Anasayfa » Kahve İle Beyin Aktivitesini Tespit Ediyorlar

Kahve İle Beyin Aktivitesini Tespit Ediyorlar

admin

Bilim insanları beyin aktivitesini tespit etmek için kahve kullanıyor. Kahve sizi daha akıllı yapar – bu kadarını zaten biliyoruz – ve çok yakında kahve kullanarak bunu kanıtlayabiliriz. Araştırmacılar, “sonunda bilim adamlarının beyin aktivitelerini daha iyi ele almalarına ve küçük nörotransmitter seviyelerini tespit etmelerine yardımcı olmak” için kullanılmış kahve telvesini kullanmanın yollarını araştırıyorlar.

Bu, bilim camiasının gri cevherinizdeki kahverengi maddeyi kullandığını ilk kez görmüyoruz. Birkaç yıl önce, Vanderbilt’teki mühendisler, cerrahların nörolojik prosedürler sırasında hassas kesimlerin haritasını çıkarmasına yardımcı olan, kullanılmış kahve telvesi ile doldurulmuş bir tür yüzücü şapkası olan ” kahve şapkası ” yarattılar. Ve şimdi, Phys.org‘a göre araştırmacılar, harcanan kahve telvesinin “hassas nörokimya ölçümlerini” izlemeye gerçekten yardımcı olabileceğine inanıyor.

Baş araştırmacı Ashely Ross tarafından yönetilen Ph.D. Cincinnati Üniversitesi’nden grubun bulgusu Amerikan Kimya Derneği’nin bahar toplantısında sunulacak . Dr. Ross, karbon gözenekli süper kapasitörler için kullanıldığına dair çalışmaları okuduktan sonra, eski kahvenin bu yeni kullanımını denemek için ilham aldı. Ross, “Enerji depolaması için gözenekli karbon üretmek için harcanan zeminleri kullanma hakkında makaleler gördüm ve belki bu iletken malzemeyi nörokimya saptama çalışmamızda kullanabileceğimizi düşündüm” diyor.

 Biyosensörler

Araştırmacılar, çalışmaları için elektrotları kullanılmış kahve telvesinden karbonla kapladılar, ancak önce onu hasat etmeleri gerekiyordu. Kurutulduktan sonra, öğütülmüş kahve, karbonu aktive eden ve ihtiyaç duyulan gözenekli yapıyı oluşturan bir potasyum hidroksit çözeltisine eklenmeden önce inanılmaz derecede yüksek bir sıcaklıkta, 1300°F’de ısıtılır. Elde edilen mürekkepli çamur su ile seyreltilmeden önce karışım bir kez daha “istenmeyen yan ürünleri uzaklaştırmak için nitrojen gazı altında” ısıtılır. Elektrotlar oluşturulduktan sonra gözenekli karbon maddesine batırılır ve “insan saçının çapından neredeyse yüz kat daha ince” bir kaplama oluşturulur.

Dr. Ross’a göre bu, “biyosensör uygulamaları için yeniden kullanılan kahve telvesi kalıntılarının ilk örneğidir”.

Yapılan kahveye batırılmış nöro-izleyicilerle ekip, onları test etmek için yola çıktı. Kahve kaplı elektrotlar ile kaplanmamış elektrotları karşılaştırırken, “dopamin varlığında çıplak karbon fiberlerden üç kat daha yüksek oksidatif akım seviyelerine ulaşıldığını” buldular, bu da kaplanmış elektrotun dopamin tespiti için daha hassas bir yüzey sunduğunu gösteriyor.

Ve bu sadece bir yenilik araştırması değil, gerçek dünyada önemli bir etki potansiyeli var. Geleneksel elektrotlar, üretilmesi zor ve pahalı olan ve genellikle sert kimyasalların kullanılmasını gerektiren karbon fiberden yapılır. Kullanılmış kahve telvesi ise ucuzdur ve her yerde bulunur ve çevre dostu bir alternatif sunar.

Ross ve ekibi için bir sonraki adım, tüm elektrotu kullanılmış kahve telvesinden oluşturmaktır; ilk deneylerinde kahveden elde edilen gözenekli karbona batırılmış karbon fiber elektrotlar kullanıldı. Ancak ilk testten elde edilen bulgular, ikincisi için umut veriyor.

Dürüst olmak gerekirse, sonuçlar hayranlık uyandırıcı olsa da, o kadar da şaşırtıcı olmamalı. Dr. Ross, kendini kanıtlamış bir kahve aşığıdır ve sadece biraz fazladan kahve almak için bile bu araştırma denenebilir. Ya da Dr. Ross’un dediği gibi, “Bunun laboratuvara bir sürü kahve almak için iyi bir bahane olacağını düşündüm!” Çok akıllıca, muhtemelen kahveden kaynaklıdır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar