Anasayfa » Kahve Neden Başımızı Döndürüyor?

Kahve Neden Başımızı Döndürüyor?

admin

Kahve Neden Başımızı Döndürüyor?

Eğer bizim  gibiyseniz; güne hızlı bir başlangıç yapmak için uyanmak ve en sevdiğiniz sabah kahvesini almak için sabırsızlanıyorsunuzdur. Ayrıca biraz kahve içtikten sonra kendinize neden başınızın döndüğünü sorabilirsiniz.

Kahve severler arasında bir fincan kahve içtikten sonra biraz baş dönmesi yaşayanlar mutlaka vardır. Kahvenin başınızı döndürmesinin birkaç nedeni var ve bu nedenler muhtemelen sizin sersemlemiş tepkilerinizin de temelinde vardır.

Kahve Bir Uyarıcıdır

Sıklıkla gözden kaçırdığımız bir gerçek, kafeinin bir uyarıcı olduğudur. Birçoğumuz bir fincan kahveyi kahvaltı niyetine sayıyor.  İyi bir fikir olmasa da çoğumuz aç karnına kahve içiyor.

Ortalama bir kahve tiryakisi günde 3 fincan kahve içer ve çoğu bunu uyanık oldukları ilk saat içerisinde aç karnına yapar. Aç karnına kafein tüketimi; mide astarını aşındıran asit yaratır ve kesinlikle gerginliğe neden olur.

Kahvaltıyı Atlama

Kahvaltıyı atladığımda ve daha uyanık olmak için kahvemi içtiğimde kahvenin başımı döndürdüğünü biliyorum. Kahve gerçekten bir uyarıcı olsa da bir adenosin reseptörü antagonistidir – reseptör, beyni uyanık olması için kandırır. Zamanla vücudunuz yanıt olarak daha fazla adenozin ürettiğinden, kafein alımı uyuşukluk hissi yaratabilir.

İnhibitöre karşı bir direnç oluşturmaya başladığınızda, uyanık hissetmek için daha fazla kahveye ihtiyacınız olacak. Kahve tüketiminiz arttıkça baş dönmeniz de artar.

Kafein Başınızı Döndürüyor Mu?

Tek kelimeyle; evet. Çoğu uyarıcı gibi kafein de beyne giden kan akışını azaltır. Kahveyi yemekten önce veya fazla miktarlarda almak, genellikle kahve içmekle ilişkilendirilen baş döndürücü, gergin veya sersemletici yan etkilere neden olabilir. 

Kahvenin sizi istediğinizden çok daha sık sinirlendirdiğini düşünüyorsanız kendinize aşağıdaki soruları sorun.

Kahve Neden Başımızı döndürüyor Gün İçerisinde Kahveyi Çok Mu İçiyorum?

Günde 400 mg’a (kabaca 4 fincan) kadar kahve tüketiminin normal olduğu söylenmektedir. Belirtilen miktardan daha fazlasını içmek; daha yüksek baş dönmesi insidansı da dâhil olmak üzere bir ton yan etki yaratabilir.

Aynı şey enerji içecekleri için de geçerli. Kafeinin etkileri; uykusuzluk, sinirlilik, yüksek tansiyon ve baş dönmesinden kaynaklanan korkunç sarsıntıları içerebilir.

Yeterince Su İçtim Mi?

Kahve sadece uyarıcı değil aynı zamanda idrar söktürücüdür. Su ve elektrolit kaybına neden olur.

Ne zaman kahve başınızı döndürse, bir bardak su içmeniz tavsiye edilir. Su hacmimi artırmak, susuz kalmanızı önler ve sonunda titremelerinizi azaltır.

Kahvaltı Yaptım Mı?

Daha önce de belirtildiği gibi, gıda alımı önemlidir. Kahve içmeden önce yeterli bir kahvaltı yapmamak, kalbinizin hızlı atmasının ve odanın dönmesinin nedeni olabilir.

Bu yüzden kahvaltı yaptıktan sonra kahve içmenizi öneriyoruz.

Kafein Toleransı Bir Faktördür

Bazı insanlar litrelerce kahve içebilir ve etkilenmeyebilirken, bir başkası ancak yarım fincan içebilir ve kafeinin olumsuz etkisini hemen hissedebilir. Buradaki püf nokta, kendinize nelerin üstesinden gelebileceğinizi sormaktır. Tolerans seviyenizi keşfettikten sonra, aşırıya kaçmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Aldığınız kafein miktarlarına dikkat etmek, dengenizi bozmadan ara sıra bir fincandan keyif almanıza yardımcı olabilir. 

Dedikleri gibi bilgi güçtür ve sabahları bir fincan kahvenin tadını çıkarmaya devam edebilmeniz için neler yapabileceğinizi bilmek, güne bir enerjiyle başlamanızı sağlar!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar