Anasayfa » Kafeinsiz Kahve İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Kafeinsiz Kahve İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

admin

Kafeinsiz Kahve İçin Eksiksiz Bir Kılavuz. Çoğu insan kahveyi kafein içeriği nedeniyle sever. Ancak kafeine tolerans düzeyi de bir kişiden diğerine değişir. Bir kişi günde 4 fincan (0,95 lt) kahve içerken, bir başkası bir fincanı bitirmekte zorlanabilir. Çok fazla kafein içeren normal kahve tüketemeyen kategorideyseniz, bunun bir çözümü var “kafeinsiz kahve”.

Bir dakika acaba olur mu diye düşünüyorsunuz, kafeinsizleştirme işlemine tabi tutulmuş güzel bir kahve içebilir misiniz? Kahvenin nasıl kafeinsiz hâle getirildiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Öncelikle size kafeinsiz kahve hakkında küçük bir tarih dersi verelim.

Her Şey Nasıl Başladı?

İlk kafeinsizleştirme işlemi 1820 yılında Friedlieb Ferdinand Runge tarafından gerçekleştirildi . Ancak, prosedürün arkasındaki bileşenlerden veya bilimden emin değildi ve süreci eksik bıraktı.

Kahveyi kafeinsizleştirmeye yönelik ilk başarılı girişim, 1905 yılında Ludwig Roselius (bir Alman Tüccar) tarafından yapıldı. Bu yöntemi tesadüfen keşfetti. Yanlışlıkla deniz suyuna batırılan kahve çekirdeklerinin, lezzetinden pek bir şey kaybetmeden kafein içeriğinin çoğunu kaybettiğini gözlemledi. 

Daha sonra kahveyi asit veya bazlarla buharda pişirmeyi içeren bir yöntemin patentini aldı. Ardından kafein benzen ile uzaklaştırılır. 1905 yılında yöntemin patentini aldıktan sonra Ludwig, Kaffee HAG adında bir kahve şirketi kurdu. Kafeinsiz kahvenin de faydaları vardır. Kafeinsiz olduğu için faydası olmadığını mı düşündünüz?

Kafeinsiz Kahvenin Faydaları

Bu çok bariz gelebilir ama normal kahve gibi çok sayıda sağlık yararı vardır: Sağlığı iyileştirmek, kanser riskini azaltmak ve parkinson veya alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkları önlemek. Kafeinsiz kahve ayrıca magnezyum, potasyum ve B3 vitamini içerir.

Bazılarımız 3 fincana kadar kahve içebilir, gün boyunca aklı başında kalabilir ve hatta geceleri çok iyi uyuyabilirken, bazılarımız gerginlik yaşayabilir. Bu nedenle, elleriniz gerginse veya endişe duyuyorsanız kafeinsiz kahve iyi bir seçenektir.

Kavurma profili veya demleme yöntemi ne olursa olsun kafeinsiz kahvenin içinde hâlâ eser miktarda kafein olduğunu unutmayın. Ama endişelenmenizi gerektiren bir durum değil. Kafeinsiz kahve, 80-100 mg içeren normal kahveye kıyasla en fazla yaklaşık 2 mg kafein içerir.

Yaratıcı kahve içecekleri yapmak için kullanılabilir: Kafeinsiz içeceğin sıkıcı bir içecek olduğunu mu düşündünüz? Hiç de bile. Cold brew kokteyller, cold brew tonik, cold brew limonata vb. yapmak için kullanılabilir. Kafeinsiz kahve ile uykusuzluk çekmeden en sevdiğiniz içeceği içebilirsiniz.

Kahve Nasıl Kafeinsizleştirilir?

Kafeinsiz kahvenin nasıl işlendiğini anlamanıza yardımcı olmak için dört işlemi iki genel kategoride gruplandıralım: Solvent bazlı işlem “dolaylı solvent işlemi” ve doğrudan solvent işlemi “solvent bazlı olmayan işlem” swiss water işlemi ve karbondioksit işlemi.

Burada kafein, etil asetat veya metilen klorür gibi kimyasal çözücüler yardımıyla çekirdeklerden uzaklaştırılır . Bu çözücü bazlı işlemler ayrıca “doğrudan yöntem” ve “dolaylı yöntem” olarak ikiye ayrılır.

Doğrudan Solvent Bazlı Süreç

Bu yöntemde kahve çekirdekleri yaklaşık 30 dakika buharda pişirilerek gözenekleri açılır. Çekirdekler çözücüyü emdikten sonra, kafeini çıkarmak için metilen klorür veya etil asetat ile 10 saat veya daha uzun süre tekrar tekrar durulanır. Kafein yüklü kısım boşaltılır.

Ardından çekirdekler, herhangi bir kalıntı solventi uzaklaştırmak için tekrar buharda pişirilir. Çoğu zaman etil asetat kullanılır ve genellikle “doğal kafeinsizleştirme yöntemi” olarak anılır.

Dolaylı Solvent Bazlı Süreç

Bu yöntem için, kahve çekirdekleri birkaç saat kaynamaya yakın suda bekletilir ve bu da kahve çekirdeklerinden kafeini, diğer aroma öğelerini ve yağları çıkarır. Daha sonra su ayrıştırılır ve başka bir tanka aktarılır. Burada çekirdekler yaklaşık 10 saat metilen klorür ile yıkanır.

Kimyasal çözücünün molekülleri kafein molekülleri ile bağlanır. Çıkan karışım daha sonra ısıtılarak çözücü ve kafein buharlaştırılır. Çekirdekler, çekirdeklerin lezzet elementlerinin çoğunu yeniden emmek için sıvıya yeniden verilir. Bu yöntem Avrupa’da özellikle Almanya’da oldukça popülerdir. Bu nedenle, genellikle “Avrupa Yöntemi” olarak anılır.

Solventsiz Süreç İçin

Swiss water süreci

Tek organik kafeinsizleştirme yöntemidir. Swiss Water işlemi; kimyasal çözücülere güvenmek yerine, kahve çekirdeklerini kafeinsizleştirmek için yalnızca “çözünürlük” ve “ozmoz” olmak üzere iki konsepte dayanmaktadır.

Bu işlem, kafeini çözmek için bir grup çekirdeği çok sıcak suda ıslatmakla başlar. Su daha sonra çekilir ve bir kömür filtresinden geçirilir. Filtre, daha küçük yağ ve aroma moleküllerinin geçmesine izin verirken büyük kafein moleküllerini yakalayacak şekilde boyutlandırılmıştır.

Bunun sonucu, bir tankta kafeinsiz ve aromasız kahve çekirdekleri ve başka bir tankta yeşil kahve özüdür. Şimdi, ilginç olan yer burasıdır: Tatsız, kafeinsiz çekirdekler atılır. Ancak su (yeşil kahve özü), taze kahve çekirdeklerinden kafeini çıkarmak için yeniden kullanılır. Yeşil kahve özü zaten tatlandırılmış bileşenlerle doymuş olduğundan taze partideki tatlar çözülemez. Kahveden suya geçen sadece kafeindir. Sonuç, lezzetini fazla kaybetmeyen kafeinsiz kahvedir.

Swiss water yöntemi kullanılarak kafeini alınmış kahve %99,9 oranında kafeinsizdir .

Karbondioksit Süreci

Bu en yeni yöntemdir. Kimyasal solventler yerine sıvı CO2 kullanılmaktadır. Kafeinsizleştirme yöntemi, kafeini çıkarmak için inç kare başına 1000 libreyi (0,45 t) aşan basınçlarda karbondioksit uygular. Karbondioksit, seçici olarak kafein moleküllerini çıkarır ve diğer bileşikleri yerinde bırakır.

Kafein yüklü CO2 daha sonra ” absorpsiyon odası” olarak adlandırılan başka bir kaba aktarılır. Burada basınç serbest bırakılır ve karbondioksit gaz hâline döner. Kafeinsiz CO2 gazı daha sonra yeniden kullanılmak üzere basınçlı bir kaba geri pompalanır.

Böylece, kafeinsiz kahvenizin size ulaşmadan önce geçirdiği süreci öğrenmiş oldunuz. Artık demlemeye başlayabilirsiniz. Ancak başlamadan önce kafeinsiz kahve çekirdekleri satın almadan dikkat etmeniz gerekenleri bilmelisiniz. Kafeinsiz kahve, kaynaklandığında ve kavrulduğunda mükemmel bir tada sahiptir.

Özel kafeinsiz kahve aynı cevizli, meyvemsi ve çikolatamsı tatlara sahiptir. Doğru kafeinsiz kahveyi seçmezseniz, tadı acı veya bayat olan bir kahve elde edersiniz.

Her zaman bu dört şeye dikkat edin:

 • Kahve taze mi? Ne zaman kavruldu? 30 günden daha önceyse satın almamalısınız. Aradığınız o lezzeti alabilmeniz için kahve taze olarak alınmalıdır. 

 • Kavurma seviyesi: Kafeinsiz kahve orta kavrulmuş olmalıdır. Hafif kavrulmuş kafeinsiz kahve, ince bir demleme ile sonuçlanabilir.
 • Bütün kahve çekirdeklerini satın alın: Bayat kahve istemezsiniz, önceden çekilmiş kafeinsiz kahve ile demlerseniz elde edeceğiniz şey budur. Kahve öğütüldüğünde, demlemeye başlamadan hemen önce bütün çekirdekleri almanızı ve öğütmenizi tavsiye ederiz.

 • Özel kahve satın alın: Aşırı kavrulmuş kahve almaktan kaçınmak için en iyi kafeinsiz çekirdekleri ve rostoları dikkatlice çıkaran özel kahve kavuruculardan kafeinsiz kahve seçin.

Kafeinsiz Kahve Nasıl Demlenir

Kafeinsiz kahve ve normal kahve için demleme işlemi aynıdır. Ancak tarifinizde bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek. Her zamankinden biraz daha fazla kahve kullanın. Ayrıca, daha ince bir zemin kullanın. Daha fazla kahveye ihtiyacınız var. Çünkü kahve çekirdekleri çok çeşitli çözünmeyen ve çözünen maddelere maruz kalıyor. Demleme sırasında sıcak su, çekirdeklerden size o harika lezzeti ve aromayı veren çözünür suyu çıkarır.

Bu çözünür bileşiklerden biri kafeindir. Kafeinsiz kahve kafein içermediğinden suda çözünen bileşikler çok azdır. Normal kahve ile aynı ölçülerde kullanırsanız fincanda daha düşük sertlik verir. Bu nedenle daha yüksek demleme oranı (1:5 oranından fazla) veya daha ince çekilmiş öğütmeler kullanmanızı öneririz.

Kafeinsiz kahveyi soğuk demlemek için kullanabileceğinizi de biliyor muydunuz? Size nasıl olduğunu göstereceğiz.

 İşte ihtiyacın olan şey:

 • Bir kavanoz
 • French press
 • Bir filtre
 • Kafeinsiz kahve: 100 gr iri öğütülmüş (bu tarifi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.)
 • Soğuk su: 500ml
 • Bir kaşık
 • Kahvenizi ölçün ve öğütün. Kullandığınız herhangi bir makineye koyun.
 • İhtiyacınız olan soğuk suyu ölçün ve kahve telvesine ekleyin. Tüm zeminlerin suya doygun olduğundan emin olun. 
 • 3 dakika bekleyin ve karıştırın: Dipte oluşmuş ya da olabilecek tortuları hafifçe batırmak için bir kaşık kullanın.
 • Daha sonra demleme makinesini kapağıyla kapatın.
 • 12 ila 24 saat bekleyin.
 • Kafeinsiz soğuk demleme konsantresini süzün. Kahveyi filtreden yavaşça kavanoza dökün.
 • Seyreltin ve için “2 kısım suya 1 kısım kafeinsiz soğuk demleme konsantresi eklemelisiniz. Biraz da buz ekleyin.”

Kafeinsiz kahvenin amacı ve faydaları vardır. Akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce keyifle tüketebileceğiniz lezzetli bir içecektir.

Unutmayın, en yumuşak kafeinsiz demleme tarifleri, doğru kafeinsiz kahve çekirdeklerini seçmekle başlar. Kafeinsiz kahvemiz, ihtiyacınız olan tüm tatlılıkla mükemmel dengelenmiş bir lezzet sunar.

Bir paket kafeinsiz kahve sipariş edin ve tadını çıkarın!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar