Anasayfa » Kahvede Çiçeklenme Nedir Ve Neden Olur?

Kahvede Çiçeklenme Nedir Ve Neden Olur?

admin

Kahvede Çiçeklenme Nedir Ve Neden Olur?

Eviniz de, mahalle kahvecinizden aldığınız bir fincan kahve kadar lezzetli ve güçlü bir kahve hazırlamak istiyorsanız, şanslısınız. Kahvenizi çiçeklendirmek adı verilen hızlı ve kolay bir işlem, en sevdiğiniz taze çekirdekleri aradığınız zengin demlemeye dönüştürmenize yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi, çok kolay!

Demleme yönteminize bağlı olarak bazı varyasyonlar olsa da, kahvenizi çiçeklendirmek, taze kahve çekirdeğinize az miktarda sıcak su ekleme ve ardından demlemek için suyun geri kalanını eklemeden önce kısa bir süre bekleme işlemidir.

Bu süreci iyi anladığınızda, şimdiye kadarki en lezzetli fincan kahvenizi yapma yolunda ilerlemiş olacaksınız.

Hadi kahve nasıl demlenir öğrenelim…

Kahvede Çiçeklenme Neden Denemelisiniz?

İster sıradan bir kahve içicisi olun, ister kahve meraklısı, kahve biliminin bu basit parçasını anlamaktan fayda göreceksiniz.

Kahve çiçeklenmesi, sıcak su kahve telvesi ile temas ettiğinde ortaya çıkan hızlı gaz salınımıdır. Bu hızlı bir kimyasal reaksiyondur, ancak lezzet üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Kahve çekirdekleri kavrulduğunda, çekirdeğin içinde karbondioksit ve diğer gazlar oluşur. Çekirdekler hemen “gaz giderme” olarak bilinen bir işlemle bu gazları yavaşça boşaltmaya başlar. Ancak gaz giderme süreci yavaştır, bu nedenle yaklaşık iki haftadan daha kısa bir süre önce kavrulmuş çekirdeklerde hala bir miktar karbondioksit bulunur.

Çekirdekler öğütülür öğütülmez gazlar çok daha hızlı bir şekilde dışarı çıkmaya başlar. Sıcak su öğütülmüş kahveye temas ettiğinde, kahve hemen karbondioksit ve diğer uçucu bileşiklerden arınmaya başlar. Bu da çiçeklenme etkisi yaratır.

Kahve Çiçeklenmesi Lezzeti Nasıl Etkiler

Kahvenin çiçeklenmesi sırasında ortaya çıkan karbondioksit, iki nedenden dolayı kahvenizin lezzetini olumsuz etkileyebilir.

Birincisi, karbondioksitin ekşi bir tadı vardır ve CO2 hala gazdan arındırılırken kahvenizi demlemeye devam ederseniz, bu ekşi tadın bir kısmı içeceğinize karışacaktır.

CO2 gazının giderilmesinin başka bir etkisi daha vardır. En lezzetli ve aromalı fincan kahveyi yapmak için, sıcak suyun öğütülmüş kahve çekirdeklerinden aromayı çıkarması gerekir.

Dışarı atılan karbondioksit, suyun çekirdeklere girerek kahveye lezzet veren bileşikleri çıkarmasını engeller. Bunu bir “trafik sıkışıklığı” olarak düşünün – karbondioksit dışarı çıkmaya çalışırken su içeri giremez.

Çiçek açan kahve, karbondioksit ve diğer gazların yoldan çekilmesini sağlayarak demleme suyunun kahve telvesine mümkün olan en iyi şekilde erişmesini sağlar.

Bu, öğütülmüş kahveye az miktarda sıcak su ekleyerek. Ardından suyun geri kalanını eklemeden önce kahvenin gazının gitmesi için kısa bir süre bekleyerek yapılır.

Su kahve ile en iyi şekilde temas edebildiğinde, lezzet profilinde bir fark göreceksiniz. Şekerlerin su tarafından çözülmesi asitlerden daha fazla zaman alır, bu nedenle suyun telve ile etkileşime girmesi için bolca zamanı olduğunda, kahvenin tadı daha tatlı ve daha güçlü olacaktır. Az çekilmiş kahve daha asidik olma eğilimindedir ve ekşi bir tada sahiptir.

Kahvede Çiçeklenme Nasıl Yapılır

Kahve çiçeklenmesi genellikle pour-over yöntemiyle ilişkilendirilir, ancak tüm demleme yöntemleri için faydalıdır.

Kahvenizi nasıl demlerseniz demleyin, kahvenin çiçeklenmesi için temel süreç aynıdır – telveye az miktarda sıcak su ekleyin ve bir dakika kadar bekleyin.

Ancak, tam işlem kullandığınız kahve makinesinin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

POUR OVERS / Damlatma Yöntemi

Kahvenin üzerine çok az sıcak suyu dıştan başlayarak dairesel hareketlerle dökün ve sonra ortasına doğru ilerleyin.

Sadece biraz su kullanın. Kahvenin ıslanmasını ama filtreden de damlamamasını istiyorsunuz.

Kahvenin şiştiğini ve üstünde kabarcıklar oluştuğunu göreceksiniz. Bir fincan kahve yapmadan önce yaklaşık bir dakika bekleyin.

French Press

French Press için, iri çekilmiş kahvenin üzerine az miktarda sıcak suyu yavaşça dökün.

Karışımı yaklaşık 20 saniye bekletin, ardından tüm kahvenin suyla temas ettiğinden emin olmak için kaşığınızla karıştırın.

Bundan sonra normal demleme rutininize devam edebilirsiniz.

Otomatik Kahve Demleme Makineleri

Filtrenizi kahve makinenizin filtre sepetine yerleştirin ve öğütülmüş kahvenizi ekleyin.

Telvenin üzerine kahveyi ıslatacak kadar su ekleyin, ancak filtreden damlayacak kadar değil.

Yaklaşık 90 saniye bekleyin ve ardından damla kahve makinenizde normal demleme döngüsüne başlayın.

Espresso

Manuel bir espresso makinesi kullanırken, kahvenizi çiçeklendirmeye ön infüzyon denir.

Ön infüzyon için, kolu sadece suyun disk üzerine serbestçe akması için kısmen kaldırın. Şimdilik pompayı devreye almayın

Yaklaşık 2-10 saniye sonra pompayı devreye sokmak için kolu sonuna kadar kaldırın.

Cold Brew / Soğuk Demleme

Evet, soğuk demleme kahveniz bile çiçeklenmeden faydalanabilir! Sıcak çiçeklenme/soğuk demleme yöntemi gaz giderme için en iyi sonuçları verecektir.

İri öğütülmüş kahvenizi genellikle soğuk demleme yapmak için kullandığınız kaba ekleyin.

Telvenin üzerine az miktarda sıcak su dökün ve yaklaşık 30-45 saniye boyunca kabarmasını ve gazının giderilmesini bekleyin. Ardından soğuk su kullanarak normal soğuk demleme işleminize devam edin.

Taze Kavrulmuş Ve Öğütülmüş Kahve

Kavrulmuş kahve çekirdeğindeki uçucu bileşikler demlenmiş kahveye lezzet katar. CO2 kahve çekirdeğinden çıktığında, bu lezzet bileşiklerini de beraberinde götürür.

Karbondioksit ve diğer gazların normal kaybı kavurma işlemi tamamlanır tamamlanmaz başlarken, son birkaç hafta içinde kavrulmuş kahve hala bu gazların bir kısmını içerecektir. En iyi lezzet için, alabileceğiniz en taze kavrulmuş çekirdekleri tercih edin.

Kahve öğütüldüğünde, gazlar çok daha kolay dışarı çıkabilir. Bu yüzden çoğu ciddi kahve tiryakisi kahvelerini kullanmadan hemen önce öğütür.

Çiçeklenmeyi Etkileyen Diğer Faktörler

Çiçeklenmeyi birçok değişken etkiler. Aşağıdaki faktörler, kavrulduktan sonra çekirdeklerde gazın kaybolma hızını etkiler ve bu da ne kadar çiçeklenme göreceğinizi etkiler.

SICAKLIK

Çekirdeklerin depolandığı alan ne kadar sıcak olursa, gaz çekirdeklerden o kadar hızlı çıkacaktır.

İdeal olarak, çekirdekleri mutfağınızdaki veya ocağınızdaki aydınlatma gibi ısı üreten her şeyden uzakta daha serin bir ortamda saklamaya çalışın.

NEM

Daha kuru bir alanda gaz çekirdeklerden daha çabuk çıkacaktır. Elbette, yüksek nem seviyeleri küf ve diğer mantarların büyümesini teşvik edecektir.

İdeal olarak, gazı korumak ve çekirdeklerinizi küften korumak için nem seviyelerinizde mükemmel dengeyi bulmalısınız.

KAVURMA SEVİYESİ

Kavurma türü çiçeklenme üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Örneğin daha koyu İtalyan Kavurmalarında diğer kavurma türlerine kıyasla çok daha az gaz giderme gerçekleşir.

ÇEKİRDEĞİN KÖKENI

Kahve çekirdeğinin menşei de çiçeklenmeyi etkileyebilir, çünkü bazı kahvelerin diğerlerine göre daha fazla gaz giderme işlemine tabi tutulduğu bilinmektedir.

ÇEKİRDEK SERTLİĞİ

Kahve ne kadar sert olursa, karbondioksitin çekirdeğin içinden geçip kaçması o kadar zor olur.

Kahveyi Çiçeklendirmek İçin Ne Kadar Su Kullanılmalıdır?

Temel bir kural, her bir gram kahve için yaklaşık 2 gram su kullanmaktır.

Sabahları tartı çıkarmaktan hoşlanmıyorsanız, telveyi ıslatacak kadar su eklemeyi hedefleyin, ancak filtreden damlayacak kadar değil (eğer kullanıyorsanız).

Kahve Fazla Çiçeklenebilir mi?

Kahveyi uzun süre çiçeklendirmenin lezzeti etkileyeceğine dair herhangi bir kanıt bulamadık. Bununla birlikte, kahvenizi çiçeklendirmenin gaz giderme sürecini turbo şarj ettiğini ve aroma bileşenlerinin CO2 ile birlikte kaçtığını unutmayın.

En iyi sonuçları elde etmek için kahvenizi çiçeklendirdikten hemen sonra, genellikle yaklaşık bir dakika sonra demleyin.

Kahvem Neden Çiçeklenmiyor?

Kahvenizin çiçek açmadığını görmenizin ana nedeni, çekirdeklerin bayat olması, yaklaşık iki haftadan daha uzun süre önce kavrulmuş olması veya yeni öğütülmemiş olmasıdır.

Bazı durumlarda, koyu kavrulmuş kahveler daha açık kavrulmuş kahveler kadar çiçek açmaz.

Suyu Sıcak Mı Soğuk Mu Kullanmalıyım?

Sıcak su kullanarak çiçek açtırmalısınız. Sıcak su, kahve telvesinden karbondioksit salınımını hızlandırır ve onları daha lezzetli bir fincan kahve yapmaya hazır hale getirir.

Kahvemi Ne Kadar Süre Bekletmeliyim?

Kahvenizi 30 saniye ile bir dakika arasında veya kabarcıkların azaldığını görene kadar demlenmeye bırakın.

Bunun önemli bir istisnası espressodur; espresso sadece 2-10 saniye arasında önceden demlenmelidir.

Kahve Çiçeklenmesi Neye Benzer?

Kahvede çiçeklenme olduğunda telvenin yükseldiğini ve şiştiğini göreceksiniz. Telvenin üzerinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.

Kahvede Çiçeklenme Önemli Midir?

Demleme işlemine devam etmeden önce kahvenizin çiçeklenmesine veya gazının çıkmasına izin vermenin lezzet çıkarımı üzerinde kesinlikle bir etkisi vardır.

Taze kavrulmuş ve yeni öğütülmüş çekirdeklerle, kahvenin çiçek açması için zaman vermek her zaman kahvenin lezzetinin daha zengin ve daha gelişmiş olmasını sağlayacaktır. Ayrıca kaçan CO2’nin geride bırakacağı ekşi tadı da ortadan kaldırır.

Bununla birlikte, birçok ev kahvesi içicisi az çekilmiş kahvenin ekşi ve asidik tadına alışkın olabilir ve bu tadı tercih edebilir.

Ayrıca, daha eski veya önceden öğütülmüş kahvenin gazı zaten büyük ölçüde alınmış olacaktır. Bu durumlarda, kahve zaten çok fazla çiçek açmayacaktır, bu nedenle kahvenin çiçek açması önemli olmayacaktır.

Çiçeklendirme İşlemiyle İlgili Son Bilgiler

Gerçek kahve meraklıları, en iyi ve en taze çekirdekleri kullanmaktan demleme sürelerini dikkatlice ölçmeye kadar mükemmel fincanı yaratmak için büyük çaba sarf eder.

Bilim, kahvenizin çiçek açmasına izin vermenin en iyi lezzet ekstraksiyonuna yol açacağını açıkça ortaya koyuyor, öyleyse neden denemiyorsunuz?

Bir dakikadan az bir zaman ve birkaç gram su ile şimdiye kadarki en tatmin edici demlemenizi yapabilirsiniz!

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar