Anasayfa » Endonezya Kahve Rehberi ve Kültürü

Endonezya Kahve Rehberi ve Kültürü

admin

Endonezya kahve rehberi ve kültürüne bir bakış için sizlere ihtiyacınız olan her şeyi derlerdik şimdiden keyifli okumalar dileriz. Kahve yüzyıllardır Endonezya’da yetiştirilmektedir ve şu anda dünyanın en büyük kahve ihracatından biridir ve ülkede bir içecek olarak popülaritesi artmaktadır. Endonezya’nın kahve kültürü zengindir ve gelenek ve tarihe derinden kök salmıştır.

Endonezya’nın kahve kültürünü benzersiz kılan birkaç şey, derin tarihi, benzersiz kahve çekirdeklerinin tadı, farklı kahve çeşitleri ve nicelikten çok kaliteye verdiği önemdir.

Dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olan ve aslında Endonezya’da üretilen Kopi Luwak kahvesini duymuşsunuzdur.

Endonezya da kahve kuşağında mükemmel bir konuma sahiptir; kahve için mükemmel yetiştirme koşullarını sağlayan dünyanın eşsiz bir bölümü.

Bu Endonezya kahve rehberinde tarihe, kahve türlerine, bölgelere ve daha fazlasına göz atacağız.

Endonezya Kahve Kültürü | Kısa bir tarihçe

16. yüzyılın sonlarında ve 17. yüzyılın başlarında Endonezya’ya kahveyi getiren Hollandalı ve Portekizli sömürgecilerdi. Hollandalılar kahve bitkilerini Yemen’den, Portekizliler ise Etiyopya’dan ( kahvenin keşfedildiği söylenen yer ) getirmişti.

Kahve bitkileri ticaret ve merak yoluyla yüzlerce Endonezya adasına yayıldı, burada tarlalar ortaya çıkmaya başladı ve farklı bölgeler kendi kahve çeşitlerini üretti. Farklı rakımlar ve koşullar ile benzersiz kahve çeşitleri yetiştirilebilir.

Başlangıçta Endonezya’da yetiştirilen kahve türü Arabica idi, ta ki ülkeler arasında yayılan ve ‘ kahve pası ‘ olarak bilinen bir hastalık kahve bitkilerini mahvedene kadardı. Bu, Hollandalıları kahve pasına karşı daha dayanıklı olan ve şu anda Endonezya kahve üretiminin büyük bir yüzdesine hâkim olan robusta türlerini getirmeye zorladı.

Endonezya’da kahvenin tanıtılması, Endonezya kültüründe ve toplumunda önemli bir değişikliğe yol açmıştır. Bununla birlikte, Hint, Çin ve Batı dünyası gibi diğer kültürlerden de etkilenmiştir.

Endonezya’daki kahve kültürü, gelenek ve modernliğin bir karışımıdır. Bazı insanlar kahve geleneklerini 16. yüzyıla kadar takip edebilirken, diğerleri yerel gelenek ve kültüre adapte olmuş Endonezya’ya daha yeni gelenlerdir.

Endonezya Kahve Ülkesi | Üretim & Tüketim

Endonezya kahvenin ülkesidir ve Wikipedia‘ya göre, yaklaşık 660.000 metrik ton kahve üreten dünyanın en büyük 4. kahve üreticisi ülkesidir. Ayrıca kahve her zaman ülkenin en popüler içeceği olmuştur.

Endonezya’dan ihraç edilen kahvenin kabaca %25’inin Arabica çekirdekleri (kahve pası hastalığı nedeniyle), geri kalanının ise Robusta olduğu söyleniyor.

 Endonezya’da Kahve Tüketimi

Garip bir şekilde, Endonezya en büyük kahve ihracatçılarından biri olmasına rağmen, kendi demlemelerini tüketme konusunda diğer ülkelerle kıyaslanmıyorlar. Kahve tüketiminde ilk 10 ülke Avrupa ve ABD’nin kendisi bulunmaktadır. Kimse sıcak bir günde sıcak kahve tüketmek istemediğinden, bu tropikal iklime bağlı olabilir.

Endonezya’da Büyüyen Kahve

Kahve, Endonezya’nın her yerinde, farklı ve benzersiz kahve çekirdekleri üreten farklı koşullar sağlayan her yerde yetiştirilir. En popüler kahve yetiştirilen bölgeler Java, Sumatra, Bali ve Sulawesi’dir. Kahve kuşağında yer alan Endonezya, kahve yetiştirmek ve üretmek için dünyanın en iyi yerlerinden biridir.

Endonezya kahve yetiştirme yerlerine göz atın.

Farklı konumlara kısaca bir göz atalım:

Sumatra Kahvesi

Sumatra kuzeyde bulunur ve Singapur’a yakındır, aynı zamanda ekvatoru da geçer, bu da adanın kuzey yarımkürede ve güneyde bölümleri olduğu anlamına gelir.

Arabica çekirdeklerinin yetiştirilmesine çok uygun benzersiz bir iklim ve mükemmel toprak kalitesi sağlar. Sumatra kahve çekirdeklerini yerel kahvecileriniz de görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, bu popüler Endonezya kahve çekirdeğinden büyük miktarlarda stokta bulunmalarıdır.

Sumatra kahvesi genellikle yaş soyma yöntemiyle hasat edilir ve çok topraksı bir tada sahiptir. Sumatra’dan en popüler üç kahve çekirdeği türü Mandheling, GayoPeaberry ve Lintong’dur.

Java Kahvesi

Gerçek Java terimi (kahve için argo) Java Kahvesinden türetilmiştir. Java, Sumatra’nın güneydoğusunda yer alır ve kahve çiftlikleri deniz seviyesinden yaklaşık 1.200-1.500 metre yüksekliktedir.

Burada yetiştirilen kahve güçlü çikolata tadına sahip olabilir ve diğer kahvelere göre biraz daha ağır gövdelidir. Java kahvesi aslında Yemen Mocha kahvesi ile harmanlanarak Mocha Java kahvesi oluşturmak için kullanılır.

Hasat işlemi ıslak yıkama kullanır ve elde edilen en popüler fasulyeler Java Taman Dadar ve Mocha Java’dır.

Bali Kahvesi

Bali, Endonezya’nın güneyinde ve Java’nın doğusunda bulunan daha küçük bir adadır. Kahve yetiştirmek için mükemmel, yükselti ve tropik iklimlerle dolu volkanik bir bölgedir.

Bali aslında Kopi Luwak (kedi kakası) kahvesi ile son derece popülerdir. Bunun temel nedeni, Kopi Luwak’ın Endonezya’nın diğer bölgelerinde bulunabilmesi nedeniyle Bali’nin en büyük turistik yerlerden biri olmasıdır. Bu kahve, Asya Palm Misk Kedisi’nin, hayvanın midesinde fermente ettikleri kahve kirazlarını yemesini içerir, daha sonra atıldığında, yıkanır ve Kopi Luwak kahvesi yapmak için kullanılır.

Ancak Bali, belki de o kadar fark edilmeyen başka harika tada sahip kahveler de üretiyor – Kintamani, Lanang Coffee ve Wamena Coffee.

Celebes Kalossi

Celebes Kalossi Kahvesi olarak da bilinen bu kahve bölgesi, Endonezya’nın merkezinde yer almaktadır. Bazı bitkilerin/ağaçların asırlık olduğu antik Toraja bölgesinde yetiştirilir. Burada üretilen kahve kremsi bir gövdeye ve şuruplu tatlı bir tada sahiptir.

Sumatra kahvesinden daha hafiftir ve daha az asitlidir. Ancak burada yetiştirilen kahve, yukarıda listelenen diğer bölgelere göre çok daha kazançlıdır. Bu çekirdeklere rastlamak daha zor olabilir ve onları satın almak biraz daha pahalı olabilir.

Kahve İşleme Yöntemleri

Endonezya’daki her bölge ve çiftliğin kendi hasat ve işleme yöntemleri vardır. Çiftliklerin çoğu, Japonya’dan türetilen ve kahvenin lezzetini arttırdığı söylenen Giling Basah işleme yöntemini kullanıyor. Bu yöntem fiziksel olarak daha zahmetlidir ve çekirdeklerin elle ayrılmasını ve güneşte kurumasına izin verilmesini içerir. Daha sonra hala nemi muhafaza ederken kabukları çıkarılır ve 7 gün daha güneşte kurumaya bırakılır.

Daha sonra, ıslak kabuklu işlem ayrıca tatlılık ipuçlarıyla birlikte baharatlı, koyu ve küflü tatlar ekler. Islak kabuklu sadece Endonezya’da kullanılan bir işlemdir. Yerel Bahasa dili, ıslak kabuktan “giling basah” olarak bahseder.

Islak kabuklu kahve, genellikle kahve üretmenin en yaygın yöntemi olan “yıkanmış” için başka bir terim olan ıslak işlenmiş kahve ile karıştırılır. Islak soyma vücudu geliştirir ve asitliği azaltırken, ıslak işleme hafif asitliği ve tatlılığı vurgular.

Endonezya Kahve Lezzet Profili

Koyu ve koyu kavrulmayı seven kahve tiryakileri genellikle Endonezya kahvelerine ilgi duyar. Kahve çekirdeklerinin tam lezzet notları, çekirdeklerin Endonezya’nın hangi bölgesinde yetiştirildiğine bağlı olacaktır. Örneğin, Bali’deki bazı kahve çiftlikleri, kahveye mineralize bir tat katan ve daha topraklı bir tat veren volkanik topraktadır.

Her çekirdek farklı olduğu için Endonezya kahvesinin belirli bir tadı olduğu sonucuna varamazsınız, ancak Endonezya kahvesinin aromalarıyla ilişkili belirli özellikler vardır:

•             Esas olarak dünyevi bir tada sahip

•             Bazıları çikolatalı ve şuruplu notalara sahiptir.

•             Çoğunlukla dolgun ve kremsi

•             Çoğu fasulye daha koyu kavrulur

Endonezya kahve çekirdekleri için en iyi seçimimiz Sumatra’dan gelenlerdir. Eşsiz bir tat sağlarlar ve tam gövdeli kremsi bir dokuya sahiptirler.

Her Endonezya kahvesi çok cesurdur, bu da onu kahve içecekleri için bir hit ya da favori yapar. Bazı kahve tiryakileri, Endonezya kahvesini nefis bir lezzet haline getiren zengin ve kaliteli karışımlara doyamıyor. Diğer kahve içenler, demlemenin dumanlılığının bunaltıcı olduğunu ve bunun hoşlandıkları bir şey olmadığını ifade ediyorlar.

Endonezya Ne Tür Kahve Üretiyor?

Normal Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinin yanı sıra özel kahve de üretiyorlar. Bir numaralı ve aynı zamanda dünyanın en pahalısı Luwak kahvesi veya kopi luwak’tır.

Kahve tüm dünyada ünlüdür. Doğudan Batıya ve Kuzeyden Güneye herkes sabah bir fincan kahve içer. Kahvedeki kafein bize anında enerji verir ve beyninizin daha fazla serotonin salgılamasını sağlayarak ruh halinizi yükseltir. Ve insanlar onu her gün içiyorlar.

Endonezya kahvesinin normal versiyonlarını zaten sevmiş olabilirsiniz, ancak dünyanın en pahalı kahvesi olan özel kahvelerden biri kopi luwak.

Kopi luwak, kahvesinin sadece bir kilosu yüz binlerce dolara gidiyor. Şok edici? Biliyorum. Palm misk kedisi adı verilen bir hayvan, kısmen sindirilmiş kahve çekirdeklerinden yapılan bir Endonezya kahvesi olan kopi luwak yapmak için kahve çekirdeklerini yiyip dışkılıyor. Evet, doğru okudun. Misk kedisi dışkıları özellikle kahve çekirdekleri ile dışkıyı toplayan ve daha sonra temizlenip işlenen çiftçiler tarafından aranır.

Görüyorsunuz, bu kahve çekirdekleri diğer kahve türlerinden tamamen farklı. İşlemeleri ne olduklarını belirler. Misk kedileri aslında çekirdekleri elle seçerler ve onları yedikten sonra, çekirdekler bağırsaklarında fermente edilir.

Bir misk kedisinin sindirim sistemi, çekirdeğe özgü proteinleri parçalayan sindirim enzimlerini içerir. Otantik kopi luwak kahve çekirdeklerinin bu işlemlerle üretildiği, aroma profiline katkıda bulunduğu ve çekirdeklere oldukça eşsiz bir tat verdiği düşünülüyor. Bu, dünyadaki birçok insanın keyif aldığı harika bir fincan kahve yapar.

Çok az asitlik ve çok daha tatlı ve zengin çikolata tadı fark edeceksiniz. Kesinlikle acılığı yoktur ve tam gövdeli ve pürüzsüz temizleyici tadı vardır. Bir hayvanın karnında işlendiği için kafein seviyesi de normal bir fincanın yarısı kadardır.

Bu kahvenin yüksek fiyatı, çiftçilerin ihtiyaç duyduğu zaman ve bunları ormanda toplayıp iki kez yıkamak, iki kez kurutmak ve 220 derecede kavurmak için kullanılan enerjiden kaynaklanmaktadır, böylece bakteri bulunmaz.

İşte 1 fincan kopi luwak’ın besin içeriği tablosu:

İçerik     Tutar

kalori     457

Kafein   40 mg

karbonhidratlar 79 gr

Proteinler            3 gr

yağlar    14 gr

Endonezya Kahve Kültürü

Endonezya’da kahve tüketimi hızla artıyor. Bunun nedeni, kahve kültürünün Endonezya toplumuna derinden kök salmış olması ve oldukça erişilebilir olmasıdır. Kafein tekmelerine ihtiyaç duyan kahve fanatikleri barındıran sürekli büyüyen turizm sektöründen bahsetmiyorum bile.

Endonezya’da kahvenin popüler bir kültürel yönü Endonezya Cava Kahve Törenidir.

Javanese Coffee Seremonisi, Endonezya’nın Java kentinde kahve hazırlama ve servis etme ritüeline dayalı bir eylemdir. Birçok adımı ve ritüeli içeren karmaşık bir süreçtir. Buna çekirdeklerin kavrulması, su ile demlenmesi ve servis edilmeden önce birkaç saat süt ve şekerin birlikte kaynatılması dâhildir.

Endonezya’nın Farklı Kahve İçecekleri

Endonezya kahvesi, son on yılda kalite ve yeniliğe odaklanarak gelişmektedir. Bunun nedeni, Endonezya’daki kahve dükkânlarının, kafelerin ve küçük kahve kavurucularının çoğalmasıdır. Yine bunda turizmdeki artışın da payı var.

Ülkenin en iyi mekânları aynı zamanda kahve yapmanın yeni yollarıyla yenilikler yapıyor ve uluslararasılaşma yoluyla büyüme için yeni fırsatlar buluyor. Endonezya’nın eşsiz bir kahve kültürüne sahip olmasının sebeplerinden biri, sadece sade demlenmiş kahve sunmaları değil, aynı zamanda demlemelerinde otlar ve baharatlar kullanmalarıdır. Köken olarak Türk Kahvesinden gelmektedirler ama hem kültürel hem de coğrafi etmenlerle farklılaşmış kahve çeşitleri bulunmaktadır.

1. Firavun Faresi Kahvesi

Genellikle Kopi Luwak veya Civet Coffee olarak adlandırılan Endonezya kahve kültüründen dünyaya yayılmış ve artık dünya çapında popüler bir içecektir. Halk arasında dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Endonezya Kahvesi içmenin en popüler yolu süt ve şekerle Kopi Luwak yapmaktır. Bu içeceğin stres seviyelerini azaltmak, bağışıklığı artırmak ve hafızayı korumayı iyileştirmek gibi sağlık yararları olduğu düşünülmektedir.

2. Kopi Tubruk

Endonezya’daki en popüler kahve içeceği Kopi Tubruk’tur. Bu sadece şekerli demlenmiş kahvedir.

3. Kopi Tarik

Aceh Arabica’nın şekerli özel demlenmiş kahvesi olan Kopi Tarik (çekilmiş kahve), benzersiz bir “çekme” işlemiyle yapılır. Bu demlenmiş kahve, zengin ve kalın bir fincan kahve elde etmek için pamuklu bir süzgeçten tekrar tekrar dökülür.

4. Zencefilli Kahve

Kopi Jahe, hurma şekeri ve zencefil ile kaynaşmış demlenmiş bir kahvedir. Bu kahveyi Endonezya’nın kalbi olan Java’da bulabilirsiniz. Kopi Jahe’nin gribi hafifletmek için iyi bir bitkisel ilaç olduğu bilinmektedir.

5. Joss Kahvesi

Kopi Joss’u dikkat çekici yapan şey, Endonezyalıların bu özel kahvenin “pişmiş” lezzetini yaratma şeklidir. Kahve demlenirken, kahveye farklı bir tat vermek için bir parça kömürü batırırlar.

Bu özel kahve, Java, Yogyakarta’nın yol kenarında bulunabilir.

Bu yazımıza göz atabilirsiniz…(Endonezya’nın Kömürlü Kahvesi: Kopi Joss)

6. Baharatlı Kahve

Orta Doğu halkı birkaç yıl önce Endonezya’ya göç ettiğinde, yanlarında baharatlarla aşılanmış özel bir tür kahve getirdiler. Bu baharatlı kahveye Kopi Bumbu denir ve kakule, tarçın, karanfil ve şeker ile harmanlanır.

7. Limon Kahvesi

Limon otu, birkaç Asya ülkesi tarafından aromatik ve lezzetli yemekler yapmak için kullanılan çok popüler çok yıllık bir çimdir. Endonezya’da limon otu infüzyonu sadece tarifleriyle sınırlı değil, aynı zamanda kahvelerine de ekliyorlar ve buna Kopi Sereh veya Limon Otu Kahvesi diyorlar.

8. Kahwa Kahvesi

Kopi Kahwa, Sumatra’nın Batı Sumatra gibi bazı bölgelerinde bulunan popüler bir kahve demlemedir. Kopi Kahwa, kahve yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle elde edilir. Bu eşsiz infüzyon, ince bir kahve aroması yaratır.

Endonezyalılar Kahvelerini Nasıl İçiyorlar?

Endonezyalılar kahvelerini tatlı severler. Endonezya halkı arasında en popüler kahve içeceği Kopi Tubruk’tur . Bu Türk kahvesine benzer ve şekerle kaynatılmış ince çekilmiş kahve içerir.

Endonezya’da Kahve Maliyeti Ne Kadar?

Standart bir fincan sade kahve, Endonezya’da sizi 0,50 – 1 dolar arasında geri getirecektir. Yüksek kaliteli bir restoran/kafe seçerseniz, diğer kahve içecekleri 3 dolara ve hatta 5 dolara kadar çıkabilir. Endonezya’da genellikle kahve ve yiyecek ucuzdur.

Güçlü Bir Bağ

Endonezya kahvesi ABD ve Avrupa’da hızla büyüyor. İnsanlar Endonezya kahve kültürünü aile, din ve misafirperverlik gibi geleneksel değerlerle güçlü bir bağa sahip olduğu için takdir ediyor.

Endonezya kahve kültürü de diğer ülkelerde bulunmayan eşsiz tatlara sahiptir. Kavurma ve demleme süreci, kahvelerini diğer ülke kahvelerinden ayıran temel faktörlerdir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar