Brezilya’da üretilen kahvenin çoğu doğal olarak işlenir .”

Brezilya ayrıca kahvelerinin önemli bir miktarını, ıslak ve kuru işleme yöntemlerinin en iyi özelliklerini birleştiren hamurlu doğal yöntemle işliyor. Düşük nem nedeniyle Brezilya bu işleme yönteminde ustalaştı ve dünya çapında en iyi hamurlu doğal kahveleri üretti.

Brezilya’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Rio de Janeiro da dâhil olmak üzere kahve üreten 27 federatif devletinden 13’ünde üretim vardır. Ülkedeki en büyük ve en önde gelen kahve yetiştirme eyaletleri şunlardır:

 • Minas Gerais – General Mines, yani 4 kahve üretim bölgesinin bulunduğu en büyük kahve yetiştiren eyalet. Brezilya’nın kahve üretim çiftliklerinin yarısını barındırıyor. Yüksek kaliteli Obatã, Icatu, Catuaí, Catuaí Rubi ve Mundo Novo kahveleri burada yetiştirilmektedir.
 • Cerrado de Minas – Bu bölge, Menşe Tanımı statüsüne layık görülen ilk bölgeydi. 800 ila 1.300 metreye ulaşan kotları ile bu bölge kaliteli kahveler üretiyor.
 • Chapada de Minas – Bu vadiler ve yaylalar bölgesi Catuai ve Mundo Novo çeşitlerini yetiştiriyor.
 • Matas de Minas – Bölge çoğunlukla küçük kahve çiftliklerinden oluşuyor. Gelişmekte olan bu kahve bölgesinin manzarası düzensizdir ve burada üretilen kahve çeşitlerinin çikolata veya karamel notaları olduğu bilinmektedir.
 • Sul de Minas – Ilıman sıcaklıkları ve ortalama 1000 metre rakımı ile bu bölge ülke kahvesinin %30’unu üretiyor. Sul de Minas’ta üretilen kahvelerin meyvemsi notalarla dolu gövdeli olduğu bilinmektedir.
 • Espírito Santo – Bu eyalette esas olarak Robusta kahve çekirdekleri yetiştirilir. Kahve yetiştirme bölgeleri Montanhas de Espirito Santo ve Conilon Capixaba’ya ev sahipliği yapıyor.
 • São Paulo – Bu eyalet, kahve ihracatıyla tanınan liman olan Port Santos’u bulacağınız yerdir. Kahve alt bölgeleri Mogiana ve Centre-Oeste de São Paulo kahve çiftliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Centro-Oeste de São Paolo – Bu bölge dört şehri kapsıyor. Kahve çiftlikleri çoğunlukla küçük ve orta büyüklüktedir. Oldukça sarp, engebeli bir araziye sahiptir.
 • Mogiana – Deniz seviyesinden 900 ila 1.100 metre yükseklikteki kara alanları ve ılıman sıcaklıkları ile bu bölge, yüksek kaliteli kahve çekirdekleri üretebilmektedir.

Brezilya Kahvesi Lezzet Profili

Brezilya kahvesi asiditesi düşük, vücutta tatlı aromalarla pürüzsüz olma eğilimindedir.

Harika bir yüksek kaliteli Brezilya kahvesi yumuşak, cevizli, düşük asitlidir ve hoş acı tatlı çikolata tadına sahiptir. Bu tatlar öncelikle çikolatalı ve cevizlidir. Bunlar sütlü çikolatadan acı kakaoya ve kızarmış bademe kadar değişebilir.

Daha yüksek rakımlarda yetişen bazı yüksek kaliteli, özel sınıf kahveler, ince narenciye notaları ve diğer daha parlak meyve özellikleri içerebilir. Parlak, sulu bir asitliğe sahip bir Brezilya bulmak çok nadirdir.

Mansiyonlar

Brasilia’nın aşağıdaki bölgelerinden gelen çekirdekleri kaçırmayın:

Brezilya Santos kahvesi, ulustan en iyi bilinen özel sınıf kahvedir. Brazil Santos ismi bu bölgenin kahvesinin geçtiği limandan gelmektedir.

Bourbon Santos , tartışmasız Brezilya’nın sunduğu en iyi kahvedir. Bourbon Santos kahvesi, pürüzsüz ve hafif tatları ile bilinir ve genellikle cevizli ve tatlı olarak tanımlanır. Bu çekirdeklerin çoğu São Paulo veya Minas Gerais’te yetiştirilmektedir.

Carmo de Minas  , Brezilya’dan bir başka harika kahve. Carmo de Minas, verimli topraklara ve ülkenin çoğu yerinden biraz daha yüksek rakımlara sahip olan Minas Gerais eyaletinin güney kesiminde yer almaktadır. Burada üretilen kahve, tatlı çikolatamsı bir gövde ile desteklenen bazı yumuşak meyve notaları ile biraz daha asitli olabilir.

Brezilya’nın Kahve Yetiştiriciliği Endüstrisinin Mevcut Durumu

Teknoloji ve sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, Brezilya kahve üretimi açısından en gelişmiş ülkelerden biridir. Kahve üretimi bu günlerde pek çok engelle karşı karşıya olmasına rağmen, Brezilyalı kahve çiftçileri uygulamalarını uyarlamaya ve geliştirmeye devam ediyorlar.

Brezilya, çiftliklerde verimliliği ve kaliteyi artırmak için sürekli olarak yeni teknolojilere yatırım yapıyor ve kahve çiftçilerine iyi bakılmasını, hakkının ödenmesini ve bol fırsat verilmesini sağlamaya çalışıyor.

Brezilya’da üretilen kahvenin %70-80’i Arabica’dır. Gerisi Robusta’dır.

Nispeten düşük büyüme yüksekliğine sahip bu kadar çok kahve üreten bir ülke için, tüm kahveler harika değildir. Aslında üretilen kahvelerin çoğu iyi değil. Ama bunların hepsi bir amaca hizmet ediyor: Çoğu özel kavurucu, karışımları için Brezilya kahvesi satın alıyor.

Bu kahveler tam gövdeli, tatlı ve düşük asitlidir, bu nedenle dengeli bir fincan veya mükemmel espresso elde etmek için hafif gövdeli ve daha parlak aroma notalarına sahip kahvelerle karıştırabilirler.

Brezilya aynı zamanda dünyanın en büyük hazır kahve ihracatçısıdır. Brezilya’nın ihraç ettiği tüm kahvelerin %10-20’si hazır kahvedir. Hazır kahve genellikle daha düşük kaliteli kahvelerden yapılır.

1960 yılında kahve, Brezilya’nın en büyük ihracatıydı ve ülkenin tüm ihracatının yaklaşık %60’ını oluşturuyordu. 2006 yılında kahve, ülkenin ihracatının %2,5’ini oluşturuyordu.

Brezilya Kahvelerine En Uygun Kavurma Türü

Brezilya kahvesi tercih ettiğiniz her şeyi halledebilir.

 • Daha hafif bir kavurmayı seviyorsanız, pürüzsüz, düşük asitli, çikolatalı ve cevizli bir fincan kahve elde edeceksiniz. İçmek kolay olacak.
 • Daha koyu bir kavurmayı seviyorsanız, bu çekirdekler bunu da halledebilir. Koyu kavurma, tam gövdeyi ve kızarmış fındık karakterini gerçekten vurgulayacaktır.

Çikolatalı notalar sütlü çikolata tatlılığından acı tatlı kakaoya dönüşebilir. Bu kahve çekirdekleri çok yönlüdür ve istediğiniz şekilde tadını çıkarabilirsiniz.

Brezilya kahve çekirdekleri, diğer kahvelere göre kavurmayı biraz daha zorlaştırabilecek düşük çekirdek yoğunluğuna sahip olma eğilimindedir. Sadece kavururken dikkat etmeniz ve çok hızlı gitmemeniz gerekiyor.

Bu çekirdekler daha yumuşak olduğundan, daha uzun süre daha düşük ısı uygulamak, hızlı bir şekilde yüksek ısının aksine, çekirdekleri kavurabilecek dengeli bir kavurma sağlayacaktır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar