Anasayfa » Kafeinsiz Kahve ve Amacı Nedir?

Kafeinsiz Kahve ve Amacı Nedir?

admin

Kafeinsiz Kahve ve Amacı Nedir? Muhtemelen kafeini için kahve içiyorsunuz. Gerçekten de pek çok kahve içen kişi, lezzetli kahvelerinin tadını çıkarır. Çünkü onları uyandırmaya, gün boyunca enerji dolu ve odaklanmış kalmaya yardımcı olur.

Kafeinsiz kahvenin ne anlamı var o zaman? Neden birinin bir fincan kafeinsiz kahve içtiğini merak ediyorsanız veya bu değişikliği kendiniz yapmayı düşünüyorsanız okumaya devam edin.

Kafeinsiz Kahve Nedir Ve Neden İçelim?

Healthline’a göre kafeinsiz kahve, yaklaşık yüzde 97 daha az kafein içeren kahvedir.

Normal kahve çekirdekleri; öğütülmeden önce su, organik çözücüler, karbondioksit veya kömür filtresi ile yıkanır ve kafein içeriğinin çoğu giderilir. Sonra öğütülür ve kafeinsiz kahve telvesi hâline getirilir.

Bu kafeinsizleştirme işlemi, kafeini ortadan kaldırmaktan daha fazlasını sağlar. Kafeinsiz kahvenin var olmasının ve var olmaya devam etmesinin nedenleri aşağıdadır:

Kahveinsiz Kahve ve Daha Hafif Tat

Kafein, kahvede acı bir tada katkıda bulunabilir. Gerçekten de birçok insanın kahvenin tadıyla ilgili başlıca şikâyeti acılıktır.

Decaf; kafeinli kahveden daha az acı bir tada sahip, daha yumuşak bir kahve tadına sahiptir ve bu da acılığa duyarlı olanlar için daha hoş bir deneyim sağlar.

Ayrıca kafeinsiz kahve ile daha hafif bir aroma elde edersiniz. Bu da kokulara karşı hassas olan kahve severler için iyidir. Normal bir fincan kahvenin kokusuyla ilgili sorunlarınız olduğunu fark ederseniz ve kafeini kaçırmazsanız, kafeinsiz kahveye geçmeyi deneyin ve ne olduğunu görün.

Kafein İntoleransı İle Başa Çıkmak

Hepimiz kafeinin bir uyarıcı olduğunun farkındayız. Aksi takdirde, gün boyunca enerji ve odaklanma için ona bu kadar güvenmezdik.

Ancak bazı insanlar kafeinin etkilerini pek tolere etmezler. Bazı insanlar için sorun yorgunluktur. Bazıları için kafein, uyarıcıdan çok sakinleştirici gibi gelebilir.

Diğerleri için kafein; kalp çarpıntısı, nefes darlığı, mide bulantısı, karın ağrısı ile birlikte dayanılmaz titremelere neden olur. Kafein intoleransı, kafeinden mümkün olduğunca kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle kahvenizden vazgeçmek istemiyorsanız kafeinsiz kafein mükemmel bir alternatiftir.

Hamile kadınlar kafeinden tamamen kaçınmalıdır.

Kaygıyı Azaltma

Günümüz dünyasında çoğumuz kronik olarak stresli ve endişeliyiz ve kafeinin faydası yok . Artan kaygı, mutlaka kafein intoleransının bir belirtisi olmasa da yalnızca fazladan kaygıya sahip olmak çoğumuzun ihtiyaç duymadığı bir şeydir.

Kafein genellikle kaygı sorunlarına neden olmaz. Bunun için çok fazla sade kahve içmelisiniz. Ancak katkı sağlar. Bu nedenle, kafeinsiz kafeine geçmek kaygı sorunlarınızı mutlaka çözmese de kaygınızın ne kadar kötü olduğu üzerinde etkili olabilir.

Anksiyete sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Muhtemelen size kafein alımınızı soracaklar. Eğer kafeini azaltmanızı veya ortadan kaldırmanızı tavsiye ediyorlarsa o zaman kafeinsiz kahve harika bir alternatiftir.

Kafeinsiz Kahve ile Uykuyu İyileştirmek

Uyku Vakfı, kafeinin uyku-uyanıklık döngünüzü bazı kötü şekillerde bozabileceği konusunda uyarıyor. Günde 400 miligramdan fazla tüketirseniz veya gece yatmadan önceki altı saat içinde bir gece kahvesi içerseniz sadece uyumaya çalışmak için daha fazla zaman harcarsınız.

Ayrıca ihtiyacınız olan derin, dinlendirici uykuyu yeterince alma olasılığınız azalır. Nihayetinde, kötü bir şekilde uykusuz kalırsınız ve gün boyunca uyanık hissetmek için her zamankinden daha büyük miktarlarda kafein kullanma kısır döngüsüne girersiniz.

Birçoğu için bu, kahve alımından vazgeçmek veya en azından azaltmak için yeterli bir sebep. Ancak bunu yapmak istemiyorsanız kafeinsiz kafeine geçebilirsiniz. Ardından, kafeinle ilgili tüm problemler olmadan kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Tamamen Kafeinli Kahvenin Sağlığa Faydalarını Koruyun

Medical News Today, kafeinsiz kahvenin normal kahve ile aynı ortak sağlık yararlarına sahip olduğunu söylüyor. Kafeinli olsun ya da olmasın kahve içmek, belirli kanserlere ve kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskinizi azaltabilir.

Yapılan araştırmalara göre kahve, beyninizin şekeri metabolize etme yeteneğini de geliştirebilir. Azalan şeker metabolizması, potansiyel olarak Alzheimer dâhil olmak üzere bilişsel bozulmaya ve gerilemeye yol açabilir.

Polifenoller gibi kahvenin bazı bileşenleri günlük bilişsel işlevleri iyileştirebilir ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir.

Sonuç Olarak

Kahve içen birçok insan bunu kafein içeriği için yapar. Sabahları uyanmalarına yardımcı olur ve gün boyunca enerjik hissetmelerine katkı sağlar.

Sağlık sorunları nedeniyle kafein alımını azaltması veya tamamen ortadan kaldırması gereken, ancak normal kahve fincanlarından vazgeçmek istemeyen düzenli kahve tiryakisi ne olacak?

Bir fincan kafeinsiz kahvenin amacı budur. Gerçek kahve severler, kafeinin getirdiği sorunlar olmadan taze kahve aroması dâhil kahvenin tüm faydalarından yararlanabilirler. Hatta gelişmiş tat gibi kafeinli kahvede olmayan bazı faydalar bile bulabilirsiniz.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar