Anasayfa » 2023 Türkiye Barista Şampiyonası

2023 Türkiye Barista Şampiyonası

admin

2023 Türkiye Barista Şampiyonası, Haliç Kongre Merkezi‘nde, Eyüp Salonu‘nda, Coffex İstanbul dahilinde,  4-7 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Binlerce kahve profesyonelinin ve tutkununun bilgilerini ve deneyimlerini paylaşabildiği SCA (The Specialty Coffee Association), kahve camiasının merkezinde konumlanmaktadır.

Yarışmaya katılmak için SCA üyesi olmak zorunlu olmamakla birlikte, yarışma katılım ücretleri aşağıdaki şekildedir:

  • SCA üyesi olmayanlar 1200 TL
  • SCA üyeleri 600 TL

2023 Türkiye Barista Şampiyonasında başvuru süreci önceki yıllardan farklı olacak. Bu sene, “İlk başvuran yer alır” sistemini kullanmayacağız. Tanıtacağımız yeni sistemi kullanmamızın sebebi, kurallar ve düzenlemelere aşina olan, Atina’da yarışma şansı daha yüksek yarışmacı adaylarımızı önceliklendirmek.

Yeni sistemin işleyişi şu şekilde;

1. Başvurular 17/03/2023 tarihinde, saat 12:00‘de açılacak.

Başvurular, 21/03/2023 saat 23:59’da kapanacak.

Yarışmacılar başvuru durumu hakkında 23/03/2023 tarihine kadar bilgilendirilecek.

2. Başvurunun bir bölümü, başvurulan yarışma kategorisinin kurallarına dair bir test içerecek. “Geçme notu” yok. Fakat belirlenen kontenjandan daha fazla başvuru olursa, adayın sınavda ne kadar başarılı olduğu, değerlendirilen bir faktör olacak.

3. Başvurunun bir bölümü olarak, Haziran ayında Atina’da gerçekleştirilecek WOC etkinliği tarihlerini kapsayan geçerli bir pasaportunuz olup olmadığı sorulacak. Ayrıca vize başvurunuzu yapıp yapmadığınız veya mevcut durumda geçerli bir vize/oturum izni/vatandaşlık vb. olup olmadığı sorulacak. Başvuranların bu seyahat durumu da, başvuruların kontenjandan fazla olması durumunda önceliklendirme de değerlendirilecek.

4. Yarışma başvuru ücreti, başvuru yapıldıktan hemen sonra, başvuruların kapanmasından önce yapılmalıdır. Aksi takdirde başvuru dikkate alınmayacaktır. Başvuruların incelenmesi sonucu başarısız bulunan ve yarışamayacak adayların ödemesi iade edilecektir.

Önceliğin verileceği adaylar:

1. Kurallar ve düzenlemelere dair sınavda yüksek skor alan adaylar.

2. Dünya Şampiyonası ile ilgili tarihlerde geçerli bir pasaporta sahip olan adaylar.

3. Yunanistan’a giriş için Schengen vizesi başvurusunu yapmış, vize başvuru sürecinde olan adaylar ile ilgili tarihte hali hazırda geçerli vizesi/erişimi olan, giriş engeli bulunmayan adaylar.

4. Geçmişte “Yarışmacı Davranış Kuralları”na UYGUN bir şekilde WCE lisanslı yarışmalarda yarışmış olan adaylar.

1. Adaylar değerlendirilirken testin bitirilme süresi dikkate alınmayacaktır. Adaylar, testi erken tamamlamaktan ziyade soruları doğru yanıtlamaya odaklanmalıdır.

WORLD OF COFFEE ATİNA 22-24 HAZİRAN 2023

2. Aranan öncelikler, gereklilik değildir. Adaylar öncelik listesindeki maddelerin hepsini karşılamasa da kabul edilebilir(Yarışmacı Davranış Kuralları’na uymak şartı dışında).

3. SCA Türkiye, ulusal şampiyonaların (eğer sponsorları yoksa) yalnızca Atina’ya seyahat ve konaklama masrafını karşılamaktan sorumludur. SCA Türkiye, ulusal şampiyon ile birlikte, davranış kurallarını da içeren bir sözleşme/protokol imzalayacaktır.

4. SCA Türkiye, Dünya Şampiyonası’na gidecek adayların vize masraflarından sorumlu değildir. Vize başvurusunda bulunan adaylar, dünya şampiyonasında yarışmaya uygun bulunsa da bulunmasa da vize başvuru masrafını tamamen kendi karşılayacaktır.

5. Bu sene düzenlenecek ulusal yarışmalarda 2022 Kural ve Düzenlemeleri kullanılacak ve başvurudaki sınav da bu kurallara dair olacak.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar